חמי פרס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חמי פרס במאי 2009
חמי פרס עם אביו שמעון ביום הולדתו, 1962

נחמיה (חמי) פרס (נולד ביולי 1958) הוא מבכירי תעשיית ההון סיכון בישראל. בשנות האלפיים, הוא שותף-מייסד ומנכ"ל בקרן הון סיכון "פיטנגו".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמי פרס הוא בנם הצעיר של סוניה ושמעון פרס, אח לצביה ולדן וליוני פרס. הוא נקרא על שם נחמיה ארגוב, מזכירו הצבאי של ראש הממשלה דוד בן-גוריון וידיד טוב של אביו. חמי גדל והתחנך בתל אביב, ואת לימודיו התיכוניים עשה באורט טכניקום בגבעתיים. בשנת 1976 סיים את לימודיו והתגייס לצה"ל. פרס התקבל לקורס טיס, והודח פעמיים מהקורס. לאחר מכן במשך זמן מה שירת בחיל השריון. את קורס הטיס השלישי סיים בהצלחה כטייס מסוק קרב ב-1980. בשנת 1985 זכה פרס לתעודת הערכה ממפקד חיל האוויר, יחד עם נועם נחמני, על הצלת צוות מסוק קוברה שטס עמו במבנה בטיסה לילית, והתרסק בשפך הירדן לכנרת.[1] באותה שנה השתחרר פרס מהצבא, ופנה ללימודים באוניברסיטת תל אביב בהנדסת תעשייה וניהול, אותם סיים ב-1990. כטייס מילואים לחם פרס במבצע ענבי זעם[2].

פרס נשכר כמנהל פיתוח עסקי בחברת DSI, חברת היי טק העוסקת בפיתוח תוכנה לשוק הצבאי והאזרחי. הוא פרש מהחברה ב-1992, כדי להקים את קרן הון הסיכון "מופת", אחת מהקרנות הראשונות בישראל שהוקמה כחלק מתוכנית יוזמה. הקרן זכתה להצלחה, והביאה אותו לחבור אל רמי קליש, ולגייס כספים עבור קרן פולריס, שהצלחתה הביאה להקמת קרנות המשך, והפיכתו של פרס לאחד מאנשי הון הסיכון הבולטים בישראל.

פרס כיהן כיו"ר איגוד קרנות הון הסיכון בישראל בין השנים 2002 - 2004; במהלך כהונתו יצא נגד כוונת הממשלה, בראשות שרון, לקצץ את תקציב המדען הראשי. מדרוג דן אנד ברדסטריט עולה כי קרן פיטנגו, בייסודם ובניהולם של פרס וקליש, היא קרן הון הסיכון הגדולה בישראל[3], עם הון מנוהל בהיקף של כ-1.3 מיליארד דולר. הקרן מחזיקה בין היתר בבעלות על חברת "iDigital", שמייצגת את חברת אפל בארץ מאז 2007.[4]

פרס משמש כיו"ר הוועד המנהל של מרכז פרס לשלום. הוא חבר באגודת הידידים של רשת אורט ישראל המקדמת את החינוך המדעי-טכנולוגי בישראל, כיהן כיו"ר לשכת המסחר ישראל-אמריקה בשנים 2008-2011.

נשוי ואב לשלושה. מתגורר ברעננה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]