סיר בישול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "סיר" מפנה לכאן. לערך העוסק בתואר כבוד אנגלי, ראו סר.
שני סירי בישול מהמבורג, ימי הביניים, בסביבות 1200-1400 לספירה
סירי בישול
סיר בישול צרפתי חסין אש
סיר לחץ

סיר בישול הוא כלי קיבול לבישול מזון.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סירי הבישול הם בין הכלים המלאכותיים העתיקים ביותר. השימוש בהם התחיל כבר בתקופת הברונזה.

סירי בישול מיוצרים בימינו ממתכות כדוגמת ברזל, פלדה, אלומיניום ולעתים רחוקות יותר מנחושת, וזאת בשל הולכת החום הטובה של המתכות המאפשרת להם להעביר היטב את החום המשמש לבישול (בתנור אפייה או בכיריים) אל המזון המבושל.

בעת העתיקה ובימי הביניים יוצרו גם סירי בישול מקרמיקה, משום שסירי בישול ממתכת היו מחוץ להישג ידן של מרבית שכבות האוכלוסייה. גם כיום משמשים סירי קרמיקה, הידועים גם כ"סירים רומאיים" לבישול בתוך תנור.

עם הופעתם של תנורים חשמליים, התעורר הצורך בסירים בעלי תחתית מיוחדת להעברה יעילה של החום ממשטח הבישול.

מבנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סירים רבים מצופים בימינו בציפוי שמטרתו למנוע את חריכת המזון ולהקל על ניקויים. לרוב משתמשים לציפוי בסוגי פלדה מיוחדים, באמייל ובטפלון.

כדי להקל על החזקת הסיר, מצוידים הסירים בידית אחיזה או בשתי ידיות, שהיו עשויות בעבר מחלקי מתכת שהולחמו אל הסיר, ומיוצרות כיום על פי רוב מחומרים מלאכותיים בעלי הולכת חום נמוכה כמו פלסטיק. לסירי בישול יש כמעט תמיד מכסה אשר סוגר על הסיר במשקלו וכך מאפשר לחץ גדול מעט יותר בתוך הסיר בזמן הבישול. ללחץ זה יתרון בבישולם של מאכלים מסוימים. המכסה מיוצר על פי רוב ממתכת או מזכוכית.

לשם ניקויים של סירי בישול, כמו של מחבתות, השתמשו בעבר בחול או במלח. כיום משתמשים בחומרי ניקוי מכילי סבון, במברשת או בספוגית ניקוי מצופה פלסטיק.

ההתאמה וההשלמה החזותית בין הסיר למכסהו הביאה ליצירת פתגמים כגון "לכל סיר יש מכסה".

סוגי סירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיר לחץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיר בישול אשר מצויד במכסה אטום, למניעת יציאת האדים ממנו. סיר הלחץ בנוי ממתכת בעובי אשר יכול לעמוד בפני לחץ האדים, בזמן הבישול. העיקרון שלפיו פועל סיר הלחץ, הוא שהאדים בונים לחץ בסיר האטום, ככל שהלחץ גבוה יותר נקודת הרתיחה גבוהה יותר, כך שהבישול מתבצע בטמפרטורה גבוהה יותר מאשר בסיר רגיל ובכך מתקצר זמן הבישול.

סיר הלחץ מצויד בשסתום בטיחות אשר מאפשר שחרור הלחץ בצורה מבוקרת, כדי למנוע התבקעות של הסיר, וכדי להימנע מהתפרצות פתאומית של האדים מהסיר, בתום הבישול. נקודת הרתיחה של המים בסיר לחץ היא כ-120 מעלות צלזיוס, המאפשר הקטנת זמן בישול לכדי רבע הזמן הנדרש בבישול בסיר רגיל.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]