אופנוע ים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אופנוע ים

אופנוע ים הוא כלי שיט בו הרוכב יושב או רוכן, בניגוד לישיבה בתוכו כנהוג בסירה. ניהוגו של אופנוע הים הוא על ידי מוט רוחבי, ומכאן הדמיון בינו לבין האופנוע. אופנועי ים מסוגלים להשיט עד שלושה אנשים. בישראל נדרש רישיון נהיגה מיוחד לאופנוע ים, שניתן לקבלו בגיל 16 ומעלה לאחר מבחן עיוני ומעשי.

כיום מונעים אופנועי ים באמצעות מנוע משאבת סילון מים. בעבר יוצרו גם אופנועים עם סוגי הנעה אחרים אך הנעת סילון מים היא היחידה שהפכה לנפוצה. הפניית אופנוע ים מתבצעת באמצעות הפניית כידון המחובר בכבלים למנוע הנמצא בחלקו האחורי של האופנוע. הטיית כידון האופנוע לכיוון מסוים גוררת את הפניית סילון המים לאותו הכיוון ומובילה לפניית כלי השיט.

אופנועי ים מכונים לעתים קרובות בשם ג'ט-סקי, אף שזהו שם מותג של תעשיות כבדות קווסאקי ואינו שם גנרי.

סיכונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלבד הסכנות הברורות של התנגשויות, תקלות מכניות במשותף לכל כלי רכב, באופנוע הים יש סכנה ייחודית של פציעות מפליטת סילוני מים. פציעות כאלה הן תוצאה של נפילת הרוכב (או פליטתו) על הגב ונחיתתו ישירות בנתיב סילון מים בלחץ גבוה.

סכנה נוספת כתוצאה משימוש בכלי היא לאנשים הנמצאים בסמוך, וסכנת פגיעה בכלי שיט נוספים הנמצאים בקרבת מקום. למרות שלכלי שיט זה חוקים ברורים מבחינת המרחק המינימלי המותר לו מחוף הרחצה, נהגים רבים לא מקפידים למלא אחר כל הוראות הבטיחות ומתקרבים לרוחצים יתר על המידה. בישראל ניתן להשיט אופנוע ים רק למחזיק רישיון מדרגת משיט 11. רישיון לאופנוע ים הוא רישיון ניפרד ובלתי תלוי.כדי להוציא רישיון לאופנוע ים יש לעבור מבחן עיוני בנושאים: חוקי דרך בים, עזרה ראשונה,כיבוי אש ומצוקה. בשלב המעשי יש להפגין שליטה באופנוע ים בתרגיל סללום מהיר, איטי, גישה לאדם בים וקשרים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]Swedish road sign 11 13 31.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא תחבורה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.