אסירי השמש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-edit-clear.svg
ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אסירי השמש
Le Temple du Soleil
עטיפת הספר בעברית
עטיפת הספר בעברית
מידע כללי
מאת הרז'ה
שפת המקור צרפתית
סוגה קומיקס
הוצאה
הוצאה Casterman
הוצאה בשפת המקור Casterman
שנת הוצאה 1949
מספר עמודים 62
סדרה
סדרת ספרים טינטין
ספר קודם שבעת כדורי הבדולח
ספר הבא ארץ הזהב השחור
קישורים חיצוניים
הספרייה הלאומית 003668701, 001149350

אסירי השמשצרפתית: Le Temple du Soleil) הוא הספר הארבעה עשר בסדרת הקומיקס "טינטין" אשר נכתב ואויר על ידי הסופר והצייר הבלגי ארז'ה

זהו ספר המשך לשבעת כדורי הבדולח, כשספר ההמשך שלו הוא ארץ הזהב השחור.

עלילת הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר שפרופסור קלקולוס נחטף על ידי בני האינקה האינדיאנים, קפטן האדוק, טינטין וכלבו שלגי, יוצאים לפרו כדי לחלצו.

השלושה מנסים לעלות לאוניית המשא "פאצ'אקאמאק" בה סברו כי קלקולוס מוחזק, אך לפתע פורצת מגפה באונייה ומוטל עליה הסגר לשלושה שבועות. טינטין מודיע להאדוק כי הוא מתכוון לעלות עליה עוד הלילה בטענה שהרופא שיקר להם בעניין המגפה, ואמר זאת רק כדי לעכב אותם מלעלות לאונייה.

טינטין עולה על האנייה ומגלה כי קלקולוס אכן מוחזק באוניה תחת השפעתו של סם שינה בגלל שחילל את הקודש כשענד את צמידו של "ראסקאר קאפאק", והאנדיאני צ'יקיטו מגלה אותו ומאיים עליו בנשק. הוא מצליח לחמוק מהאוניה מבלי להתפס, ועוקב אחרי החוטפים שירדו מהאנייה בסירת הצלה. בינתיים מנסה האדוק לטלפן למשטרה אך ללא הועיל, ומבקש את עזרתם של שני הבלשים - "תומסון ותומפסון".

האדוק והבלשים מגיעים לחוף ומחפשים את טינטין, האדוק מגלה בחול עקבות של מספר לאמות ועוקב אחריהם, אך בשלב מסוים העקבות נגמרות. האדוק ממשיך ללכת באותו כיוון אך תומסון ותומפסון סוברים שזו הטעיה ופונים לכיוון ההפוך.

לאחר מספר שעות, שואל האדוק מישהו שנראה כיליד אנדיאני מקומי האם ראה צעיר אירופי עם כלב לבן, ומגלה שהנשאל הוא טינטין עצמו שמספר לו שהחוטפים הובילו את קלקולוס ועלו על רכבת ל"חואגה", וכי הוא עצמו לא יכל לעלות על הרכבת כי לא היה לו כסף לכרטיס.

טינטין והאדוק עולים על הרכבת הבאה לחואגה. אינדיאני שעוקב אחריהם מדבר עם מנהל התחנה ומורה לו לחבל בקרון הרכבת. מנהל התחנה מסרב, אולם האינדיאני אומר לו שזה פקודה של אדם אנונימי (כנראה בכיר בשבט האינקה) ושהוא יודע מה יקרה למי שמפר את פקודותיו. טינטין והאדוק מגלים שהם לבד בקרון ובמהלך הנסיעה, כשהם מגיעים לנקודה גבוהה,קרון הרכבת שלהם ניתק. טינטין מורה להאדוק לקפוץ מהקרון, והאדוק ניצל. טינטין לוקח את שלגי ומנסה לבלום באמצעות בלמי החירום, ואז הוא מגלה שהם לא פועלים בגלל חבלה. שנייה לפני שקרון הרכבת מתרסק, טינטין ושלגי קופצים מהקרון לתוך נהר וניצלים. טינטין ושלגי מצליחים לטפס בחזרה למסילה, מחפשים ומוצאים את האדוק, ואז עוברת לידו קרונית של מנהל התחנה. הוא שמח שהם נשארו בחיים,מתנצל, אומר שזו הפעם הראשונה שקורה להם תקלה כזו בקו הזה, ולבקשתו של טינטין הוא לוקח אותם לחואגה.

הם מגיעים לחואגה ושואלים את המקומיים אם ראו את קלקולוס, אך כולם משיבים להם את אותה התשובה - "לא יודע". ואז טינטין רוצה לשאול את זורינו, מוכר תפוזים צעיר, ומוצא את עצמו צופה במתקפה של 2 בריונים על זורינו. טינטין מתנפל על הבריונים, ומתחמק ממכותיהם. אחרי שהלך, זורינו אומר לו לפגוש אותו מחר ב"גשר האינקה". כשטינטין הולך, מגיע אנדיאני ופוגש אותו, ואומר לו שלא ירדוף אחרי קלקולוס ובנוסף מביא לו קמיע. בבוקר טינטין, האדוק, שלגי וזורינו נפגשו ויצאו למסע אל - "מקדש האינקה" שם שבוי פרופסור קלקולוס. זורינו אומר להם שהאנשים פחדו מנקמת האינקה ולכן לא גילו להם היכן קלקולוס נמצא וכי הוא אינו מפחד כל עוד הוא עם טינטין והאדוק.

החבורה מגיעה להרים, ושם אנדיאנים קושרים את האדוק וחוטפים את זורינו. טינטין מתיר את האדוק, והם פותחים במרדף אחרי האינדיאנים. הם משיגים אותם לבסוף ומצליחים לשחרר את זורינו. בהמשך קונדור ענקי תופס את שלגי לוקח אותו איתו את הקן שלו. טינטין יורה ומצליח לפגוע בקונדור, ולאחר מכן הוא מטפס אל הקן במטרה לחלץ את שלגי. כשהם יורדים בחזרה למטה, קונדור אחר מתנפל על טינטין. טינטין מצליח לאחוז ברגליו של הקונדור והקונדור נאלץ לרדת עם טינטין אל הקרקע.

לאחר מספר ימים מגיעים טינטין והשאר לחלק המושלג בהרים. האדוק מתעטש, והרעש גורם למפולת שלגים. הם מצליחים להתחבא מאחורי סלע ולהינצל, ומגלים שהלאמות שלהם ברחו. האדוק מתנדב להחזיר את הלאמות, ובדרך הוא רואה אנדיאנים חמושים ורץ לעברם. הוא נופל והופך לכדור שלג ענקי, ומפיל גם את השאר שהופכים לכדורי שלג. הכדור של האדוק מתנגש בסלע ענק, ואילו כדורי השלג של האינדיאנים נופלים לתהום. לאחר מספר ימים נוסף הם מגיעים לג'ונגל ועוברים אותו, ובסופו הם חוצים נהר שורץ תנינים. לאחר מכן הם מגלים זרם מים אדיר לפניהם, והולכים לאורכו, עד שהם מגיעים למפל. האדוק וזורינו עוברים בעזרת חבל לצידו השני של הנהר, וכשטינטין ושלגי מנסים לעבור החבל נקרע, וטינטין ושלגי נופלים לתוך המפל. שם הם מגלים מעבר נסתר למקדש השמש שנמצא מאוחרי המפל, קוראים להאדוק וזורינו שיצטרפו אליהם ולאחר צעידה החבורה מגיעה למקדש. כשטינטין והחבורה פורצים אל תוך נמקדש, בני האינקה תופסים אותם. הם זורקים אותם אל הכלא עד שנסיך האינקה יתפנה אליהם. בכלא, טינטין מביא לזורינו את הקמיע שהוא קיבל מהאינדיאני בחואגה. לאחר מכן, הם מובאים בפני נסיך האינקה, שאומר להם שכיוון שחדרו למקשה השמש, הם מתכוונים להוציא אותם להורג על ידי שרפה שתיווצר מקרני השמש. כיוון שזורינו הדריך אותם, נסיך האינקה קובע שהוא ייענש בעונש השמור לבוגדים ויוקרב מיד על מזבח השמש. זורינו מוציא מכיסו את הקמיע שקיבל מטינטין, ונסיך האינקה מאשים אותו בגניבתו. זורינו אומר שהוא לא גנב את הקמיע, אלא קיבל אותו מטינטין. נסיך האינקה שואל את טינטין איך השיג את הקמיע והאם גם הוא בוזז את קברי האינקה, ואז מתערב הואקהו, כהן גדול של השמש, ומסביר לנסיך האינקה שהוא זה שנתן לטינטין את הקמיע, כיוון שראה אותו עוזר לזורינו כששני הבריונים תקפו אותו בחואגה. נסיך האינקה מקבל את ההסבר, אבל קובע שהקמיע ייגן רק על זורינו, ואילו טינטין והאדוק יוצאו להורג. הוא מציין שזה יקרה בחודש הקרוב, אבל נותן לטינטין ולהאדוק לקבוע את היום והשעה שבה ימותו.

בכלאם, מגלה טינטין בעיתון ישן שהאדוק שמר להדלקת המדורה ידיעה מרעישה - בעוד 18 יום בשעה 11 יתרחש ליקוי חמה. טינטין אומר לנסיך האינקה להוציאם להורג במועד זה, ונסיך האינקה מסכים.

בינתיים, מנסים הבלשים השלומיאליים תומסון ותומפסון לאתר את טינטין, האדוק ושלגי באמצעות דגם של מטוטלת, אך מגיעים לכל מקום חוץ מלמקום הנכון.

ביום ההוצאה להורג, מובלים טינטין והאדוק למוקד. גם קלקולוס מובא לאותו מוקד ונקשר בין שניהם. בזמן ההוצאה להורג שמתבצעת על ידי "אל השמש" שמדליק את המדורה, מתרחש ליקוי חמה. ברגע שהאנדיאנים רואים זאת, הם מבקשים מטינטין להחזיר את השמש. טינטין "מתפלל" והשמש חוזרת, ומיד לאחר מכן האנדיאנים משחררים אותם אוטומטית. טינטין מבקש מהאינקה לשחרר את הפרופסורים המוזכרים ב"שבעת כדורי הבדולח" מתרדמתם ולגאול אותם מייסוריהם. האינקה הראשי לוקח אותם לחדרון שבו מציין בפניהם שהכדורים שבאמצעותם הורדמו הפרופסורים ב"שבעת כדורי הבדולח" הכילו נוזל שכושף על ידי מכשף האינקה לכך שירדים, ויאפשר לענות את הפרופסורים על ידי עינוי פסלונים קטנים המצויים בחדרון האינקה. האינקה הטיל את הפסלונים לאש, והפרופסורים הרדומים מתעוררים כולם. טינטין והאדוק נשבעים לאינקה שלעולם לא יגלו את מקום המקדש. האינקה מביאים להם מתנות וטינטין אומר שאינו מוכן לקחת זאת. בתגובה,נסיך השמש אומר לו שאוצרות אלה הן כאין וכאפס לעומת כמות אוצרות האינקה שיש להם, ולאחר מכן הוא מראה להם אולם ענק מלא באוצרות. זורינו עצמו מחליט להשאר שם. טינטין, האדוק ושלגי חוזרים לאירופה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]