פרופסור קלקולוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרופסור קלקולוס
Professor Calculus
ProfessorCalculus.png
סוג דמות קומיקס
הוצאה לאור ארז'ה
שם ספר טינטין
הופעה ראשונה אוצרו של רקהם האדום
יוצרים ארז'ה
מידע
גיל 50 בערך
גזע אשכנז
מין זכר
מקצוע פיזיקאי
מהנדס
מהנדס טילים
תואר פרופסור
מומחיות בנייה ועיצוב טילים וצוללת
דת נצרות
אזרחות בלגיה
צרפת
דמויות קשורות
חברים טינטין (דמות)
קפטן האדוק

פרופסור קלקולוסאנגלית: Professor Calculus) הוא דמות הפרופסור המפוזר, החירש למחצה, מסדרת הספרים טינטין. הוא מופיע לראשונה בספר אוצרו של רקהם האדום וממשיך להיות דמות מרכזית ועגולה בכל הספרים הבאים, כאשר הוא אחת משלוש הדמויות הראשיות (יחד עם טינטין וקפטן האדוק) בספרים: "פרשת קלקולוס", "הטיסה לירח" ו"החוקרים על הירח". הוא מאופיין בהיותו לרוב הדמות הקומית כשהוא כבד שמיעה עד מאוד, וכשקפטן האדוק מנסה לדבר איתו בחביבות הוא מפרש את דבריו באופן שגוי הגורם לקפטן להתרגז עד מאוד. דמותו של הפרופסור מבוססת על הפיזיקאי אוגוסט פיקאר.

אישיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוגוסט פיקארד, הבסיס דמותו של פרופסור קלקולוס

פרופסור קלקולוס (שמו הוא משחק מילים שנובע משיבוש המילה הצרפתית "Calculer" שפירושה לחשב. בספר החוקרים על הירח ו-הטיסה לירח שמו מתורגם בעברית ל"חשבי") הוא פרופסור גאון בשנות החמישים - שישים לחייו, שמומחיותיו מתרבות לאורך הספרים בתחומי מדע רבים. הוא מחזיק בשלושה דוקטורטים בפיזיקה גרעינית ותאורטית, ובאסטרונומיה פלנטרית. הוא גם מהנדס, ארכאולוג, ביולוג וכימאי מנוסה. רבות מההמצאות שלו קודמות או משקפות התפתחויות טכנולוגיות דומות בעולם האמיתי (בעיקר "טיל הירח" שמופיע בספר 'הטיסה לירח' ו'החוקרים על הירח' שהופיע לראשונה כמה שנים לפני הטיסה לירח של אפולו 11, אך גם הניסיון הכושל שלו ליצור מכשיר טלוויזיה צבעוני הקדים בשנים רבות את התפתחותה של הטלוויזיה הצבעונית).

הפרופסור מבקש להועיל למין האנושי באמצעות המצאותיו כמו פיתוחים רבים שמופיעים בספריו כמו כדור שמרפא אלכוהוליזם, או סירבו שכמעט עלה לו בחייו לייצר נשק להשמדה המונית (בספר פרשת קלקולוס). הרבה מהעבודה המסוכנת יותר של הפרופסור זוכה לביקורת על ידי קפטן האדוק, אם כי הפרופסור בדרך כלל מפרש זאת הפוך: חירשותו מובילה אותו לעיתים קרובות לפרש את דבריו של האדוק באופן שגוי, ומונע ממנו לשמוע את דעתו האמיתית. חירשותו של הפרופסור היא מקור הומור תכוף ביחסי הגומלין שלו עם אנשים אחרים, מכיוון שהוא לעיתים קרובות חוזר שוב על מה שהוא חושב ששמע, בדרך כלל במילים הכי לא סבירות שאפשר היה להעלות על הדעת. בנוסף, לעיתים קרובות הוא משנה את נושא השיחה על ידי תגובה לשאלה שפירש לא נכון. לדוגמה, כשהפרופסור אומר "אבל מעולם לא ידעתי שיש לך ...." נשמע הפרופסור, "לא, בחור צעיר, אני לא משוגע!". באותו הספר גורמת לו לחשוב שטינטין והאדוק מדברים באופן גס על אחותו, כשלפתע הוא נזכר שאין לו אחות. לקות השמיעה שלו אינה מפריעה לו ולפעמים נראה כאילו הוא אפילו לא שם לב להיותו שומע לא נכון, אם כי זוהי מעמסה כבדה על חבריו. הוא עצמו לא מודה שהוא כמעט על כך שהוא חרש ומתעקש שהוא "רק קצת כבד שמיעה באוזן אחת." עם זאת, במהלך ספרי הטיסה לירח, הפרופסור מוביל צוות מדענים ומהנדסים שעובד על פרויקט רקטות גדול. מכיוון שהוא לא יכול לעבוד עם קולגות מדעיות, הוא נאלץ להמציא לעצמו מכשיר שמיעה, ובמשך כל ההרפתקה יש לו כמעט שמיעה מושלמת. מכשיר השמיעה הפך אותו לדמות רצינית יותר, ואף הציג מנהיגות שלא התאפיין בה בשאר הספרים. עם זאת, לאחר שסיים את המסע לירח, השליך הפרופסור את מכשיר השמיעה שלו, ואילץ את חבריו להתרגל מחדש לליקוי השמיעה שלו (מלבד פאנל אחד בספר "תעלומת תכשיטי הזמרת", כאשר נראה טינטין כשהוא מדבר איתו דרך חצוצרת האוזניים שלו).

קלקולוס מנהל מעבדה בהיכל מרלינספייק, אחוזתו של קפטן האדוק, בו הוא מבצע ניסויים שונים לפיתוח המצאות פיזיקאיות או ביולוגיות). הוא אמנם ידוע כפרופסור חביב ונעים, אך הוא נוהג להסתיר את עבודתו מפני הקפטן וטינטין, דבר שמסבך אותו בספר "פרשת קלקולוס". ניתן לראות כי הפרופסור מתרגז ונעלב עד מאוד בכל פעם שאדם אחר מעליב אותו (או שהוא מפרש את דבריו של אדם אחר כהעלבה). למשל, בספר החוקרים על הירח הוא שומע את הקפטן קורא לו "עז", ומתרגז מאוד. אירוע נוסף הוא בספר טיסה 714 לסידני, כאשר בגלל אי ​​הבנה כלשהי, ​​הוא תוקף פיזית את לאסלו קרידיאס עד שטינטין מרסן אותו. למרות רטינותיו הרבות של הקפטן, חבריו ממשיכים לתמוך בו ולהיות לצידו. הקפטן האדוק מצהיר עליו כמעט בכל ספר כעל "ידידו הקרוב" או "חברו הטוב". האדוק אף הזמין אותו להישאר לגור באחוזת מרלינספייק לאחר שקנה אותה עם הכסף שהרוויח מאוצרו של רקהם האדום, אך קלקולוס השיב כי הוא ישלם שכר דירה בכדי להמשיך לגור ולעבוד באחוזה, בכסף שהרוויח כשמכר לממשלה את צוללת דמויות הכריש שלו. הוא מעיד על עצמו בכמה וכמה ספרים כי בצעירותו היה לאתלט מקצועי בעל כישורים רבים.

השראה לדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיצובו של פרופסור קלקולוס מבוסס בחלקו על הממציא והפיזיקאי אוגוסט פיקארד (18841962). בראיון ל- Numa Sadoul בשנת 1961 אמר ארז'ה כי: "קלקולוס הוא למעשה פיקארד בקטן, שכן אוגוסט פיקארד [האמיתי] היה גבוה מאוד. היה לו צוואר ענק שיצא מתוך הצווארון שהיה הרבה יותר מדי גדול... כציירתי את קלקולוס עשיתי קריקטורה 'גוצית' של פיקארד, כי אחרת הייתי צריך להגדיל את מסגרות הרצועה המצוירת." בספר תעלומת תכשיטי הזמרת, הזמרת ביאנקה קסטאפיורי מזכירה כי קלקולוס "מפורסם על ידי טיסתו שלו ושל טינטין בכדור פורח", התייחסות אירונית לפיקארד. פיליפ גודין הציע רעיון שלפיו חירשותו של קלקולוס נכתבה דווקא בהשראת פול איידט, שאותו הכיר ארז'ה במערכת עיתון "לה ויטינגם סיק", שם הופיעו לראשונה הרפתקאותיו של טינטין. שמו הצרפתי המקורי של הפרופסור קלקולוס הוא "Tryphon Tournesol", כאשר Tryphon היה שמו של השרברב של ארז'ה.

משיכה מינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרופסור קלקולוס הוא הדמות הראשית היחידה בסדרת טינטין שמראה איזשהו סימני משיכה מינית לנשים. הדבר בולט במיוחד ביחסי הגומלין שלו עם ביאנקה קסטאפיורי, איתה הוא נפגש בספר "תעלומת תכשיטי הזמרת". במהלך שהותה, הניסויים הבוטניים שלו מובילים אותו ליצור זן חדש של ורד, שהוא קורא אותו על שמה. עם זאת, הוא בכל זאת מברך בשמחה את קפטן הדוק על "אירוסיו" לקסטאפיורי (למעשה סיפור הנישואין לא אמיתי והוא נוצר מכיוון שקלקולוס לא פירש נכון את דבריהם של העיתונאים). בספר טינטין והפיקורוס הוא מוקסם מפגי אלקזר (אשתו של הגנרל אלקזר) ומנשק את ידה לאחר שהיא מבקרת בבוטות את טינטין ואת האדוק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]