יהדות קובה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כתובה מקובה
הנהגת השומר הצעיר בהוואנה, קובה (התמונה צולמה בין 1930-1950)

יהדות קובה הייתה אחת הקהילות היהודיות הגדולות באיים הקריביים ומרכז אמריקה המתגוררת במדינת קובה.

תחילת ההיסטוריה היהודית בקובה, הייתה עם בואו של לואיס דה טורס, יהודי ספרדי שהגיע לאי יחד עם כריסטופר קולומבוס בשנת 1492.

בין הספרדים שהתיישבו באי בשנת 1511, לאחר כיבושו, היו בין השאר אנוסים. אל היהודים שהיו באי הצטרפו עם הזמן יהודים ו"נוצרים חדשים" מברזיל לאחר שנמלטו מכיבוש החוף הצפוני-מערבי על ידי פורטוגל שתמכה באינקוויזיציה וכן מהגרים מהולנד.

במאה ה-17 חיו בהוואנה כמה עשרות יהודים, אך הם לא הצהירו על יהדותם בגלוי, מחשש מהאינקוויזיציה. רק לאחר עצמאות המדינה במאה ה-19 והפרדת הדת מהמדינה הורשו יהודים באופן גלוי להגר לקובה. ואכן, יהודים רבים היגרו מאירופה לקובה, אך רובם המשיכו ממנה לארצות הברית, מקסיקו ומרכז אמריקה. יהודי קובה היום הם צאצאיהם של המהגרים המאוחרים יותר ולא של המתיישבים הראשונים.

הגל העיקרי של היהודים שהיגרו לקובה, היה לאחר מלחמת ארצות הברית–ספרד, בה נלחמו יהודים רבים לצידה של ארצות הברית על אדמת קובה ולאחר סיום המלחמה, כ-3,500 מהם נשארו לגור בה.

בשנת 1914 הוקם לראשונה בקובה ארגון קהילתי ספרדי לרווחת התושבים היהודים. בשנת 1917 כבר חיו בקובה כ-2,000 יהודים, רובם בהוואנה. בעקבות סגירת שערי ההגירה לארצות הברית, והאפשרות להגר מקובה לארצות הברית לאחר שהות של מספר שנים באי, גדל מאוד ההגירה ממזרח אירופה לקובה.[1] ב-1925 עלה מספר היהודים לכ-8,000 (כ-2,800 ספרדים וכ-5,200 אשכנזים, בעיקר פולנים.[2]) בשנת 1932 נעשה ניסיון לייסד הסתדרות ארצית של יהודי קובה.[3] במהומות שנלוו להפיכה בשנת 1933 נפגעו גם היהודים,[4][5][6] דבר שהביא להתעוררות בזהות היהודית ובפעילות היהודית המשותפת.[7][8]

בשנות ה-30 החלו להיחקק חוקים שהגבילו את היהודים ואת ההגירה היהודית לתוך המדינה. מוכר סיפורה של האונייה סנט לואיס, שהפליגה מאירופה לקובה ועליה יהודים רבים שנמלטו מפני גרמניה הנאצית, אך נוסעיה לא הורשו לרדת בקובה ולכן נאלצו לחזור לאירופה. בשנת 1935 הגיע מספר יהודי קובה לשיא - כ-20,000, אך לאחר מלחמת העולם השנייה עזבו רבים מפליטי אירופה והיגרו לארצות הברית.

בשנת 1952 חיו בקובה כ-15,000 יהודים. בשנים שלאחר מכן, לאחר המהפכה בהנהגתו של פידל קסטרו ובשל הגזירות הכלכליות שהקשו על כלכלתם של יהודים רבים, עזבו כ-94 אחוזים מן היהודים את האי, חלקם לארצות הברית ולפוארטו ריקו, חלקם למקסיקו וחלקם לישראל.

ממשלת קובה העניקה חופש דת יחסי ליהודים ולא הגבילה את מכירת הבשר הכשר. בשנת 1991 הרחיבה הממשלה את מדיניותה, והתירה לקיים את מצוות הדת והתפילות בפומבי. הנשיא ראול קסטרו השתתף בטקס לכבוד חנוכה בבית כנסת והדליק נר בחנוכייה.

ב-3 בדצמבר 2009 נעצר אלן גרוס, יהודי אמריקני בנמל התעופה של הוואנה. גרוס שהביא עמו ציוד תקשורת עבור הקהילה היהודית, הורשע ב"פעולות נגד העצמאות והשלמות הטריטוריאלית של המדינה" ונידון ל-15 שנות מאסר. ב-17 בדצמבר 2014, עם הפשרת היחסים בין ארצות הברית לקובה, שוחרר גרוס.

כיום גרים בקובה כ-1,500 יהודים בלבד, רובם בבירה הוואנה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא יהדות קובה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]