יקב בוטיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יקב בוטיק הוא יקב קטן המייצר מספר מועט של בקבוקים בשנה עם מגע אישי. מקור השם במושג בוטיק - חנות קטנה המתמחה בשיווק לקהל לקוחות מצומצם, בדרך כלל עשיר יחסית. ישנם יקבים המייצרים מאות בודדות של בקבוקים לשנה המגדירים את עצמם כיקבי "מיני בוטיק" ויקבים המייצרים מאתיים אלף בקבוקים בשנה המשאירים את התואר. ביקבים אלה מטרת הדבקות בתואר "בוטיק" היא הדגשה של המגע האישי שאותו עובר כל בקבוק.

יקבי בוטיק בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

יקבי בוטיק קיימים בישראל משנות החמישים. עד שנות התשעים הגיע מספרם לארבעה בלבד והם היו מוכרים לחוג מצומצם מאוד של חובבי יין ומכרים. מלבד מטרתם העיקרית, ייצור יין, ממלאים יקבי הבוטיק תפקידים משלימים נוספים כאתרי תיירות ולימוד והפצה של תרבות היין.

תהליכי הגלובליזציה שעוברים על העולם ביתר שאת בעשור האחרון, עולים בקנה אחד עם שיפור איכות החיים בארץ. החשיפה הרבה לתרבויות חיצוניות והשפעת תרבות הצריכה האיצו תהליכים של "יישור קו" עם התרבות המערבית במגוון תחומים ובכללם גם בתחום תרבות היין. חובבי היין התרבו ונוצרה דרישה להגדלת הגיוון על המדף.

היוקרתיות של ענף היין, הדורשת מכל חובבי היין הפגנת ידע רב והמוגדרת לעיתים קרובות כ"אמנות היין", הביאה לאופנה של ניסיונות ייצור ביתיים. בעלי כרמים רבים לא מוכרים את כל תנובתם ליקבים המסחריים כפי שנהגו בעבר, אלא מפרישים לעצמם או לבעלי יקבי בוטיק אחרים אחוז כלשהו לטובת ייצור מותג עצמי. כתוצאה מכך נהנים יקבי הבוטיק לעיתים קרובות מהחלקים המובחרים ביותר בכרם, אך סובלים מאידך מ"קשיי ילדות" ובעיות נוספות הנובעות מגודל וחוסר מקצוענות. משנות התשעים ועד היום גדל מספר יקבי הבוטיק בארץ מארבעה בלבד למעל 100.

יקבי הבוטיק מייצרים יינות כמעט אך ורק מהזנים המשובחים יותר וכן מנסים להחדיר זנים חדשים למקומות שונים בארץ. זאת על מנת ליצור שוני בינם לבין מתחריהם ולהגדיל את הגיוון, וכן את המכירות, בארץ. במקרים רבים יקבי הבוטיק הם חוות הניסיונות של זנים חדשים ושל סוגי בלנד שונים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Foodlogo.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מזון. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.