בשקיריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רפובליקת בשקיריה
דגל בשקיריה סמל בשקיריה
דגל סמל
המנון: המנון בשקיריה
מיקום בשקיריה
מיקום בשקיריה בפדרציה הרוסית
שפה רשמית רוסית, בשקירית
עיר בירה אופה
סטטוס פוליטי רפובליקה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי של הוולגה
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי של האורל
נשיא / מושל רוסטם חמיטוב
תאריך הקמה 23 במרץ 1919
שטח
- סה"כ
- % מים
ה-27 ברוסיה
143,600 קמ"ר
זניח
אוכלוסייה
- סה"כ (2010)
- צפיפות
ה-7 ברוסיה
4,072,000 נפש
28.5 נפש לקמ"ר
אזור זמן UTC+6
www.bashkortostan.ru/
(למפת בשקיריה רגילה)
מיקום בשקיריה במפת בשקיריה
 
סטרליטאמאק
סטרליטאמאק
סאלאבאט
סאלאבאט
נפטקמסק
נפטקמסק
אוקטיאברסקי
אוקטיאברסקי
בלורצק
בלורצק
אישימבאי
אישימבאי
סיבאי
סיבאי
קומרטאו
קומרטאו
בשקיריה

רפובליקת בשקיריה או רפובליקת בשקיריסטן (רוסית: Республика Башкортостан, בשקירית: Башҡортостан Республикаһы) היא רפובליקה בפדרציה הרוסית במרכז הרי אורל. שטח בשקיריה הוא כ-143,600 קמ"ר. אוכלוסייתה: 4,063,000 נפש (2006). בירת הרפובליקה היא אופה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחוז בשקיריה היה חלק מהנסיכויות הטטריות שהיו באזור עד שנכבש ב-1554 על ידי איוואן האיום, נסיך מוסקבה. בניגוד לטטרים, הבשקירים לא התנגדו בצורה פעילה בתקופה הראשונה, אך כשהשלטון ניסה להתערב מדי בחייהם, גזל את אדמותיהם ואכלס אותן בקוזקים (אורנבורג וצ'לייבינסק) הבשקירים הצטרפו למספר מרידות קוזקים, שהידועה ביניהם היא מרד ימליאן פוגצ'וב ב-1773 -1774, שבעלי בריתו הבכירים היו הבשקירים סלווט יולייב ואביו יולאי אזנלין. סלווט הוכרז כגיבור לאומי בבשקיריה לאחר מותו הטראגי במאסר ועבודות פרך באסטוניה. סמל בשקיריה המודרני כולל את דיוקנו. לאחר דיכוי מרד פוגצ'וב הבשקירים כמעט ולא התמרדו יותר והשלימו עם השלטון הרוסי.


ב-1918 כל הרפובליקות בין אורל וולגה התאחדו למדינת אידל-אורל, שהכריזה על עצמאותה מרוסיה. בשנת 1919 הצטרפה המדינה לברית המועצות כרפובליקה אוטונומית בפדרציה הרוסית. ב-1990 הרפובליקה האוטונומית נהפכה לרפובליקה סובייטית, ולאחר התפרקות ברית המועצות הפכה לרפובליקת בשקיריה.

פוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראש הרפובליקה עומד הנשיא. הנשיא הראשון, מורטזה רחימוב, כיהן מ-17 בדצמבר 1993 ועד ליולי 2010, אז הוחלף על ידי רוסטם חמיטוב. הנשיא נבחר לתקופת כהונה של חמש שנים.[דרוש מקור]

לרפובליקה פרלמנט (קורולטאי) בן 120 מושבים שנבחר כל חמש שנים. הבחירות האחרונות התקיימו בשנת 2008.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפובליקה נמצאת במרכזו של מזרח החלק האירופאי של רוסיה והיא הרפובליקה השנייה בגודלה ברוסיה באירופה. בין שאר הסובייקטים בפדרציה היא במקום ה-30. היא גובלת מצפון במחוז סברדלובסק, במחוז פרם ובאודמורטיה, ממערב ברפובליקת טטרסטן, מדרום ודרום-מערב במחוז אורנבורג וממזרח במחוז צ'ליאבינסק.

הנהרות החשובים של הרפובליקה הן קמה ויובליו בליה ואופה. קמה עצמה היא יובלו של הוולגה, הזורם לים הכספי.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוכלוסייה מורכבת מרוסים, המהווים 36.1% מהאוכלוסייה (בהתאם לנתונים לשנת 2010), בשקירים המהווים 29.5% מהאוכלוסייה, טטרים, המהווים 25.4% מהאוכלוסייה, ועמי וולגה-אורל נוספים, ביניהם מרי, אודמורטים, מורדבינים (כ-6% בסה"כ) וגם אוקראינים.

כ-67% מאוכלוסיית האזור הם מוסלמים סונים. בתקופת ברית המועצות פעלו 15 מסגדים בלבד, נכון להיום פועלים כ-1000 מסגדים.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף שנות ה-20 ביוזמת גאולוג רוסי איוואן גובקין החלו חיפושי נפט שהצליחו לגלות עתודות נפט גדולות במיוחד. רוב כלכלתה מבוססת על ענף זה, אם כי בכפרים בשקירים רבים ממשיכים להתעסק בחקלאות ובמיוחד ברעיית צאן. חצי מהמפעלים נמצאים בעיר הבירה אופה.

יהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המרכז הקהילתי היהודי בבירה אופה

לאחר שבשנות הקומוניזם דוכאו חיי הדת היהודיים במקום שבה הקהילה לפרוח בשנים האחרונות. בבשקיריה כ-10,000 יהדים. בראש הקהילה עומד הרב דן קריצ'בסקי, שליח חב"ד לבירה אופה. במסגרת פעילותו הוקמו בתי יתומים, גני ילדים, בתי ספר ומרכז קהילתי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]