זאב לירון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

זאב (זאביק) בנימין לירון (לונדנר) (נולד ב-15 בנובמבר 1922) הוא טייס קרב בדימוס בחיל האוויר בדרגת אלוף-משנה. פיקד על ענף מודיעין של החיל ועל להק ההדרכה.

לירון נולד בשם יומק זאב-בנימין לונדנר בעיר בנדין שבפולין אחד מחמישה ילדים למשפחת סוחרי בגדים. כנער התכוון לעלות לארץ ישראל אך פרוץ מלחמת העולם השנייה והפלישה הגרמנית לפולין מנעה זאת ממנו. הוא היה פעיל ציוני וחבר הארגון היהודי הלוחם בגטו בנדין. ב-1943 נשלח למחנה הריכוז אושוויץ. במחנה ניסה להמלט אך נתפס ונידון למוות בתליה, לאחר המתנה של ארבעה ימים בבלוק 11 שוחרר מהבלוק ונשלח לעבודות כפייה במכרה. לאחר פינוי מחנה העבודה נמלט בקפיצה מהרכבת יחד עם אחיו ושני ניצולים נוספים. לירון חזר לבנדין ועסק בפעילות ציונית שהביאה למעצרו על ידי הסובייטים. בינואר 1946 עבר לאיטליה שם היה פעיל בתנועת הבריחה ובמוסד לעלייה ב'.

בעודו באיטליה התגייס במאי 1948 לצה"ל והיה מחניכי קורס טיס הראשון של חיל האוויר באיטליה. לאחר הגיעו לישראל, הצטרף לקורס טיס מס' 1 אותו סיים באוגוסט 1950. הוא שימש מדריך טיסה, מפקד גף בטייסת 105, טייסת אימון מבצעי, במסגרת זו הוביל באפריל 1951 רביעיית ספיטפיירים לתקיפת משטרת אל-חמה בסוריה כפעולת תגמול על רצח שוטרים ישראלים וכחודש לאחר מכן השתתף בגיחות הפצצה בקרב תל מוטילה[1]. שירת כמפקדה הראשון של טייסת 140, טייסת מטוסי הרווארד במחנה סירקין, ששימשה לאימון חניכי קורס הטיס. ב-1954 הקים את הצוות האווירובטי של חיל האוויר הישראלי שהורכב ממדריכי טיסה. למד בפו"ם ובמלחמת סיני שירת בענף מודיעין של חיל האוויר, ב-1958 מונה לראש הענף ושירת בתפקיד עד 1965. במהלך כהונתו עבד על תוכניות החיל לקראת מלחמת ששת הימים ועסק בתכנון מבצעי "רוטב" ו"דורבן", סיוע באספקה אווירית למורדים המלוכניים שפעלו נגד צבא מצרים בתימן[2] בתקופה זו נשלח במסווה לתימן לתאם את פעולות חיל האוויר מול המורדים. לאחר מכן שירת במשך שנה כראש להק הדרכה בדרגת סגן אלוף. בשנים 1966-1973 עסק בשליחות ביטחונית באירופה מטעם משרד הביטחון והמוסד, הוא עסק בהפעלת סוכנים ממדינות יעד במטרה לאסוף מודיעין על חיילות האוויר של מדינות ערב. כמו כן נפגש באתונה עם מוניר רדפא, טייס בחיל האוויר העיראקי לצורך תיאום עריקתו לישראל עם מטוס מיג 21 במבצע יהלום. במלחמת יום הכיפורים שירת כיועץ אווירי בפיקוד הצפון. לאחר המלחמה עסק הפקת לקחים בנושא שיתוף הפעולה בין כוחות האוויר וכוחות היבשה , בשנים 1975 עד 1979 עמד בראש היחידה לשיתוף פעולה, יחידה חדשה שהוקמה על מנת לתאם בין הכוחות. כמו כן עסק בפרויקט הקמת בסיסי חיל האוויר בנגב בעקבות פינוי סיני. בתפקידו האחרון שירת כנספח צבאי בצ'ילה ובאקוודור. לאחר שירותו הצבאי עסק בייצוא ביטחוני.‏[3]

בשנת 2013 פרסם העיתונאי משה רונן את ספרו תהומות ושחקים על חייו של זאב לירון. באותה שנה זכה לעיטור יקיר העיר רמת גן.‏[4]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אביגדור שחן, חישול הכנפיים, מערכות 1991, עמ' 86, 91, 96-98
  2. ^ יעל בר וליאור אסטליין, ‏המרכיב הסודי של הרוטב, באתר חיל האוויר הישראלי
  3. ^ יוסי מלמן, המבצע הפרטי והמוטרף לחטיפת יוזף מנגלה, סופהשבוע, 10 בדצמבר 2013
  4. ^ יקרים לליבנו, אתר עיריית רמת גן