ריזלינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ענבי ריזלינג בשלים

ריזלינג (Riesling) הוא זן גפן לבן אשר מקורו בחבל הריין בגרמניה. ריזלינג הוא זן ארומטי, בעל ריח פרחוני, כמעט מבושם, ובעל רמת חומציות גבוהה. טעם יינות הריזלינג מושפע באופן ברור מאזור גידול הגפנים. ענבי הריזלינג משמשים להכנת יין לבן יבש, חצי-יבש, ומתוק, וכן להכנת יינות נתזים. יינות ריזלינג מיוצרים בדרך כלל מזן בודד ולעיתים קרובות מיושנים בחביות עץ אלון. נכון לשנת 2004 גפן הריזלינג הייתה במקום ה-20 בתפוצה העולמית של גפנים, עם מגמה של עליה בשטחי הגידול[1]. יחד עם זאת, במונחי חשיבות היין מבחינת איכותו, יינות הריזלינג הם בין שלושת היינות הלבנים הבולטים ביותר, לצד יינות שרדונה וסוביניון בלאן.

בשנת 2006 היה זן הריזלינג הגפן הנפוצה ביותר בגרמניה והיוותה 20.8% מכלל שטחי גידול הגפנים במדינה, על שטח של 211,970 דונם[2]. נכון לשנת 2008, בחבל אלזס שבצרפת היקף ייצור יינות הריזליג הוא במקום השני לאחר יינות פינו בלאן, והרבה יותר מכל סוג יין אחר המיוצר באזור זה[3]. גפני ריזלינג בשטחי גידול גדולים קיימים אף באוסטריה, לוקסמבורג, צפון איטליה, אוסטרליה, ניו זילנד, ארצות הברית, קנדה, דרום אפריקה, סין, ואוקראינה.

אורך חיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

יינות ריזלינג נצרכים בדרך כלל בעת שהיין עדיין צעיר ובעל מאפיינים ארומטיים פירותיים של תפוח ירוק, או תפוחים אחרים, אשכוליות, אפרסק, דבש, פריחת ורדים, או ריח דשא טרי. טעמם צלול הודות לחומציות הגבוהה. אולם, בגלל תכולת החומציות הגבוהה ומגוון הטעמים שביין, הריזלינג מתאים גם ליישון ממושך. בין מומחי היין יש המעניקים ליינות ריזלינג גרמנים, בני מאות שנים, ציונים גבוהים. יינות ריזלינג מתוקים, כך למשל יינות Trockenbeerenauslese הגרמנים, מתאימים במיוחד ליישון ממושך כיוון שתכולת הסוכרים הגבוהה ביין מהווה חומר משמר נוסף. יחד עם זאת קיימים יינות ריזלינג יבשים, או חצי-יבשים, אשר שמרו על איכותם אף לאחר 100 שנים.

תקופות היישון המקובלות של יין ריזלינג הן בין 5-15 שנים ליין יבש, 10-20 שנים ליין חצי-יבש, 10-30 שנים ליין מתוק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ריזלינג בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ J. Robinson (ed) The Oxford Companion to Wine Third Edition, Oxford University Press 2006, pg. 746: "Vine varieties", ISBN 0-19-860990-6
  2. ^ German Wine Institute: German Wine Statistics 2007-2008
  3. ^ Production volume by grape variety, vinsalsace.com