לדלג לתוכן

בירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בירושלים
תמונה מתוך הסרט
תמונה מתוך הסרט
בימוי דוד פרלוב, עמיחי חסון, בועז פרנקל, דוד אופק, דן גבע, נדב לפיד עריכת הנתון בוויקינתונים
הופק בידי שירות הסרטים הישראלי
תסריט דוד פרלוב, יעקב מלכין עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים זלדה עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה עדן פרטוש
צילום אדם גרינברג
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 1963
משך הקרנה 33 דקות
שפת הסרט עברית
סוגה סרט תיעודי עריכת הנתון בוויקינתונים
פרסים מדליית ארד בפסטיבל ונציה
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
עקבות בירושלים
בימוי דוד פרלוב, דן גבע, בנימין פרידנברג, מורן איפרגן, דוד אופק, ירדן כרמין, עמיחי חסון ואלעד שוורץ, נדב לפיד, בועז פרנקל ויאיר אגמון, נאייף חמוד ויותם כסלו
הופק בידי בית הספר סם שפיגל
תסריט דוד פרלוב, יעקב מלכין עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים ראשיים זלדה עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה רפי קדישזון
צילום אדם גרינברג עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה 2013
משך הקרנה 90 דקות
שפת הסרט עברית
סוגה סרט תיעודי עריכת הנתון בוויקינתונים
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

בירושלים הוא סרט דוקומנטרי ישראלי קצר, מז'אנר הקולנוע הדוקומנטרי הפיוטי, בבימויו של דוד פרלוב, שיצא בשנת 1963. זוכה מדליית ארד בפסטיבל ונציה. הסרט נחשב כנקודת ציון מהמשמעותיות בקולנוע הישראלי. בשנת 2013 יצא סרט המחווה עקבות בירושלים; סרט באורך מלא הכולל את עותק חדש של הסרט בצירוף סרטים קצרים שנעשו בהשראתו.

אורי קליין, מבקר הקולנוע של עיתון הארץ, כתב בשנת 2011:

"בירושלים" הוא נקודת ציון בקולנוע הישראלי: דיוקן אישי ופיוטי שלא דמה לשום סרט תיעודי ואף עלילתי שנוצר בישראל קודם לכן. כשצפיתי בסרט לראשונה בשנת 1963, לא הייתי מודע עדיין לחשיבותו של פרלוב בתולדות הקולנוע הישראלי, אך כן ידעתי שבסרטו זה, הקולנוע נולד נגד עיני

"בירושלים" הופק בידי שירות הסרטים הישראלי בשיתוף עם סרטי גבע. הסרט לוכד את ירושלים המחולקת בין מדינת ישראל לבין ממלכת ירדן. הקריינות נכתבה על ידי פרלוב ופרופ' יעקב מלכין שאף מקריא אותה. הסרט נחשב לעבודת הצילום המשמעותית הראשונה של הצלם ההוליוודי לעתיד אדם גרינברג, ומלווה במוזיקה מקורית שהלחין המלחין הישראלי-הונגרי עדן פרטוש, כשעל מבצעיה מנצח מאסטרו גארי ברתיני. מדובר בפעם הראשונה בישראל בה מלחין של מוזיקה קלאסית הוזמן לכתוב במיוחד יצירה חדשה לסרט קולנוע דוקומנטרי.

בסרט מצולמת המשוררת זלדה אשר דבריה על קבצני ירושלים עוררו מחאה ציבורית שנדרשה לבסוף להתערבותו של ראש הממשלה דאז לוי אשכול לאישור ההקרנה. סקנדל נוסף נגרם מצילום ראיון עם משה מורי רוזנברג שביים את הסרט הראשון של פלשתינה. עם פרסומו של הסרט נדהם רוזנברג לגלות כי בנוסף לראיון, הוכנס לתוך הסרט של פרלוב גם חלק מן החומר המקורי שצולם ב-1911 מבלי לקבל את רשותו. כפיצוי לשימוש הבלתי מורשה וכדי להימנע מתביעה, סוכם כי "סרטי גבע" יכניסו כתוביות ביניים חדשות במקום אלו שאבדו בעבר בהוליווד, וזו הגרסה המצויה של הסרט כיום. עוד מצולמים בסרט: המתרגמת עזה צבי, ונשיא המדינה השני יצחק בן-צבי ורעייתו רחל ינאית בן-צבי.

בתחילת שנות האלפיים הודפס בווינה עותק חדש של הסרט[1], כחלק מתהליך השימור שיזם מרכז פומפידו בפאריס שרכוש עותקים חדשים של הסרט לאוסף המוזיאון והקרין אותו ברטרוספקטיבה שערך לסרטיו של פרלוב[2]. בשנת 2021, זכו הצילומים של אדם גרינברג לצבע[3].

סרט המחווה "עקבות בירושלים"

[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2013 פנה רנן שור, מנהל בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים, לתלמידים ולבוגרים של בית הספר, ליצירת סרטים קצרים בהשראת סרטו של פרלוב מנקודת מבטם האישית, 50 שנה אחרי, שנאצרו יחד עם הסרט המקורי לכדי סרט חדש באורך מלא (90 דקות).

תשעה הסרטים הקצרים המשתתפים בסרט "עקבות בירושלים", מלבד סרטו המקורי של פרלוב:

עורכת הווידאו הראשית של הסרט היא נטע דבורקיס, ואת המוזיקה המקורית לפרויקט חיבר המלחין והמנצח רפי קדישזון בביצוע הקאמרטה הישראלית ירושלים, עיצב את הפסקול גיל תורן. בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה שימש כבית ההפקה, כאשר רנן שור, רמי שמש ואריאל ריכטר שימשו כמפיקי הסרט.

הסרט נתמך בידי ערוץ 8, קרן ברכה, עיריית ירושלים, המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים, הקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה והקרן לירושלים. הוא יוקרן כאירוע בינלאומי ב-50 סינמטקים, מוזיאונים, פסטיבלים, בתי קולנוע ובתי ספר לקולנוע ברחבי העולם ובישראל, בין היתר במוזיאון לודוויג בקלן, מוזיאון ישראל בירושלים, מוזיאון הקולנוע במינכן, מוזיאון הקולנוע בשאנגחאי, פסטיבל הקולנוע ירושלים ובמומה - המוזיאון לאמנות מודרנית בניו יורק[5]. מוזיאון ה-MoMA אף בחר את הסרט "עקבות בירושלים" כאחד מעשרת הסרטים החדשניים והמשפיעים של השנה[6].

לקריאה נוספת

[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  1. ^ מדובר בעותק חדש של 33 מ"מ שבעקבותיו יצאו לחנויות וספריות הווידאו הסרט בפורמט DVD, מלווה בכתוביות תרגום לשפות זרות
  2. ^ יעל פרלוב, שימור הסרטים "יומן" ו"בירושלים" של דוד פרלוב, הפורום לשימור הזיכרון האודיו-ויזואלי בישראל
  3. ^ מחזירים את הצבע: ירושלים של 1963 מבעד לעדשה, באתר ynet, 9 במרץ 2021
  4. ^ "אורושלים" נוצר במסגרת סדנאות אמן שהנחה דוד פרלוב בבית הספר סם שפיגל בשנת 1993
  5. ^ Footsteps in Jerusalem באתר מוזיאון MoMA
  6. ^ מורן עופר-שפיצר, "עקבות בירושלים" הוא אחד מ-10 הסרטים המשפיעים של השנה, אתר רשת ב של קול ישראל, 23 בדצמבר 2013
  7. ^ בשנת 2013 הוציא בית הספר סם שפיגל לקולנוע ולטלוויזיה מהדורה מחודשת של גיליון "קשת-קולנוע"