אנדרדוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנדרדוס
סמליל אנדרדוס
סמליל אנדרדוס
מוקד פעילות ישראל
שנות פעילות 2012 - היום
סוגה הרכב, הומור, בידור
www.underdos.co.il
חברים
מתן צור
יאיר יעקבי
נדב נוה
אשר בן-אבו
תמונה מאנדרדוס.jpg

אנדרדוס הוא הרכב קומי ישראלי, שהחל את פעילותו ביוטיוב, בשנת 2012. סרטוני הקבוצה פונים לציבור הדתי לאומי וכוללים התייחסויות מגזריות רבות[1]. נכון לחודש אדר ה׳תשע״ט (פברואר 2019), לערוץ היוטיוב של ההרכב יש יותר מ-37 מיליון צפיות, על עשרות סרטונים ומעל 60 אלף רשומים בערוץ.

ב־9 בפברואר 2013 השיקו חברי ההרכב מופע חי על במה. מאז העלו חברי ההרכב עוד 4 מחזות ועשרות מופעים ברחבי הארץ.

חברי ההרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברי ההרכב הם מתן צור, יאיר יעקבי ונדב נוה - שלושתם בוגרי ישיבת ההסדר קריית שמונה, ואשר בן-אבו - בוגר ישיבת מעלות.

תחילתו של ההרכב הייתה בשנת ה'תשס"ז (2007), כאשר נוה פנה לצור והציע לו להקים ביחד הרכב קומי. צור, נוה ויעקבי הציגו אז ביחד במספר הזדמנויות בישיבת ההסדר בקריית שמונה ובעקבות זאת חשב נוה על הרעיון. למרות זאת, הרעיון לא התפתח לכדי מעשה ודבר לא נעשה בעקבותיו.

בשנת ה'תשע"א (2011) חידש נוה את היוזמה, והציע שוב את ההצעה לצור. צור הסכים והרעיון החל לקרום עור וגידים. לדבריו של נוה, יעקבי צורף לחבורה מכיוון ש"היה לי ברור שאם ארצה לעשות משהו כזה, האדם הראשון שאני אעבוד איתו הוא יאיר, כי בישיבה הוא היה על תקן המצחיקן". את בן אבו, היחיד מבני החבורה שלא למד בישיבה בקריית שמונה, צירף לקבוצה יעקבי. נוה גם הוא הכיר את בן אבו לאחר שבן אבו שיחק בסרטים שנוה צילם אז, כחלק מלימודי הקולנוע שלו.

בנוסף לחברי ההרכב הרגילים, כאשר נדרשה דמות נשית במערכון, שיחקו אותה נעמה קלינמן, שרלין חזיזה, תמר שילה, אביטל בן-גד, תמר אלקן ועוד.

מלבד המשחק בסרטונים, נדב נוה גם אחראי לבימוי ולעריכה שלהם, יעל נוה-הרשברג, אשתו של נוה, מסייעת בצילום, נעם נוה, אחיו של נדב, מסייע בכתיבת מערכונים ורון אביטל משמש כעוזר הפקה וכאיש הטכני במופע של אנדרדוס[2][3].

ההרכב אינו העיסוק היחידי של החברים בו: בן אבו כותב טור בעולם קטן, עובד בערוץ מאיר לילדים, ולומד באקדמיה למוזיקה; צור עובד ככתב במקום בעולם ובמקומות נוספים; יעקבי עובד כבמאי ותסריטאי בחברת רוגטקה, כותב טור קבוע בעיתון בשבע ומופיע גם לבדו בהופעת סטנד-אפ; ונוה כותב מדור קבוע באותיות וילדים ועוסק בצילום ועריכת וידאו לגופים שונים, בהם ידיעות ספרים וגופים נוספים.

לדבריו של נוה, "הכיוון לא היה להיפגש ולעשות צחוקים. מלכתחילה לא רצינו שזה יסתכם בכך שהחברים שלנו יצפו ביוטיוב וייהנו. כיוונו גבוה ורצינו שזה יהיה יותר מסתם תחביב. לכן מלכתחילה היה ברור שכולנו הולכים להיות טוטליים על הפרויקט. יצרנו השקעה גדולה בקונספט, בדמויות, בצד הטכני ובשם הקבוצה, לפני שבכלל התחלנו לצאת עם זה". בנוסף, נוה טען שהוא לא הופתע מההצלחה של ההרכב, אלא רק מהעובדה שהדבר קרה כל כך מהר.

ציוני דרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-9 בינואר 2012 העלה ההרכב את הסרטון הראשון, "אנדרדוס - מספר הודעות", שנצפה יותר מ-270,000 פעמים (נכון לניסן ה'תש"פ)[4].

פריצתם של אנדרדוס לתודעה הציבורית החלה ב-10 בינואר 2012, כאשר ההרכב העלה ליוטיוב סרטון פארודי בשם "אנדרדוס - המירוץ למיליון 3". הרקע להעלאתו של הסרטון היה לאחר שבעונה השנייה של המירוץ למיליון השתתפו זוג דתי בשם עקיבא וענהאל. בסרטון הוצגו זוגות פיקטיביים שונים שכביכול משתתפים במירוץ למיליון 3 ושחלקם הגדול קשור בדרך כלשהי להווי החיים הדתי על מגוון זרמיו, כגון קורא בתורה והמתקן שלו, רווק מבוגר ואמו המיואשת, מדריך ומדריכה מבני עקיבא, חברותא של בני ישיבה, זוג חברים חרדים ועוד. הסרטון נצפה כ-550,000 פעמים (נכון לניסן ה'תשע"ט) [5], זכה לפופולריות רבה בציבור הדתי לאומי, והגיע לתפוצה נרחבת דרך הרשת החברתית פייסבוק ודרך הדואר האלקטרוני. בעקבות הסרטונים התפרסמו חברי ההרכב בציבור הדתי לאומי ורואיינו בערוץ 7, בעולם קטן, ערוץ 10 (צינור לילה), חדר החדשות, במגזין מוצש ובמקומות נוספים. בעקבות הצלחתו של הסרטון המשיכו חברי ההרכב להעלות סרטונים חדשים מדי שבוע.

ב-2 באוגוסט 2012 העלה ההרכב שיר פרודי בשם "אחלה חסודה" על סצנת הדייטים בציבור הדתי-לאומי. השיר הוא פרודיה על השיר הפרודי "אחלה חמודה" של הזמר בני בשן. הקליפ זכה להצלחה רבה ותוך כחודש הגיע לכ-240,000 צפיות. הצלחתו של הסרטון סוקרה גם בתקשורת הכללית[6][7][8][9]. מספר הצפיות בקליפ, נכון לטבת התשע"ח (ינואר 2018), עומד על יותר מכ-728,000.

לקראת סוף דצמבר 2012, פחות משנה מאז העלאת הסרטון הראשון, הגיע ערוץ הווידאו של ההרכב ל-5 מיליון צפיות.

ההרכב הכניס בין סרטוניו מספר פרסומות בתשלום. פרסומות עבור בית ספר מעלה, ידיעות ספרים וכן קידום מכירות עבור ספר של הרב חיים נבון[10][11]. ב-3 בינואר 2013 חברי ההרכב הנחו את טקס הגמר של מעלה, הנחיה ששילבה גם מערכונים חיים ומצולמים של ההרכב שעסקו בנושאים הקשורים ללימודי קולנוע ולקולנוע הדתי. המערכונים המצולמים הועלו לאחר מכן גם לערוץ של ההרכב ביוטיוב.

ב-9 בפברואר 2013 השיקו חברי ההרכב מופע חי על במה.

ב-30 באוגוסט 2013 התארח יו"ר הבית היהודי ושר הכלכלה באותה עת, נפתלי בנט, במערכון של אנדרדוס לכבוד ראש השנה. הסרטון זכה ללמעלה מ-380,000 צפיות נכון לתמוז ה'תשע"ח[12].

ב-20 בפברואר 2014 העלה ההרכב שיר פרודי בשם "שיר הסמס" העוסק בתופעת שו"ת SMS בציבור הדתי לאומי. לחן השיר נלקח מהשיר "Fifty Ways to Say Goodbye" של טריין. השיר זכה להצלחה ובתוך פחות משבועיים הגיע ללמעלה מ-300,000 צפיות[13], וב-9 באפריל 2014 הפך לסרטון הנצפה ביותר של אנדרדוס עם למעלה מ-800,000 צפיות. סרטון זה גם נכנס לרשימת עשרת הסרטונים הבולטים של יוטיוב בישראל לשנת 2014[14]. הסרטון נצפה יותר מ-1,300,000 נכון לכסלו ה'תשע"ח (דצמבר 2017).

בפברואר 2015 הסתיימה הצגת המופע הראשון, לאחר כמאה הופעות, ובפורים ה'תשע"ה השיק ההרכב מופע חדש שנקרא "אנדרדוס 2". במנחם אב (אוגוסט) באותה שנה העלה ההרכב שיר פרודי שנקרא "סנדלים" העוסק בערכם של הסנדלים בעונת הקיץ והוא פרודיה על השיר "Chandelier" של הזמרת האוסטרלית סיה פרלר. הסרטון זכה ליותר מ-780,000 צפיות נכון לטבת ה'תשע"ח (דצמבר 2017).

בכסלו ה'תשע"ז (דצמבר 2016) העלה ההרכב מחזמר לכל המשפחה שנקרא "חלומות במגירה". המחזמר נכתב ובוצע על ידי חברי ההרכב בניהולו האמנותי של הבמאי אורי אומנותי, והיה למעשה הפעם הראשונה בה ההרכב פנה באופן מפורש לילדים. כשנה לאחר מכן, בכסלו ה'תשע"ח (נובמבר 2017), העלה ההרכב מחזמר חדש שנקרא "הדייג ודג הזהב - בית ספר למשאלות"[15].

ב-2 באפריל 2017 העלו סרטון לקראת פסח העוסק באופן סאטירי בעוגיית הקוקוס שאוכלים בפסח, השיר מבוסס על הלחן של השיר "זהב" של סטטיק ובן-אל תבורי. נכון לחודש כסלו ה'תשע"ח (דצמבר 2017) יש לסרטון יותר מ-716,000 צפיות.

באוגוסט 2017 העלה ההרכב סדרת רשת בשם "ישיבת הנהלה", המתארת ישיבות ניהול של ועד בית כנסת. בסדרה משתתפת, נוסף על חברי ההרכב, גם השחקנית שרלין חזיזה, וכן בפרק השני הופיע בה השחקן אסף אשתר בהופעת אורח. בפרק השביעי, שבעיקר מכיל פארודיה על פוליטיקה, הופיע בצלאל סמוטריץ' בהופעת אורח. באפריל 2020 יצא פרק חדש הנקרא "תראו מי שמדבק", המתאר ישיבה ב"זום"

המחזמר מערת האוצר

בספטמבר 2017 יצא אלבום בהשתתפות ההרכב ואמנים שונים נוספים שנקרא אולי בשבת יזרקו סוכריות ושהכיל שירי ילדים שכתב אורי אורבך. ההרכב השתתף בחלק מהשירים באלבום, וכן הנחה את ערב ההשקה שלו.

בנובמבר 2018 העלה ההרכב מחזמר נוסף לכל המשפחה, השלישי במספר, שנקרא "מערת האוצר".

בפברואר 2019 הודיע ההרכב על סיום הצגת המופע השני ("אנדרדוס 2"), והשקת המופע השלישי שנקרא "אנדרדוס - גברים שהשתיקה יפה להם".

ב-14 באפריל 2019, פרסם ההרכב קליפ פארודי, "הקטניות שלך" על השיר של עומר אדם החברות שלך.

בנובמבר 2019 העלה ההרכב את המחזמר הרביעי שלו, שנקרא "הרפתקה בחלל".

בתקופת התפרצות נגיף הקורונה בישראל ובעולם העלו אנדרדוס מספר מערכונים בזמן קצר, שרובם מדברים על הקורונה: "תראו מי שמדבק", "שרים בקורונה" "המדריך למתפלל בתקופת הקורונה" והשיר "אצלי הכל בסגר". מערכונים נוספים שיצאו בזמן הקורונה (ללא קשר) הם: "מכת דם", "מר פודלמן-התעודה", "הבן הרביעי מארח", "חד גדיא", "ל"ג בעומר בקורונה", "ריבונות", וירורושלים שרים עצמאות. הם גם העלו את המופע "חלומות במגירה" המלא ובחינם ביוטיוב.

תוכן הסרטונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המערכונים עוסקים בסיטואציות מהווי החיים בציבור הדתי לאומי. כל סרטון נפתח עם הסמליל, כלב עם כיפה בפה, ונשמעות מספר נביחות. בדרך כלל מכיל הסרטון מערכון בודד, אך לעיתים הוא מכיל רצף של קטעים המכונה "דיבוק". בסיום חלק מהסרטונים מופיעה פרפרזה הומוריסטית של משפט ידוע מן המקורות. במספר סרטונים שונה המבנה שלהם, בהקשר לתוכן שהציגו (פורים לא נעים[16], אחלה חסודה, פינג פונג).

על אף שהסרטונים עוסקים רבות בהומור על החיים הדתיים, חברי ההרכב מדגישים שהכוונה היא לא לצחוק על הדת. לדבריהם, "אנחנו ממש לא דתיים-לייט. יש קטע כזה בציבור הדתי, שמי שרוצה להיות דתי ומצחיק - או ששוחט פרות קדושות, או שחותר להומור קלאסי אורתודוקסי. אנחנו הלכנו לכיוון חדש - לא שוחטים את הפרה, אלא רק דוחפים אותה קדימה"[3]. בראיון לערוץ 7, מתן צור, חבר ההרכב, אמר: "אנחנו לא מזלזלים בהלכה, לא מזלזלים בתורה, רק מוסיפים קצת חיות והומור"[1]. בראיון לעיתון בשבע, הבהיר נדב נוה את הקווים האדומים של הקבוצה: "בכל מקרה, יהיו קווים אדומים מבחינתנו, שלגביהם לא נתגמש: קללות, צניעות, תכנים ומסר".

השפעה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סרטוני הקבוצה הפכו לפופולריים, ובמיוחד בציבור הדתי לאומי, והביטוי "אחלה חסודה" הפך לשגור בפיהם של רבים.

בין הביטויים להשפעת הקבוצה, היו ממים וקומיקסים שנעשו עליה[17][18][19][20], ציונים לשבח[21] וגרסאות כיסוי לסרטונים שלה[22][23].

המאייר אור רייכרט הקדיש להרכב קריקטורה, על בסיס תמונה מאחד הסרטונים שלהם, המציגה את חברי הקבוצה בצורה דומה לציור "הסעודה האחרונה"[24].

המגזין מוצש דירג ב-2013 את ההרכב במקום ה-27 ברשימת "100 האנשים שעושים לנו את המגזר" (רשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר במגזר הדתי לאומי)[25].

בסקר שערך העיתון שביעי נבחר ההרכב במקום הראשון ב"מצעד השנה" בקטגוריית הסטנדאפ לשנת 2014[26].

במסגרת "נבחרי שנת תשע"ז במוזיקה" של אתר סרוגים נבחר ההרכב להרכב השנה[27].

ביקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות המופע שהעלתה הקבוצה ב-9 בפברואר 2013 זכתה הקבוצה לביקורות נלהבות.

העיתונאית אמילי עמרוסי, שנכחה במופע ב-9 בפברואר 2013, ציינה בדף הפייסבוק שלה: "ראיתי אתמול את המופע החדש של אנדרדוס. תתפסו את הנעליים הראשונות שאתם רואים ופשוט רוצו. השתעלתי מצחוק... בשנייה שהמופע התחיל היה ברור שהם עלו על המגרש של הגדולים. מצחיקים מאוד, מדויקים מאוד ומהודקים מאוד... כמו סרטוני היוטיוב שלהם - היו שם מקצוענות, כישרון כתיבה ענק, כישרון משחק מהמם, הקפדה על פרטים, ביקורת פנים מגזרית חריפה והכי טוב: ההרגשה שזר לא יבין. שזה שלנו, רק שלנו, ורק אנחנו יכולים לצחוק ככה מהקטעים האלה, של בתוך המשפחה"[28].

גם העיתונאי חנוך דאום נכח בהופעה. ברשמיו לאחר ההופעה כתב דאום בדף הפייסבוק שלו: "היום יש יוטיוב, ובוגרי ישיבת ההסדר קריית שמונה העלו לשם מערכונים. פחדתי שהגרסה הבימתית תאבד את הקסם. היא לא. ההופעה של אנדרדוס היא באמת מצוינת... מי שלא הולך יש לו עסק איתי"[29].

המופע זכה לביקורות נלהבות גם מהאתר כיפה[30], הסופרת ליאת רוטנר[31], המגזין מוצש[32] והעיתונאי אבי סגל[33].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 יוני קמפינסקי, בואו להכיר את צוות ה"אנדרדוס", באתר ערוץ 7, 28 בינואר 2012
 2. ^ אודות, באתר הרשמי של אנדרדוס(הקישור אינו פעיל, 10.06.2018)
 3. ^ 1 2 לירון נגלר כהן, דוסים? זה מצחיק אותי, באתר Ynet, ‏12 בינואר 2012
 4. ^ אנדרדוס - מספר הודעות, באתר YouTube,‏ 9 בינואר 2012
 5. ^ אנדרדוס - המירוץ למיליון 3, באתר YouTube,‏ 10 בינואר 2012
 6. ^ האנדרדוס לט"ו באב: את אחלה חסודה (וידאו), באתר חורים ברשת, 3 באוגוסט 2012
 7. ^ את אחלה חסודה, באתר mako, ‏8 באוגוסט 2012
 8. ^ את אחלה חסודה- מתן צור בריאיון על הקליפ המוצלח, באתר YouTube, ‏12 באוגוסט 2012
 9. ^ הומור עם כיפה - "אחלה חסודה" כובש את הרשת, באתר הארץ, ‏22 באוגוסט 2012
 10. ^ הזמנה לטקס גמר מעלה 3/1/13 אנדרדוס, באתר YouTube, ‏11 בדצמבר 2012
 11. ^ איפה היא עושה שרות ?? מרכז לזהות יהודית, באתר YouTube, ‏4 בדצמבר 2012
 12. ^ אנדרדוס - שנה טובה ביוטיוב, 30 באוגוסט 2013.
 13. ^ אנדרדוס - שיר הסמס, באתר YouTube, ‏20 בפברואר 2014
 14. ^ הסרטונים הבולטים ביותר ב-2014 (ישראל), באתר YouTube
 15. ^ חיים אקשטיין, ים של בדיחות - ביקורת הצגה, ערוץ 7, ‏30 בנובמבר 2017
 16. ^ "פורים לא נעים" - בקרוב בבתי הקולנוע, באתר YouTube, ‏29 בפברואר 2012
 17. ^ ה'רועי קהת, בקורות ארוכות יותר בדרך, באתר פייסבוק, 10 בפברואר 2013
 18. ^ האחים שלפין, מחווה לאנדרדוס, באתר פייסבוק, 19 בפברואר 2013
 19. ^ אלחנן בן אורי, קומיקס על אנדרדוס, באתר פייסבוק, 20 בפברואר 2013
 20. ^ אלקנה איצקוביץ, כנגד ארבעה בנים, באתר פייסבוק, 14 במרץ 2013
 21. ^ ציון לשבח מהמגזין מוצש
 22. ^ אנדרדוס- קאבר לקטע מתוך דיבוק#2 -חיובים, באתר YouTube, ‏28 במרץ 2012
 23. ^ אחלה חסודה- שבט נאמן שדה אליהו, באתר YouTube, ‏17 בנובמבר 2012
 24. ^ "הסעודה האחרונה" - גרסת אור רייכרט, באתר פייסבוק, 25 במרץ 2012
 25. ^ מגזין מוצש, גיליון 100, 21 במרץ 2013, י' בניסן ה'תשע"ג
 26. ^ עיתון השבת שביעי, גיליון 130, 24 בספטמבר 2014, כ"ט באלול ה'תשע"ד
 27. ^ סיכום נבחרי שנת תשע"ז במוזיקה, באתר סרוגים.
 28. ^ אמילי עמרוסי, ראיתי אתמול את המופע החדש של אנדרדוס באתר פייסבוק, 10 בפברואר 2013
 29. ^ חנוך דאום, ההופעה של אנדרדוס במועדון הגולה, בדף הפייסבוק שלו, 10 בפברואר 2013
 30. ^ נטעאל בנדל, הצחקתם אותנו: אנדרדוס במופע חדש שפורץ את גבולות היוטיוב, באתר כיפה, 11 בפברואר 2013
 31. ^ ליאת רוטנר, דעות קדומות, באתר פייסבוק, 14 בפברואר 2013
 32. ^ מגזין מוצש, מופע ההשקה של אנדרדוס, 15 בפברואר 2013
 33. ^ אבי סגל, מחלוקת לשם שוליים, אתנחתא, בעיתון בשבע, 21 בפברואר 2013