לדלג לתוכן

מנספילד פארק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מנספילד פארק
Mansfield Park
עטיפת אחת המהדורות העבריות
עטיפת אחת המהדורות העבריות
מידע כללי
מאת ג'יין אוסטן
שפת המקור אנגלית
סוגה רומן
מקום התרחשות אנגליה עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה תומאס אגרטון עריכת הנתון בוויקינתונים
תאריך הוצאה 1814
מספר עמודים 392
הוצאה בעברית
תרגום אהרן אמיר
סדרה
ספר קודם גאווה ודעה קדומה עריכת הנתון בוויקינתונים
הספר הבא אמה עריכת הנתון בוויקינתונים
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 004082308, 001015506, 001088906
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

מנספילד פארקאנגלית: Mansfield Park) הוא רומן מאת ג'יין אוסטן. הרומן נכתב בין השנים 1812 ל-1813, כשאוסטן גרה בצ'אטון, ופורסם ביולי 1814.

"מנספילד פארק" הוא הרומן הארוך והמורכב ביותר של אוסטן, הוא רציני וקודר יותר מספריה האחרים. באחד ממכתביה כתבה אוסטן שהוא יעסוק ב"הסמכה לכמורה" (Ordination). גיבור הרומן אדמונד ברטרם אכן מוסמך לכמורה במהלך הסיפור, אך אין זה נושא עיקרי. הספר פחות פופולרי משאר ספריה של אוסטן, אולי בגלל דמות הגיבורה פאני פרייס, שהיא דמות שונה בתכלית מגיבורות אחרות של אוסטן כמו אליזבת בנט ("גאווה ודעה קדומה") או אֶמָה מהספר הנושא את שמה. בניגוד לאליזבת ואֶמָה, השופעות בריאות וחיוּת, פאני עדינה, מופנמת וחלשה בגופה, אך חזקה ברוחה ובמוסריותה.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגיבורה הראשית בספר, פאני פרייס, נשלחת בגיל צעיר מביתה ומשפחתה הענייה לגור עם דודה ודודתה, סר תומאס וליידי ברטרם, באחוזתם "מנספילד פארק" קרוב לעיר המחוז נורת'אמפטון. היא גדלה עם בני דודיה, טום, אדמונד, מריה וג'וליה, אך רובם מתייחסים אליה כנחותה מהם, רק אדמונד מגלה יחס של חיבה וידידות. עם הזמן היא מתרגלת למקום ולאנשים, וגדלה לנערה צנועה, מוסרית ובעלת מידות טובות. היא שומרת על קשר עם אחיה הבכור ויליאם, שמשרת בצי המלכותי. במשך הזמן הכרת התודה שלה לאדמונד הופכת לרגש חזק יותר, של אהבה בסתר.

כריכת הספר "מנספילד פארק" באנגלית

דודתה השנייה של פאני, מרת נוריס, היא אישה קמצנית ושתלטנית המתערבת בחיי כולם. היא מפנקת את ילדי משפחת ברטרם (במיוחד את מריה), ונוהגת לגעור בפאני ולהעמיד אותה במקומה. סר תומאס מחמיר ביחסו לילדיו, בניסיון לאזן את היחס שהם מקבלים ממרת נוריס. אך זה רק גורם להם להסתיר את דעותיהם ורגשותיהם מפניו. מריה וג'וליה גדלות להיות יהירות וגאות בעצמן בזכות יופיין, כשרונותיהן וחשיבותן בחברה. הבן הבכור טום הוא הולל חסר אחריות, בזבזן ומהמר, ורק אדמונד גדל עם עקרונות מוסריים טובים ורואה את ייעודו ככומר.

עיקר הסיפור מתרחש כשסר תומאס נוסע לטפל בבעיות כספיות וברכושו שבאנטיגואה, ושוהה שם כשנתיים. לבית הכומר של מנספילד מגיעים הנרי ומרי קרופורד, אח ואחות למחצה של אשת הכומר, מרת גרנט. מרי קרופורד ואדמונד מתחילים להתאהב זה בזו, אך אדמונד שומע בחשש התבטאויות לא נאותות שלה, של הבעת דעות מזלזלות על נושאים רציניים ובעיקר על הכמורה, שהיא המקצוע המיועד לו. פאני מצטערת על החיבה שהם מפגינים, לא רק בגלל אהבתה לאדמונד, אלא גם כי היא חוששת מהפגמים באופייה של מרי ושאינה מתאימה לאדמונד. בינתיים מר קרופורד מפלרטט עם שתי האחיות ברטרם ומעורר בהן ציפיות להצעת נישואין, אף על פי שמריה כבר מאורסת למר ראשוורת' הטיפש והמשעמם אך העשיר מאוד.

כאשר סר תומאס חוזר מאנטיגואה הוא מוצא את בני ביתו עסוקים בחזרות להעלאת הצגת תיאטרון בביתו, (השתתפות בהצגה נחשבה לא הולמת לבנות טובים, אבל רק פאני מסרבת להשתתף בחזרות ולהופיע על במה). בעקבות בואו של סר תומאס ההצגה מתבטלת, קרופורד עוזב את האזור ומריה חשה זנוחה ונבגדת. אחרי זמן קצר היא מתחתנת עם מר ראשוורת', ואחרי החתונה הם יוצאים לברייטון וג'וליה מתלווה אליהם. בהיעדרן עולה חשיבותה של פאני במשפחה, סר תומאס מגלה אליה חיבה רבה יותר מבעבר, ופאני מתיידדת עם מרי קרופורד.

כשהנרי קרופורד חוזר למנספילד הוא מתחיל לחזר אחרי פאני, במטרה לגרום לה להתאהב בו. היא אינה נכנעת לקסמיו, אך עדינותה וטוב-לבה משפיעים עליו והוא מתאהב בה. קרופורד מציע לפאני נישואין, ומנסה לקנות את לבה בכך שהוא עוזר לאחיה האהוב ויליאם לקבל דרגת קצונה. פאני זוכרת את התייחסותו אל דודניותיה ואינה בוטחת בו, וגם בשל אהבתה לאדמונד היא אינה נעתרת לחיזוריו. כל בני המשפחה יוצאים נגדה, סר תומאס גוער בה שהיא כפוית טובה, ולא תמצא שידוך טוב מזה, אדמונד אומר שהיא תלמד לאהוב את הנרי, מרת נוריס כועסת על כך שהיא לקחה את מקומה של ג'וליה ואפילו ליידי ברטרם מעירה שכדאי לפאני להתחתן עם איש עשיר. אך פאני עומדת בסירובה להינשא לקרופורד, היא אינה מסבירה את הסיבות לסירובה לסר תומאס כדי לא לפגוע במריה ולא לגלות את סוד אהבתה לאדמונד.

סר תומאס מתכנן לשלוח את פאני לחודשים אחדים לבית הוריה בפורטסמות', לדעתו בבית העני היא תבין שלא כדאי לה לוותר בקלות רבה כל כך על בעל עשיר. מר קרופורד בא לבקר אותה בפורטסמות', ומנסה לשכנע אותה שהוא השתנה וראוי לאהבתה, היא מתרככת אך עדיין אינה מסכימה להינשא לו. הוא עוזב את פורטסמות' ונוסע ללונדון. פאני מקבלת מכתב מדודתה ליידי ברטרם שטום חולה אנוש, כששהה בקרב ידידיו בלונדון חלה ונשאר בטיפול משרתים בלבד, ומחלתו החמירה עד כדי סכנת חיים, ואדמונד נסע להחזיר אותו למנספילד.

זמן מה אחר כך מגיעות לאוזניה שמועות על סקנדל שקרופורד ודודניתה מריה מעורבים בו. מתברר לה שכשהנרי קרופורד ומריה נפגשו בלונדון, הוא התחיל שוב לחזר אחריה והיא עזבה את בעלה ועברה לחיות עם הנרי. בנוסף לכך מתרגשת צרה נוספת על משפחת ברטרם, ג'וליה שחששה לחזור לביתה ברחה והתחתנה עם מר ייטס. המצב במנספילד פארק היה בכי רע, ופאני נדרשת לחזור כדי לנחם את דודה ודודתה. מרי קרופורד מתייחסת אל סיפור הבגידה והגירושין כמעשה שטות, ואילו אדמונד ואביו חושבים שזהו חטא חמור. מרי מנסה לשכנע את אדמונד שעדיף שמריה והנרי קרופורד יתחתנו והכל יסלח להם. אך אדמונד רואה בחומרה את המעשים האלה וסר תומאס אינו מוכן לקבל את מריה בביתו. כתוצאה מכך אדמונד מבין שהוא ומרי אינם מתאימים ומנתק את קשריו איתה, הוא מוצא נחמה ואהבה אצל פאני. הם מתחתנים, ואחרי מותו של ד"ר גראנט הם עוברים לגור בבית הכומר במנספילד.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאני פרייס[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאני מציגה את הנרי קרופורד בפני אביה. איור מאת סי. אי. ברוק

פאני היא גיבורת הסיפור, בת למשפחה מרובת ילדים, אביה מלח לשעבר ואמה שנישאה בניגוד לרצון משפחתה, נאלצת להיעזר באחיותיה העשירות כדי לגדל את ילדיה. פאני נשלחת לחיות במנספילד פארק, בית דודתה העשירה. משפחת ברטרם ומרת נוריס מצפים ממנה שתהיה אסירת תודה על כך, ואינם חדלים להזכיר לה את מוצאה הדל.

פאני צנועה, ביישנית, רגישה ביותר ובעלת הבחנה דקה לאופיים ולריגשותיהם של אחרים. היא שקטה וחסרת ביטחון, המנסה לרצות את כולם אבל גם עומדת על עקרונותיה. כשטום דורש ממנה להצטרף להצגה שהם מעלים, היא מסרבת בתוקף, יותר משהיא אינה מאמינה ביכולתה לשחק, לדעתה לא ראוי שיעלו את ההצגה כלל. היא מסרבת להצעת הנישואים של הנרי קרופורד, שאותו היא מעריכה כחסר עקרונות ואינה אוהבת את משחקו ברגשותיהן של בנות דודתה, ועומדת בלחצים מצד כל המשפחה ובמיוחד מסר תומאס, וזה עולה לה במחיר גירוש ממנספילד לבית הוריה בפורטסמות'.

בריאותה רופפת והיא חלשה וזקוקה לשפע אוויר צח ולפעילות שאינה מעייפת (כמו רכיבה על סוס), כשהיא נמצאת מספר חודשים בפורטסמות' בריאותה מדרדרת. היא מתביישת בהוריה, אמה שאינה מצליחה לנהל את הבית כראוי, ואביה המקלל והמדיף ריח של אלכוהול, אך היא חשה רגשי אשמה על כך שהיא חושבת על מנספילד כעל ביתה.

פאני אוהבת בסתר את אדמונד וסולחת לו על משוגותיו משום שהיא שרואה אותו כמעצב אישיותה, ומקנאה במרי קרופורד על אהבתו של אדמונד. היא רואה את התנהגותם הלא נאותה של מרי והנרי קרופורד והיא היחידה במשפחה שאינה נשבית בקסמיהם. בסופו של דבר זוכה לאהבתו של אדמונד ומתחתנת איתו וכן גם להערכה של סר תומאס.

אדמונד ברטרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמונד הוא הבן הצעיר של סר תומאס וליידי ברטרם. בהיותו הבן הצעיר הוא אינו יורש את האחוזה או את התואר של אביו, והוא נאלץ למצוא לעצמו מקצוע. הוא מתכוון להיות כומר, ומוסמך לכמורה במהלך הסיפור. ככומר יש לו משרה במנספילד, אבל הוא מאמין בערכי הנצרות אך לעיתים מתנהג כשוטה וכצבוע. הוא מתכוון לחיות בקרב הקהילה שלו ואינו מוכן לוותר על דרכו גם למען האהבה.

אדמונד הוא הידיד היחיד שיש לפאני במנספילד פארק, הוא דואג לה ומבין אותה אך מתייחס אליה בהתנשאות. הוא מתאהב במרי קרופורד ונהיה להוט אחריה והיא אף גורמת לו לחרוג מהנהגות אמונותיו, והוא מתלבט אם להציע לה נישואין. היא מצידה רוצה שהוא יחליף מקצוע, אבל אדמונד ממשיך בדרך שבה הוא מאמין. בסופו של דבר הוא מבין שהם שונים מדי בגישתם ובערכים שהם מחזיקים. כשמרי מתייחסת בזלזול לפרשת האהבים של מריה והנרי קרופורד, הוא מתפכח מהאשליה שמרי מתאימה לו.

סר תומאס ברטרם[עריכת קוד מקור | עריכה]

סר תומאס הוא בעל אחוזת מנספילד פארק ובעל תואר ברונט. הוא נדיב ודואג למשפחת אחותה הצעירה של אשתו, מגדל את פאני אחייניתו בביתו עם ילדיו ובכוונתו לדאוג גם לעתידה. לסר תומאס יש מטעים באנטיגואה וכשעסקיו שם נקלעים לקשיים הוא נאלץ לעזוב את אנגליה לתקופה של כשנתיים. הוא חמור סבר וסמכותי, כשפאני מגיעה למנספילד היא יראה מפניו, כשהוא חוזר מאנטיגואה הוא מתחשב יותר ודואג לרווחתה של פאני. הוא כועס עליה כשהיא ממרה את פיו ומסרבת להתחתן עם הנרי קרופורד, אך זאת מתוך דאגה לשלומה ולעתידה. הוא מחמיר עם בנותיו והן מסתירות את תחושותיהן מפניו, בסוף הסיפור הוא מבין שטעה בחינוך ילדיו, ומעריך יותר את פאני על מוסריותה ועקרונותיה.

מרי קרופורד[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרי קרופורד היא צעירה בעלת רכוש (20,000 פאונד). היא רגילה לחיי החברה הלונדונית, והחיים במנספילד שקטים מדי עבורה. בניגוד לפאני היא שופעת בריאות ומלאת חיים. אדמונד נמשך לשנינותה ופקחותה, ועוצם עין מהפגמים שבאופייה ומתרץ אותם. היא מתאהבת באדמונד אף על פי שהוא הבן הצעיר ואינו יורש את רכוש המשפחה ולא את התואר של אביו. מרי אינה יכולה שלא להעריך את מעלותיו של אדמונד, אך היא אנוכית מדי ואינה רוצה להתחתן עם כומר כפרי. היא מנסה לשכנע את אדמונד לשנות את מקצועו אך לשווא - הוא רואה בכמורה ייעוד ואינו מוותר. מרי גם מעריכה ואוהבת את פאני, ובכל זאת היא עוזרת לאחיה בניסיונו ללכוד אותה ברשתו.

כשטום חולה אנוש, מרי כותבת מכתב לפאני ומביעה תקווה שהוא ימות ואדמונד יהיה היורש. מרי מכנה את פרשת האהבים של מריה והנרי מעשה של שטות, בעוד שבעיני אדמונד בגידת אישה בבעלה הוא חטא כבד. קלות הראש והזלזול שבהם היא מתייחסת לנושאים שחשובים בעיני אדמונד הם הגורמים המביאים לפרידה הסופית ביניהם. אחרי שאיבדה את אדמונד ברטרם, מרי מחליטה שלא להתאהב יותר בבן צעיר במשפחה, אך אינה מוצאת בין אלה המחזרים אחריה מישהו שישווה לאדמונד.

הנרי קרופורד[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנרי קרופורד הוא ג'נטלמן, רווק מבוקש ומקסים, אחיה של מרי ושל מרת גראנט. הנרי גדל אצל דודו אדמירל קרופורד, שנודע במנספילד בחוסר מוסריותו. הוא מגיע למנספילד עם אחותו מרי ומתחיל לחזר אחרי האחיות ברטרם והוא משחק ברגשותיהן. כשמריה מתחתנת וג'וליה עוזבת יחד איתה, הוא מתחיל לחזר אחרי פאני, הצעירה היחידה במקום. אף על פי שפאני אינה נענית לחיזוריו, יופייה ועדינותה מושכים את הנרי והוא מתאהב בה ומבקש את ידה. כדי למצוא חן בעיניה הוא מתיידד עם אחיה ויליאם, מציג אותו בפני אדמירל קרופורד ועוזר לו לקבל העלאה בדרגה.

הנרי מכיר בערכה ובמוסריותה של פאני, הוא מאמין שהיא טובה ממנו, ושאם יהיה נחוש באהבתו הוא יהיה ראוי לה. כשהנרי מבקר את פאני בפורטסמות' הוא מתנהג ביתר התחשבות, הוא מנומס להוריה ולסוזן, ודואג לבריאותה של פאני. הנרי גם מנסה לפעול לטובת האיכרים שלו ומבקש ממנה עצות בקשר לניהול אחוזתו בנורפוק. אך יהירותו גוברת, וכשהוא מוצא בלונדון שמרת ראשוורת' מתעלמת ממנו, הוא מנסה לפתות אותה ומצליח בכך. מריה עוזבת את בעלה ועוברת לגור איתו, ובכך מפרידה אותו סופית מפאני.

אדמונד מאזין למרי קרופורד המנגנת בנבל. איור מאת סי. אי. ברוק

מרת נוריס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרת נוריס היא האחות הבכורה של ליידי ברטרם ושל אמה של פאני. היא אלמנתו של הכומר הקודם של מנספילד פארק, מר נוריס. כאשר בעלה מת עברה לגור בבית קטן קרוב למנספילד, והיא נוהגת להתארח לעיתים קרובות במנספילד פארק. מרת נוריס היא קמצנית אך נדיבה בכספם של אחרים, זה היה רעיון שלה להביא את פאני למנספילד פארק, אך ללא כל כוונה לאסוף אותה לביתה או לקחת חלק כלשהו בגידולה. היא חסונה ונמרצת, ומצפה מכולם ובמיוחד מפאני להיות פעילים כמוה. היא מרבה להעיר לפאני על נחיתותה ודורשת ממנה הכרת טובה לה ולסר תומאס על שהביאו אותה למנספילד. מרת נוריס מפנקת את בנות ברטרם ומלווה אותן לנשפים ואירועים במקום ליידי ברטרם. היא עודדה את הנישואין בין מריה ומר ראשוורת' וגירושיה של מריה היו מכה עבורה, והיא מאשימה את פאני בכך, שאם הייתה נישאת לקרופורד הפרשה הייתה נמנעת.

שמה של הדמות מופיע בסדרת הספרים המצליחה "הארי פוטר" בתור "גברת נוריס" חתולתו החטטנית והמעצבנת של שרת בית הספר הוגוורטס "מר פילץ'".

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ליידי ברטרם - דודתה של פאני (אחות אמה), נישאה לסר תומאס ברטרם. אישה עצלה וחרדה לבריאותה, נוהגת לשבת כל היום על הספה כשלצידה פאג, חיית המחמד שלה. ליידי ברטרם הייתה צעירה יפהפייה, והצליחה לשבות את לבו של ברונט. היא לא נוהגת להטריח עצמה בטיפול בענייני הבית ובחינוך ילדיה, ומשאירה זאת לאחותה מרת נוריס. פאני משמשת בת לוויה שלה כשכולם מוזמנים לנשף או לסעודה, היא רגילה לכך שפאני נמצאת תמיד אתה ואינה מוכנה להיפרד ממנה. אחרי נישואי פאני ואדמונד, סוזן משמשת בת לוויה לליידי ברטרם.
  • טום ברטרם - בנם הבכור של סר תומאס וליידי ברטרם. טום אמור לרשת את האחוזה ואת תואר הברונט מאביו. הוא מתעניין בעיקר בהימורים ובהוללות בלונדון עם חבריו הרבים. טום שוקע בחובות שאותם נאלץ סר תומאס לפרוע באמצעות מכירת משרת הכמורה של מנספילד לד"ר גראנט, ובכך גורם להפסד כספי לאדמונד שהמשרה הייתה אמורה להיות שלו. סר תומאס לוקח את טום איתו למסע לאנטיגואה כדי להרחיקו מאנגליה, אבל אחרי שנה טום חוזר, ועם ידידו ייטס הם מעלים את הצגת התיאטרון בביתם למורת רוחו הרבה של סר תומאס. באחד מביקוריו אצל חברים טום נופל למשכב ומצבו מדרדר והוא נוטה למות, הוא מוחזר לביתו ומבריא. אחרי מחלתו טום הופך להיות פחות קל-דעת ויותר אחראי ומביא תועלת.
  • מריה ברטרם - הבת של סר תומאס וליידי ברטרם, מאורסת למר ראשוורת' בעל אחוזת סאת'רטון, אבל מתאהבת בהנרי קרופורד. אחרי נישואיה היא בוגדת בבעלה ובורחת עם קרופורד. משפחתה מתנערת ממנה והיא נאלצת לחיות עם מרת נוריס בכפר מרוחק.
  • ג'וליה ברטרם - הבת הצעירה של סר תומאס וליידי ברטרם. ג'וליה מאוהבת אף היא בהנרי קרופורד, אך כשהיא רואה שהוא מעדיף את אחותה מריה היא מפלרטטת עם מר ייטס. גם היא בורחת להינשא בסתר עם ייטס, אבל בסוף מתפייסת עם אביה ומשפחתה.
  • מרת גראנט - אשת הכומר במנספילד פארק, ואחותם למחצה של הנרי ומרי קראופורד.
  • מר ראשוורת' - צעיר עשיר בעל אחוזת סאת'רטון ובעל הכנסה של 12,000 פאונד בשנה. הוא טיפש ומשעמם, אך נחשב לשידוך ראוי בזכות עושרו. הוא מתארס עם מריה ברטרם ונושא אותה לאישה.
  • ויליאם פרייס - אחיה הבכור של פאני, צעיר מלא שמחת חיים ואופטימי, המשרת כקצין ימי. הוא האח האהוב על פאני ומחזיר לה אהבה, הוא היחיד מבני משפחתה שמתכתב איתה בקביעות ובא לבקר אותה במנספילד כשהוא נמצא באנגליה. ויליאם מעריך את פאני ודואג לרווחתה כאשר היא מבקרת איתו בפורטסמות'. הנרי קרופורד מתיידד עם ויליאם ונעזר בדודו האדמירל כדי לאפשר העלאה בדרגה לוויליאם, כל זאת בשביל למצוא חן בעיני פאני. (ייתכן שאוסטן ביססה את דמותו על אחיה פרנק).
  • סוזן פרייס - אחותה הצעירה של פאני, חוזרת יחד איתה למנספילד ולוקחת את מקומה כמלווה של ליידי ברטרם אחרי שפאני מתחתנת עם אדמונד.
  • מר ייטס - חבר טוב של טום ברטרם, הם מתהוללים יחד בלונדון. ייטס מביא למנספילד את אהבתו לתיאטרון, ומחזר אחרי ג'וליה ברטרם.

נושאים מרכזיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תיאטרון ביתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

טום ברטרם וחברו ייטס מנסים להעלות הצגת תיאטרון במנספילד פארק, פאני ואדמונד הם היחידים שמתנגדים להעלאת המחזה בבית. משחק בתיאטרון נחשב עיסוק שאינו יאה בקרב נשים צעירות במעמדן. סר תומאס נמצא רחוק מביתו במסע הרה סכנות, השתתפות ילדיו בהעלאת מחזה בעת כזו מראה חוסר רגישות לכבודו וחוסר דאגה לשלומו. טום וחברו ייטס מקימים מעין תיאטרון בחדר הביליארד ובחדר הפרטי של סר תומאס, בלי התחשבות בהוצאות. טום מעסיק נגר לבניית במה, מזמין צייר תפאורות ומשנה את כל סדרי הבית. למרות תחינותיו של אדמונד שההצגה תהיה בקרב המשפחה בלבד, טום מפזר הזמנות לכל מכר שהוא נתקל בו. בתחילה אדמונד מסרב בתוקף להשתתף בהצגה, אך נכנע לבסוף כשהוא מבין שאם לא ישתתף טום יזמין זרים גמורים להופיע אתם.

סיבות נוספות להתנגדות עלו כשנבחר המחזה "שבועות אוהבים" (Lovers' Vows) מאת מרת אינצ'בלד. המחזה כולל דיאלוגים שנחשבו לא הולמים, והוא עוסק באישה שננטשה על ידי מאהבה ובבן שנולד מחוץ לנישואין, אלה נחשבו נושאים רגישים שלא ראוי לדון בהם בחברה מהוגנת. מריה המאורסת למר ראשוורת' משחקת את אמו של הנרי קרופורד במחזה, התפקידים מאפשרים להם להתחבק ולהתנשק, והם מרבים לעשות חזרות על חלקם בהצגה יותר מהדרוש. תפקידה של מרי קרופורד הוא של אישה צעירה ונועזת שבניגוד למקובל מביעה בגלוי את אהבתה לגבר.

ההצגה גורמת לחיכוכים בין בני המשפחה, ג'וליה ומריה המאוהבות שתיהן בהנרי קרופורד מעוניינות בתפקיד הנשי הראשי. כשנבחרת מריה, ג'וליה ממורמרת ומסרבת להשתתף בכל תפקיד אחר. מר ראשוורת', המאורס למריה, מתחיל לקנא בהנרי קרופורד.

חזרתו של סר תומאס ממסעו כשהחבורה בעיצומה של חזרה גנרלית, שמה קץ לניסיון התיאטרלי. הוא מביע את מורת רוחו מהעלאת ההצגה בביתו ומהמחזה שנבחר בשרפת כל העותקים של "שבועת האוהבים" שהוא מוצא.

תורשה מול סביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"מנספילד פארק" מעלה את השאלה האם הטבע או הסביבה קובעים את אופי האדם. התשובות אינן חד-משמעיות, פאני ואחיה, וגם מרי והנרי קרופורד משנים את מקום מגוריהם במשך חייהם, ולא ברור אם אישיותם נקבעה מראש או הושפעה מסביבתם.

החינוך משפיע לטובה, אדמונד מלמד את פאני ובמידה מסוימת מעצב את אישיותה, פאני בתורה מלמדת את סוזן אחותה. מריה וג'וליה גדלו בחסות דודתן המפנקת, חינוכן כלל כללי התנהגות נאותה בחברה אך לא ערכים מוסריים שראוי לנהוג לפיהם. את התנהגותם ודעותיהם של מרי והנרי קרופורד, מייחסים לחינוכם הקלוקל על ידי דודם האדמירל ואשתו שלא נטעו בהם ערכים טובים, והחברה הלונדונית שהשפיעה עליהם לרעה.

חיי הכפר נחשבים לערכיים ומוסריים יותר מחיי העיר (לונדון בעיקר), חבריה של מרי וחבריו של טום בלונדון מוצגים כחומרניים, נהנתנים, ואנוכיים. לעומת זאת מרי רואה את חיי המשפחה במנספילד כאידיאלים.

טום, מריה וג'וליה שגדלים בכפר סותרים את ההנחה הזאת. בבסיס של כל אחד מהם יש גרעין פנימי שהוא טוב או רע מראש, והחינוך לא היה יכול לשנות זאת. כל ילדי משפחת ברטרם ופאני גדלים באותה סביבה ובכל זאת אדמונד גדל להיות אדם מוסרי ואחיו ואחיותיו הם קלי דעת וחסרי אחריות. פאני ואחיה גדלים להיות אנשים טובים ומועילים על אף שגדלו בתנאי חיים קשים.

עיבודים לקולנוע ולטלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת דרמה של ה-BBC[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1983 הפיקה ה-BBC את סדרת הטלוויזיה "מנספילד פארק" המבוססת על הרומן. הסדרה נאמנה ביותר למקור הספרותי, בזכות אורכה כמעט לא הושמטו דמויות ואירועים המופיעים בספר. הסדרה איטית ותיאטרלית ושומרת על רוח ואופי הרומן, הדגש בה אינו על פעילות אלא על דיאלוגים הלקוחים ברובם מהרומן.

השחקנים הראשיים הם סילבסטרה לה טוזל בתפקיד פאני, וניקולאס פארל בתפקיד אדמונד. עוד בלטו בהופעתם אנה מאסי בתפקיד מרת נוריס, וברנרד הפטון כסר תומאס. השחקן ג'וני לי מילר, שמגלם בסדרה את אחד מאחיה הצעירים של פאני, גילם את דמותו של אדמונד בסרט הקולנוע של פטרישה רוזמה.

סרט הקולנוע "מנספילד פארק"[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1999 יצא לאקרנים הסרט "מנספילד פארק" שביימה וכתבה את התסריט פטרישיה רוזמה. הסרט הופק בעקבות ההצלחה הרבה של הסרטים המבוססים על ספריה של אוסטן שיצאו ב-1995 "על תבונה ורגישות" של אמה תומפסון, "אמה" סרט בכיכובה של גווינת' פלטרו, וסדרת הטלוויזיה "גאווה ודעה קדומה" עם קולין פירת'.

הסרט שהוצג כ"מנספילד פארק לפי ג'יין אוסטן" סטה מאוד מהמקור הספרותי. בעוד קווי העלילה העיקריים לקוחים ברובם מהרומן, דמותה של פאני קיבלה אפיונים שונים מדמותה בספר. בסרט שולבו אפיזודות מחייה של ג'יין אוסטן, ומיצירותיה המוקדמות. ורוזמה התמקדה בנושאים כמו עבדות שאין להם כמעט אזכור ברומן.

פאני ברומן היא ביישנית, חסרת ביטחון עצמי וחולנית מעט. בסרט פאני, בגילומה של פרנסס או'קונור, היא צעירה נמרצת, חדת לשון ובטוחה בעצמה, מעין שילוב של חיי פאני פרייס עם אופייה של ג'יין אוסטן. היא כותבת יומן, מכתבים וקטעי יצירות, הלקוחים מיצירותיה המוקדמות של אוסטן.

אפשר להניח שסר תומאס הוא בעל עבדים באנטיגואה, אבל הדבר אינו נאמר בפירוש ברומן. בסרט יש דגש על כך שהונה של משפחת ברטרם נצבר מסחר בעבדים, ופאני רואה ציורים שצייר טום ובהם סר תומאס מתעלל בעבדיו. בניגוד לדמות שג'יין אוסטן מציגה אותו כאדם מוסרי והגון שמכיר בשגיאות שעשה בחינוך ילדיו, כאן הוא מוצג כאיש אכזר ורע לב. ליידי ברטרם בסרט אינה רק אישה מפונקת ועצלנית אלא מכורה לאופיום. דמויות חשובות ברומן כמו ויליאם, אחיה האהוב של פאני, ד"ר גראנט ואשתו אינם מופיעים כלל בסרט.

סצנה בסרט שאינה לקוחה מתוך הרומן היא כשפאני מקבלת את הצעת הנישואים של הנרי קרופורד אחרי ניסיונות שכנוע רבים, וחוזרת בה אחרי יום. ברומן פאני כלל אינה מוכנה לשמוע על נישואים לקרופורד. יש כאן חיקוי של אירוע בחיי ג'יין אוסטן שבו קבלה הצעת נישואין מהאריס ביג-ווית'ר, שהיה צעיר ממנה ואדם אמיד. אוסטן נעתרה לו אבל למחרת היום שינתה את דעתה וסירבה להינשא לו.

בסרט מופיעים פרנסס או'קונור בתפקיד פאני פרייס, ג'וני לי מילר כאדמונד ברטרם, הרולד פינטר בתפקיד סר תומאס, לינדזי דאנקן בתפקיד כפול של ליידי ברטרם ומרת פרייס, אלסנדרו ניבולה בתפקיד הנרי קרופורד ואמבת' דייוויץ בתפקיד מרי קרופורד.

סרט טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרט הטלוויזיה "מנספילד פארק" הוא עיבוד נוסף לרומן שנעשה ברשת ITV הבריטית כחלק מסדרת עיבודים לרומנים של ג'יין אוסטן ("עונת ג'יין אוסטן"). הסרט צולם בניובי הול שבצפון יורקשייר. הוא הוקרן לראשונה בבריטניה במרץ 2007. את פאני פרייס גילמה השחקנית בילי פייפר, עוד השתתפו בסרט בלייק ריטסון כאדמונד, ג'מה רדגרייב בתפקיד ליידי ברטרם ודאגלס הודג' כסר תומאס.

תרגום לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הספר תורגם לעברית שלוש פעמים :

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]