ההיסטוריה של המחר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ההיסטוריה של המחר
כריכת ההיסטוריה של המחר.jpg
עטיפת הספר 'ההיסטוריה של המחר'. עיצוב: אמרי זרטל
מידע כללי
מאת יובל נח הררי
שפת המקור עברית
הוצאה
הוצאה הוצאת דביר
שנת הוצאה 2015
מספר עמודים 480
סדרה
ספר קודם קיצור תולדות האנושות
ספר הבא 21 מחשבות על המאה ה-21
קישורים חיצוניים
מסת"ב ISBN 978-965-552-988-3
הספרייה הלאומית 003887014, 003806702

ההיסטוריה של המחר הוא ספר מדע פופולרי מאת פרופסור יובל נח הררי מהחוג להיסטוריה באוניברסיטה העברית בירושלים שיצא לאור בהוצאת דביר בשנת 2015.

כמו בספרו הקודם, קיצור תולדות האנושות, בוחן הררי את מהלך ההיסטוריה תוך תיאור של השתלשלות האירועים ועוסק בחוויה האנושית האינדיבידואלית ובסוגיות אתיות העולות מן ההיסטוריה. "ההיסטוריה של המחר", בניגוד לקודמו, עוסק יותר ביכולות שפיתח האדם (הומו ספיינס) לאורך שנות קיומו, ביסוס מעמדו כחיה השולטת בעולם ומנסה לצייר תמונה עתידית באשר להמשך קיומו של המין האנושי, אם בכלל. במהלך הספר נבחנים גם היבטים פילוסופים רבים כמו החוויה האנושית, אינדיבידואליות, הרגש האנושי ותודעה. כמו כן, מציג הספר תמונה עכשווית באשר ליכולותיו והישגיו של האדם.

תזות מרכזיות בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מאז המהפכה הלשונית לפני כ-70,000 שנים חיים בני האדם ב-"סדרים מדומיינים" דוגמת מדינות, גבולות, דת, כסף, את כולם יצר האדם כדי לאפשר שיתוף פעולה רחב היקף בין פריטי בני האדם השונים.
  • יכולתו הכבירה של האדם לתת משמעות למעשיו ולמחשבותיו אפשרה לו להגיע להישגיו הרבים.
  • הומניזם, פולחן האדם, שיסד האדם בעצמו ואשר העמיד את האדם ורצונותיו בראש סדר העדיפויות העולמי תוך ביסוס מעמדו כחיה השלטת בעולם הוא הדת (לפי הגדרתו של הררי לדת) השלטת החל מהמאה ה-20.
  • האיום שיש לקדמה הטכנולוגית על האדם וההומניזם והעמדת שאלות לגבי המשך יכולתו של האדם לתת משמעות לחייו בתנאים החדשים שנוצרים וכן באה לנבא את החלפתו ההולכת וקרבה של האדם (הומו ספיינס) באדם-על או אדם-אל (הומו דאוס) אשר ניחן ביכולות על-אנושיות כחיי נצח,[1][2] ובתודעה רחבה יותר.

תרגומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Books-aj.svg aj ashton 01.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא ספרים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.