אמדאו מודיליאני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אמדאו מודיליאני
"מאדאם פומפאדור", צוואר ארוך של אשה המאפיין את ציורי מודיליאני
"ז'אק ליפשיץ ורעייתו ברטה", ציור של מודיליאני, 1916
חיים סוטין, ציור של מודיליאני, 1916

אָמָדֶאוֹ קלמנטה מוֹדִיליאניאיטלקית: Amedeo Clemente Modigliani;‏ 12 ביולי 1884 - 24 בינואר 1920) היה צייר ופסל יהודי-איטלקי. מהחשובים שבציירי תחילת המאה העשרים.

נולד במשפחה יהודית בורגנית בליבורנו שבטוסקנה, איטליה, בן רביעי לפלאמיניו ואֶזֶ'נִי מודיליאני. משפחתו הייתה נצר לאנוסי ספרד, ומקור שמה בעיירה הציורית מודיליאנה השוכנת בין פירנצה לפורלי, שם חיו בני המשפחה מאות שנים לפני בואם לליבורנו.

מודיליאני פרש מלימודים סדירים עקב מחלות קשות בילדותו. אביו נפטר כשהיה עדיין ילד. אמו, שהבחינה בכישרונו, שלחה אותו ללמוד ציור בבית הספר החופשי לציור עירום בפירנצה. שנה לאחר מכן עבר ללמוד בוונציה, ובשנת 1905 עבר לפריז.

הוא התמקד בציור פורטרטים, ובשנת 1908 החל להשתתף בתערוכות ציור. בשנת 1912 הציג בתערוכה כמה פסלי ראשים מאבן. בשנת 1917 הציג ציורי עירום, אך המשטרה אסרה להציגם מטעמי צניעות.

מודיליאני הוא בעל סגנון ייחודי. אחד מסממניו הוא הצוואר הארוך של נשים בציוריו. בנוסף לציורים השאיר אחריו אוסף של רישומים ופסלים, כשבסגנון יצירותיו בולטת השפעת אמנותם של שבטי אפריקה וכן ניכרת בו השפעת אמני הרנסאנס. במיוחד בציורי העירום שלו, נטה מודיליאני לחקות את התנוחות והרקע האופייניים לאמני הרנסאנס, ובמיוחד האיטלקיים, דוגמת טיציאן וסנדרו בוטיצ'לי. גם השפעתם של ציירים מהמאות האחרונות ניכרת מאוד בציורי הנשים שלו. ציוריו מצטיינים בפשטות אך גם ברגישות של לב אמן. כפסל הושפע רבות מהפסל הרומני שחי בצרפת, קונסטנטין ברנקושי.

הוא בחר בעיקר לצייר בני אדם רגילים מהרחוב תוך הדגשת אישיותם. הוא צייר בהרכב גוונים מרשים, תוך ניגודי כהה ובהיר ושימוש בקווים עגולים וארוכים, אך פני המצוירים תמיד מביעות בדידות, רפיון ועצבות.

בין השנים 19141916 חי מודיליאני עם המשוררת האנגלייה ביאטריס הייסטינגס. בשנת 1917 פגש את ז'אן אבוטרן, ציירת קתולית, מתלמדת בת 19, ועבר לגור עמה. על אף אהבתה של ז'אן הוא היה בריב מתמשך עם הצייר המפורסם פבלו פיקאסו, אתו חייתה ז'אן לפני שפגשה את מודיליאני. מודיליאני הרבה לציירה וידוע במיוחד ה"פורטרט של ז'אן אבוטרן" משנת 1919, שבו משווה לה הצייר מראה אובאלי-מוארך טיפוסי, אך תווי פניה המובהקים והנקיים מזכירים ציורים מסורתיים של מרים הבתולה. בשנת 1918 נולדה להם בת, וב-1919 חתם על מסמך בו הוא מבטיח להינשא לה (אבוטרן הייתה אז הרה בשנית).

בשנת 1920 מת מודיליאני בפריז כשהוא רק בן 36, ממחלת השחפת[1] וכן בגלל שתיית יתר וצריכת סמים. כחלוף יום או יומיים קפצה אבוטרן מחלון בית הוריה ושמה קץ לחייה ולחיי עוברה. אמדאו מודיליאני נקבר בבית הקברות פר לשז.

בחייו לא זכה להערכה רבה, אך לאחר מותו הוכר ערכן של יצירותיו.

ב-2004 יצא לבתי הקולנוע סרטו של הבמאי מיק דייויס והשחקן אנדי גרסיה שגילם את מודיליאני, סרט המספר על שנים ואירועים נבחרים בחייו של מודיליאני, בין האירועים: היריבות עם פבלו פיקאסו, פגישת אהובתו - ז'אן, הצנזורה על ציוריו, ומותו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]