דלתא 3

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דלתא 3
Delta III.svg
איור של המשגר דלתא 3
ייעוד משגר לוויינים
משפחה דלתא
יצרן בואינג
ארץ ייצור Flag of the United States.svg  ארצות הברית
היסטוריית שיגורים
סטטוס לא פעיל
אתרי שיגור SLC-17, נמל החלל קייפ קנוורל
שיגורים 3
הצלחות 0
כשלונות 2
חלקיות 1
שיגור ראשון 27 באוגוסט 1998
שיגור אחרון 23 באוגוסט 2000
יכולת
מטען ל-LEO 8,290 ק"ג
מטען ל-GTO 3,810 ק"ג

דלתא 3אנגלית: Delta III) הוא משגר לוויינים חד-פעמי שיוצר על ידי החברה האמריקנית הרב לאומית בואינג, שהיה חלק מסדרת הטילים דלתא. המשגר שוגר לראשונה ב-26 באוגוסט 1998, אך השיגור הסתיים בכישלון. לאחר כישלון נוסף ולאחריו שיגור שהוכרז כהצלחה אך בעצם לא הגיע למסלול הנכון, יצור הדלתא 3 הופסק. הדלתא 3 יכול היה לשאת מטען כבד כפליים מקודמו, הדלתא 2.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במרוצת שנות ה-90 יותר ויותר לוויינים יוצרו במשקלים גבוהים. כיוון שהדלתא 2 לא יכול היה לשאת חלק מן המשקלים הגבוהים הללו ומכיוון שבואינג חשה בצורך להיות בקדמת השוק, החל פיתוחו של הדלתא 3 שבסופו המשגר שוגר באוגוסט 1998.

שיגורו הראשון של הדלתא 3 הסתיים בכישלון, כשתוכנות שהועברו מהדלתא 2 גרמו לשגיאה במערכת הניווט בזמן פעילות השלב הראשון. המשגר נהרס ואיתו גם הלוויין ששיגר, הגאלקסי אקס שהיה לוויין תקשורת שנועד לשימוש ארצות הברית ומדינות באיים הקריביים.‏[1]

השיגור השני נערך ב-4 במאי 1999, גם שיגור זה הסתיים בכישלון. הכישלון נגרם מבעיית לחץ במנוע השלב השני שגרמה לכיבוי המנוע. כתוצאה מכך לוויין האוריון 3, שהיה לוויין תקשורת לשימוש באוקיאניה ומזרח אסיה, הגיע למסלול נמוך במקום למסלול גאוסטציונרי וכך לא יכול היה לממש את מטרתו.‏[2]

השיגור השלישי והאחרון נערך ב-23 באוגוסט 2000 וכלל רק מטען מדומה. המסלול שאליו הגיע המטען היה נמוך בכ-6,000 ק"מ מהמסלול המבוקש אך השיגור עדיין נחשב להצלחה חלקית.

כתוצאה מהחלשות שוק הלוויינים, אי-אמון במשגר בגלל ההיסטוריה העגומה שלו והתקרבות סיום פרויקט משגר הדלתא 4 השיגור השלישי היה האחרון של הדלתא 3 ויצורו הופסק.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]