איתן וצלר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מתוך הסרט "צוואת הבן", 1999
מתוך הסרט "מועדון הקרב הקווקזי", 2004
מתוך הסרט "כוונות טובות", 1998
מתוך הסרט "הנשמה שבחומר", 1985
מתוך הסרט "האמנם קמל הפרח", 2000
מתוך הסרט "בדרכים עקלקלות", 2007
מתוך הסרט "אוטופיה גלילית", 2000
מתוך הסרט "קרקס ללא גבולות", 2013

איתן וצלר (נולד ב-1954) הוא במאי טלוויזיה ויוצר סרטים ישראלי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

איתן וצלר נולד וגדל בכפר אתא (לימים קריית אתא). בגיל 10 עבר עם משפחתו לקריית גת ומשם עקרה המשפחה לפתח תקווה. אביו היה מהנדס טקסטיל בבית חרושת אתא והאם עקרת בית. את שנות הנעורים עשה בפנימייה החקלאית, הכפר הירוק.

וצלר התגייס לשירות סדיר בסיירת צנחנים וסיים מסלול ביחידה. עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים נלחם בחזית הדרום, המשיך לקורס קציני חי"ר ונשאר להדריך בבה"ד 1 עד לסיום שירותו. במילואים שימש קצין בחרמ"ש.

עם תום שירותו הצבאי שימש יועץ צבאי בסרטו של ג'אד נאמן "מסע אלונקות". לאחר מכן יצא לחו"ל, טייל ועבד לאורך תקופה של שנתיים במסחר ביהלומים בחברת חבר ילדות מכפר אתא, אילן גור זאב, לימים פרופסור לפילוסופיה של החינוך באוניברסיטת חיפה.

במסגרת שהותו בחו"ל – באירופה, ארצות הברית ודרום אמריקה - למד קולנוע בשיקגו במשך 4 שנים וסיים תואר ראשון באמנויות יפות.

עם שובו לארץ עבד כבמאי וכתב עצמאי בערוץ 1, החל ממאי 1983 ועד שנת 2000 והוציא תחת ידו מאות כתבות וסרטים תיעודיים רבים. עם הקמת הערוץ השני ביים סרטי תעודה, בסיוע של מריסה אשתו, עבור תוכניות כמו: תיבת תעודה "שבת סאלם" ותוכניות נוספות אחרות בהפקת הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו.

בין השנים 2000 ל-2002 ביים וצלר עשרות כתבות עבור חלון ישראלי מגזין הטבע הישראלי של ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק.

וצלר ביים סרטים רבים עבור תחנת הטלוויזיה ההולנדית VPRO. רוב הסרטים עוסקים בדמויות הקשורות לסכסוך הישראלי-פלסטיני מהצד השמאלי של המפה הפוליטית בישראל: אודי אדיב, מוחמד בכרי, חיים ארלוזורוב, עמרם מצנע ואחרים. מעת לעת מרצה על סרטיו במקומות שונים בארץ. וצלר משמש גם כמנחה קבוצות וכיום מוסיף לביים לצלם ולערוך סרטים מסוגות מגוונות לרבות סרטי תדמית.

החל מ-2010 מסור וצלר לפרויקט שעיקרו צילום ותיעוד של דור תש"ח עבור עמותת תולדות ישראל. כמעט מדי יום מראיין וצלר איש או אישה אשר חצו את גיל 80 והם מספרים את סיפור תקומתה של מדינת ישראל. הספרייה הלאומית אוצרת חומר זה.

איתן וצלר נשוי למריסה, מפיקה, מטפלת הוליסטית ודולה, ולהם שלושה ילדים. המשפחה מתגוררת בקריית טבעון.

מסרטיו הבולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בדרכים עקלקלות - סרט על נערה בדואית, הודא אבו עובייד, הקרועה בין תרבויות וזהויות. הסרט הוקרן במסגרת התוכנית "הסיפור האמיתי" בערוץ 1 ועוקב אחר שנה בחייה של אבו עובייד ומאבקה לשוויון עבור הנשים בחברה הבדואית הפטריארכלית ולמען שוויון זכויות של האזרחים הבדואים בתוך החברה הישראלית.
 • הקונפליקט – הסרט עוסק בסכסוך הישראלי-פלסטיני בפרספקטיבה של 50 שנה. משולבים בו צילומי ארכיון וראיונות של אישים מרכזיים בפוליטיקה הישראלית, יהודים וערבים. הסרט הופק על ידי הערוץ הראשון והוא הראשון בסדרה של שישה סרטים במסגרת תקומה הבינלאומית. הסדרה שודרה במדינות רבות ברחבי העולם.
 • מועדון הקרב הקווקזי - מטאפורה קולנועית על העלייה מארצות חבר העמים. שני עולים חדשים מהקווקז, אלכס ומישה, בנו מועדון אגרוף בעיירה שדרות ומתמודדים בבעיות של עלייה והסתגלות לחיים בישראל.
 • האמנם קמל הפרח - בשנת 1956, ביום בו תוכננו להתקיים חמש חתונות בקיבוץ נחל עוז, ארבו מחבלים פלסטינים מעזה בשדות הקיבוץ לרועי רוטברג מא"ז הקיבוץ, חטפו והרגו אותו. הסרט מתאר את מה שקרה לקיבוץ בעקבות אותו אירוע.
 • כוונות טובות - יהושע זמיר, ששכל את בנו ירון בקרב על הבופור במלחמת לבנון הראשונה, מנחה קבוצות להתמודדות עם אובדן במסגרת סדנאות שהוא מנחה. הסרט עוקב אחר קבוצה אחת במקביל לסיור שעורך זמיר בקרב ידידיו הקרובים.
 • צוואת הבן - הסרט מספר על מאבקו למען השלום של יצחק פרנקנטל שבנו אריק נחטף ונרצח על ידי חוליה של החמאס בשנת 1994. מאז מקדיש פרנקנטל את חיו לדיאלוג בין יהודים לפלסטינים. הוא הקים את החוג להורים שכולים בו שותפים ישראלים ופלסטינים. הסרט הופק שודר בארץ ובתחנת הטלוויזיה BBC WORLD.
 • מעבר לקשת - סרט על קבוצה של ילדות ונערות, רקדניות מרמת השרון המופיעות ברחבי הארץ והעולם. סרט על נשיות, חלומות ילדות ושברי חלומות. הסרט זכה בפרס ראשון לסרטים לאמנות המחול בפסטיבל "Dance on camera" בניו יורק.
 • גלות - הסרט עוסק, במתח וביחסים הסבוכים שבין יהדות וציונות, בין החיים במדינת ישראל לבין החיים של יהודי הגולה. הסרט שודר בהולנד, גרמניה, בלגיה שוודיה ובפסטיבלים שונים בעולם.
 • פרשת ארלוזורובפרשת רציחתו של חיים ארלוזורוב והמאבק האידאולוגי בין שתי התנועות המרכזיות בציונות לגבי פתרון הסכסוך הישראלי פלסטיני. הסרט שודר בטלוויזיה ההולנדית לאחר רצח יצחק רבין ובוחן את ההקשר הפוליטי של שני האירועים. הסרט כולל ראיונות עם דמויות מרכזיות בשתי התנועות כמו: יצחק בן אהרון וראש ממשלת ישראל לשעבר יצחק שמיר.
 • יורה בחשיכה - הסרט עוסק במחלוקת המוסרית והפוליטית בין מועמד מפלגת העבודה עמרם מצנע לבין מועמד הליכוד אריאל שרון בבחירות לראשות הממשלה בשנת 2003.
 • אוטופיה גלילית - אלה יונגמן, פעילה חברתית ממצפה אבירים שבגליל העליון, יזמה והקימה קבוצה המנסה להכיל את הפסיפס המגוון של החברה הישראלית, בניסיון למצוא את המאחד בין חלקיה.
 • גלות פנימית - סיפור אהבתם הבלתי ממומש של נעמה חבקין מת"א לבין ד"ר חיידר עבד א-שאפי, מי שהיה ראש המשלחת הפלסטינית בוועידת השלום במדריד, ספרד.
 • הנשמה שבחומר - על האומנית הפסלת לאה מג'רו מינץ המתגוררת ברובע היהודי בעיר העתיקה בירושלים ובבית רוקח בשכונת נווה צדק בתל אביב.
 • על הסף - על הכוריאוגרפית והרקדנית תמר בורר שעברה תאונת דרכים ונשארה נכה בשתי רגליה אבל ממשיכה ביצירה מגוונת ופורה.

בימים אלה (2014) עובד וצלר על סרטו האוטוביוגרפי: "היכן ביתי" העוסק במושג הבית על היבטיו המגוונים, מתוך ראיית "הבית", הפרטי והכללי (המדינה), שמשמש אותנו לצרכים העמוקים ביותר של אמון וביטחון.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]