מדון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מדון היא עיר כנענית קדומה הנזכרת לראשונה בתעודות חיצוניות מתקופת הברונזה המאוחרת[דרוש מקור]. יש הסוברים שמדון היא חורבת מדין הנמצאת במורד הצפוני של קרן חיטים, הנמצאת ממערב לכפר חיטים, בסמוך לטבריה.

המלך היחיד הידוע כשליט העיר הוא יובב מלך מדון שהשתתף בקרב בין יהושע בן נון לבין צבא בית יבין. שמו של יובב מלך מדון נהוג גם אצל בני עבר (כגון יקטן ואדום). יש ארכאולוגים שמפרשים את השם לפי הפירוש הערבי -וב, שמשמעותו "להתכונן לקרב".

צבא ישראל ניצח את יבין וצבאו ניצחון מוחץ. הם באו בהפתעה למחנה יבין, התנפלו על החיילים הכנעניים, והחלו להרוג אותם. לפי המקרא הם רדפו אחרי צבא יבין עד צידון (עיר נמל פיניקית ומפורסמת, הנקראת על שם בכור בניו של כנען - צידון), ועד להרי לבנון. לאחר המלחמה, חזר יהושע מרדיפתו אחרי מחנות הצבא הכנעני לחצור, ולכד את העיר. מלך חצור נמלט משדה הקרב אל חומות עירו, ויהושע הצליח ללכוד אף אותו. יהושע וצבאו הרגו את כל תושבי חצור, ולאחר מכן אף שרפו את העיר. לאחר כיבוש חצור, המשיך יהושע לשאר ערי הממלכה שעזרו ליבין מלך חצור, והרג חלק מתושביהם, אך הפעם לא שרף את הערים.

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה ובנושא יישובים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.