בס (אל)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תגליף של דמותו של בס מקדש דנדרה, מצרים
פסלו של בס, מוצג כיום במוזיאון הלובר, פריז

בֶּס או בִּיסוּ היה, במיתולוגיה המצרית האל המגן על הבית, ובייחוד על אימהות ועל לידה. לימים התפתחה דמותו, והוא הפך לאל המביא מזל טוב, ולאל המגן על הטוב מפני הרע.

מקור פולחנו של האל בס בנוביה, ופולחנו הגיע למצרים העתיקה כבר בתקופת הממלכה הקדומה.

תיאור דמותו של בס במיתולוגיה המצרית ופולחנו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכתובות קדומות בהן מופיע העל בס לראשונה הוא מתואר כאריה העומד על שתי רגליו האחוריות, שרגליו הקדמיות מונפות באוויר. בתקופות מאוחרות יותר (החל מתקופת הביניים השלישית) בס מתואר כפני אריה או כאדם הלובש עור אריה על גבו.

בס הוא האל המגן על נשים בשעת לידתם, ועל הילודים מיד אחרי הלידה. לימים התפתחה דמותו והוא הפך לאחד מהאלים המגינים על הבית - האל המגן על בית המשפחה מפני נחשים, ורוחות רעות ושומר על הילדים. בשל מעמדו כמגן על הבית והדברים החשובים המצויים בו התפתחה דמותו לאל המגן על כל דבר טוב - והוא נחשב לאל המוזיקה, הריקוד ואף לאל המגן על הזוג המקיים יחסי מין. רקדנים וזמרים קיעקעו את דמותו על ירכיהם.

ציור דמותו של בס ורעייתו בסתת על קיר הבית נועד להגן על החדר, ולעודד פריון.

השפעה תרבותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פולחנו התפשט לקפריסין ובאמצעות מתיישבים פיניקים גם לאיטליה ונשתמר בצורה מסוימת בפולחנו של הקדוש הנוצרי בסוס המגן על פיריון.

המתיישבים הפיניקים שהגיעו לאי איביזה בשנת 654 לפנה"ס קראו לאי בשם זה ("אי ביסו") כי האמינו שהאי הוא מקום מושבו של האל בס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]