בית הכנסת ע"ש הרב גץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
בית הכנסת ע"ש הרב גץ
מידע כללי
סוג בית כנסת עריכת הנתון בוויקינתונים
על שם מאיר יהודה גץ עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום ירושלים עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
מיקומו של בית הכנסת במנהרות הכותל, סמוך לשער וורן

בית הכנסת ע"ש הרב גץ הוא בית כנסת הממוקם במנהרות הכותל מתחת לרובע המוסלמי, 97 מטר מהמקום המשוער של קודש הקודשים. בית הכנסת מופעל על ידי הקרן למורשת הכותל המערבי[1].

חלל בית הכנסת מורכב ממערכת של קמרונות הנשענים על קיר הכותל המערבי, וצורתו מזכירה את האות ד. במרכז חזית הכותל מצוי שער וורן. מערכת הקמרונות המזרחית הצמודה לקיר הכותל יוצרת חלל מוארך שמידותיו 15X2 מ' בקירוב. גובהו של הקמרון הדרומי 6.84 מ' ובראשו קיים פתח (הסתום כיום) לשאיבת מים, וגובהו של הקמרון הצפוני 3.45 מ'. מהחלל המוארך נמשך חלל רבוע שהוא החלל המרכזי של בית הכנסת, מידותיו 4.0X4.30 מ' וגובהו 5.65 מ'[2]. ארכאולוגים מעריכים כי גם בתקופה הערבית הקדומה (638-1099) פעל במקום בית כנסת[3].

קמרונות החלל המשמש כבית הכנסת נבנו בתקופה העות'מאנית כחלק ממערכת מאגרי המים ברובע המוסלמי[2]. לאחר מלחמת ששת הימים (1967) הוסב המקום לבית כנסת על ידי הרב מאיר יהודה גץ, ואת המקום פקדו מדי לילה מקובלים לתפילות ולאמירת תיקון חצות[1]. הרב גץ נהג למסור בלילות שיעורים בכתבי הרש"ש בבית הכנסת, שהסתיימו בתפילת ותיקין[4]. לאחר פטירתו של הרב גץ נקרא בית הכנסת על שמו.

במאי 2007 זוהו מספר תקלות באתר כגון אבני בנייה סדוקות, התפוררות של חומרי המליטה במישקים והתקלפות הטיח והתפוררותו. לכך יש להוסיף התערבות קודמת ומזיקה בטיח על בסיס צמנט. במקום נערכו עבודות תחזוקה שכללו את מילוי הסדקים באבן, ניקוי המישקים מחומר מליטה מתפורר, קילוף טיח ויישום טיח על בסיס סיד[2]. בי"ג בתשרי תשס"ח (25 בספטמבר 2007) נחנך בית כנסת המחודש[5].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בית הכנסת ע"ש הרב גץ בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 "מקום חדש לתפילה: 97 מ' מקודש הקודשים", הארץ.
  2. ^ 1 2 3 "בית הכנסת ע"ש הרב גץ, שימור והתחדשות", מנהל שימור לשימור מורשת התרבות בישראל.
  3. ^ "מנהרות הכותל", באתר allaboutjerusalem.com
  4. ^ נדב שרגאי, "הר המריבה – המאבק על הר הבית, יהודים ומוסלמים, דת ופוליטיקה", הוצאת כתר, 1995, עמוד 216-217. מסת"ב 9650705155.
  5. ^ "נחנך בית כנסת מחודש ע"ש הרב גץ זצ"ל במנהרות הכותל", ערוץ 7.