מרכז ניסויי טיסה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
טייסת מנ"ט 5601
IAF Squadron 5601.png
סמל טייסת מנ"ט
שם: "טייסת מרכז ניסויי טיסה 5601"
יעוד: ניסוי כלי טיס, מערכות מוטסות והדרכת טייסים
שנת הקמה: 1 באפריל 1974
בסיס: תל נוף
כלי טיס: כל סוגי מטוסי ומסוקי הקרב של חיל האוויר הישראלי עוברים ניסויים במרכז הניסוי, בזמן זה או אחר, לפי הצורך.
F-16D ("ברק") של מנ"ט המשמש לניסויי טיסה

טייסת מנ"ט (בשמה הרישמי המלא: "טייסת מרכז ניסויי טיסה 5601") היא הטייסת שמבצעת את כל ניסויי הטיסה בחיל האוויר הישראלי. הטייסת מחזיקה את רוב סוגי מטוסי הקרב הקיימים בחיל האוויר, וקולטת מסוקים ומטוסי תובלה כשמתעורר צורך לניסוי. הטייסת כעת שוכנת בבסיס תל-נוף של חיל האוויר.

מטוסי הטייסת השונים נושאים מכשירי מדידה וניסוי רבים ומכונים "מטוסים ממוכשרים". בין המכשירים נמצאים מדי זווית התקפה (זווית אלפא) וזווית החלקה (זווית בתא) רגישים במיוחד, מכשירי טלמטריה העוקבים, מתעדים ומשדרים לתחנת קרקע הממוקמת במבנה הטייסית את כל נתוני הטיסה בזמן אמת, ומצלמות ייחודיות המכוונות אל גוף המטוס לצורך תיעוד ניסויי הטלת חימוש. מכשור מוסף מותקן במטוסים על פי הצורך. כך, לדוגמה, בעת ניסויי סחרור, מותקן בזנב מטוס הניסוי מצנח מיוחד המיועד לייצב את המטוס במקרה של אובדן שליטה. על המטוסים יש סימוני ייחוס (ריבועים שחורים-לבנים בגודל אחיד) לצורך מדידת מרחקים והשוואה בעת פענוח הצילומים. סימונים אלה מוצמדים בעת הצורך גם על חימוש או מכשור חיצוני אחר.

הטייסת מבצעת ניסויי טיסה לכל מטוס חדש עוד לפני שנקלט בחיל האוויר, ביניהם ניסויים לבדיקת התנהגות המטוס במצבים קיצוניים כגון סחרור ואובדן שליטה; ניסויים למערכות חימוש חדשות, כגון ניסויי רהיטות הטלת חימוש (על מנת לזהות את זוויות ההטלה הנכונות וכדומה, בכל מטוס שנושא את אותו חימוש); ניסויים למערכת אוויוניקה שונות, ועוד ניסויים על פי הצרכים המתעוררים בחיל האוויר. למעשה, מטוסי מנ"ט הם המתקדמים ביותר בחיל, מכיוון שכל שינוי מתבצע בהם ועליהם, טרם יישומו על כלל הסד"כ.

טייסת הניסוי והבחינה הראשונה של חיל האוויר הוקמה בשנות ה-50 בבסיס תל נוף, וכונתה טייסת 216.

טייסת מנ"ט הוקמה ב-1 באפריל 1974 כ""מרכז ניסוי טיסה 5601". מפקדה הראשון היה אורי יערי. מטוסי ה- F-4 פנטום ששימשו לניסויים, הוחזקו עבור הטייסת על ידי טייסת העטלף ששכנה בבסיס, ואחד מהם אף אבד במלחמה. באמצע שנות ה-70, קלטה הטייסת לראשונה, מטוסי F-4 פנטום ייעודיים חדשים מקו הייצור שמוכשרו במיוחד בשבילה. אחד מהם מצוי כיום במוזיאון חיל האוויר.

בין מפקדי הטייסת ומנ"ט: ג׳ון הארווי, סיי פלדמן, אהרן בזר, יוחנן בר־סלע, אריה שוהם, יואש צידון, אורי יערי, משה הראל, יצחק פיר, אבשלום רום, ערן רמות, חנן וקס, עופר ספרא

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]