הכוכב המסתורי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הכוכב המסתורי
L'Étoile mystérieuse
Theshootingstar.jpg
עטיפת הספר
יוצר ארז'ה
סוגה הרפתקאות
תקופת פרסום מקורית 20 באוקטובר 194121 במאי 1942
יצא לאור בגרסת אוגדן 1942
ארץ מקור בלגיהבלגיה  בלגיה
שפת המקור צרפתית
מוציא לאור Casterman
קומיקס קודם בסדרה הסרטן בעל צבתות הזהב
קומיקס הבא בסדרה תעלומת ה"חד-קרן"

הכוכב המסתוריצרפתית: L'Étoile mystérieuse) הוא הספר העשירי בסדרת הקומיקס "טינטין" אשר נכתב ואויר על ידי הסופר והצייר הבלגי ארז'ה. רצועות הקומיקס של עלילת הספר הוצגו לראשונה במהלך שנת 1941 בשחור לבן במגזין "לה סואר" ושנה לאחר מכן יצא בצבע.

בישראל יצא הספר בגרסה עברית בשנת 2008 על ידי הוצאת הספרים מ. מזרחי. הקומיקסאי הישראלי אורי פינק יצר את התרגום לעברית של גרסה זו.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

טינטין ושלג מבחינים בכוכב אחד יותר מדי בדובה הגדולה, וכשהם מגיעים למצפה כוכבים, המדענים שם אומרים להם שמה שהם רואים הוא מטאור שלפי חישוביהם יפגע בכדור הארץ. המטאור, שגורם לגל חום, גורם לפאניקה, ואדם בשם פיליפוס מכריז ברחובות שהגיע יום הדין. טינטין מנסה להרגיעו, אך זה מתחיל לרדוף אחריו. המטאור לבסוף חולף על פני כדור הארץ בלי לפגוע בו, ומתברר שחישובי המדענים היו שגויים, אך חלק קטן מהמטאור נוחת בכדור הארץ, בים הארקטי, וגורם לרעידת אדמה. המדענים מגלים שהוא עשוי מסוג חדש של מתכת, ומארגנים משלחת לאסוף אותו, שאליה מצטרפים טינטין, שלג וקפטן האדוק. כשטינטין עולה לספינה הוא נתקל באדם מסתורי, ומגלה שהוא הטמין מקל דינמיט בספינה, אותו הוא מצליח לכבות. פיליפוס מוצא את המקל, מדליק אותו מחדש, וזורק אותו, אך המקל נופל לים ולא גורם נזק לספינה. מתברר שפיליפוס עבד במצפה בעברו, ושכיום הוא מאושפז בבית חולים לחולי נפש. שני עובדים מבית החולים באים לקחת אותו, והספינה מפליגה.

בינתיים אדם בשם בולווינקל יוצר משלחת משלו, שמטרתה דומה - להשיג את המטאור, ובכדי להשיג את מטרתו הוא מנסה לחבל במסעם של טינטין והמדענים - הוא אחראי למקל הדינמיט שנמצא על סיפונה כשהיא עגנה, ומאוחר יותר, כשהפליגה, ניסה לנגח אותה עם ספינה אחרת, וכך לגרום לה לטבוע בלב ים. ניסיונות החבלה לא מצליחים, אך כשספינת המדענים עוגנת באיסלנד, על מנת לתדלק, בולווינקל מצליח לעכבם. חברת הדלק באזור היא בבעלות בולווינקל, ולכן משקרת לקפטן האדוק שבא לתדלק, ואומרת לו שאזל להם הדלק. קפטן האדוק לא יודע מה לעשות, אך כשהוא וטינטין נתקלים בחבר ותיק של האדוק, צ'סטר, הוא מחליט לעזור להם. כשהוא מתדלק את ספינתו הוא מעביר צינור מהספינה לספינה של טינטין והמדענים, וכך תדלק גם אותה, ללא ידיעת חברת הדלק, והמשלחת יכולה להמשיך במסעה.

המשלחת לבסוף מאתרת את המטאור, אך מאתרת גם את הספינה של המשלחת היריבה, שמאוד קרובה למטאור, אך לפני שהם מתחילים להתחרות בה הם נאלצים לסטות ממסלולם, עקב איתות SOS שקיבלו, מספינה שהתנגשה בקרחון. טינטין חושד בהודעה, ולאחר מחקר קצר מגלה שהאיתות שגוי, ושבולווינקל אחראי לו. עקב כך שהמשלחת מפגרת מאוד מאחורי המשלחת היריבה, טינטין, ביחד עם שלג וחבר צוות נוסף, נשלח במטוס לכבוש את המטאור לבדו. טינטין צונח מהמטוס, וחבר צוות מהמשלחת היריבה מנסה לעצור אותו בעזרת ירי על מצנחו, אך חבר צוות אחר עוצר אותו לפני שירה ירייה אחת. טינטין מגיע למטאור בשלום רגע לפני שהמשלחת היריבה הגיעה אליו, והוא תוקע את דגל המשלחת עליו, כדי לתבוע בעלות, והמשלחת היריבה נאלצת לעזוב. תקלה בספינה של טינטין והמדענים גורמת לכך שהיא תגיע למטאור רק בעוד כמה ימים, וטינטין מחליט להישאר על המטאור, ביחד עם שלג, ולשמור עליו.

במהלך שהותו על המטאור, שהוא בגודל אי מאוד קטן, הוא מגלה שיש לו תכונות מוזרות - המים סביבו רותחים, ולאחר שזרק גלעין תפוח על האי, מתחילים להתרחש פיצוצים רמים בכל מקום, ובעקבותיהם צומחים פטריות ענק ועצי ענק תוך שניות ספורות, ומתחילים להופיע על האי חרקים ענקיים. מאוחר יותר המטאור מתחיל לנטות על צידו, ומתרחשת רעידת אדמה, והמטאור מתחיל לשקוע לתוך הים. טינטין מצליח לקחת אבן גדולה מהמטאור לפני שקיעתו, והוא ושלג נאספים על ידי מטוס הספינה. הצלחת המשלחת מפורסמת ברדיו, שם נאמר שבולווינקל (שלא מוזכר בשמו, אלא מוזכר כ"בנקאי מסאו ריקו") ישלם על פשעיו.

טיעונים בדבר גילויי אנטישמיות בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסצנה בספר "הכוכב המסתורי" בו מופיעים דמויותיהם של יצחק ושלמה אשר שומעים כי סוף העולם מתקרב. אחד מהם, אשר מדבר בצרפתית קלוקלת, מציין בתגובה כי הוא מצפה לסוף העולם משום שהוא לא יהיה חייב לשלם את חובותיו לנושיו.

אחד הטיעונים המרכזיים לאנטישמיות בספריו של הרז'ה הוא ספר זה אשר התפרסם במהלך הכיבוש הגרמני של בלגיה. בסצנה אשר הופיעה במקור בעיתון הבלגי "Le Soir" ב-11 בנובמבר 1941 הופיעו דמויותיהם של יצחק ושלמה, שני גברים יהודים בעלי מראה מאיים אשר שומעים כי סוף העולם מתקרב. אחד מהם, אשר מדבר בצרפתית קלוקלת, מציין בתגובה כי הוא מצפה לסוף העולם כיוון שלא יהיה חייב לשלם את חובותיו לנושיו. דמות נוספת בספר היא דמותו של הבנקאי האמריקני הרשע בלומשטיין אשר משמש כספונסר של המשלחת המתחרה. ארז'ה צייר את דמותו של בלומשטיין עם מאפיינים סטריאוטיפים גזעניים אשר היו נפוצים בקריקטורות אנטישמיות במהלך שנות ה-30 ושנות ה-40. במהלך העלילה מתגלה אופיו הנבזי של בלומשטיין כאשר הוא מנסה להשתמש בטקטיקות מלוכלכות וקטלניות על מנת לעכב את ספינתו של טינטין.

לאחר מלחמת העולם השנייה ולאחר שנחשפו ברחבי העולם ממדי השואה, צונזרו החלקים בהם הופיעו הדמויות היהודיות בספר - הסצנה בה הופיעו דמויותיהם של יצחק ושלמה הוסרה לחלוטין מהמהדורה החדשה של הספר "הכוכב המסתורי" ואילו השם "בלומשטיין" שונה לשם הנייטרלי יותר "בולווינקל" והמוצא שלו שונה למדינה הבדיונית "סאו ריקו".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]