יחיאל בר לב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחיאל בר לב
לידה 1943 (בן 81 בערך)
תל אביב, פלשתינה (א"י) עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
השכלה אוניברסיטת בר-אילן עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב ד"ר יחיאל אברהם הלוי בר לב (נולד ב-1943) הוא רב ומחנך ישראלי, מחבר סדרת ספרי "ידיד נפש" על הקבלה (זוהר ועוד) ועל התלמוד הבבלי והירושלמי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בכ"ז באדר ב' ה'תש"ג (1943) בתל אביב לבנימין הלוי ומרים בר לב.

למד בישיבת תל אביב, בישיבת היישוב החדש ובישיבת פוניבז' בבני ברק. את חינוכו האקדמי השלים בארצות הברית ובשנת 1975 קיבל תואר דוקטור בפסיכולוגיה חינוכית מאוניברסיטת אריזונה.

בשנת 1967 נסע לשיקגו ועסק בהוראה. בשנת 1968 חזר ארצה והתחתן עם רבקה. בשנת 1970 לימד בבי"ס הלל בלוס אנג'לס. בשנים 1971–1973 לימד בסן פרנסיסקו, כיהן כרב ביהכ"נ "רומניין אנשי ספרד", ושם קיבל תואר שני בחינוך מאוניברסיטת סן פרנסיסקו. בשנת 1973 חזר ארצה לתקופה קצרה והוסמך לרבנות מהרב עובדיה יוסף. לאחר מכן שב לסן פרנסיסקו ומשם המשיך ללמד בבי"ס היהודי בפניקס אריזונה. בשנת 1975 סיים את התואר השלישי באוניברסיטת אריזונה ועם תום לימודיו חזרו הוא, אשתו ושלושת ילדיו (אסף, דפנה וענת) ארצה.

בארץ המשיך לעסוק בהוראה ובמקביל למד אצל הרב חיים פרידלנדר (המשגיח של ישיבת פוניבז') את קבלת הרמח"ל. בעצתו של הרב פרידלנדר, כתב את החומר שהם למדו ביחד. ימים ספורים לפני פטירת הרב פרידלנדר, ביקר אצלו יחיאל בר לב, והראה לרב את מה שכתב. הרב פרידלנדר נתן ליחיאל כמה עצות, והספר "ידיד נפש, מבוא לתורת הקבלה" זכה להצלחה עצומה. (הספר תורגם לאנגלית, ספרדית, פולנית ורוסית).

בהמשך כתב עוד כמה ספרים, ביניהם שלושה חלקים של "ידיד נפש כוונות התפילה", וכמו כן ערך את הספר "מגיד מישרים" לרב יוסף קארו. לאחר מכן כתב פירוש "ידיד נפש" על ספר הזוהר, ו"ידיד נפש" על התלמוד הירושלמי והבבלי.


על מפעלו התורני כותב העיתונאי זאב גלילי, ממקור ראשון:

הסיפור המדהים של אדם שללא כל הכשרה אקדמית בתחום הקבלה, וכשברקורד שלו לימוד ישיבתי קצר יחסית, חיבר פרושים ותרגומים לשלושת המפעלים הגדולים ביותר בארון הספרים היהודי לאחר התנ"ך - התלמוד הבבלי, התלמוד הירושלמי, והזוהר. והכל בפחות מעשרים שנה.[1]

במשך 30 שנה מסר שיעורים בדף היומי בביכ"נ "מקור חיים" בפתח תקווה. כיום מתגורר בפתח תקווה ואב לחמישה. לפני מספר שנים התעוור כתוצאה מהסתבכות של גלואקמה, אך דבר זה לא מנע בעדו מלהמשיך את מפעלו.


ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ידיד נפש על התלמוד הירושלמי (14 כרכים) - הוא הסבר הכולל את כל הפרשנים הקלאסיים על הירושלמי[דרוש מקור].
  • ידיד נפש על התלמוד הבבלי - פירוש לתלמוד הבבלי, ביאור משולב במילות התלמוד (מול תלמוד בבלי ב'צורת הדף' של דפוס וילנא) בתוספת 'עיונים'. העיצוב של הפירוש דומה למדי לעיצוב המודרני של פירוש שוטנשטיין לתלמוד הבבלי (בהוצאת ארטסקרול), שיצא לאור מעט לפניו; אבל הסגנון קצר יותר וקלאסי יותר.
  • ידיד נפש מבוא לתורת הקבלה (כרך אחד) מבוא לתורת הקבלה על פי שיטתו של הרמח"ל
  • ידיד נפש ביאור כוונות התפילה מהאריז"ל ומהרמח"ל (3 כרכים), כולל ביאור לכוונות תפילות ימי החול, שבת, חגי ישראל ספירת העומר וכו'.
  • ידיד נפש סידור כוונות התפילה מהאריז"ל ומהרמח"ל - (2 כרכים) ימי החול, שבת.
  • ידיד נפש על ספר הזוהר (14 כרכים) - פירוש הכולל תרגום מארמית וליקוט ממספר מפרשים. מלבד הליקוט ממפרשים אחרים, הפירוש כולל הסבר של הרב בר לב.
  • נחלת בנימין[2] - הלכות שבת וקרבנות.
  • "ההיגיון שבתלמוד" - דוגמאות להכרת סוגיות בתלמוד, בקבלה, בחסידות, בהגות וחוויות וסיפורים אישיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ זאב גלילי, יחיאל בר לב, מחבר התרגום לזוהר: אין לי עניין במחקר האקדמי בקבלה, אתר "היגיון בשיגעון"
  2. ^ הספר נחלת בנימין קרוי על שם אביו