נווה עופר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: המידע מפוזר ללא כל סדר הגיוני.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
המרכז הקהילתי נווה עופר
פינת הרחובות בן צבי וגרינבוים, ושלט הנצחה לאברהם עופר
האנדרטה לזכר נופלי אסון המסוק בנחל בזק

נווה עופר היא שכונה בדרום תל אביב, על הגבול עם חולון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגב' שושנה עופר מברכת בטקס קריאת שם השכונה נוה עופר שהתקיים בפינת הרחובות בן צבי וגרינבוים בתאריך 26/4/1983

נווה עופר הוקמה על חורבות השכונה הערבית תל כביר. במלחמת העצמאות נהרסו ופוצצו מרבית בתי השכונה שהוותה איום על העיר תל אביב. תושביה גורשו או ברחו. תל כביר הייתה שכונה של העיר יפו והוקמה בשנות ה-40 של המאה ה-19 על ידי תושבי הכפר המצרי תל אל־כביר. התושבים הערבים התפרנסו מפרדסנות, תעשיה קלה ומסחר. לאחר מלחמת העצמאות השכונה ההרוסה הייתה נטושה. בסוף שנות ה-60 השכונה אוכלוסה בעולים מצפון אפריקה ובולגריה והיא נקראה אבו כביר. בשנות השיבעים נבנו שיכונים חדשים במסגרת פרויקט שיקום שכונות והיא אוכלוסה במשפרי דיור משכונות כמו שבזי בדרום תל אביב ועולים מחבר המדינות בעיקר בוכרים וגרוזינים. השיקום לא היה רק פיסי ובמסגרת השיקום החברתי והתדמיתי בשנת 1983 הוחלף שמה מתל כביר לנוה עופר (כיום נכתב שם השכונה נווה עופר), בטקס שנערך בפינת הרחובות גרינבוים ובן-צבי בתאריך 26 באפריל 1983 נקרא שם השכונה על שמו של אברהם עופר, שר השיכון בין יוני 1974 לינואר 1977. שכונה אחות בשם זהה הוקמה בבאר שבע כשנה לאחר מכן. בשנות האלפיים השכונה עברה פרויקט שיקום שני והתחדשות עירונית שבמסגרתה זוגות צעירים עברו לשכונה. למרות נסיונות השיקום שכללו הרחבה ושיפוץ בנייני המגורים כמו גם הקמת שיכונים חדשים גודל יחידת הדיור הממוצעת בשכונה נמוך מ-60מ"ר ורווחת הדיור עומדת על כ-20 מ"ר לנפש והיא נמוכה בכ-40% מהממוצע העירוני.

גבולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גבולותיה של נווה עופר הם: בצפון דרך בן צבי, בדרום נתיבי איילון ומשרד הרישוי, במערב רחוב היינריך היינה המתחבר בצפונו לרחוב שלבים ביפו ובדרומו למחלף וולפסון שעל נתיבי איילון ובמזרח רחוב תל גיבורים עד לדרך פנחס לבון.

תרבות וחינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשכונה שני בתי ספר יסודיים (בית הספר היסודי ע"ש יוסף חיים ברנר ובית הספר היסודי ע"ש זלמן שזר) וכן בית ספר תיכון מקצועי של רשת אורט, אולם אין בשכונה בית ספר על-יסודי והנוער מופנה לבתי הספר האזוריים ללימודים בחטיבה העליונה. המרכז הקהילתי הוקם מכספי תרומות של יהודים ממקסיקו. הוא נבנה בשנות התשעים והחליף את המתנ"ס השכונתי הישן שפעל בצריפים עוד מימי ראשית השכונה. באמצעות כספי התורמים גם שופצו בריכת השחייה השכונתית ובתי הספר. בשכונה פועל שבט צופים של הנהגת תל אביב, "שבט כפיר" שמשמש כמקום חינוכי ומסגרת לימודית מעבר לשעות בית הספר. במרכז השכונה מרכז מסחרי, שהורחב ושופץ בשנת 2010, ובו נמצאים סניף בנק הדואר, קופות חולים, אולם אירועים, חנויות מזון, מוצרי בית וכמו כן אולם הכדורסל של הקבוצה המקומית הנקראת "מכבי תל כביר".

בשכונה שלושה אתרי זיכרון:

  • אנדרטה לזכר נופלי המסוק בנחל בזק, נמצאת בגן יוחננוף בסמוך למרכז הקהילתי נווה עופר
  • לוח הנצחה לבני השכונה שנפלו במערכות ישראל, נמצא בגן יוחננוף, צמוד לקיר המרכז הקהילתי
  • גן ילדי קיילצה, לזכר 45 ילדי קיילצה שנרצחו באקציה האחרונה בגטו ב-23 במאי 1943. בלוח הזיכרון בגן כתובים שמותיהם וגילם.
  • פינת הנצחה לשר השיכון על שמו היא נקראת אברהם עופר בכניסה לשכונה בפינת הרחובות גרינבוים ודרך בן צבי.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נווה עופר בוויקישיתוף

קואורדינטות: 32°02′27.2″N 34°45′56.5″E / 32.040889°N 34.765694°E / 32.040889; 34.765694