רמי לוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

רמי לוי (נולד ב-16 בדצמבר 1955) הוא איש עסקים ישראלי, בעל השליטה ברשת המרכולים "רמי לוי שיווק השקמה" וברשת הסלולרית הווירטואלית רמי לוי תקשורת. מכהן כחבר במועצת עיריית ירושלים מטעם סיעת "ירושלים תצליח" בראשות ראש העיר ניר ברקת.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החנות הראשונה של רמי לוי בשוק מחנה יהודה

רחמים (רמי) עבוד-לוי[1] נולד למשפחה שמוצאה מאורפה ועלתה לירושלים. אבי סבו נמנה עם מייסדי שכונת נחלת ציון. אביו, מרדכי, היה לוחם בלח"י. אמו, יפה, הייתה עקרת בית וגידלה את ששת ילדי המשפחה. עקב הדיסלקסיה שממנה סבל, הושאר לוי בכיתה ד' שנה נוספת ומשכשל במבחן הסקר בסוף כיתה ח' ובמבחני הקבלה לפנימיית מכמורת, עבר לבית ספר מקצועי שבמסגרתו החל לעבוד בגיל 14 בתפעול מריצות בעיר העתיקה של ירושלים עבור העירייה[2]. את דרכו העסקית החל לאחר שהשתחרר מצה"ל ב-1976, בחנות קטנה ברחוב השקמה שבשוק מחנה יהודה, מחסן בגודל 40 מטר רבוע, שבעבר הפעיל סבו. מתוך התבוננות בקהל הלקוחות המקומי, זיהה לקוחות פרטיים רבים שחיפשו לרכוש מוצרים אצל סיטונאי המזון, אך נדחו כיוון שלעסקים לא הייתה יכולת להתמודד עם מכירה קמעונאית. לוי בחר לנקוט באסטרטגיה של מכירה ברמת מחירים נמוכה במיוחד ללקוחות אלו, ללא רווחיות. עם הזמן יצר קשרים ישירות עם הספקים, מה שאיפשר לו להרוויח את פערי התיווך, הוא הגדיל את שטח החנות מ-40 מ"ר למעל 100 מ"ר ולאחר שנתיים החל לשווק גם למסעדות, בתי מלון ולקוחות עסקיים אחרים.

ב-1981 פתח חנות נוספת בשכונת רמות אלון בשטח של כ-200 מ"ר, את חנות הענק הראשונה שלו פתח לוי ב-1992 בשכונת תלפיות ובהמשך הרחיב את הפעילות במתכונת זו של חנויות דיסקאונט גדולות. ב-2016 כללה הרשת 30 מרכולים בישראל שהיוו כ- 9% מנתח השוק. הרשת הייתה השלישית בגודלה במדינה. בירושלים תפסה הרשת כ-20% מנתח השוק[3].

בשנת 2007 הנפיק לוי את "רשת חנויות רמי לוי שיווק השקמה 2006 בע"מ" בבורסה לניירות ערך בתל אביב. הכנסות החברה באותה שנה הסתכמו במעל ל-689 מיליון ש"ח, ב-2008 צמחו לכ-945 מיליון ש"ח עם רווח נקי של כ-50 מיליון ש"ח. וב-2009 הסתכמו בכ-1.35 מיליארד ש"ח עם רווח נקי של כ-73 מיליון ש"ח. באותה שנה נמכרו 10 אחוזים מהחברה לבית ההשקעות "פסגות". ב-2010 נרשם גידול נוסף בהכנסות לכ-1.7 מיליארד ש"ח.

אסטרטגיית הפעילות של הרשת הדוגלת בסל מוצרים זול במיוחד, הביאה את לוי לעימותים מול ספקים כמו זכיינית קוקה-קולה בישראל, החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, שסירבה למכור לרשת את מוצריה, עד שנאלצה לחזור בה עם התערבותו של הממונה על ההגבלים העסקיים. עימותים מתוקשרים היו מול רשתות המזון הגדולות, תחרות שהתבטאה במלחמת מחירים אגרסיבית ובמבצעים כמו קילוגרם בשר עוף בפחות משקל אחד (אסטרטגית לוס לידר).

באוגוסט 2009 רכש לוי את מפעל עוף העמק, שעמד לפני סגירה[4]. בספטמבר 2010 הקימה החברה שבשליטתו את חברת רמי לוי תקשורת, לאחר שקיבלה רישיון ממשרד התקשורת להיות מפעיל רשת סלולרית וירטואלית (MVNO)‏[5].

ללוי פעילויות עסקיות נוספות בתחום הנדל"ן בישראל ובבולגריה ובתחום הביטוח, תחום אליו נכנס בסוף 2011. מאז שנת 2003 מכהן לוי כחבר מועצת עיריית ירושלים מטעם רשימת ירושלים תצליח בראשות ניר ברקת. ב-2015 נבחר להדליק משואה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות.

במרץ 2017 פסק בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע כי רמי לוי וחברת שיווק השקמה שבבעלותו פעלו במכוון לפגיעה בהתארגנות עובדים בחברת הבת ביכורי השיקמה. עקב זאת הוטל על לוי והחברות שבשליטתו לשלם להסתדרות החדשה פיצוי בסך מיליון וחצי ש"ח - הסכום הגדול ביותר שנפסק בישראל בגין פגיעה בהתארגנות עובדים.[6]

משפחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוי מתגורר בירושלים, נשוי לעדינה המשמשת כגזברית הקבוצה[7], ואב לארבעה.

בתו הגדולה היא יפית לוי-אטיאס[8], אשת עסקים, הבעלים של רשת יפיז אופנה, חברת בת של שיווק השקמה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ פרופיל באתר "הדירקטורים"
  2. ^ התוכנית "שיחת נפש" עם פרופ' יורם יובל, הטלוויזיה החינוכית, 3 באפריל 2013
  3. ^ גיל קליאן, ניתוח "כלכליסט": המהפכה הקמעונאית של רשת כמעט־ביתן, באתר כלכליסט, 15 ביולי 2012
  4. ^ שרון רופא-אופיר, "סוף טוב:נחתם ההסכם לרכישת עוף העמק", אתר ynet‏, 2 באוגוסט 2009
  5. ^ מיכל הוכברג, רמי לוי מקבל רישיון מפעיל וירטואלי: נייצר תחרות כמו שייצרנו בענף המזון, nrg מעריב, 7 בספטמבר 2010
  6. ^ ניצן צבי כהן, ‏פס"ד תקדימי: רמי לוי נקנס ב-1.5 מיליון ש"ח על פגיעה בהתארגנות, באתר דבר ראשון, 12 במרץ 2017
    ס"ק 14878-12-15 הסתדרות העובדים הכללית החדשה נגד ביכורי השקמה בע"מ ואחרים, ניתן ב-12 במרץ 2017
  7. ^ נורית דברת, ‏רעייתו של רמי לוי: "מרוב קנאה החליטו לפגוע בנו", באתר גלובס, 7 במאי 2014
  8. ^ הודיה כריש-חזוני, מגזין 'נשים', היורשת של רמי לוי בתשובה יומיומית, באתר nrg‏, 22 באוקטובר 2013