אתנחתא קומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-edit-clear.svg
יש לערוך ערך זה. הסיבה היא: ניסוחים לקויים, פיסוק לקוי.
אתם מוזמנים לסייע ולערוך את הערך. אם לדעתכם אין צורך בעריכת הערך, ניתן להסיר את התבנית. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.

אתנחתא קומית היא הכללה של דמות הומוריסטית, סצנה או דיאלוג שנון ביצירה רצינית (כגון סרט קולנוע, הצגה או ספר) על מנת להפיג באופן זמני את המתח שהסיפור הדרמטי יוצר.

הגדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתנחתא קומית היא אמצעי לשחרור מתח או רגשות אחרים בעזרת שילוב קטע קומי במהלך יצירה דרמטית, המרובה באלמנטים רציניים או טרגיים.

שימוש[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקומיקס קיים שימוש נרחב באתנחתות קומיות; לרוב, האתנחתא מתרחשת בחלק דרמטי בסיפור, בזמן שהדמות הקומית מוסיפה הומור למצב.

בטרגדיה יוונית לא הייתה נהוגה אפשרות לשילוב אתנחתא קומית.[1]

בתקופת הרנסאנס באנגליה, המחזאי כריסטופר מרלו שילב אתנחתות קומיות ביצירתו "דוקטור פאוסטוס" תוך שימוש במסורת לפיה קיימת הפסקה בין שני מחזות טרגיים. למעשה, על פי המסורת הקלאסית, הערבוב בין טרגדיה לקומדיה היה אסור.

ביצירה בדיונית, אתנחתא קומית בדרך כלל מתגלמת בסיידקיק מתחכם (כמו שלומיאל או נבל). הסיידקיק משמש להקלה קומית, עשוי להתייחס למצבו האבסורדי של הגיבור ולהעיר הערות לא-הולמות לדמויות מכובדות ורציניות. דמויות אחרות עשויות להשתמש באתנחתא קומית בכדי להכעיס אחרים או לחזק את ביטחונן.

דוגמאות לאתנחתאות קומיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויליאם שייקספיר חרג מהמסורת הקלאסית, ועשה שימוש באתנחתא קומית במחזות "המלט", "מקבת'", "אותלו", "הסוחר מוונציה" ו"רומיאו ויוליה". סצנת השוער ב"מקבת'",[2] סצנת הקברן ב"המלט" ודמותו של רודריגו ב"אותלו" נועדו לספק אתנחתא קומית משמעותית. לעג השוטה כלפי המלך ליר בהמלט יכול גם כן להיחשב כאתנחתא קומית.[3]

בתרבות הפופולרית, דמותו של C-3PO, המופיעה בכל תשעת סרטי מלחמת הכוכבים, קיימת גם היא כדי לספק אתנחתא קומית לעלילה. הדמות, לעיתים קרובות, מותחת ביקורת על המצב הנואש שהדמויות האחרות נמצאות בו, או שעמיתה, R2-D2, מציל אותה ממצוקותיה בצורה קומית.

ברבים מסרטיו של אקירה קורוסאווה יש דמות שהופעתה יוצרת אתנחתא קומית. הבולט שבסרטים אלה הוא "שבעת הסמוראים", בו הלוחם השיכור קיקוצ'יו (טושירו מיפונה) טוען שהוא בן 13 שנים, למרות שעל פי מראהו החיצוני, ניתן להסיק באופן ברור שהוא בוגר יותר.

בסדרות הטלוויזיה של "פאוור ריינג'רס" יש דמויות שתפקידן ליצור אתנחתות קומיות, כשהבולטות מכולן הן בולק וסקאל בסדרות "מייטי מורפין פאוור ריינג'רס" ו-"פאוור ריינג'רס בחלל". חברי צמד זה הם חבריהם לכיתה של הפאוור ריינג'רס, בבית-הספר התיכון אנג'ל גרוב. הם מתנהגים בדרך כלל כבריונים, אך לפעמים הם גם משמשים כדמויות משנה המסייעות לגיבורים. בסופו של דבר, חברי הצמד הפסיקו להופיע בסדרה באופן קבוע, למרות שחזרו מדי פעם להופעות אורח.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Rutherford, Sam. "Greek Tragedy and English Tragedy". אורכב מ-המקור ב-2012-09-24. נבדק ב-2009-05-17.
  2. ^ Tromly, Frederic B. (Spring 1975). "Macbeth and His Porter". Shakespeare Quarterly. Folger Shakespeare Library. 26 (2): 151–156. doi:10.2307/2869244. JSTOR 2869244.
  3. ^ Draudt, Manfred (2002). "The Comedy of Hamlet" (PDF). Atlantis. 24 (2): 85–107. ISSN 0210-6124. אורכב מ-המקור (PDF) ב-2011-07-16. נבדק ב-2009-05-06.