אסירי השמש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אסירי השמש
Le Temple du Soleil
עטיפת הספר בעברית
עטיפת הספר בעברית
מידע כללי
מאת הרז'ה
שפת המקור צרפתית
סוגה קומיקס
הוצאה
הוצאה Casterman
הוצאה בשפת המקור Casterman
שנת הוצאה 1949
מספר עמודים 62
סדרה
סדרת ספרים טינטין
ספר קודם שבעת כדורי הבדולח
ספר הבא ארץ הזהב השחור
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 003668701, 001149350

אסירי השמשצרפתית: Le Temple du Soleil) הוא הספר הארבעה עשר בסדרת הקומיקס "טינטין" אשר נכתב ואויר על ידי הסופר והצייר הבלגי ארז'ה

זהו ספר המשך לשבעת כדורי הבדולח, כשהספר הבא אחריו הוא ארץ הזהב השחור.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שפרופסור קאלקולוס נחטף על ידי בני האינקה האינדיאנים, קפטן האדוק, טינטין וכלבו שלגי, יוצאים לפרו כדי לחלצו.

השלושה מנסים לעלות לאוניית המשא "פאצ'אקאמאק" בה סברו כי קאלקולוס מוחזק, אך לפתע פורצת מגפה באוניה ומוטל עליה הסגר לשלושה שבועות. טינטין מודיע להאדוק כי הוא מתכוון לעלות עליה עוד הלילה בטענה שהרופא שיקר להם בעניין המגפה, ואמר זאת רק כדי לעכב אותם מלעלות לאונייה.

טינטין עולה על האנייה ומגלה כי קאלקולוס אכן מוחזק באונייה תחת השפעתו של סם שינה, מכיוון שחילל את הקודש כשענד את צמידו של "ראסקאר קאפאק" שהמומיה שלו מקודשת על ידי בני האינקה. בן האינקה צ'יקיטו מגלה את טינטין ומאיים עליו בנשק. הוא מצליח לחמוק מהאוניה מבלי להתפס, ועוקב אחרי החוטפים שירדו מהאנייה בסירת הצלה. בינתיים מנסה האדוק לטלפן למשטרה אך ללא הועיל, ומבקש את עזרתם של שני הבלשים - "תומסון ותומפסון".

בשלב מסוים האדוק והבלשים מתפצלים, ולאחר שהקפטן מוצא את טינטין, טינטין מספר לו שהחוטפים הובילו את קאלקולוס ועלו על רכבת ל"חואגה", וכי הוא עצמו לא יכל לעלות על הרכבת כי לא היה לו כסף לכרטיס.

טינטין והאדוק עולים על הרכבת הבאה לחואגה. אינדיאני שעוקב אחריהם מדבר עם מנהל התחנה ומכריח אותו באיומים לחבל באחד מהקרונות. באמצע הנסיעה הקרון שבו שהו טינטין וקפטן האדוק ניתק משאר הקרונות, אך הם קפצו ממנו וניצלו.

הם מגיעים לחואגה ושואלים את המקומיים אם ראו את קאלקולוס, אך כולם משיבים להם את אותה התשובה - "לא יודע". לפתע מבחין טינטין בשני גברים מקומיים מתעללים בילד קטן בשם זורינו. הוא מגן על הילד, ולאחר מכן זורינו מבקש ממנו לפגוש אותו למחרת במקום בשם "גשר האינקה". בנוסף, כשטינטין הולך ברחוב, הוא פוגש באינדיאני שמזהיר אותו מפני סכנות, ונותן לו קמע. למחרת בבוקר טינטין, האדוק, שלגי וזורינו נפגשים, ויוצאים למסע אל "מקדש האינקה" שם, כפי שטוען זורינו, שבוי פרופסור קאלקולוס. זורינו מסביר להם שהאנשים פחדו מנקמת האינקה ולכן לא גילו להם היכן קאלקולוס נמצא, וכי הוא אינו מפחד כל עוד הוא עם טינטין והאדוק.

החבורה מגיעה להרים, ושם אינדיאנים קושרים את האדוק וחוטפים את זורינו. טינטין מתיר את האדוק, והם פותחים במרדף אחרי האינדיאנים. הם משיגים אותם לבסוף ומצליחים לשחרר את זורינו. בהמשך קונדור ענקי תופס את שלגי ולוקח אותו איתו את הקן שלו. טינטין יורה ומצליח לפגוע בקונדור, ולאחר מכן הוא מטפס אל הקן במטרה לחלץ את שלגי. כשהם יורדים בחזרה למטה, קונדור אחר מתנפל על טינטין. טינטין מצליח לאחוז ברגליו של הקונדור והקונדור נאלץ לרדת עם טינטין אל הקרקע.

לאחר מספר ימים מגיעים טינטין והשאר לחלק המושלג בהרים. האדוק מתעטש, והרעש גורם למפולת שלגים. הם מצליחים להתחבא מאחורי סלע ולהינצל, ומגלים שהלאמות שלהם ברחו. האדוק מתנדב להחזיר את הלאמות, ובדרך הוא רואה אנידיאנים חמושים ורץ לעברם. הוא נופל והופך לכדור שלג ענקי, ומפיל גם את השאר שהופכים לכדורי שלג. הכדור של האדוק מתנגש בסלע ענק, ואילו כדורי השלג של האינדיאנים נופלים לתהום. לאחר מספר ימים נוסף הם מגיעים לג'ונגל ועוברים אותו, ובסופו הם חוצים נהר שורץ תנינים. לאחר מכן הם מגלים זרם מים אדיר לפניהם, והולכים לאורכו, עד שהם מגיעים למפל. האדוק וזורינו עוברים בעזרת חבל לצידו השני של הנהר, וכשטינטין ושלגי מנסים לעבור החבל נקרע, וטינטין ושלגי נופלים לתוך המפל. שם הם מגלים מעבר נסתר למקדש השמש שנמצא מאוחרי המפל, קוראים להאדוק וזורינו שיצטרפו אליהם ולאחר צעידה החבורה מגיעה למקדש. כשטינטין והחבורה פורצים אל תוך המקדש, בני האינקה תופסים אותם. הם זורקים אותם אל הכלא עד שנסיך האינקה יתפנה אליהם. בכלא, טינטין מביא לזורינו את הקמיע שהוא קיבל מהאינדיאני בחואגה. לאחר מכן, הם מובאים בפני נסיך האינקה, שאומר להם שכיוון שחדרו למקדש השמש, הם מתכוונים להוציא אותם להורג על ידי שרפה שתיווצר מקרני השמש. כיוון שזורינו הדריך אותם, נסיך האינקה קובע שהוא ייענש בעונש השמור לבוגדים ויוקרב מיד על מזבח השמש. זורינו מוציא מכיסו את הקמיע שקיבל מטינטין, ונסיך האינקה מאשים אותו בגנבתו. זורינו אומר שהוא לא גנב את הקמיע, אלא קיבל אותו מטינטין. נסיך האינקה שואל את טינטין איך השיג את הקמיע והאם גם הוא בוזז את קברי האינקה, ואז מתערב הואקהו, כהן גדול של השמש, ומסביר לנסיך האינקה שהוא זה שנתן לטינטין את הקמיע, כיוון שראה אותו עוזר לזורינו כששני הבריונים תקפו אותו בחואגה. נסיך האינקה מקבל את ההסבר, אבל קובע שהקמיע ייגן רק על זורינו, ואילו טינטין והאדוק יוצאו להורג. הוא מציין שזה יקרה בחודש הקרוב, אבל נותן לטינטין ולהאדוק לקבוע את היום והשעה שבה ימותו.

בכלאם, מגלה טינטין בעיתון ישן, שהאדוק שמר להדלקת המדורה, ידיעה מרעישה - בעוד 18 יום בשעה 11 יתרחש ליקוי חמה. טינטין מבקש מנסיך האינקה להוציאם להורג במועד זה, ונסיך האינקה מסכים.

בינתיים, מנסים הבלשים השלומיאליים תומסון ותומפסון לאתר את טינטין, האדוק ושלגי באמצעות דגם של מטוטלת, אך מגיעים לכל מקום חוץ מהמקום הנכון.

ביום ההוצאה להורג, מובלים טינטין והאדוק למוקד. גם קלקולוס מובא לאותו מוקד ונקשר בין שניהם. בזמן ההוצאה להורג שמתבצעת על ידי "אל השמש" שמדליק את המדורה, מתרחש ליקוי חמה. ברגע שהאינדיאנים רואים זאת, הם מבקשים מטינטין להחזיר את השמש. טינטין "מתפלל" והשמש חוזרת, ומיד לאחר מכן האינדיאנים משחררים אותם אוטומטית. טינטין מבקש מהאינקה לשחרר את הפרופסורים המוזכרים ב"שבעת כדורי הבדולח" מתרדמתם ולגאול אותם מייסוריהם. האינקה הראשי לוקח אותם לחדרון שבו מציין בפניהם שהכדורים שבאמצעותם הורדמו הפרופסורים ב"שבעת כדורי הבדולח" הכילו נוזל שכושף על ידי מכשף האינקה לכך שירדים, ויאפשר לענות את הפרופסורים על ידי עינוי פסלונים קטנים המצויים בחדרון האינקה. האינקה הטיל את הפסלונים לאש, והפרופסורים הרדומים מתעוררים כולם. טינטין והאדוק נשבעים לאינקה שלעולם לא יגלו את מקום המקדש. האינקה מביאים להם מתנות וטינטין אומר שאינו מוכן לקחת זאת. בתגובה, נסיך השמש אומר לו שאוצרות אלה הן כאין וכאפס לעומת כמות אוצרות האינקה שיש להם, ולאחר מכן הוא מראה להם אולם ענק מלא באוצרות. זורינו עצמו מחליט להשאר שם. טינטין, האדוק ושלגי חוזרים לאירופה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]