אסירי השמש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מבעיות ניסוח, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו, או מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אסירי השמש
Le Temple du Soleil
עטיפת הספר בעברית
עטיפת הספר בעברית
מידע כללי
מאת הרז'ה
שפת המקור צרפתית
סוגה קומיקס
מקום התרחשות פרו עריכת הנתון בוויקינתונים
הוצאה
הוצאה Casterman
הוצאה בשפת המקור Casterman
תאריך הוצאה 1949
מספר עמודים 62
סדרה
סדרת ספרים טינטין
ספר קודם שבעת כדורי הבדולח
הספר הבא ארץ הזהב השחור
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 003668701, 001149350
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אסירי השמשצרפתית: Le Temple du Soleil) הוא הספר הארבעה עשר בסדרת הקומיקס "טינטין" אשר נכתב ואויר על ידי הסופר והצייר הבלגי ארז'ה. רצועות הקומיקס של עלילת הספר הוצגו לראשונה במהלך שנת 1994. זהו ספר המשך לשבעת כדורי הבדולח, כשהספר הבא אחריו הוא ארץ הזהב השחור.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף הספר הקודם - לאחר שפרופסור קאלקולוס נחטף על ידי בני האינקה האינדיאנים, קפטן האדוק, טינטין וכלבו שלג (snow), יוצאים לפרו כדי לחלצו.

השלושה מנסים לעלות לאוניית המשא "פאצ'אקאמאק" בה סברו כי קאלקולוס מוחזק, אך פורצת מגפה באוניה ומוטל עליה הסגר לשלושה שבועות. טינטין עולה על האוניה בכל זאת, משום שהוא חושב שהרופא שיקר להם בעניין המגפה ואמר זאת רק כדי לעכב אותם מלעלות לאונייה.

על ה"פאצ'אקאמאק", טינטין מגלה כי בני האינקה אכן מחזיקים את קאלקולוס באונייה תחת סם שינה, מכיוון שחילל את הקודש כשענד את צמידו של "ראסקאר קאפאק", שהמומיה שלו מקודשת על ידי בני האינקה. בן האינקה צ'יקיטו מגלה את טינטין ומאיים עליו בנשק. טינטין מצליח לחמוק מהאוניה מבלי להתפס. בינתיים קפטן האדוק מנסה לחפש אותו, ומשלא מצליח הוא קרא לעזרתו את צמד הבלשים תומסון ותומפסון. בסופו של דבר הקפטן פוגש את טינטין והם עולים לרכבת לחואגה, בלי שני הבלשים.

באמצע הנסיעה ברכבת ניתק הקרון והתרסק, אך טינטין, קפטן האדוק ושלג הצליחו לקפוץ בזמן ולהינצל. טינטין מבין שזה היה ניסיון התנקשות.

הם מגיעים לחואגה ומנסים לברר בנוגע לקאלקולוס, אך המקומיים מתחמקים מתשובה. לפתע מבחין טינטין בשני גברים מקומיים מתעללים בילד קטן בשם זורינו. הוא מגן עליו, ולאחר מכן זורינו מבקש ממנו לפגוש אותו למחרת במקום בשם "גשר האינקה". בנוסף, כשטינטין הולך ברחוב, הוא פוגש באינדיאני שמזהיר אותו מפני סכנות, ונותן לו קמע. למחרת בבוקר טינטין, האדוק, שלגי וזורינו נפגשים, ויוצאים למסע אל "מקדש האינקה" שם, כפי שטוען זורינו, שבוי פרופסור קאלקולוס. זורינו מסביר להם שהאנשים פחדו מנקמת האינקה ולכן לא גילו להם היכן קאלקולוס נמצא, וכי הוא אינו מפחד כל עוד הוא עם טינטין והאדוק.

הם יוצאים למסע, בו הם עוברים הרפתקאות רבות, ביניהן ניסיון של אינדיאנים לחטוף את זורינו, קונדור שמנסה לטרוף את שלגי, מפולת שלגים, נהר שורץ תנינים ועוד.

בסופו של דבר הם מגיעים לאזור שבו אמור להימצא המקדש. הם מגיעים לנהר גדול והולכים לאורכו, עד המפל. האדוק וזורינו עוברים בעזרת חבל לצידו השני של הנהר, אך כשטינטין ושלגי מנסים לעבור החבל נקרע והם נופלים אל הנהר, שם הם מגלים מעבר נסתר למקדש השמש שנמצא מאחורי המפל. טינטין קורא להאדוק וזורינו והם ממשיכים במעבר התת-קרקעי עד המקדש. הם פורצים הישר לאולם המרכזי במקדש, ובני האינקה הזועמים אוסרים אותם. בכלא, טינטין מביא לזורינו את הקמיע שהוא קיבל מהאינדיאני בחואגה כדי לעודד אותו.

לאחר זמן מה הם מובאים בפני נסיך האינקה, שמחליט שכיוון שהם חדרו למקדש השמש, הם יוצאו להורג בשריפה. כיוון שזורינו הדריך אותם, הוא יוקרב מיד על מזבח השמש. זורינו מראה לנסיך האינקה את הקמיע שקיבל מטינטין. נסיך האינקה שואל את טינטין איך השיג את הקמיע ואז מתערב הואקו, כהן גדול של השמש, ומסביר לנסיך האינקה שהוא זה שנתן לטינטין את הקמיע, כיוון שראה אותו עוזר לזורינו כששני הבריונים תקפו אותו בחואגה. נסיך האינקה מקבל את ההסבר, אבל קובע שהקמיע יגן רק על זורינו, ואילו טינטין והאדוק יוצאו להורג. הוא מציין שזה יקרה בחודש הקרוב, אבל נותן לטינטין ולהאדוק לקבוע את היום והשעה שבה ימותו. בינתיים הם יחזרו לכלא.

בכלא מגלה טינטין בעיתון ישן שהאדוק שמר להדלקת המדורה, ידיעה מרעישה - בעוד 18 יום בשעה 11 יתרחש ליקוי חמה. טינטין מבקש מנסיך האינקה להוציאם להורג במועד זה, ונסיך האינקה מסכים.

ביום ההוצאה להורג, מובלים טינטין והאדוק למוקד. גם קלקולוס מובא לאותו מוקד ונקשר בין שניהם. הואקו מנסה להדליק את המדורה בקרני השמש, אך טינטין קורא לשמש שתסתיר את פניה אם היא לא חפצה במותם. לתדהמת כולם, מתרחש ליקוי חמה. בני האינקה נתקפים בפאניקה, ומבקשים מטינטין להחזיר את השמש. "לבקשת טינטין" השמש אכן חוזרת, והאינדיאנים משחררים אותו מיד. טינטין מבקש מנסיך האינקה לשחרר את הפרופסורים המוזכרים ב"שבעת כדורי הבדולח" מתרדמתם ולגאול אותם מייסוריהם. נסיך האינקה מסכים ומראה לטינטין איך עובד הכישוף שגרם לחוקרים למחלה המסתורית. ברגע שהוא מבטל את הכישוף הפרופסורים הרדומים אכן מתעוררים. טינטין והאדוק נשבעים שלעולם לא יגלו את מקום המקדש, נסיך האינקה מביא להם מתנות ונפרד מהם בידידות. זורינו עצמו מחליט להישאר עם בני האינקה. טינטין, האדוק, קאלקולוס ושלגי חוזרים לאירופה.

עיבוד קולנועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט עלה לאקרנים בארצות הברית ב-2013 העלילה מבוססת על שני ספרי הקומיקס של "אסירי השמש" ו "שבעת כדורי הקריסטל". הסיפור מתרחש באירופה ופרו בעקבות גילוי מומיה ושבעת כדורי בדולח שהיו שייכם למומיה בשם ראסקאר קאפאק, משבט האינקה. בבימוי של פיטר ג'קסוןראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]