מלינצ'ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-emblem-development.svg ערך זה נמצא בתהליך עבודה מתמשך. הערך פתוח לעריכה.
אתם מוזמנים לבצע עריכה לשונית, ויקיזציה וסגנון לפסקאות שנכתבו, וכמו כן לעזור להרחיב ולהשלים את הערך.
דמותה של מלינצ'ה בציור קיר מודרני בין הרנן קורטז והספרדים לתושבים המקומיים
ציור קיר של אומן מקסיקני בן המאה העשרים המתאר את מלינצ'ה עם קורטז מול תושבים מקומיים

מלינצ'הספרדית: La Malinche, לה-מלינצ'ה; ידועה גם בשם Malinalli, "מלינלי" או Doña Marina, "דונה מרינה"; נולדה ככל הנראה בשנת 1496 או 1501 - מתה ככל הנראה בשנת 1529) הייתה אצילה משבט מקבוצת בני המאיה שחיו באזור מפרץ מקסיקו. דמות מרכזית בדרמה ההיסטורית שבמהלכה כבשו חיילי האימפריה הספרדית את מקסיקו והחריבו את האימפריה האצטקית. זמן קצר לאחר נחיתת הרנן קורטס במקסיקו היא ניתנה לו כמתנה ביחד עם עוד 20 שפחות. היא שימשה כמתורגמנית, יועצת ומתווכת בין מפקד הכוחות הפולשים הספרדיים לתושבים והמנהיגים המקומיים, ומאוחר יותר הייתה גם בת זוגו של קורטס ואם בנו מרטין, שהיה אחד מראשוני המסטיסים (בספרדית: Mestizos) בני אדם שנולדו להורים ממוצא אירופי ואינדיאני. הקשר בין השניים ותמיכתה של מלינצ'ה בקורטז היו מהגורמים המרכזיים להצלחת הספרדים בכיבושה של מקסיקו.

דמותה ההיסטורית של מלינצ'ה התמזגה בדמויות אגדתיות ומיתיות ששורשיהן באגדות עם אצטקיות, ודימויה לבש צורה ופשט צורה בהתאם לתקופה ולרוח הזמן ולאקלים פוליטי - בעיקר לאחר המהפכה המקסיקנית, אז הופיעה דמותה בדרמות, בנובלות ובאמנות כאשה בוגדנית. גם במקסיקו המודרנית נותרה מלינצ'ה אייקון בעל כוח דמותה המורכבת מייצגת פנים שונות ומנוגדות גם כהתגלמות הבגידה גם כקורבן המוחלט ולעתים כאם הסמלית של העם המקסיקני. בלשון הספרדית נוצרה המילה "מלינציסטה" (malinchista) שפירושה: אדם המעדיף את הזר על פני עצמו ובשרו" ‏[1][2]. אוקטביו פסספרדית: Octavio Paz) משורר, מסאי ודיפלומט מקסיקני וחתן פרס נובל לספרות לשנת 1990, כתב על דמותה: ‏[3]

" דונה מריה הפכה לסמל המיצג את הנשים המקסיקניות שהוקסמו, נאנסו או פותו על ידי הספרדים, וכמו שילד קטן לא יסלח לאימו אם היא נטשה אותו בחיפוש אחר האב, העם המקסיקני לא יסלח ללה מלינצ'ה על בגידתה "

מנגד מתגבשת השקפה בקרב חוקרימגדר, היסטריונים וסוציולוגים המונחים על ידי נקודות מבט המוגדרות פמיניסטיות הרואים במלינצ'ה כדמות מורכבת :

"עצמאית, מתרגמת אקטיבית שחיפשה את המילים המתאימות על מנת לגשר על הפער בין 2 תרבויות... אישה מרשימה בעלת אישיות חזקה, אינטיליגנציה ויופי"[4]

אטימולוגיה- מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו כל פיסת מידע הקשורה לדמותה של מלינצ'ה, גם שמה על גיסאותיו וגילגוליו השונים שרויים בחוסר ודאות. ככל הנראה היא בלידתה ניתן לה השם מלינלי (Malinalli) או מלינל (Malinal) שם של ישות אלוהית הקשורה לעשב מאחר שנולדה ביום המקודש לישות זו, מאוחר יותר הוסיפה משפחתה את השם טנפל (Tenepal) שפירושו המילולי "זו שמדברת הרבה ובחיוניות". לאחר שנמסרה כשפחה לידי קורטז היא הוטבלה בשם הנוצרי-לטיני מרינה שמשמעותו "מן הים". לא ברור מדוע נבחר שם זה, ייתכן שבזכות הדמיון הפונטי לשם המקורי אך ייתכן שניתן בהקשר לנחיתת הספרדים מהים או לחלופין כבחירה מקרית בשם שהיה נפוץ יחסית בעולם דובר הספרדית של התקופה.

שיבוש השם "מרינה" למלין בתוספת סיומת המעידה על כבוד -טזין בשפת הנאוואטל של האצטקים יצר את המילה מלינטזין (Malintzin) שהילידים של מקסיקו השתמשו כדי לקרוא למלינצ'ה-מרינה וקורטז אתם ראו כיישות אחת. קריאה אחרת של השם "מלין-טזין" (Mãlin-tzin) היא תרגום כ "אסירה (או שבוייה) אצילה". את שם זה שיבשו הספרדים ל"מלינצ'ה" והוסיפו את הקידומת הנקבית "לה".

מקורות היסטוריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקורות ההיסטוריים הנוגעים לחיי מלינצ'ה נגועים באינטרסים של הכותבים וספק אם מציעים מידה כלשהי של מחקר ולא ברור מידת האובייקטיביות של הכותבים. מקורות אלו נחלקים לשתי קבוצות עיקריות:

מסמכים משפטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר מותה של מלינצ'ה נערכו בספרד 3 הליכים משפטיים בהם דנו בהרחבה תוך הבאת עדים שהכירו את מלינצ'ה ונערכו חקירות מקיפות על ידי בית המשפט ושליחיו. מסמכים מהליכים אלו שופכים אור חלקי על קורות חייה.

 • הליך משפטי שנערך בטולדו בשנת 1529 ונועד לבדוק כשירותו של מרטין קורטס (בנם של מלינצ'ה והרנן קורטס) להיכנס למסדר צבאי נוצרי "המסדר הצבאי של סנטיאגו" במשפט זה העיד דייגו דה-אורדס (ספרדית: Diego de Ordás) ממשתתפי המשלחת של קורטס ופירט את קורות חייה.
 • הליכים משפטיים שערך הרנן קורטס במטרה להגן על הנכסים והתארים שצבר במקסיקו, עורכי דינו הביאו לפני הדינים עדים ומסמכים המעידים גם על מלינצ'ה, הדרך שבה הגיע לשירותו של קורטס ושיתוף הפעולה בניהם.
 • בתה של מלינצ'ה מנישואים שנערכו עם קצין ספרדי לאחר הקשר עם קורטס, ניהלה סדרת משפטים ארוכה במטרה לקבל חלק מהירושה של מלינצ'ה. דיונים אלו שנערכו לאורך כעשור בערכאות שונות מכילות עדויות רבות על מלינצ'ה וקורות חייה

היסטוריונים ספרדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיימים מספר ספרי היסטוריה שנכתבו בסמוך לאירועים של כיבוש מקסיקו על ידי היסטוריונים ספרדים, למרות המהימנות המוגבלת מקורות אלו נותנים מידע רב ערך.

 • מכתביו של הרנן קורטס למלך ספרד. במהלך כיבוש מקסיקו כתב קורטס 5 מכתבים - cartas de relación שהם כתביו היחידים ששרדו, במכתבים אלו מתאר קורס את גרסתו לאירועים במקסיקו תוך האדרת שמו ומעשיו, במכתבים אלו מוזרכת מלינצ'ה פעם אחת בשמה ומספר פעמים נוספות הוא מתחייס אליה כ"הלשון" ( ספרדית: la lengua).
 • "ההיסטוריה הכללית של האינדיאנים" (Historia general de las Indias) שנכתב על ידי פרנסיסקו לופז דה גומרה (Francisco López de Gómara) ופורסם בשנת 1552. דה גומרה לא השתתף בכיבוש אך התמנה כמזכירו של קורטס וזכה לקבל ממנו את גרסתו לאירועים, גרסה זו שמאדירה את קורטס, מציגה אותו באופן חיובי ומביאה את גרסתו לאירועים נחשבת לחד צדדית אך מלאה בפרטים על מלינצ'ה וחלקה במסע הכיבוש.

קורות חייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלינצ'ה נולדה, ככל הידוע, בין השנים 1496 ל1501 במחוז שגבל בין האימפריה האצטקית וגבולה בעמק מקסיקו והארצות של אימפריה המאיה בחצי האי יוקטן. אביה היה מושל או ראש שבט ומת בילדותה. נסיבות לידתה ומידע על ילדותה מעורפלים מאד. מקורות המידע האמינים ביותר על לידתה נמצאים ברישומי ארכיון של 3 הליכים משפטיים שנערכו המהלך העשור לאחר מותה, בהליכים אלו הגבו עדויות של עשרות עדים ולפיהם היא נולדה באזור העיר קואצקואלקוס (Coatzacoalcos) במחוז וראקרוס, המקורות חלוקים לגבי לגבי האלטפטל ( קהילה פוליטית אוטונומית או עיר-מדינה בשפת האצטקים - altepetl ) אליו השתייכה בלידתה. מקורות ספרדיים מעלים שמות מקומות אחרים המערפלים את הידוע על ילדותה של מלינצ'ה . על פי גרסתו של ברנל דיאז, משנישאה אימה בשנית לאציל אחר ונולד לה אח חורג הייתה נוכחותה לא רצויה והיא נמכרה או נמסרה כשפחה לאדם לא ידוע משבט שכן. בעליה החדשים העבירו אותה לאחר מכן לשבט מאזור טבסקו, תוך כדי תלאות אלו למדה מלינצ'ה את שפת האצטקים וכך שלטה בשני שפות - שפת המאיה ושפת האצטקים. ההיסטוריון הספרדי-מקסיקני בן זמנה של מלינצה דיאגו קמארגו ( ספרדית : Diego Muñoz Camargo) המתעכב על תולדות חיי מלינצ'ה בספרו, מציין כי היא שלטה ב"שפת מקסיקה" (נאוואטל), "שפת קוזומל" (שפת המאיה) ו"שפת אולאטלה" (שפה הידועה לאצטקים כ "פופלוקה" - ג'יבריש בשפת האצטקים) שהייתה נפוצה באיזר הידוע כוורקרוז.

האפשרות של שבי בעת מלחמה או סכסוכים אלימים לא הועלתה על ידי מקורות ראשוניים ובמקום זאת מציינים הספרדים כי מלינצ'ה נחטפה או נמסרה בשלב כלשהו לידי סוחרי עבדים, יש אפשרות כי היא נמסרה- כמנחת שלום אופיינית למקום ולזמן - על מנת למנוע התקפה מצד כוחות חיל מצב אצטקי שחנה בסמוך, ברנל דיאז כותב כי מלינצ'ה נחטפה בזמן מלחמה וממשיך ומתאר התמרמרות של תושבי קואצקואלקוס שנבאו מהדרישות של האצטקים לנשים ומנחות, אפשרות אחרת היא שבצורת ומצוקה כלכלית הביאו את השליט או אדון משק הבית בו שהתה מלינצ'ה לסחור בה תמורת מצרכים. במחקר מודרני מציינת חוקרת אמריקאית כי ייתכן ומלינצה נמצאה לא ראויה מבחינה חוקית (“constitutionally unfit”) להמשיך לחיות במעמד של אשת אצולה - בהיותה ממוצא אציל אבל לא ממעמד של אצולה גבוהה, ואולי בת השליט אך מאם שהייתה אחת משפחות או הפילגשים, סביר להניח כי היא בהקשר זה נועדה לחיים כחפץ העובר לסוחר ("woman of discord") ‏[5]

בשירות הרנן קורטס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש מרץ 1519 נחת הרנאן קורטס עם 11 ספינות, 600 איש, ו-15 סוסים בחצי האי יוקטן, במקביל לאירועים אלו חברו לכוחותיו של קורטז 2 ספרדים שספינתם נטרפה על חופי יוקטן בשנת 1510, ובהם כומר פרנציסקני בשם חרונימו דה אגילר ששהה שנים בקרב הילידים ולמד את שפתם ומנהגיהם. לאחר סדרת קרבות עם שבטים מקומיים הצליח קורטז לנצח את כוחותיו של השליט של ממלכת טבסקו ולכבוש את העיר הראשית פוטונצ'אן (Potonchán), בתום הקרב קיבל קורטז מנחות מהשליט המובס ועם המתנות הועברו לרשותו 20 שפחות, נשים צעירות ובהן גם מלינצ'ה שהייתה בשלב זה בתחילת שנותה העשרים לחייה. קורטז בחר בה עבור אחד מקציניו, אציל בשם הרננדז פוארטוקררו אך לאחר זמן קצר התמנה הלה לשגריר מטעם המשלחת בחצר קרל החמישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה ומלינצ'ה עברה לידי קורטז. בניתוח מודרני מציינת היסטוריונית אמריקאית כי חלוקת הנשים בין קציני המשלחת נערכה על מנת לספק להם שפחות-מין, הספרדים ערכו טקס הטבלה נוצרי אך השתמשו במומרות החדשות כזונות ‏[6]

מלינצ'ה הופכת משפחה למתורגמנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קורטז ואנשיו הקימו התיישבות בשם "וייה ריקה דה לה ורה קרוס" (בספרדית: Villa Rica de la Vera Cruz), שמשמעו "הכפר העשיר של הצלב האמתי". השם מתייחס לזהב שנמצא באזור ולעובדה שהמשלחת של קורטס נחתה באזור ביום שישי הטוב ובה פגשו שליחים של הקיסר האצטקי מוקטסומה השני שהגיעו עם מתנות נוספות. קורטס הצליח לתקשר איתם תוך שימוש בשני המתרגמים שעמדו לרשותו - דה אגילר תרגם מספרדית לשפת המאיה ומלינצ'ה תרגמה משפת המאיה לשפת האצטקים. מלינצ'ה הפכה משפחה שגורלה לא ברור לנכס אסטרטגי. על פי דה-גומורה, לאחר תום הפגישה ניגש קורטס למלינצ'ה וחקר בפירוט מי היא ולאחר מכן הבטיח לה את חרותה "ואף יותר מכך" - הבטחה שבנסיבות אלו מתפרשת כגמול כספי.

בשלב הבא במסע הכיבוש יצר קורטס את הקשר הראשון שלו עם בני ברית מקומיים משבט הטוטונאק (Totonac), ובעזרת מלינצ'ה הצליח להיכנס למשא ומתן עם מנהיגיהם, להבין כי לשני הצדדים אינטרס משותף - פגיעה באצטקים ולכרות הסכם על בסיס אינטרסים אלו.

הצורך של קורטס במתורגמן התרחב מאיסוף מידע על הארץ ויושביה איתור מקורות מזון ומים לצורך בביסוס שלטונם ככובשים. לקורטס היה צורך מוגבל במתורגמן על מנת לזכות ביתרון בשדה הקרב וצורך מוגבל במתורגן אם היה ברצונו לאסוף אוצרות או כספים אך משגדלה שאיפתו והוא ראה בחזונו את הרחבת השליטה של ספרד על מרכז אמריקה גדלה חשיבות המתורגמן בהעברת הניצחון הצבאי משדה הקרב לביסוס השליטה, העברת המידע על מערכות השלטון הכוח החדשות למנוצחים חייבה מתורגמן נוכח שמשמש כזרוע ישירה של קורטס, את תפקיד חשוב זה מילאה מלינצ'ה. היא רכשה את אמונם של הספרדים והיה ברור לשני הצדדים כי ההישרדות שלה תלויה לחלוטין בהצלחת הספרדים, היא למדה במהירות את אורחות חיי אדוניה החדשים ולמדה במהירות את השפה הספרדית. בסופו של התהליך הפך המתורגמן חרונימו דה אגילר למיותר ועד לשנת 1524 קורטס הפסיק לקרוא לו ולא נזקק לשרותיו, מלינצ'ה ערכה את התרגום מספרדית לשפת המאיה והאצטקים בעצמה. בעדות באחד ההליכים המשפטיים ציין אחד העדים כי קורטס סלד מדה אגילר ומשרכשה מלינצ'ה שליטה בספרדית היא החליפה את מקומו ודה אגילר נותר מאחור‏[7]. ראיה נוספת לדרך בה ראו הספרדים את חשיבות חלקה של מלינצ'ה ניתן ללמוד מהגרך בה היא מתוארת במקורות היסטוריים ראשיים וגם משניים כמו ספרו שלפרנסיסקו דה אגילר שהיה משתתף פעיל במערכה לכיבוש מקסיקו אך החליט לוותר על אחוזתו ולחיות את שארית חייו ככומר דומיניקני, בגיל 80 הוא כתב את זכרונותיו בספר "תיאור קצר של כיבוש ספרד החדשה" (ספרדית: Relación breve de la conquista de la Nueva España). בפסקה הראשונה בספר מתוארת הפלגת המשלחת, בפסקה השנייה מתואר המפגש עם הכומר חרונימו דה אגילר בשלישית מתוארת הנחיתה על חוף מקסיקו וברביעית מתוארת דונה מרינה ותפקידה כמתרגמת.

כריתת ברית עם ממלכת טלקסקלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעצת בני בריתו המקומיים התקדמו הספרדים לגבולות ממלכת טלקסקלהספרדית: 'Tlaxcala) ומשנכשלו המגעים הראשונים נכנסו הספרדים לסדרת קרבות עזים מול לוחמי טלקסקלה שנמשכו 18 ימים ללא הפסקה, בדרך להביא את מנהיגי הטקסקלה למשא ומתן במטרה לעבור בארצם ולגייס מהם לוחמים לשורותיו נקט קורטס בכל דרך אפשרית - עינויים של שבויים, הרס יישובים אזרחיים והרג חסר הבחנה. בשלב הראשון של המשא ומתן העבירה מלינצ'ה את הבטחת קורטס לטלקסקלה כי הוא יפסיק את מעשי ההרס וההרג תמורת שיתוף פעולה שייקבע בשלבים המתקדמים של המשא ומתן, שנערך - בגלל המבנה החברתי - שלטוני המורכב של הטלקסקלה עם 4 מנהיגים בו זמנית.

הספרדים עברו למחנה זמני במבנים הצמודים לארמונות של 4 שליטי הטלקסקלה שייצרו מעיין יישוב קבע, במהלך המשא ומתן תפסה מלינצ'ה מעמד מרכזי וחשוב - מעבר לתרגום, היה שימשה את הספרדים למוציאה לפועל של השיחות, יועצת וכלי מרכזי לקידום האינטרסים הספרדיים. והפכה עבור המקומיים לפנים ולקול של המשלחת הספרדית. מעמד זה בקרב המקומיים בא לידי ביטוי בקודקסים שנוצר על ידי תושבי אמריקה המרכזית בתקופה הקדם-קולומביאנית, או על ידי צאצאיהם תחת הקולוניאליזם הספרדי. בקודקסים מהמאה ה-16 בהם מופיעה דמותה של מלינצ'ה היא מצוירת כדמות בעלת ייחוד ומשמעות, תמיד לבושה בבגדי פאר כאצילה. דמותה מצוירת גדולה יותר מדומיות אחרות - אפילו דמותו של קורטס, מפיה יוצאים סימנים המעידים על דיבור והיא מקבלת מנחות. סימנים אלו הם בעלי חשיבות רבה: המילה שמשמעותה בשפת הנאוואטל היא שליט - "טלאטאני" (tlatoani) נגזרת מהתואר "הוא שמדבר".

תיאור מלינצ'ה בכתבי יד מטקסקלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכתב יד טקסס קטוע (Texas fragment) שנכתב במהלך שנות החמישים של המאה ה-16 בהזמנת המועצה של העיר טלקסקלה על מנת להציג את עמדת פרנסי העיר בפני המלך הספרדי, והוא המסמך המוקדם ביותר של תושבי טלקסקלה המתייחס לכיבוש ‏[8]. בדף הראשון של הקודקס רואים את הספרדים ובראשם קורטס רכובים על סוסים, מולם עומד אחד משליחי מלכי טלקסקלה הפונה אל מלינצ'ה - הדמות הבולטת ביותר בציור ומציע ציפורים לחם ותירס כמנחה. בדף הבא מלינצ'ה עומדת בקדמת התמונה בראש מורם, קורטס מתואר לאחר שירד מסוסו, ניגש לאציל המקומי ולוחץ את ידו. בדף השלישי מצוירת הקבוצה כולה כאשר הם באחד מהבתים- ארמונות. שני מלכים יושבים ויד אחת מורמת ומלינצ'ה עומדת מולם ושתי ידיה מורמות בתיאור מקובל של דו-שיח. הדף הרביעי הוא המרכזי והעיקרי בקודקס ובו מציעים מלכי טלקסקלה את בנותיהם כנשים לספרדים. מלינצ'ה מצוירת פונה אל 5 הנסיכות המקשיבות לה בדממה וידיהן משולבות. בכתב יד מאוחר, שוב בפניה של מנהיגי טלקסקלה אל הספרדים, מושם דגש על מהלך המשא ומתן שנערך עם תום הקרבות ותקופת הברית והעזרה ההדדית בין הספרדים וטלקסקלנים. מלינצ'ה מתוארת כאישה אצילה הלבושה בגדי פאר, ודמותה היא הגדולה ביותר בתמונה. היא מתוארת כמי שמפקחת על איסוף המנחות עבור הספרדים ודמותה משמשת כסמל לברית בין הצדדים. בקודקס נוסף שהוכן בטקסקלה בסוף המאה ה-16, לאחר מות מלינצ'ה, מופיעה דמותה כדמות מינורית ולעתים מופיע במקומה צלב - סמל לנצרות שאנשי טקסקלה קיבלו על עצמם בהתלהבות.

מלינצ'ה באמנות עם מקסיקנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותה של מלינצ'ה מזוהה עם דמות פולקלור הידועה גם כ"האישה הבוכה" ( ספרדית: la Llorona) המתוארת כאישה המקוננת עם הרוח, ומשלב אגדות אטקיות על אלה המבכה את מות בניה ונפילת האימפריה האצטקית ‏[9] בגרסה אחרת של הסיפור מלינצ'ה בוגדת בבני עמה ויולדת 2 ממזרים מיחסיה עם קורטס אך הוא נוטש אותה ונושא לאישה גבירה ספרדית. על פי סיפור זה מלינצ'ה מנודה וחייה הקצרים מלאים בקינה על גורל בני עמה. {הערה|Ray John De Aragon, The Legend of La Llorona, Sunstone Press, 2006 page 10}}

בכוריאוגרפיות של ריקודי עם מקסיקנים המתארים את ההיסטוריה של הכיבוש או מתייחסים לתקופת הכיבוש כרקע לריקוד ולעלילה, מופיעות הדמויות המרכזיות של כיבוש מקסיקו - על פי תפיסת האינדיאנים - קורטס, מונקטסטמה ולה מלינצ'ה. דמויות אלו עברו עיבוד בתהליך יצירת הכראוגרפיה והפכו להיות ארכיטיפים שתפקידם בריקוד אינו מנותק ממהקשר ההיסטורי אך מורכב יותר ובעל הקשרים לאגדות מיתוסים וסיפורי עם ממקורות שונים. דמותה של לה מלינצ'ה התגלגלה למספר ריקודים ותפקידים, לעתים כדמות מרכזית בריקוד הקרוי על שמה ( danza de la malinche ) או כחלק מריקוד המקושר לדמויות קורטס ומונקטסומה, המפורסם שבהם הוא "ריקוד הכיבוש" (La Conquista) שמבוצע במחוז חליסקו, בריקוד זה המציג את גרסת האינדיאנים לכיבוש מופיעים 3 הגיבורים ולצידם דמויות כגון חיילים ספרדים ולוחמים אצטקים, הריקוד שהוא סדרת קרבות מסוגננים מסתיים במותו של מוקטסומה או בהטבלת המקומיים לנצרות. דמויות 3 הגיבורים מופיעות גם בריקודים אחרים כגון "ריקוד הנוצות" (Danza de la Plum) גרסה מיוחדת של ריקוד הכיבוש שאופייני, לאזור אואחאקה אבל גם ריקודים בעלי רקע וסגנון אפריקאי כגון "הריקוד השחור" ( danza de los negritos) בו דמותה מגלמת אישה מופקרת שתאבונה המיני הביא להרס הממלכות האינדיאניות, לעתים דמותה של מלינצ'ה מופיעה בריקוד הידוע בשם סן דייגו (danza de los santiagos) המתאר את הקרבות בין הספרדים למורים ולריקוד אצטקי הידוע כ"ריקוד המעופפים" (danza de los voladores). דמותה של לה מלינצ'ה מופיעה גם בריקודים "מקסיקניים" המבוצעים מחוץ לגבולות מקסיקו ובהם בניו מקסיקו ובגווטמלה. בריקודים הדמות מגולמת בדרך כלל על ידי רקדן הלבוש בבגדי נשים.

בכל גרסאות אלו, נפרדת דמותה ההיסטורית של מלינצ'ה מהדמות המיתית המתוארת בריקוד, מחקר אנתרופולוגי סיסטמתי.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחקר מדעי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מלינצ'ה, הצעירה האינדיאנית שמוטטה אימפריה, ספר מאת נחום מגד המתאר את כיבושיו של קורטס, כאשר מלינצ'ה הייתה הדוברת שלו או "הלשון". הוצאת מודן, 173 עמודים, 2009
 • Frances Karttunen, “Rethinking Malinche.” In Indian Women of Early Mexico, edited by Susan Schroeder, Stephanie Wood, and Robert Haskett. Norman and London: University of Oklahoma Press, 1997
 • Matthew Restall, “The Lost Words of Malinche…” In Matthew Restall, Seven Myths of the Spanish Conquest. Oxford: Oxford University Press, 2003.
 • Cypess, Sandra Messinger. La Malinche in Mexican Literature: From History to Myth Austin: U. of Texas Press, 1991.
 • Townsend, C. Malintzin's Choices: An Indian Woman in the Conquest of Mexico. University of New Mexico Press. (2006) isbn 9780826334053
 • Thomas, Hugh. Conquest: Montezuma, Cortes, and the Fall of Old Mexico. New York and London: Simon and Schuster, 1993

מקורות ראשוניים מתורגמים לאנגלית[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Bernal Díaz The Conquest of New Spain. Edited and translated by J M. Cohen. New York: Penguin Books, 1963
 • Francisco López de Gómara. Cortés: The Life of the Conqueror by His Secretary. Translated by Lesley Byrd Simpson University of California Press, 1964

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מלינצ'ה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Cypess, Sandra Messinger . La Malinche in Mexican literature from history to myth . Austin: University of Texas Press. (1991) page 7
 2. ^ בדומה לכינוי התייוונות בשפה העברית
 3. ^ Octavio Paz. The Labyrinth of Solitude. Grove Press (1985). page 86
 4. ^ Cypess, Sandra Messinger. 1991. La Malinche in Mexican Literature: From History to Myth. Austin University of Texas Press page 151
 5. ^ Jeanette Favrot, The Early Image of Malinche in Chipping Away on Earth: Studies in Prehispanic and Colonial Mexico in Honor of Arthur J. O. Anderson and Charles Dibble. Lancaster, CA: Labyrinthos, 1994.
 6. ^ Frances Karttunen, “Rethinking Malinche.” In Indian W omen of Early Mexico, edited by Susan Schroeder, Stephanie Wood, and Robert Haskett. Norman and London: University of Oklahoma Press, 1997
 7. ^ ראה הערה 11 לפרק שלישי בספר Townsend, C. Malintzin's Choices: An Indian Woman in the Conquest of Mexico
 8. ^ ניתוח של כתב היד ותמונות ממנו באתר mesolore
 9. ^ Ray John De Aragon, The Legend of La Llorona, Sunstone Press, 2006 page 7