עיר אובות

עיר אובות
עיר אובות
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז הדרום
מועצה אזורית הערבה התיכונה
גובה ממוצע[1] ‎-123 מטר

עיר אובות (עִיר אֹבֹת) הוא יישוב קהילתי בצפון הערבה דרומית לים המלח. המקום מכונה גם "עין חצבה החדשה", והוא נחשב ליישוב הישראלי בעל המספר הקטן ביותר של תושבים: שישה בלבד.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המקום החל את דרכו בשנת 1967 כמעין קיבוץ של יהודים שעלו ממיאמי שבארצות הברית, ובראשם שמחה פרלמוטר. בשנותיו הראשונות התקיים במקום אורח חיים דתי, במקביל לאמונתם בישו. בהמשך התקרבו פרלמוטר והקיבוץ לרוחה של העדה החרדית בירושלים, אולם הבד"צ של גוף זה עצמו הכריז בשנת 1983 כי פרלמוטר הוא מיסיונר[2]. מעט קודם, בשנת 1982 עזבו רוב חברי הקיבוץ את המקום, כולל אחת מנשותיו של פרלמוטר[3].

כיום מתגורר במקום בנו של פרלמוטר, דרי, עם משפחתו, וכן כמה משפחות נוספות, יהודיות ולא יהודיות. המושב מוכר על ידי המדינה כחווה חקלאית. ביוני 2018 אושרה בנייה של 250 יחידות דיור במקום והפיכתו ליישוב קהילתי-תיירותי[4].

ביישוב קיים אתר החפירות הארכאולוגי מצד חצבה, שבו התגלו שרידים מימי שלמה המלך, הנבטים, האדומים והרומאים. ליד עיר אובות נמצאת חוות התנינאים קרוקולוקו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עיר אובות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אוכלוסייה בעיריות, במועצות המקומיות והאזוריות ובכל יישוב בעל 2,000 תושבים לפחות - לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף דצמבר 2022 (אומדן); בכל יתר היישובים - לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2021.
  2. ^ נח זבולוני, בית-דין צדק של העדה החרדית: שמחה פרלמוטר, מזכיר הקיבוץ החרדי עיר אובות - מיסיונר
  3. ^ תמר רותם, החוליה החלשה, באתר הארץ, 12 ביוני 2002
  4. ^ עיר אובות - ישוב חדש בערבה התיכונה, 22 במאי 2018, באתר הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה