אוסיריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פסל אוסיריס ממוזיאון קהיר
אוסיריס (אוסיר) בכתב חרטומים
Q1
D4
A40

אוסיריס (Ὄσιρις) הוא שמו היווני של אל המוות המצרי אוסיר לפי המיתולוגיה המצרית. אוסיריס מוכר גם כאל המתים והשאול. בפניו נשפטו המתים אשר באו בשערי השאול.

אוסיריס הוא אחד מצאצאיו של רע (אל השמש). אוסיריס היה בנו של גב (אל האדמה) ונות (אלת השמים), והיו לו שלושה אחים: אח - סת, ושתי אחיות - איזיס ונפתיס. אוסיריס התחתן עם אחותו איזיס, ויחד הביאו לעולם את התרבות. הוא לימד את בני האדם לעבד את האדמה וליצור לחם, יין ושיכר. אוסיריס ביסס את המאעת (הסדר הקוסמי) ברחבי הארץ וירש את השלטון על הארץ לאחר שהוכיח כי הוא ראוי לכך כצאצאו של אל השמש, בורא העולם רע (ra). הוא אירגן את הארץ ותירבת אותה, שלט בכל מקורותיה של מצרים והביא לה שפע ושגשוג. מימי הנון (המים הקמאיים) היו נתונים לפיקוחו והוא השתית חקלאות המנצלת את גאות ושפל היאור. הצמחייה לבלבה ובעלי החיים התרבו. אוסיריס אף ניהל את מערכות הכוכבים בשמים, וכל האלים רחשו לו כבוד.

אחיו סת שנא אותו וניסה להורגו בכמה הזדמנויות. בפעם הראשונה פיתה אותו שייכנס אל תוך ארון מתים ואז הוא סגר אותו היטב וזרק את הארון לנילוס. הארון נסחף לסוריה, למקום בשם ביבלוס, וסביבו צמח עץ שקמה שהסתיר את הארון. מלך ביבלוס, שלא ידע על הארון, ציווה לכרות את העץ ועשה ממנו עמוד. בינתיים איזיס יצאה לחפש את בעלה, וכשמצאה אותו החזירה אותו למצרים. יש לציין שמיתוס זה מתבסס על כתבי פלוטארכוס היווני (המאות ה-2-1 לספירה) ולא על ספרות המתים. סת שוב ניסה להורגו אך הפעם חתך את גופו לפיסות קטנות ופיזרן בכל מצרים. איזיס אספה את כל החתיכות ובעזרת כשפים החזירה אותו לחיי נצח. אולם, כאשר הושלמה מלאכת האיחוי התברר כי לאל חסר את איבר מינו, כיוון שזה נבלע בידי שפמנון. מסיבה זו נחשב השפמנון ליצור טמא בעיני המצרים.

אוסיריס שלט על מצרים המיושבת, עד שסת רצח אותו. לאחר החייאתו, הוא קיבל את השלטון על ארץ השאול. מותו ותחיתו של אוסיריס מסמלים את הגאות והשפל של הנילוס. בנו הורוס (חור) נקם בסת על רצח אביו, הביס אותו וקיבל לידיו חזרה את השלטון על מצרים.

בטקס הדתי של הפולחן המצרי היה נהוג להכין פסלוני בוץ בדמותו של אוסיריס, בהם היו נעוצים זרעים; את הפסלים השליכו לנילוס, וכשהזרעים החלו לנבוט היה זה סימן לתחייתו של האל.

בשל תחייתו נחשב האל גם לאל הבריאות.

אוסיריס נחשב המקביל לאדוניס במיתולוגיה הכנענית ולתמוז במיתולוגיה המסופוטמית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אוסיריס בוויקישיתוף