תעלומת ה"חד-קרן"

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תעלומת ה"חד-קרן"
Le Secret de la Licorne
עטיפת הספר בעברית
עטיפת הספר בעברית
מידע כללי
מאת הרז'ה
שפת המקור צרפתית
סוגה קומיקס
הוצאה
הוצאה Casterman
הוצאה בשפת המקור Casterman
תאריך הוצאה 1943
מספר עמודים 62
הוצאה בעברית
תאריך 1969
סדרה
סדרת ספרים הרפתקאותיו של טינטין
ספר קודם הכוכב המסתורי
הספר הבא אוצרו של רקהם האדום
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-1-85596-428-0
הספרייה הלאומית 001151856

תעלומת ה"חד-קרן"צרפתית: Le Secret de la Licorne) הוא הספר האחד עשר בסדרת הקומיקס "הרפתקאותיו של טינטין" שכתב ואייר הסופר והצייר הבלגי ארז'ה. רצועות הקומיקס של עלילת הספר הוצגו לראשונה במהלך שנת 1943 בצבע. בישראל יצא הספר בגרסה עברית 1969.

ספר ההמשך של ספר זה הוא הספר "אוצרו של רקהם האדום".

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזמן ההליכה בשוק בבריסל, טינטין רוכש דגם של ספינה ישנה בשם "החד-קרן", כמתנה עבור חברו קפטן האדוק. במהרה שני אנשים, אספן בשם איוואן איוואנוביץ' סכרין, ואדם בשם ברנבי, מנסים נואשות לקנות מטינטין את הדגם במחיר גבוה, אך לשווא. טינטין מגיע לדירתו שם שלגי מפיל את הספינה ושובר את התורן הראשי שלה. כשטינטין מראה להאדוק את דגם הספינה, הוא מבין שזהו דגם של ספינת אחד מאבותיו, סר פרנסיס האדוק. הדגם נגנב, וטינטין שחושד בסכרין, מגלה שיש לו דגם זהה, שגם הוא נגנב. בחזרה בדירתו, טינטין מגלה קלף מגולגל על הרצפה, ומבין שהיה חבוי בתורן הדגם. על הקלף מצוי רמז למיקומו של אוצר גדול, ומתברר שקיימים שלושה דגמים שונים, שמכילים כל אחד קלף, שביחד מצביעים על מיקום האוצר.

לפי קפטן האדוק, ספינתו של סר פרנסיס הותקפה על ידי הפיראט רקהם האדום, שהעביר אליה את אוצרו וכלא את סר פרנסיס. לאחר שפרנסיס הצליח לברוח מכבליו, הוא הרג את הפיראט וטיבע את הספינה, ולכן יודע את מיקום האוצר.

ברנבי מגיע לביתו של טינטין, ומנסה להעביר לו מידע חשוב כשהוא נורה בגבו. לאחר מכן היורים חוטפים את טינטין, בחושבם שהוא מחזיק שניים משלושת הקלפים, אך הוא מצליח לחמוק ומתקשר לקפטן האדוק, שמגיע ביחד עם הבלשים תומסון ותומפסון שעוצרים את החוטפים.

בנוסף, תומסון ותומפסון עוצרים כייס, שמתברר כקלפטומן כפייתי. באחד הארנקים שגנב הם מגלים את שתי מגילות הקלף החסרות, וטינטין יוצא לחפש את האוצר.

עיבוד קולנועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הספר, שולבה עם עלילת הספרים "הסרטן בעל צבתות הזהב" ו"אוצרו של רקהם האדום" בסרט ההנפשה האמריקני משנת 2011 "הרפתקאות טינטין: תעלומת החד-קרן".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]