קברדינו-בלקריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רפובליקת קברידנו-בלקריה
דגל קברידנו-בלקריה סמל קברידנו-בלקריה
דגל סמל
המנון: המנון קברדינו-בלקריה
מיקום קברידנו-בלקריה
מיקום קברידנו-בלקריה בפדרציה הרוסית
שפה רשמית קברדינית, בלקרית, רוסית
עיר בירה נלצ'יק
סטטוס פוליטי רפובליקה
מחוז פדרלי המחוז הפדרלי של צפון קווקז
מחוז כלכלי המחוז הכלכלי של צפון הקווקז
נשיא / מושל ארסן קנוקוב
תאריך הקמה 5 בינואר 1936
שטח
- סה"כ
- % מים
ה-80 ברוסיה
12,500 קמ"ר
זניח
אוכלוסייה
- סה"כ (2010)
- צפיפות
ה-60 ברוסיה
860,000 נפש
68.9 נפש לקמ"ר
אזור זמן UTC+4
www.kabbalk.ru
(למפת קברדינו-בלקריה רגילה)
מיקום קברדינו-בלקריה במפת קברדינו-בלקריה
 
פרוחלאדני
פרוחלאדני
באקסאן
באקסאן
נארטקאלה
נארטקאלה
מאיסקי
מאיסקי
טירניאוז
טירניאוז
קברדינו-בלקריה

רפובליקת קברדינו-בלקריה (רוסית: Кабарди́но-Балка́рская Респу́блика, קברדינית: Къэбэрдей-Балъкъэр Республикэ, בלקרית: Къабарты-Малкъар Республика) היא רפובליקה השוכנת בדרום הפדרציה הרוסית באזור הקווקז.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך ההיסטוריה, אזור הרפובליקה היה נתון תחת השפעתן של:

קברדיה נשלטה במהלך ההיסטוריה בעיקר על ידי הנסיכים הקרברדינים. קברדיה הייתה נתונה להשפעה רוסית מאז שנת 1557 אחרי נישואיו של איוואן האיום עם נסיכה קברדינית. במסגרת השפעתה של רוסיה, נבנו מספר מבצרים בגבולה של קברדיה שיושבו על ידי כוחות רוסיים. חלק מהשטח סופח לרוסיה במסגרת הסכם קוצ'וק קאינרג'ה ויתרת קברדיה נכבשה ב-1827 במהלך המלחמה הרוסית-צ'רקסית, בין הגורמים שהביאו לכיבוש האזור היו יחסיהם של הנסיכים הקברדינים עם הצארים הרוסיים.

ב־1 בספטמבר 1921, שטחה של קברדיה הפך לפרובינציה האוטונומית הקברדינית, השם שונה לאחר צירוף בלקריה לפרובינציה האוטונומית הקברדינו-בלקרית בהמשך אותה השנה. ב־5 בדצמבר 1936, היא הפכה לרפובליקה הסובייטית הסוציאלית קברדינו-בלקריה. בשנת 1944 חשד סטלין בשיתוף פעולה של הבלקרים עם הנאצים ולכן גירש אותם לסיביר, השם שונה לרפובליקה הסובייטית הסוציאלית הקברדינית עד שנת 1957 שבה הורשו הבלקרים לחזור לשטחם.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קברדינו-בלקריה נמצאת בדרום רוסיה באזור הקווקז וגובלת ממזרח דרום-מזרח ודרום בצפון אוסטיה - אלניה, ממערב וצפון-מערב ברפובליקת קאראצ'אי-צ'רקסיה ומצפון וצפון-מזרח במחוז סטברופול. כמו כן, גובלת קברדינו בלקריה מדרום בגאורגיה, הגבול משמש גם גבול בין רוסיה לגאורגיה.

בתחום הרפובליקה נמצא הר אלברוס שהוא ההר הגבוה ביותר באירופה והקווקז, והוא משתייך לאירופה משום שרפובליקה זו נמצאת בצד האירופי של רוסיה. כמו כן נכללים ברפובליקה מדרונותיו הצפוניים של הר שחארה.

מבין הנהרות העוברים ברפובליקה נכלל גם נהר טרק ונהר מלקה.

אוצרות טבע:

דמוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרפובליקה מאכלסת שני עמים שונים בעלי שפות שונות, הבלקרים הדוברים בלקרית (שפה טורקית) והקברדינים הדוברים קברדינית (שפה קווקזית שמוצאה צ'רקסי). הקברדינים מהווים 55% מכלל האוכלוסייה, הבלקרים מהווים 11% והרוסים מהווים 25%, והיתר מיעוטים אחרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]