הליך ההדחה של דונלד טראמפ (2021)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
מליאת בית הנבחרים מצביעה בעד סעיף ההדחה נגד טראמפ, 13 בינואר 2021

הליך ההדחה של דונלד טראמפ ב-2021 (או הליך ההדחה השני של דונלד טראמפ) הוא הליך פוליטי משפטי שהחל בעקבות ההסתערות על הקפיטול. בהליך זה, הודח דונלד טראמפ, נשיאהּ ה-45 של ארצות הברית, בפעם השנייה על ידי בית הנבחרים האמריקאי של הקונגרס ה-117 של ארצות הברית ב-13 בינואר 2021, שבוע ימים בטרם תום נשיאותו. בית הנבחרים אימץ סעיף הדחה בודד: הסתה להתקוממות. נכון להיום, טראמפ הוא נשיא ארצות הברית היחיד (כמו גם נושא משרה פדרלית כלשהי) שהודח פעמיים על ידי בית הנבחרים, כאשר הליך ההדחה הקודם התקיים בדצמבר 2019 (אז זוכה טראמפ במשפט בסנאט).

הרקע להליך ההדחה השני במספר של טראמפ, הוא נסיונו של טראמפ לערער על תוצאות הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2020. בסעיפי ההדחה הוזכרו, בין היתר, שיחת הטלפון טראמפ–רפנספרגר (אנ'), וכן טענות על הסתה להסתערות מצד טראמפ על מתחם הקפיטול שבוע קודם לכן[1]. זמן קצר לאחר ההסתערות על הקפיטול מצד תומכי טראמפ, אמרה ננסי פלוסי, יושבת ראש בית הנבחרים, כי על בית הנבחרים להדיח את טראמפ על שהמריץ "מרד מזוין נגד אמריקה", באם הוא לא יודח בידי הקבינט שלו באמצעות התיקון ה-25 לחוקת ארצות הברית. ב-11 בינואר הציבה פלוסי אולטימטום בפני סגן הנשיא מייק פנס להפעיל את התיקון ה-25 תוך 24 שעות, אחרת איימה כי בית הנבחרים ימשיך בהליך ההדחה[2]. ב-12 בינואר, במכתב שמען לפלוסי, הבהיר פנס כי הוא לא יפעיל את סעיף 4 לתיקון ה-25, מתוך אמונה כי אין פעולה זו "לטובת אומתנו או תואמת את חוקתינו". במקביל, רוב בבית הנבחרים, כולל רפובליקני אחד (אדם קינזינגר), קיבל החלטה הקוראת לפנס להפעיל את התיקון ה-25 או שבית הנבחרים יפעך להדיח את טראמפ[3].

ב-11 בינואר 2021 הוצג סעיף ההדחה בפני מליאת הנבחרים, בו הואשם טראמפ ב"הסתה להתקוממות נגד הממשלה הפדרלית של ארצות הברית ופעולות בלתי-חוקיות בקפיטול"[4]. סעיף ההדחה הוצג תחת חסותם של למעלה מ-200 חברי בית הנבחרים[5].

ההדחה של טראמפ על ידי בית הבנחרים היא הפעם הרביעית בהיסטוריה של ארצות הברית בה הודח נשיא מכהן בידי בית הנבחרים בפעם והפעם הראשונה בה הודח נשיא מכהן פעמיים[6]. בעבר הדוחו בידי בית הנבחרים הנשיאים, אנדרו ג'ונסון (ב-1868), וביל קלינטון (בשנת 1999). בהדחת טראמפ תמכו עשרה נציגים רפובליקנים[7], מה שהפך אותה להדחה זו בעלת ההסכמה הרחבה ביותר להדיח נשיא בקרב חברי מפלגתו.[8]. בנוסף, הייתה זו ההדחה הראשונה בה הצביעו כל חברי סיעת הרוב בבית הנבחרים פה אחד בעדה. סנאטורים רפובליקנים אחדים הביעו תמיכה בהרשעתו של טראמפ, בהם ליסה מרקאוסקי מאלסקה ובן סאס מנברסקה. לו יקיים הסנאט משפט, נדרש רוב בן שני שלישים מחברי הסנאט בעד הרשעתו של טראמפ על מנת להרשיעו. עד היום, מעולם לא הורשע נשיא בידי הסנאט במסגרת הליך הדחה. באם יורשע טראמפ, יוכל הסנאט, בהצבעה הדורשת רוב פשוט, לפסול לצמיתות את טראמפ מלאייש משרה ציבורית בעתיד (Disqualification).

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר ההסתערות על הקפיטול בינואר 2021 על ידי תומכיו של נשיא ארצות הברית היוצא דונלד טראמפ, האשימו אותו גורמים ממשלתיים בשידול לאלימות וקראו להדיחו מתפקידו. חברי המפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית בקונגרס, בהם יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי, מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר, וגורמים אחרים[9] קראו לשלול מיידית מטראמפ את כל סמכויותיו לפי סעיף 4 לתיקון ה-25 לחוקה האמריקאית, לדרוש את התפטרותו המיידית מתפקידו, או להדיח אותו מתפקידו באמצעות הליך הדחה.

על פי חוקת ארצות הברית:

תמיכה בהדחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

על פי בנג'י סרלין, פרשן פוליטי של חדשות NBC, נכון לערב ה-7 בינואר, למעלה מ־200 חברי בית הנבחרים וסנאטורים קראו לסילוקו של טראמפ באמצעות הפעלת התיקון ה-25[12] או לחלופין התחלת הליך הדחה[13]. יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי אמרה כי בית הנבחרים יפעל להדחת טראמפ בשל הסתה ל-"מרד מזוין נגד אמריקה" אם הקבינט שלו לא ישלול ממנו את סמכויותיו וידיח אותו מתפקידיו באמצעות התיקון ה-25 לחוקה האמריקאית.[14][15]

דובר מטעם הבית הלבן הגיב כי הליך הדחה פוליטי זה מטעם הדמוקרטים, 12 יום לפני סיום כהונתו של טראמפ, רק יגרום לפילוג המדינה, בזמן שטראמפ קרא לאיחוי ולאחדות.[16]

הליך ההדחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 בינואר 2021 התכנס בית הנבחרים על מנת להצביע על הדחתו של הנשיא בעוון הסתה להתקוממות, ובכך הפך אותו לנשיא הראשון שעבר פעמיים הליך הדחה בבית הנבחרים, ואף הצביע בעד הדחתו. להלן תוצאות ההצבעה:

סיעה סעיף 1: הסתה להתקוממות
Symbol support vote.svg בעד Symbol oppose vote.svg נגד Symbol neutral vote.svg נמנעים לא הצביעו
דמוקרטים 222
רפובליקנים 197
סך הכול (433)[17] תוצאה: הסעיף אומץ, בית הנבחרים הדיח את טראמפ בפעם השנייה

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ טד בראט, US Capitol secured, 4 dead after rioters stormed the halls of Congress to block Biden's win, באתר CNN‏, 7 בינואר 2021 (באנגלית)
 2. ^ Democrats give VP Mike Pence ultimatum to remove Trump from White House, באתר BBC News‏, 11 בינואר 2021 (באנגלית)
 3. ^ אלנה וייז, House Approves 25th Amendment Resolution Against Trump, Pence Says He Won't Invoke, באתר NPR‏, 12 בינואר 2021 (באנגלית)
 4. ^ הגרדיאן ו-APהדמוקרטים הציגו את סעיף ההדחה נגד טראמפ: "הסית להתקוממות", באתר הארץ, 11 בינואר 2021
 5. ^ אלכס מו, דרה גרגוריאן ורבקה שבד, Lawmakers called back to D.C. to vote on Trump's impeachment, removal under 25th Amendment, באתר NBC News‏, 11 בינואר 2021 (באנגלית)
 6. ^ ליסה מסקרו, מרי קלייר ג'לוניק, ג'ונתן למייר ואלן פראם, Trump impeached after Capitol riot; historic second charge, באתר AP‏, 12 בינואר 2021 (באנגלית)
 7. ^ בארט ג'נסן, מורין גרופ, ניקולס וו, דייוויד ג'קסון, Live impeachment updates: Donald Trump impeached for ‘incitement’ of mob attack on US Capitol, באתר USA Today‏, 12 בינואר 2021 (באנגלית)
 8. ^ שונם סת', Trump's 2nd impeachment is the most bipartisan in US history, באתר Business Insider‏, 13 בינואר 2021 (באנגלית)
 9. ^ "Capitol riot: Democrats seek Trump's removal from office". BBC News. 7 בינואר 2021. בדיקה אחרונה ב-7 בינואר 2021. 
 10. ^ Bomboy, Scott (12 באוקטובר 2017). "Can the Cabinet “remove” a President using the 25th amendment? - National Constitution Center". National Constitution Center – constitutioncenter.org (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-8 בינואר 2021. 
 11. ^ Moneymaker, Anna (7 בינואר 2021). "Calls to replace Trump via the 25th Amendment are growing. Here’s why it’s never happened before.". History & Culture (באנגלית). בדיקה אחרונה ב-8 בינואר 2021. 
 12. ^ סוכנויות הידיעות, התיקון ה-25 לחוקה: השרים יכולים להדיח את טראמפ, באתר ynet, 7 בינואר 2021
 13. ^ @BenjySarlin (7 בינואר 2021). "Now over 200+ House and Senate members calling for Trump's removal via 25A or impeachment per our ongoing tally by @bkamisar @Ed_Demaria @mel_holzberg." (Tweet) – באמצעות Twitter. 
 14. ^ Conradis, Brandon (7 בינואר 2021). "Pelosi vows to impeach Trump again — if Pence doesn't remove him first". TheHill. 
 15. ^ רויטרס, ניו יורק טיימס, אי-פיו והארץ, דיווח: הדמוקרטים מתכוונים להציג ביום שני סעיפי הדחה נגד טראמפ, באתר הארץ
 16. ^ White House says impeachment would further divide the country, באתר פוקס ניוז
 17. ^ שני מושבים בבית הנבחרים, מחוז הקונגרס החמישי של לואיזיאנה ומחוז הקונגרס ה-22 של מדינת ניו יורק, היו לא מאוישים בעת ההצבעה.