בוריאטיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רפובליקת בוריאטיה
דגל בוריאטיה סמל בוריאטיה
דגל סמל
המנון: המנון בוריאטיה
מיקום בוריאטיה
מיקום בוריאטיה בפדרציה הרוסית
שפה רשמית רוסית, בוריאטית
עיר בירה אולן-אודה
סטטוס פוליטי רפובליקה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי של סיביר
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי של המזרח סיבירי
נשיא / מושל ויצ'סלב נגוביסין
תאריך הקמה 30 במאי 1923
שטח
- סה"כ
- % מים
ה-15 ברוסיה
351,300 קמ"ר
זניח
אוכלוסייה
- סה"כ (2010)
- צפיפות
ה-58 ברוסיה
973,000 נפש
2.8 נפש לקמ"ר
אזור זמן UTC+9
egov-buryatia.ru
(למפת בוריאטיה רגילה)
מיקום בוריאטיה במפת בוריאטיה
 
סברובאיקלסק
סברובאיקלסק
גוסינוזרסק
גוסינוזרסק
קיאכטה
קיאכטה
טאקסימו
טאקסימו
בוריאטיה

רפובליקת בוריאטיה (רוסית: Респу́блика Буря́тия, בוריאטית: Буряад Республика) היא רפובליקה בפדרציה הרוסית.

שטחה של הרפובליקה משתרע על כ-351,300 קילומטר רבוע. אוכלוסייתה מונה כ-973,100 תושבים (2010).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטוריה מוקדמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופה הקדומה התגוררו בשטחה של בוריאטיה שבטים נוודים. לפי ממצאים בני ימינו הם יצרו כלים מנחושת, ארד וזהב והתקיימו בעיקר מציד איילים ודיג. מתקופתם נותרו ציורי קיר במערות קבורה.

במאה האחרונה לפני ספירת הנוצרים התחזקו באזור שבטי ההונים שהקימו לראשונה ממלכה עצמאית וכבשו את כל שטחי השבטים האחרים. כעבור 300 שנה החלו ההונים בפלישה לאירופה ועזבו את האזור, שבו נשארו שבטי המונגולים והאבנקים.

בשנת 1206 התחיל יליד האזור ג'ינגיס חאן במלחמה עם השבטים השכנים ועד מהרה הקים אימפריה שהשתרעה מגבולה המזרחי של סין עד פולין והונגריה באירופה, ובדרום עד איראן. תושבי האזור נטלו חלק פעיל בכיבושי ג'ינג'יס חאן והובילו ליצירת העמים המונגוליים של אסיה המרכזית ואירופה, כדוגמת הקלמיקים. לאחר מותו של ג'ינג'יס חאן התפרקה הקיסרות שלו לחאנות קטנות, שהחשובה בהן באזור סיביר הייתה אורדת הזהב.

במאה ה-16 החלו הרוסים (המוסקבאים), שהשתחררו מעול אורדת הזהב, במסע כיבושים משלהם, ולאחר שהכניעו את חאנות קאזאן ב-1552 ואת חאנות סיביר, הגיעו ב-1582 למזרח סיביר ואזור ימת באיקל והתחילו בקולוניזציה של האזור והעמים היושבים בו.

בשנת 1666 הוקם אוסטרוג "ורכנאודינסק" שעם הזמן התפתח לעיר אולן-אודה. בהתאם להסכם נרצ'ינסק שנחתם בשנת 1689 השטח עבר לשליטת רוסיה הצארית.

במהפכה הרוסית ובמלחמת אחים 1917-1920[עריכת קוד מקור | עריכה]

היסטורית החבל בגבולותיו הנוכחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממשל ופוליטיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראש בוריאטיה עומד נשיא, כיום ויצ'סלב נגוביסין, שמכהן בתפקיד משנת 2007. עד לרפורמה של ולדימיר פוטין ב-2003 היה הנשיא נבחר בבחירות כלליות של הרפובליקה, אך כיום הוא נבחר על ידי הפרלמנט ומאושר על ידי נשיא רוסיה. לבוריאטיה פרלמנט (חורל) בן 65 מושבים.

מיקום גאוגרפי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפובליקה נמצאת בדרום מזרח סיביר מדרום ומזרח של ימת באיקל. המרחק ממוסקבה הוא כ-5,532 קילומטר. הרפובליקה גובלת בצפון ובמערב במחוז אירקוטסק, בדרום-מערב ברפובליקת טובה, בדרום במונגוליה ובמזרח במחוז צ'יטה.

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אוכלוסיית הרפובליקה מנתה בשנת 2005 כ-969,100 תושבים. צפיפות האוכלוסייה הייתה 2.8 איש לקילומטר רבוע והקבוצות האתניות הגדולות ביותר ברפובליקה היו בוריאטים (27.8%) ורוסים (67.8%). השפות הרשמיות בבוריאטיה הן בוריאטית ורוסית. הרפובליקה כוללת 21 אזורים, 6 ערים, 17 יישובים עירוניים. בירתה של בוריאטיה היא אולן-אודה. ערים גדולות נוספות הן סברובייקלסק, גוסינואוזיורסק וקיאחטה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]