רויטל סויד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רויטל סוויד
רויטל סויד.jpg
תאריך לידה 17 באוגוסט 1967 (בת 49)
כנסות 20
סיעה המחנה הציוני (מטעם העבודה)
עיסוק קודם עורכת דין

רויטל סויד (נולדה ב-17 באוגוסט 1967) היא חברת הכנסת בכנסת העשרים מטעם המחנה הציוני. סויד נבחרה בבחירות חשאיות לחברה בוועדה למינוי דיינים[1], ובנוסף חברה בוועדת חוקה, חוק ומשפט ובוועדת הפנים והגנת הסביבה. כמו כן, עומדת סויד בראש קבוצת הידידות הפרלמנטרית ישראל-ספרד. בעברה, עורכת דין המתמחה בתחום המשפט הפלילי[2].

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חייה האישיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סויד נולדה בחדרה ליוסף מימון שעלה מלוב, ולברוריה לבית קסטל, צברית ונצר למשפחה ירושלמית ספרדית ותיקה, שנמנתה על המשפחות המייסדות את העיר חדרה. בילדותה למדה באולפנת כפר פינס. נשואה ואם לארבעה. סויד מתגוררת ברעננה ומנהלת אורח חיים מסורתי.

קריירה בתחום המשפט הפלילי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סויד בוגרת תואר ראשון ושני במשפטים של אוניברסיטת בר-אילן והייתה לעורכת דין בתחום המשפט הפלילי. את התמחותה עשתה במחלקה הפלילית של פרקליטות מחוז תל אביב אצל עו״ד פנינה גיא, ולאחר מכן עבדה במשך מספר שנים כעורכת דין פרילנסרית בנתניה.

בשנת 1994 ייסדה משרד עורכי דין עצמאי, "משרד עורכי הדין רויטל סויד", בראשו עמדה עד כניסתה לכנסת בשנת 2015. בעברה ייצגה סויד לקוחות בעבירות פשיעה חמורה וכן ייצגה בהתנדבות נפגעי ונפגעות תקיפה מינית וקורבנות אלימות[3] .

במהלך השנים ובמשך מספר קדנציות, שימשה סויד בתפקידים שונים בלשכת עורכי הדין, בין היתר הייתה לסגנית יו"ר מחוז תל אביב והמרכז, יו"ר הוועדה לעניינים פליליים במחוז וחברה בוועדה המייעצת למינוי שופטים של מחוז תל אביב.

במקביל, הרצתה במכללת שערי משפט, בכנסים לעורכי דין ובוועדות ציבוריות שונות, ושימשה כיועצת לחברות פרטיות בענייני המשפט. סויד עסקה בהתנדבות בעשייה ציבורית בעיר מגוריה, כנציגת ציבור בוועדות בחינה לתפקידי עירייה ומכרזים ואף מונתה ליו"ר ועדת ערר ארנונה בעיר.

קריירה פוליטית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2015, במסגרת הבחירות המקדימות של מפלגת העבודה, לקראת הבחירות לכנסת העשרים, נבחרה סויד למקום ה-14 ברשימת המפלגה והוצבה ברשימת המחנה הציוני לכנסת[4].

סויד הצהירה שתפעל לקדם את זכויתיהן של נשים בשאיפה לשיווין בין המינים, למגר את "השיח האלים והמסית ברשת" ולבצר את מעמדו של שלטון החוק[דרוש מקור]. ב 23/7/15 נבחרה סויד בבחירות חשאיות לכהן בוועדה למינוי דיינים[5].

מלבד הוועדה למינוי דיינים חברה סויד גם בוועדת החוקה, חוק ומשפט, ובוועדת הפנים והגנת הסביבה[6].

הוועדה למינוי דיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביולי 2015, התמודדה סויד לתפקיד אחד מנציגי הכנסת בוועדה למינוי דיינים, כנציגת האופוזיציה[7]. ח״כ סויד ניצחה בהצבעה חשאית את ח״כ נאוה בוקר ויחד עם חבר הכנסת ישראל אייכלר הבטיחה את מקומה בוועדה. בחירתה במקום מועמדת נוספת מהקואליציה נתפשה כהישג לאופוזיציה[5].

בוועדה, סויד שמה לעצמה כמטרה לשנות את צביון בית הדין בעשורים הבאים באמצעות מינוי "דיינים ראויים, אשר ישמרו על זכויות הנשים, וידאגו לגישה שוויונית עבורן בבתי הדין הרבניים"[8]. טרם כינוס הוועדה התאחדו ארבע הנשים בוועדה ויחדיו פעלו לשם מינוי רבנים "מתונים וראויים"[9].

בתאריך 11 בספטמבר 2015 התכנסה לראשונה הוועדה ולאחר 7 שנים בהן לא הצליחו הוועדות הקודמות להגיע להסכמות ולמנות דיינים, מונו 22 דיינים[10]. בין הדיינים שמונו, מונו דיינים המזוהים עם צוהר ובעלי הסמכת עורך דין.

ביולי 2016, לאחר 9 שנים בהן לא הצליחה הוועדה למינוי דיינים למנות דיינים לבית הדין הגדול, ובצל החלטת בג״צ (בג״צ 6691/14) שהורה על סגירת שערי בית הדין הגדול החל מה-15 ביולי 2016 במידה ולא יהיו מינויים, התכנסה הוועדה למינוי דיינים ומינתה תשעה דיינים לבית הדין הגדול[11].

השדולה "למרחב הווירטואלי והרשתות החברתיות"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביום השבעתה לכנסת, הקימה סויד את השדולה ל"מיגור השיח האלים, הבריוני והמסית ברשת", שבהמשך נקראה השדולה "למרחב הווירטואלי והרשתות החברתיות"[12]. נושא זה מהווה חלק עיקרי מפעילותה הפוליטית. במסגרת כינוסי השדולה, אירחה את סיימון מילנר, מנהל המדיניות במזה"ת של חברת פייסבוק העולמית[13], ודרשה ממנו לדאוג ללקיחת אחריות מצד החברה בנוגע לטיפול בתכנים אלימים ומסיתים ברשת החברתית ולניטור מראש של הסתה לטרור[14][15], שלדבריה מהווים את הדלק המניע את גל הטרור הנוכחי. סויד יזמה חוקים הנוגעים לרשתות החברתיות[16]. הצעת חוק שהגישה לאיתור ניטור והסרת פרסום דברי הסתה לטרור עברה ביולי 2015 בקריאה טרומית. לפי הצעת החוק, לראשונה בישראל תוטל חובת איתור ניטור והסרה של דברי הסתה לטרור על בעלי הרשתות החברתיות. משלא יסירו את התכנים, ייקנסו.

כמו כן, כינסה במסגרת השדולה למעלה משלושים ראשי רשויות מכל חלקי הארץ, במטרה להניע שיתוף פעולה במיגור התופעה החל מרמת הרשויות המקומיות ועד הרמה הארצית. במסגרת הכינוס קראה לשנות את אופי פעולת תוכנית ״עיר ללא אלימות״ של המשרד לביטחון פנים, כך שתתן מענה גם לאלימות ברשתות[17][18].

סויד דוגלת בחינוך להטמעת התנהגות ברשת, והדגשת חשיבות הנושא על ידי מערכת החינוך. לפיה, התערבויות חינוכיות בנושא זה ושילוב תכנים חינוכיים רלוונטיים בתוכניות הלימודים השונות כבר מגיל צעיר, אפקיביות יותר מאשר חקיקה[19].

השדולה ל"ביצור מעמדו של שלטון החוק"[עריכת קוד מקור | עריכה]

נוכח ביקורת על בית המשפט העליון, וכמי שהייתה חלק ממערכת המשפט לאורך כל חייה המקצועיים, ייסדה ח״כ רויטל סויד את השדולה ל"ביצור מעמדו של שלטון החוק", יחד עם ח״כ קארין אלהרר[20][21].

כחברה בועדת חוקה, חוק ומשפט, התנגדה לחוקים כגון: חוק חובת גילוי לגבי מי שנתמך על ידי ישות מדינית זרה, המחייב כל עמותה המקבלת מימון ממדינה זרה המהווה לפחות 50% מתקציבה, לציין את זהות המדינות התורמות בכל פרסום או נייר עמדה, ״החוק הנורווגי״ (תיקון מספר 42 לחוק יסוד: הכנסת), המאפשר לשר או סגן שר אחד מכל סיעה להתפטר מתפקידו כחבר כנסת, להמשיך בתפקידו בממשלה ולהכניס במקומו את חבר הכנסת הבא ברשימה, ״חוק המישוש״[22] (תיקון מספר 5 לחוק סמכויות לשם שמירה על ביטחון הציבור, התשס"ה-2005), המקנה סמכויות נרחבות למשטרה בשעת חירום לבצע חיפוש על אזרחים בכל מקרה של ״חשד סביר לביצוע עבירת אלימות״, ו״חוק ההדחה״[23] (תיקון מספר 44 לחוק יסוד: הכנסת), שנתן לחברי הכנסת את היכולת להדיח ח״כ מכהן באמצעות 90 חתימות של ח״כים אחרים מהקואליציה והאופוזיציה. לגישתה של סויד, כח זה צריך להיות שמור לבית המשפט העליון בלבד ופותח פתח מסוכן המאפשר התעמרות וחיסולים פוליטיים של הרוב כנגד המיעוט.

שוויון מגדרי וקידום מעמד האישה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במסגרת פועלה למען קידום נשים, מרבה סויד להשתתף בישיבות הוועדה לקידום מעמד האישה בה היא חברה. כמו כן, קראה סויד למינויה של אישה, לראשונה, כיועצת משפטית לממשלה.[24][25]. בנוסף, סויד הייתה בין הקוראות לסגירת מועדון ״אלנבי 40״ לאחר פרסום סרטון בו תועדה אישה המקיימת יחסי מין על בר המועדון לעיני כל המבלים[26].

הצעות חוק בולטות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סויד הגישה הצעת חוק לפיה חוק לשון הרע יוחל גם על מנהלי רשת פייסבוק ועורכי תוכן[27]. בעקבות מקרי ההתאבדות של אריאל רוניס ותת ניצב ברכה, אשר בחרו לשים קץ לחייהם לאחר שלא יכלו לשאת את השיימינג הציבורי שנערך להם ברשתות החברתיות, יזמה סויד הצעת חוק נוספת, שתעודד חברות ציבוריות למנות ממונה אחראי שיאתר ויטפל באנשי הציבור המותקפים בשל תפקידם[28].

סויד יזמה הצעת חוק אשר תעודד מעסיקים במגזר הפרטי להעסיק בעלי מוגבלות שכלית. זאת, על ידי מתן הטבות לבעל העסק. מטרת החוק, כאמור, היא לסייע ולקדם שילוב מוגבלים בשכלם בחברה.

סויד הגישה הצעת חוק המבקשת להסדיר את החוק הקיים כיום, ולהכיר גם בהורה חד מיני מאמץ כהורה שכול, ולהכיר בבן/בת זוג חד מיני אשר שכל/ה את בן או בת זוגו/ה כאלמן או אלמנה[29]. ההצעה נדחתה[30].

סויד קידמה הצעת חוק אשר מבקשת להטיל על המדינה את הוצאות הנסיעה לטיפולים של חולי דיאליזה ואונקולוגיה במוניות ואמבולנסים, בניגוד למצב כיום בו המדינה משתתפת רק בחמישים אחוז מההוצאות[31].

בעקבות פרשת רומן זדורוב, בשנת 2015 העלתה סויד הצעת חוק לפיה יהיה ניתן יהיה להרשיע בגין עבירת רצח רק על סמך ״הסכמה פה אחד״[32] בהרכב השופטים ולא על פי רוב שופטים. זאת, על מנת למנוע מצב בו מורשע אדם ונשלח למאסר עולם, בעוד הספק האם ביצע את המעשה באמת עדיין קיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכתביה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ניצחון לקואליציה בבחירת הח"כים לוועדה למינוי שופטים, כלכליסט - www.calcalist.co.il
 2. ^ "לא הייתי ממליצה לילדים שלי ללמוד עריכת דין", mako
 3. ^ פרקליטת הצמרת שהגנה על מארי פיזם בדרך לכנסת - וואלה! בחירות 2015, וואלה! בחירות 2015
 4. ^ ליס, יהונתן; חובל, רויטל (14 בינואר 2015). "הפתעת הפריימריז: רויטל סויד, עורכת הדין הפלילית שנכנסה בזכות יחימוביץ' ושפיר". הארץ. בדיקה אחרונה ב-29 במרץ 2016. 
 5. ^ 5.0 5.1 מבוכה לקואליציה: מועמדת הליכוד לוועדה למינוי דיינים לא נבחרה - וואלה! חדשות, וואלה! חדשות
 6. ^ חה"כ רויטל סוויד
 7. ^ נציגי הכנסת בוועדה למינוי דיינים: ישראל אייכלר ורויטל סוויד - כיכר השבת, כיכר השבת
 8. ^ יפעת תמרי, רויטל סויד תכהן בוועדה למינוי דיינים, www.netanyanet.co.il (בen-US)
 9. ^ נבחרו 22 דיינים חדשים לבתי הדין: רבני 'צוהר' נשארו בחוץ, חרדים10, ‏2015-09-11 (בhe-il)
 10. ^ אטינגר, יאיר (11 בספטמבר 2015). "הוועדה למינוי דיינים בחרה 22 דיינים, בהם שני קרובי משפחה של חבריה". הארץ. בדיקה אחרונה ב-29 במרץ 2016. 
 11. ^ אטינגר, יאיר (12 ביולי 2016). "הוועדה למינוי דיינים בחרה תשעה דיינים לבית הדין הרבני הגדול". הארץ (בעברית). בדיקה אחרונה ב-30 באוקטובר 2016. 
 12. ^ לפי הדף של סויד באתר הכנסת, נכון לאוקטובר 2016
 13. ^ פייסבוק נאבקת בהסתה, ערוץ 7
 14. ^ לכופף את היד של פייסבוק, mako
 15. ^ הסתה לטרור: כ-20 תיקים בשנה בלבד, mako
 16. ^ ועדת השרים לחקיקה תדון בחוק "השיימינג" ברשתות החברתיות, מעריב אונליין Maariv Online
 17. ^ זיו כהן, השיימינג הגיע לכנסת: פדידה ייצגה את יקנעם, כוכב יקנעם עילית
 18. ^ זאב שרגא, הפוליטיקה של הוד השרון, Local הוד השרון
 19. ^ נצחיה יעקב, מה עושים עם בן 8 שאיים ברצח?, ישראל היום
 20. ^ שדולות בכנסת, www.knesset.gov.il
 21. ^ כתובת רוססה על קיר ביהמ"ש העליון: "לא הורסים בית כנסת" - גלובס, Globes
 22. ^ "יעזור לצמצום האלימות": הכנסת אישרה את "חוק המישוש" - וואלה! חדשות, וואלה! חדשות
 23. ^ ליס, יהונתן (29 בפברואר 2016). "חוק ההדחה אושר לקריאה ראשונה; נתניהו: מברך את הקואליציה". הארץ. בדיקה אחרונה ב-29 במרץ 2016. 
 24. ^ ח"כ רויטל סויד על ההמלצה על מנדלבליט: "משחק מכור מראש", מעריב אונליין Maariv Online
 25. ^ ח"כ סויד על המלצת מנדלבליט ליועמ"ש: "משחק מכור מראש" - וואלה! חדשות, וואלה! חדשות
 26. ^ יוצאים לרחובות: מפגינים מול "אלנבי 40" בדרישה לסגור את המועדון, מעריב אונליין Maariv Online
 27. ^ הצעת חוק: להחיל את חוק איסור לשון הרע על האינטרנט ורשתות חברתיות, nana 10 - חדשות
 28. ^ הצעת חוק: לחייב כל ארגון ציבורי למנות ממונה למצבי סיכון, מעריב אונליין Maariv Online
 29. ^ הצעת חוק תגדיר להט"ב כמשפחות שכולות: "שכול אינו פוסח על חד מיניים", מעריב אונליין Maariv Online
 30. ^ הכנסת הפילה את הצעת החוק של ברית הזוגיות, ח"כ אוחנה נעדר מההצבעה, mako
 31. ^ "הצעת חוק: הסעות בחינם לחולי סרטן ודיאליזה". ynet. 29 ביולי 2015. בדיקה אחרונה ב-29 במרץ 2016. 
 32. ^ הצעת חוק: הרשעה ברצח - רק פה אחד, mako