דוד בן יהודה מסר לאון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
דוד בן יהודה מסר לאון
עמוד השער של ספרו תהילה לדוד
עמוד השער של ספרו תהילה לדוד
לידה שנות ה־70 של המאה ה־15 עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 1526 עריכת הנתון בוויקינתונים
תקופת הפעילות ? – 1526 עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

רבי דוד בן יהודה מסר לאון (לעיתים מסיר ליאון וכן מיסיר ליאון; נולד ב-1470 לערך) היה רב, פוסק ופילוסוף, מראשי יהדות איטליה בראשית המאה ה-16, בנו של ר' יהודה מסר לאון. חיבר את הפירוש "עין הקורא" למורה נבוכים לרמב"ם ואת הספר הפילוסופי "תהלה לדוד".

תולדות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד ככל הנראה בעת שהות אביו בוונציה. התחנך בישיבת אביו בנאפולי והוסמך לרבנות במלאת לו 18 שנים, על דעת רבני הישיבה. לאחר מכן למד בישיבתו של רבי יהודה מינץ בפדובה ונסמך על ידו. בנוסף ללימודי דת למד גם פילוסופיה ובפרט קרא את ספרי אריסטו והרמב"ם.

בשנת 1510 לערך עבר לוולורה שבאלבניה לשמש שם ברבנות אצל קהילת מגורשי פורטוגל שהגיעו אל העיר. אל העיר הגיעו גם רבים ממגורשי ספרד, שהנהיגו קהילה נפרדת ואף דרשו להשליט את מנהגיהם על פני המנהג האיטלקי המקובל. הקרע בין קהילת מגורשי פורטוגל לקהילת מגורשי קסטיליה הגיע לשיא בערב יום כיפור. אחד ממוקדי המחלוקת היה מנהג "הסמיכה האשכנזית" שהיה נפוץ בקהילות איטליה ואלבניה, אך גולי ספרד לא הכירו בו.[1] על מנת לחדד את עמדתו כתב הרב את הספר "כבוד חכמים", הדן בנושא הסמיכה לרבנות ביהדות איטליה. ספר זה יצא בדפוס חברת "מקיצי נרדמים" בברלין, תרנ"ט.

חיבורו העיקרי, "תהלה לדוד", ראה אור על ידי נכדו, אהרן לבית ליאון בקושטא בשנת ה'של"ז (1577). החיבור הולך בעקבות הרמב"ם בשלושה עניינים: ערך התורה ומעלתה, יסודות התורה והמצוות ועיקרי האמונה ונכתב כחלק מהפולמוס שניהל המחבר עם מבקרי הרמב"ם רלב"ג, ר' יוסף אלבו ודון יצחק אברבנאל.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • חוה תירוש-רוטשילד, משנתו הפילוסופית של ר’ דוד בן יהודה מסיר ליאון, חיבור לשם קבלת תואר דוקטור, האוניברסיטה העברית, תשל"ח 1978.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ישראל שציפנסקי, "בעניין סמיכת חכמים", אור המזרח מד (תשנ"ו), עמ' 54, אות ה; "דין סמיכה והוראה בזמן הזה", עמ' 85 ואילך.