לדלג לתוכן

יבין מלך חצור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

יבין מלך חצור (או יבין מלך כנען) הוא שם של מלך כנעני (או שושלת מלכים כנענית) שנזכר במקרא בשני אירועים: מלחמת מלכי הצפון (ספר יהושע, פרק י"א), שם מוזכר "יבין מלך חצור", ובמלחמת סיסרא (ספר שופטים, פרק ד') שם מוזכר "יבין מלך כנען אשר מלך בחצור".

מלחמת מי מרום

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – מלחמת מלכי הצפון

יבין מלך חצור נזכר לראשונה בספר יהושע, במהלך כיבוש יהושע בן נון את ארץ ישראל (ספר יהושע, פרק י"א). על פי הכתוב, שמע יבין, מלך חצור, שיהושע מתכוון לתקוף אותו ושמע גם על ניצחונותיו האחרים, ולכן החליט לצאת למלחמה נגדו, וצירף לצבאו את צבאות יובב מלך מדון (מדון היא עיר כנענית קדומה, המזוהה כיום עם חורבת מדין שמצפון לטבריה), צבאות מלך אכשף (עיר ממלכה כנענית קדומה) וצבאות מלך שימרון. הוא צירף לצבאו גם את צבאות מלכי הכנעני, האמורי, החיתי, הפריזי והיבוסי.

הצבא המאוחד התקדם למי מרום (מעיין העיר מרום - עיר כנענית קדומה בגליל העליון), שם הם חנו והתכוננו למלחמה בצבא ישראל.

צבא ישראל הצליח לנצח את יבין וצבאו, לאחר שהפתיעו את מחנה יבין, התנפלו על החיילים הכנעניים, ונלחמו בהם. הצבא הישראלי רדף אחרי צבא יבין עד לצידון, ועד להרי הלבנון החלק הצפוני של בקעת הלבנון.

לאחר המרדף חזר יהושע לחצור, ולכד את העיר. מלך חצור נמלט משדה המערכה אל חומות עירו ויהושע הצליח ללכוד אף אותו. יהושע וצבאו הרגו את כל תושבי חצור, ולאחר ההרג הרב - במעשה יוצא דופן[1] - שרפו את העיר. יהושע נלחם מלחמה ארוכה בשאר כל ערי ממלכות כנען, הרג את מלכיהן ואת אנשי הערים, ולקח את שללן.

מלחמת סיסרא

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ערך מורחב – מלחמת סיסרא

על פי הכתוב בספר שופטים, היו בני ישראל נתונים לשלטונו של יבין במשך עשרים שנה. לרשותו של יבין עמד צבא חזק שכלל 900 רכבי ברזל (ספר שופטים, פרק ד'). ביוזמת דבורה הנביאה נאסף צבא ישראלי שכלל 10,000 איש (משבטי זבולון, נפתלי, יששכר, בנימין, אפרים ומנשה) בפיקודו של ברק בן אבינועם. צבא זה הביס את צבאו של יבין בפיקודו של סיסרא, והביא לכניעתו של יבין (ספר שופטים, פרק ד', פסוק כ"ג) ולאחר מכן להשמדתו.

היחס בין שני האזכורים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקרב הפרשנים וחוקרי המקרא קיימות כמה גישות ליחס בין יבין המוזכר במלחמת מי מרום לבין יבין המוזכר במלחמת סיסרא:

  1. לפי רד"ק, יהודה קיל, יהודה אליצור וכן לפי פירוש "קאסוטו" לתנ"ך מאת א.ש. הרטום, מדובר בשני מלכים מאותה שושלת שנקראו יבין, או שהמונח יבין הוא כינוי קבוע למלך (כדוגמת פרעה וקיסר): הראשון נלחם ביהושע בתקופת ההתנחלות, והשני היה מלך כנען ששלט בישראל בתקופת דבורה.
  2. מדובר במלך אחד, שדמותו היוותה השראה לסיפור מאוחר: בתקופת ההתנחלות יבין אכן נלחם ביהושע, אך הסיפור על מלחמת סיסרא המופיע בספר שופטים אינו היסטורי ומבוסס על המלחמה של יהושע.
  3. לפי ישראל ייבין מדובר במלחמה ממושכת: יבין מלך חצור נלחם ביהושע, ולאחר תבוסתו סיסרא שר צבאו המשיך את המלחמה.
  4. לפי בנימין מזר, מלחמת דבורה קדמה למחמת מי מרום.[דרושה הבהרה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]