קווארק (מסע בין כוכבים)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קווארק
קווארק
קווארק
תוכנית טלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה ראשונה "Emissary", הפרק הראשון ב"מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
הופעה אחרונה "Hear All, Trust Nothing", הפרק השישי בעונתה השלישית של "מסע בין כוכבים: סיפונים תחתונים"
מספר הופעות 172 פרקים של "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
פרק אחד של "מסע בין כוכבים: הדור הבא"
פרק אחד של "מסע בין כוכבים: וויאג'ר"
פרק אחד של "מסע בין כוכבים: סיפונים תחתונים"
גילום הדמות ארמין שימרמן
מידע
גזע פרנגי
מין זכר
מקצוע מארח
בעלים של בר-קזינו על חלל עמוק 9
שיוך פרנגי
אזרחות פרנגית
מקום מגורים חלל עמוק 9 עריכת הנתון בוויקינתונים
דמויות קשורות
משפחה רום - אחיו הקטן
נוג - בן אחיו
אישקה - אימו
קלדאר - אביו
ליטה - אשת אחיו
זק - בן-זוגה של אימו
חברים ג'דזיה דקס
מורן
אויבים אודו
בראנט
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

קווארק (אנגלית: Quark) הוא דמות בדיונית ביקום הבדיוני של זיכיון "מסע בין כוכבים", המופיע בסדרת הטלוויזיה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9". הדמות, אשר מגולמת על ידי השחקן ארמין שימרמן, היא חייזר מגזע המכונה פרנגי, גזע המאופיין כמונע על ידי רווחים בלבד, סטריאוטיפ קפיטליסטי מוקצן.

ביוגרפיה של הדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קריירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטרם פתח על תחנת החלל חלל עמוק 9 את הבר הידוע בשם "Quark's", קווארק שימש כטבח על סיפון של ספינת משא פרנגית במשך שמונה שנים. הוא הגיע אל התחנה בזמן שהיא עוד נקראה "טרוק נור", בזמן הכיבוש הקרדאסי של באג'ור. בתחילה, קווארק העריץ את העם הקרדאסי על המוסריות שלהם, אך מאוחר יותר הוא החל לרחם על העם הבאג'ורני המדוכא, ומכר להם מזון וציוד במחיר עלות (מעשה עליו היה יכול לסבך אותו בצרות רציניות עם הקרדאסים, אם היו מגלים). כאשר התחנה החליפה ידיים בסוף הכיבוש, והועברה לפיקודו של צי הכוכבים, קווארק שוכנע לעזור. קומנדר סיסקו, אשר חש שנוכחותו של קווארק תעודד תיירות ומסחר אשר יסייעו לתחנה, מבחינה כלכלית, סחט את קווארק להישאר, בכך שהשתמש באחיינו נוג כקלף מיקוח[1]. קווארק המשיך לנהל מגוון רחב של עסקאות מפוקפקות במהלך שהייתו על התחנה, בין השאר משום שהן סיסקו והן רשויות החוק הבאג'וריות נהגו לעצום עין ולא למצות איתו את החוק, ככל הנראה משום שתרומתו לתיירות שהגיעה לתחנה היה רבה יותר מאשר הצרות שנגרמו על ידי מעשיו, אשר היו חוקיים על פי החוק הפרנגי ואשר בדרך כלל לא פגעו באיש. קווארק, איש עסקים ממולח, מצטט לעיתים קרובות את "חוקי הרכישה" הפרנגיים.

כאשר חור תולעת מתגלה בסמוך לבאג'ור, קווארק מסייע לתווך מספר עסקאות בין כמה מהגזעים של רביע גמא לבין הפרנגי. המידע הראשון שהגיע לרביע אלפא, אודות "הדומיניון", הגיע דרך העסקים של קווארק והפרנגים עם הקרמה (Karemma) - של הדומיניון.

תפקידו של קווארק במגעים אלו נוצר כתוצאה מהתערבות מצידו של הנגוס הגדול זק. קווארק אף הפך בעצמו לנגוס הגדול, למשך תקופה קצרה, בה נדמה היה כי זק הלך לעולמו; אולם, מותו של זק היה לא יותר מאשר תחבולה, אשר בסופה - קווארק הודח במהרה מכסאו. יחד עם קומנדר סיסקו, קווארק היה בין הראשונים אשר נתקלו בחיילים המהונדסים גנטית של הדומיניון, הג'מהדאר.

קווארק מתעמת, שוב ושוב, עם בראנט, כונס הנכסים של רשות המסחר הפרנגית, אשר מאמין כי קווארק מזיק לחברה ולאמונה של העם הפרנגי. השניים נפגשו לראשונה בעקבות שערורייה הקשורה באישקה, אימו של קווארק, אשר הרוויחה כסף אף על פי שעבור נקבות - החוק הפרנגי אוסר על כל. בהמשך, בראנט היה אחראי לכך שקווארק קיבל מכות רצח מידי בריונים נוסיקאנים. התקיפה נועדה לאלץ את קווארק לפרק את ארגון העובדים אשר נוסד על ידי אחיו רום. במקום זאת, קווארק הסכים, בחשאי, לחלק ניכר מדרישות האיגוד. בהזדמנות אחרת, כאשר קווארק אובחן בטעות במחלה אנושה חסרת מרפא והוא התבשר כי נותרו לו רק 6 ימים לחיות, בראנט, בעילום שם ומבעוד מועד, רכש את שאריות גופתו של קווארק. כאשר קווארק גילה כי הוא לא גוסס, ונסוג מהחוזה, בראנט שלל ממנו את רישיון העסק הפרנגי שלו והחרים את כל הציוד והסחורה שלו, אולם חבריו על חלל עמוק 9 נחלצו לעזרתו, וסיפקו לו את כל הדרוש לו על מנת להמשיך ולהפעיל את הבר בכל מקרה. בסופו של דבר, הרישיון הוחזר לו (כאשר שיתף פעולה עם בראנט, בניסיון להפריד בין בני-הזוג אישקה וזק). כאשר בראנט כמעט והופך לנגוס, קווארק הופך לנקבה בשם לומבה, באופן זמני, על מנת לשכנע את נילבה (בכיר ברשות המסחר הפרנגית) להתיר לנשים פרנגיות ללבוש בגדים ולהרוויח כסף.

מלבד היותו מעורב ביוזמות לא חוקיות שונות לעשיית כסף, קווארק משמש גם כמקור מידע חשוב לצוות של תחנת החלל.

בשנים שלאחר מכן הפך הבר "Quark's" לרשת בין-כוכבית שכללה לפחות 21 סניפים, ורשת נוספת בשם "Quark's Express" שכללה סניפים קטנים יותר. נוסף על כך התרחב קווארק והחל לייצר צעצועים ומזכרות שונות.[2][3]

בסוף המאה ה-24 ותחילת המאה ה-25 היה קווארק מעורב ברמה כזו או אחרת בתחומים שחוקיותם מוטלת בספק. מלבד סניף של הרשת "Quark's" שנמצא על כוכב הלכת "פריקלאוד" שמשמש בין השאר את העולם התחתון, עצם אזכור שמו בפני פורעי חוק נחשב כהמלצה,[4] והוא שותף מוכר של הגנגסטר הפרנגי סניד.[5]

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קווארק אוהב את רום אחיו, ולעיתים אף מוצא אותו שימושי. עם זאת, כמקובל בחברה הפרנגית, הוא מתייחס אליו עם מעט כבוד ופוקד עליו כעל משרת. כמו כן, קווארק מנסה לתחמן את רום, ולגזול ממנו את חלקו ברווחים של הבר. השניים היו שותפים עסקיים במספר הזדמנויות, אולם קווארק, באופן שיטתי, מנסה להערים על רום ולהסתיר ממנו מידע אודות טבען האמיתי של העסקאות המפוקפקות. אחיינו של קווארק, נוג, עבד גם כן, למשך תקופה קצרה, בבר של הדוד שלו, בטרם הצטרף אל צי הכוכבים. בסופו של דבר, רום יורש את זק כנגוס הגדול, בעיקר בזכות תחבולותיה של אישקה.

מערכת היחסים של קווארק עם אישקה אמו הייתה סוערת, במקרה טוב. דרכיה הלא שגרתיות הביאו אותו לחורבן. על אף שהדבר אסור על נשים פרנגיות, אישקה התעקשה ללבוש בגדים ולהרוויח כסף. היא שימשה כגאון הפיננסי במשפחה. עם זאת, אביו של קווארק קלדאר סירב להאזין לעצותיה, רק משום שהיא אישה. אישקה, בחוסר רצון, מגלה לקווארק כי הוא דומה לה מאוד, ואילו רום - דומה לאביו. היא הופכת לבת-זוגו של הנגוס הגדול זק, וליועצתו הפיננסית.

חברים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך כל הסדרה, קווארק היה שרוי במאבק מוחות תמידי עם האחראי על הביטחון בתחנה אודו, אשר סיכל באופן קבוע את מזימותיו הפליליות של קווארק. השניים, בסופו של דבר, פיתחו כבוד הדדי זה לזה. כאשר אודו עוזב לבסוף את התחנה, על מנת להצטרף אל בני-עמו בקשר הגדול, קווארק מגיע על מנת להיפרד, ולהרים כוסית לכבודו.

כמו כן, לקווארק ידידות חמה עם ג'דזיה דקס, אשר לעיתים קרובות מצטרפת אליו למשחק "טונגו".

מערכות יחסים רומנטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הסדרה קווארק היה מעורב במספר סיפורים רומנטיים. בעונה הראשונה, קווארק מחזר אחרי ואש[6] - ארכאולוגית מושחתת שהופיעה לראשונה בסדרה "מסע בין כוכבים: הדור הבא" (אשר בעיקר מפלרטטת איתו על מנת לנצל אותו); הוא מתחתן (וגם מתגרש) עם אישה קלינגונית בשם גרילקה[7][8], באירוע שבו הוא זוכה לכבוד על אומץ ליבו מצד הקהילה הקלינגונית; הוא מחדש את אהבתו לקרדאסית נטימה לאנג[9], פעילה פוליטית רדיקלית, אשר עוזבת אותו שוב (הומאז' לריק ואלזה מ-"קזבלנקה"); הוא מנהל רומן אפלטוני עם פל[10], נקבה פרנגית אשר מתחזה לגבר; הוא מנסה לפתות את סאקונה[11] - אישה וולקנית החברה בארגון המחתרת המאקי.

במספר הזדמנויות, ניכר כי קווארק נמשך הן אל מייג'ור קירה והן אל לוטננט-קומנדר דקס, ולאחר מותה - אל אזרי דקס.

הופעות אורח[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארמין שימרמן גילם את דמותו של קווארק בסדרה "מסע בין כוכבים: הדור הבא", בפרק העונה השביעית "Firstborn". דמותו הופיעה גם בפרק הבכורה של הסדרה "מסע בין כוכבים: וויאג'ר" - "Caretaker". כמו כן, קווארק השתתף בתוכניות האירוח האמריקאיות "The Tonight Show" עם ג'יי לנו ו-"Live!" בהנחיית רג'יס פילבין וקאת'י לי גיפורד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הפרק "Emissary" בסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
 2. ^ הפרק "We'll Always Have Tom Paris" בסדרה "מסע בין כוכבים: סיפונים תחתונים"
 3. ^ הפרק "An Embarrassment Of Dooplers" בסדרה "מסע בין כוכבים: סיפונים תחתונים"
 4. ^ הפרק "Stardust City Rag" בסדרה "מסע בין כוכבים: פיקארד"
 5. ^ הפרק "Disengage" בסדרה "מסע בין כוכבים: פיקארד"
 6. ^ הפרק "Q-Less" בסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
 7. ^ הפרק "The House of Quark" בסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
 8. ^ הפרק "Looking for par'Mach in All the Wrong Places" בסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
 9. ^ הפרק "Profit and Loss" בסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
 10. ^ הפרק "Rules of Acquisition" בסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"
 11. ^ הפרק "The Maquis" בסדרה "מסע בין כוכבים: חלל עמוק 9"