מלינצ'ה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: חוסר מקורות. מידע לא מקיף ולא רלוונטי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מלינצ'ה (14961529)‏[1] הייתה נסיכה אינדיאנית.

תוכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלינצ'ה הייתה נסיכה אינדיאנית כאשר נמסרה בגיל 19, כשי לכובש הספרדי, הרנאן קורטס. מליצ'ה לקחה חלק נכבד בשינוי מהלך ההיסטוריה של מרכז אמריקה, היות שהיא שלטה בשפות רבות והכירה היטב את כל התרבויות של המקומיים במקסיקו של אותן שנים. בלעדיה הצבא הספרדי שמנה כ-500 איש לא היה מסוגל לכבוש אימפריה ובה למעלה משמונים אלף חיילים. מלינצ'ה נחשבה לאלה[2], אך מצד שני יש הרואים בה בוגדת, ואפילו זונה שגרמה לחורבן בני עמה, אם כי הם שוכחים שהם בעצמם מכרו אותה כחפץ בידי זרים.

פרופסור נחום מגד נפגש במחקרו זה עם דמות היסטורית, ויש במפגש הזה סוג של פנטזיה, בניסיון ליצור מפגש אמיתי בין המחבר ובין הדמות האגדתית מלינצ'ה. המפגש מתבצע דרך שמאנית אינדיאנית בת זמננו, ששמה "סוצ'יטל", המעבירה את עצמה לתקופה הקדומה, ומנסה להעניק למחבר את חוויותיה המיסטיות, מתוך ידע אזוטרי קדום שרכשה במהלך חייה‏[3]. המחבר משתומם מאוד מתגליותיה, ובמהלך כתיבת הספר נדהם כל פעם מחדש, כיצד מצליחה אישה זו לחשוף מרכיבים שלא יכלה לקרוא באף ספר:

Cquote2.svg

אני כולי נרעש. מאיזה מקום היא שלפה את הסיפור הזה? היא לא יכלה לקרוא עליו, כי איש לא סיפר זאת בצורה כזאת ובהזדהות כזאת עם הדמות ההיא. הייתי המום. מדוע שלא אצרף גם את הסיפור המסופר בכאב ובהתרגשות לכל הגרסאות המלומדות שאספתי?

Cquote3.svg

[4].

תושבי מקום מגוריה של סוצ'יטל, רואים בה את גלגולה של האלה האגדתית מלינצ'ה. המחבר מקיים יחסי ידידות עמוקים עם השמאנית המקסיקנית הזו, ובזכות מערכת יחסים טובה וייחודית ביותר, זוכה להתקרב לעולמה הפנימי, הרוחני, הטקסי, המאפשר לו ללמוד מקרוב תרבות רחוקת יומין. סוצ'יטל מצליחה להקים לתחייה לנגד עיניו ואוזניו, היסטוריה חלקית של אישה שניהלה למעשה את תהליך השינוי של מקסיקו. סוצ'יטל משתמשת בחלומותיה ובטרנסים שהיא עוברת, כדי לחדור לעולמות המתבקשים בידי חוקר תרבויות זה.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על פי ויקיפדיה אנגלית נולדה אולי בשנת 1505 במקסיקו של היום. הערך העברי מבוסס על ספרו של נחום מגד, "מלינצ'ה - הצעירה האינדיאנית שמוטטה אימפריה", הוצאת מודן, 173 עמודים, 2009
  2. ^ דבר העורך על עטיפת הספר
  3. ^ 26 תמונות בצבע המעידות על הטקסים של סוצ'יטל, בין עמודים 80-81 ללא מספורן
  4. ^ עמ' 31 בספר