בישול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בישול בציור מ-1485

בישול הוא פעולת הכנת המזון לאכילה. בדרך כלל המושג מתייחס לפעולה של עיבוד המזון בעזרת חום ועל ידי כך שינוי טעמו, מרקמו, מראהו ותכונותיו התזונתיות. יש המתייחסים לבישול כאל סוג של אמנות.

טענה רווחת היא שכל שינוי או עיבוד של מזון נחשב לבישול. לכן, גם תהליכים שאינם כוללים חום כגון טיגון או החמצה נחשבים כבישול המזון.[דרוש מקור]

הבישול הינו מרכיב אתני חשוב בתרבויות העמים השונים, שכן הוא אחד הסממנים הבולטים להבדלים בין קבוצות עמים. הבדלים אלו ניכרים במרכיביו, טכניקות הבישול שנעשות בו, ובתבלינים המקומיים שמוכנסים אליו.

השפעות הבישול[עריכת קוד מקור | עריכה]

חימום מרכך מזון על ידי הפיכת הקולגן לג'לטין. בנוסף לכך, החימום יכול לחטא את המזון מחיידקים המתרבים בטמפרטורות שבין 4 ל-60 מעלות צלזיוס. [דרוש מקור]

בישול המזון נועד ליצור טעם חדש ע"פ בחירת האדם המבשל אותו. נהוג לערבב ולבשל יחדיו מאכלים מסוגי אכילה שונים, כגון ירקות עם בשר, חלב עם סוכר, בצק עם ממרחים שונים ועוד.

שיטות בישול[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי בישול ואמצעי בישול[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלי בישול

בישול ברחבי העולם[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – קטגוריה:מטבחים

מטבחי העולם נבדלים זה מזה מחד, אך מושפעים זה מזה מאידך. מאכלים רבים נדדו ממדינה למדינה בנתיבי השייט והסחר ובכל מקום קיבלו גרסה מקומית המשתמשת בחומרים מקומיים. תופעה זו יצרה מגוון מאכלים קרובים אך שונים ששיקפו את הדומה והשונה בכל מטבח על פני כדור הארץ.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]