Call of Duty 4: Modern Warfare

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Call Of Duty 4: Modern Warfare
Call of Duty 4 Modern Warfare.jpg
שם בעברית קריאת החובה 4: לוחמה מודרנית
תאריך הוצאה

Xbox 360, PlayStation 3, Windows
5 בנובמבר 2007 (צפון אמריקה)
7 בנובמבר 2007 (אוסטרליה)
9 בנובמבר 2007 (אירופה)
27 בדצמבר 2007 (יפן)
10 בספטמבר 2009 (יפן)
Mac
26 בספטמבר 2008 (צפון אמריקה)
28 בינואר 2011 (אוסטרליה)
Wii

10 בנובמבר 2009
סוגה פעולה, גוף ראשון
פיתוח Infinity Ward
הוצאה לאור Activision
הפצה Activision
סדרה Call of Duty
גרסה

Mac
1.7.2.0
PlayStation 3
1.4.1.9
Windows
1.7.1.0
Xbox 360

1.4.7.9
מנוע משחק Proprietary
מצבי משחק שחקן יחיד, מרובה משתתפים
דירוג

BBFC: 15
ESRB: M
OFLC: MA+15

PEGI: 16
פלטפורמות Windows, Mac, Wii, Playstation 3 ו-Xbox 360
מדיה דיסק אופטי
המשחק הקודם בסדרה Call of Duty 3
המשחק הבא בסדרה Call of Duty: World at War
דרישות מערכת
מעבד Intel (R) Pentium (R) 4 2.4 GHz או AMD (R) Athlon (TM) 64 +2800 מעבד 1.8GHz או כל מעבד ליבה כפולה או יותר
זיכרון 512MB זיכרון (768MB ל-Windows Vista)
כרטיס מסך NVIDIA (R) Geforce (TM) 6600 או טוב יותר או ATI (R) Radeon (R) 9800Pro או יותר

Call Of Duty 4: Modern Warfare הוא משחק וידאו מסוגת פעולה מגוף ראשון שפותח על ידי חברת Infinity Ward והופץ על ידי חברת המשחקים Activision לפלייסטיישן 3, ל-Xbox 360, ל-Wii ולמחשב. המשחק הוא הרביעי בסדרת משחקי Call of Duty. עלילת המשחק סובבת סביב תוכניתו של מהפכן קומוניסט, העומד בראש תנועה לאומנית השואפת להשיב את רוסיה לימיה כמעצמה סובייטית ומביים הפיכה צבאית במזרח התיכון כדי לגרור את ארצות הברית ובעלות בריתה לעימות חזיתי.

אירועי המשחק מתנהלים בשלל אזורים, בהם המזרח התיכון, רוסיה, אזרבייג'ן ואוקראינה, ומוצגים דרך מבטם של נחת אמריקאי וחייל קומנדו בריטי.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת המשחק נפתחת במזרח התיכון כאשר חאלד אל-אסד, מנהיג תנועת מחתרת מקומית ומעשירי האזור, מוציא להורג את נשיא תימן ותופס את השלטון במדינה. את האספקה מקבל אל-אסד מרוסי בשם אימראן זאקייב השולט באחת משתי קבוצות הנלחמות על השלטון ברוסיה שנמצאת בזמנים אלו במלחמת אזרחים קשה, ואשר יזם למעשה את ההפיכה במדינה המזרח תיכונית כדי לטשטש את תוכניותיו להשיב את ימי המעצמה הסובייטית. לאחר שבריטניה וארצות הברית חושפות את דבר המזימה, הן פותחות במלחמה כוללת נגדו ונגד אנשיו.

מהלך המשחק[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק מתחיל כאשר השחקן מגלם את סמל ג'ון "סואפ (סבון)" מק'טאוויש (Sgt. John "Soap" MacTavish) שהתגייס זה עתה ליחידת הקומנדו הבריטית S.A.S. הסמל עובר תדרוך נשק מהיר על ידי חברו ליחידה גאז וטקטיקת לחימה בשטח בנוי על ידי מפקד היחידה, קפטן פרייס. פרייס מתדרך את חברי היחידה לגבי המשימה הראשונה שלהם: השתלטות על ספינה רוסית הנושאת ככל הנראה ראש נפץ גרעיני ובתום הדברים הם עולים על מסוק המביאם ליעדם. חברי היחידה נוחתים על סיפון הספינה ומשתלטים עליה, ואת הפצצה מוצאים בתוך מכולה בבטן האוניה, אך הרוסים מגלים על דבר הפעולה ושולחים זוג מטוסי מיג-29 להפציץ את האונייה כדי להיפטר מהראיות. מסוק מחלץ את חברי הצוות מהאונייה הטובעת, כשבידי סואפ מסמכים המעידים על קשר בין זאקייב לבין המהפכה בתימן.

הסצנה מתחלפת לזירה הסעודית לנשיא תימן יאסיר אל-פולאני אשר נתפס על ידי המורדים, ומוצא להורג על ידי אל-אסד, מנהיג המרד.

בהמשך, יחידת ה-S.A.S נשלחת להרי הקווקז ביחד עם כוח צבא רוסי נאמן לשלטון, על מנת להציל איש מודיעין רוסי בשם ניקולאי שנשבה על ידי הרוסים. היחידה מצליחה לחלץ את ניקולאי, אך בדרכה להעבירו אל העיר המבורג שבגרמניה נפגע מסוקה מטיל סטינגר ומתרסק במרכז מערב רוסיה. מטוס לוקהיד AC-130 נשלח לגבות את חברי היחידה עד הגעתם לנקודת החילוץ בה מחכה להם מסוק חילוץ.

כמה שעות לאחר המבצע הבריטי, פולשת ארצות הברית לערב הסעודית. בשלב זה השחקן עובר לגלם את סמל פול ג'קסון (Sgt. Paul Jackson), חייל מארינס מפלוגת סער בפיקוד סגן וסקאז (First Lt. Vasquez). לאחר קבלת מידע מודיעני שאל-אסד נמצא באחד מבנייני הארגון שלו, הכוח משתלט על הבניין אך אל אסד לא נמצא. וסקאז מקבל דיווח כי אל אסד עומד להתראיין לתחנת טלוויזיה סעודית הנמצאת קרוב מאוד אליהם, לאחר חילופי אש כבדים מצליח הכוח להשתלט על תחנת הטלוויזיה אך מתברר כי כוחו של אל-אסד הטעה את הכוח האמריקאי ושם הקלטה חוזרת ונשנית של אל-אסד מדבר. כשירד הלילה בזמן שהאמריקאים הצליחו לדחוק את כוחו של אל-אסד לעבר עיר הבירה נשלחת יחידתו של וסקאז לחלץ טנק M1 אברהמס אמריקאי שהתותח הראשי שלו נתקע, ומחכה ליחידת הנדסה קרבית שתתקן אותו.

לאחר מכן מגיע מידע מודיעני כי אל-אסד נמצא בעיר הבירה וארצות הברית פותחת במתקפה רחבת היקף, המטה הכללי של ארצות הברית לקח בחשבון כי ישנה פצצה גרעינית בעיר הבירה והיא עלולה להתפוצץ, ג'קסון נמצא עם פלוגתו במסוק שחמוש במקל"ר מסוג Mark 19, המסוק מנחית חצי מהפלוגה במרכז העיר, וג'קסון ממשיך עם חצי הפלוגה השני אל עבר כוח אמריקאי שנתקע במבנה מוקף בחייליו של אל-אסד ועוזרים לחלצם. לאחר שג'קסון ופלוגתו ממריאים, נפגע מסוק AH-1W SuperCobra והטייסת שלו מצליחה לשרוד את התרסקות המסוק אך היא נפצעה קשה ווסקאז מבקש רשות להציל אותה. מפקד המבצע מסביר לוסקאז כי הם לא יהיו במרחק בטוח במקרה והפצצה תתפוצץ, וסקאז ופלוגתו מסכימים, לאחר קבלת אישור הם נוחתים קרוב אל המסוק ג'קסון רץ במהירות אל הטייסת ומצליח להצילה מתוך המסוק הבוער, זמן קצר לאחר ההמראה הפצצה לפתע מתפוצצת ורוב הכוח האמריקאי שהשתתף במתקפה נהרג (אלפי חיילים, כלי טיס וטנקים). ג'קסון שורד את התרסקות המסוק אך הוא פצוע ברגלו ונגוע מהקרינה הגרעינית ולאחר שהוא יוצא מהמסוק הוא נופל ומת.

אל-אסד מצליח לברוח אל מקום מסתור באזרבייג'ן. בזכות עזרה מניקולאי שחולץ על ידי יחידת ה-S.A.S, מצליח הצוות של פרייס לאתר את אל-אסד במקום המסתור שלו וללכוד אותו, לאחר תחקור קצר של אל-אסד נשמע צלצול הטלפון שלו, פרייס מנצל את הרגע על מנת לקבל יותר מידע על המתרחש. הוא מקשיב לצד השני של הטלפון בשתיקה, ומגלה כי את הפצצה קיבל אל-אסד מזאקייב, טרוריסט ממוצא רוסי, ראש ארגון טרור בהסוואה של מפלגה אולטרה-נציאונליסטית. לאחר מכן פרייס מנתק והורג את אל-אסד בירייה בראשו.

פרייס מספר לחייליו כי לפני 15 שנה, עשור לאחר אסון צ'רנוביל, ניסה להתנקש בחייו של זאקייב. זאקייב באותו זמן התעשר מאוד וניצל את המצב העגום כדי לפתות חיילים בדימוס מהצבא הרוסי להצטרף אליו בתמורה לשכר גבוה במיוחד. פרייס מספר את סיפור ניסיון ההתנקשות, והשחקן נכנס לנעליו; לפני 15 שנה שירת דאז סגן פרייס ביחידת ה-S.A.S. לאחר הוצאת צו חיסול של ממשלת בריטניה על זאקייב, נשלח פרייס ביחד עם קפטן מק'מילאן (Capt. MacMilan) למבצע סודי באוקראינה על מנת להתנקש בחייו של זאקייב. פרייס ומק'מילאן הצליחו להתבצר בבית מלון שלא הרחק ממנו היה זאקייב בפגישה להברחת נשק. פרייס מכוון לעבר זאקייב ויורה כדור אחד לעברו. זאקייב שורד אך מאבד את זרועו השמאלית. כוחו של זאקייב מאתר את מקום הירי ופותח במרדף אחרי פרייס ומק'מילאן. בזמן הבריחה, מק'מילאן נפגע ברגלו ממסוק שהופל על ידם. פרייס סוחב את מק'מילאן ותחת אש כבדה מצליח לחלצו.

תמונה מתוך השלב שבו נכנסים לנעליו של קפטן פרייס

לאחר הסיפור המשחק חוזר להווה, צבאו של זאקייב שולח כוח לעבר מקום המסתור של אל-אסד, תחת אש כבדה ובסיוע הפצצה אווירית מצליח צוותו של פרייס לברוח מהמקום בעזרת כוח אמריקאי בפיקודו של סמ"ר גריגס (SSgt. Griggs) שנלחם לצידו של פול ג'קסון בערב-הסעודית ושרד את הפיצוץ הגרעיני.

מבצע משולב של כוח ה-S.A.S של פרייס ביחד עם כוח הסיור של גריגס ובסיוע כוח רוסי של השלטון בפיקודו של סמל קאמרוב (Sgt. Kamarov), מנסה הכוח ללכוד את בנו של זאקייב, ויקטור זאקייב. הכוח מצליח לכתר אותו על גג של בניין וקורא לו להשליך את נשקו אך ויקטור, כדי להתחמק מחקירה, יורה לעצמו בראש ומתאבד.

זאקייב מאשים את ארצות הברית ובריטניה במותו של בנו ומתכנן כנקמה לשלוח טילים בליסטיים עם ראש נפץ גרעיני מתפצל אל עבר החופים המזרחיים של ארצות הברית. כוחו של זאקייב משתלט על מרכז בקרת הטילים הבליסטיים של רוסיה, ובתגובה מוצנח הכוח המשולב סמוך למרכז הבקרה, אך גריגס מפספס את נקודת הצניחה שלו ונתפס בידי כוחו של זאקייב. הכוח מצליח לחלץ את גריגס ומתחיל להתקדם אל עבר מרכז הבקרה. כוחו של זאקייב מצליח לשגר שני טילים שעלולים להרוג מעל ל-40 מיליון תושבים, כולל וושינגטון עיר הבירה. הכוח מצליח להשתלט על מרכז הבקרה ומשמיד את הטילים בעודם באוויר.

כוחו של זאקייב מצליח להקיף את מרכז הבקרה והכוח המשולב נמלט ברכבי שטח (UAZ). בזמן המרדף, מצליח סואפ להרוג את כוחו של זאקייב בכלי הרכב שרדפו אחריהם, אך מסוק קרבי כבד Mil Mi-24 של זאקייב מצליח לפוצץ גשר שאותו היה אמור הכוח לעבור. פרייס, סואפ, גאז, גריגס ועוד כמה חיילים, מצליחים להיחלץ מאמצע הגשר שהתמוטט ואז מתחיל קרב בין כוחות הספצנאז ובין כוחותיו של פרייס עד שמסוקו של זאקייב משגר טיל אל עבר משאית דלק שנשארה על הגשר ומפוצץ אותה. כתוצאה מהפיצוץ, נפצע סואפ קשה. תחת אש כבדה, מנסה גריגס לגרור את סואפ הרחק מאזור הירי אל עבר מקום בטוח אך גריגס בסוף נורה בראשו ונהרג במקום. זאקייב מופיע לפתע מתוך ההרס והעשן ביחד עם שני שומרי הראש שלו. גאז שנפצע עקב משאית הדלק, נורה בראשו על ידי זאקייב וחייליו של זאקייב הורגים עוד שני חיילי S.A.S ששרדו. סואפ מסתכל לעברו של פרייס ורואה אותו שוכב על הקרקע מדמם. באותו זמן, זאקייב מתחיל להתקדם לעבר סואפ ופרייס. אך לפתע מופל מסוקו של זאקייב על ידי מסוק קרבי Mi-28 של סמל קאמרוב. זאקייב ושני חייליו נבהלים מהפיצוץ ומתחילים לפתוח באש. פרייס בכוחותיו האחרונים, מצליח להחליק את אקדחו אל סואפ, וסואפ יורה אל עבר זאקייב ואנשיו ומצליח לחסלם. לפתע מגיע סמל קאמרוב לחלץ את סואפ. סואפ רואה את אחד החובשים של קאמרוב מנסה נואשות לבצע החייאה בפרייס שמתגלה כי שרד מאחר שהוא אחת מהדמויות הראשיות ב-Call of Duty: Modern Warfare 2 וב-Call of Duty: Modern Warfare 3. קאמרוב מחבר את סואפ לחבלים שמעלים אותו אל עבר מסוק החילוץ. לאחר מכן שומעים קריינית חדשות מדווחת על ניסויים בטילים גרעיניים במרכז רוסיה, ועל דיווחים מצד ראש ממשלת רוסיה שהניסויים נעשו בהתאם לפרוטוקלים של האו"ם ועל תנועה שנאבקת בהנהגה הרוסית (שרידי הקבוצות הלאומניות). לבסוף היא מודיעה על ביטול החיפושים אחרי אנשי צוות של אוניה שטבעה בגלל סערה (אותה אוניה שטבעה בתחילת המשחק), רמז לכך שכל המבצע שהתנהל על ידי ארצות הברית ובריטניה ברוסיה היה סודי ואף אחד לא ידע עליו.

משחקיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שתי הדמויות אותן מגלם שחקן, לוחם S.A.S בריטי שיוצא למשימות ביון באזורי ברית המועצות לשעבר, וחייל מארינס אמריקאי שיוצא להילחם בזירה הסעודית, נתמכות על ידי צוות שלם של חיילים שמשתתף גם הוא בלחימה יחד עם השחקן. כל דמות משחקת בשדה הקרב האופייני לשטח הגאוגרפי בו היא נמצאת, כלומר חיילי המארינס נלחמים בחום הכבד בתוך שטחים עירוניים של עיר מוסלמית, ולעומת זאת חיילי ה-S.A.S במשחק נלחמים בשטחים הכפריים של ברית המועצות לשעבר המלאים שלג ויערות. אחד המאפיינים של המשחק הוא שאין מד בריאות לשחקן, כל פגיעה שהדמות תספוג תיראה כמו סימני דם על המסך, שלאחר פרק זמן מסוים הסימנים נחלשים והדמות נרפאת או מתה.

משחק רשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשחק כולל גם אפשרות למשחק רשת, בה ניתן לשחק חייל שנלחם במגוון מפות ומשימות, ישנם 21 סוגי מפות שונים שחלקם מבוססים על שלבים ומגוון של משימות כמו: קרב רגיל, חבלה, "חפש והשמד", מפקדות, כולם נגד כולם, כיבוש עמדות ושליטה עליהן.

במהלך המשחק ברשת מקבל השחקן ניקוד על כל פעולה שהוא עושה, וככל שהוא צובר יותר ניקוד כך דירוגו עולה עד 55, שהוא הדירוג המקסימלי. ככל שהדירוג גבוה יותר כך ניתן לקבל כלי נשק משופרים. בנוסף, שחקנים מצטיינים זוכים לקבל עזרים שונים על הריגות רצופות (kill streak). לדוגמה, לאחר 3 הריגות ניתן להפעיל מכ"ם למשך 30 שניות (המשמש בנוסף גם את חברי קבוצתו של השחקן), לאחר 5 הריגות רצופות ניתן לשלוח הפצצה ממטוסי קרב ואחרי 7 הריגות ברציפות ניתן לשלוח מסוק קרב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]