אנדרו ג'ונסון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנדרו ג'ונסון
(29 בדצמבר 1808; ליד אליזבת'טון שבטנסי - 31 ביולי 1875) (בגיל 66)
Andrew Johnson.jpg

אנדרו ג'ונסון
שם בשפת המקור Andrew Johnson
מדינה ארצות הברית
מפלגה המפלגה הדמוקרטית (אולם לנשיאות הגיע על ידי שנבחר כסגן נשיא מטעם המפלגה הרפובליקנית, תחת השם National Union)
בת-זוג
נשיא ארצות הברית ה-17
תקופת כהונה 15 באפריל 1865 - 3 במרץ 1869 (3 שנים ו-46 שבועות)
סגן אין
הקודם בתפקיד אברהם לינקולן
הבא בתפקיד יוליסס סימפסון גרנט

אנדרו ג'ונסוןאנגלית: Andrew Johnson‏; 29 בדצמבר 1808 - 31 ביולי 1875) היה נשיאה ה-17 של ארצות הברית.

ראשית חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ונסון נולד בצפון קרוליינה להורים ג'יקוב ג'ונסון ומארי מקדונה. ג'ונסון לא למד במסגרת רשמית והיה בעל חינוך עצמי. בגיל 13 התמנה לשוליה לחייט. ב-1826 עבר לטנסי, שם המשיך בעבודתו כחייט.

בשנת 1828 מונה ג'ונסון כחבר מועצה בגרינוויל טנסי בתפקיד זה שימש עד לשנת 1830, בשנת 1834 מונה לראש עיריית גרינוויל ושימש בתפקיד עד לשנת 1838. כמו כן היה ג'ונסון גם חבר בקונגרס של טנסי מ-1835 עד 1837 ומ-1839 עד 1841, ונבחר לסנאט של טנסי ב-1841.

עלייתו בפוליטיקה הארצית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1843 נבחר ג'ונסון מטעם המפלגה הדמוקרטית כחבר בבית הנבחרים של ארצות הברית מטעם טנסי והוא כיהן בתפקיד עד 1853, במהלך כהונתו היה יו"ר הוועדה להוצאות כספיות.

ב-1853 נבחר למושל מדינת טנסי וכיהן בתפקיד זה עד 1857, כשנבחר לחבר בסנאט של ארצות הברית , תפקיד שהחזיק החל מ-8 באוקטובר באותה השנה ועד פרישתו ב-4 במרץ 1862. במהלך כהונתו היה יו"ר הוועדה לביקורת חשבונות ושליטה על הוצאות כספיות. בשנת 1862 הוא מונה על ידי הנשיא לינקולן למושלה הצבאי של טנסי (בעקבות כיבושה במלחמת האזרחים).

סגנות הנשיא והנשיאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ונסון הדמוקרט נבחר לסגן הנשיא מטעם המפלגה הרפובליקנית, ששינתה את שמה באופן זמני למפלגת "איחוד לאומי" (National Union), תחת הנשיא לינקולן בבחירות של 1864 והושבע לתפקידו ב-4 במרץ 1865. בעקבות רצח הנשיא לינקולן ב-15 באפריל 1865 מונה ג'ונסון לתפקיד נשיא ארצות הברית. ג'ונסון היה סגן הנשיא הראשון שהתמנה לנשיא בעקבות התנקשות בנשיא, והשלישי שהתמנה בעקבות מותו של הנשיא.

בתפקידו כנשיא פיקח על בנייתה מחדש של ארצות הברית, ובמיוחד של הדרום, בעקבות מלחמת האזרחים. מדיניותו הפייסנית כלפי המדינות המורדות, כמו גם הווטו שהטיל על הצעות לחקיקת חוקי זכויות אזרח (שנועדו לשפר את מצבם של השחורים בדרום), עוררו כעס רב כלפיו בקונגרס שנשלט על ידי הרפובליקנים הרדיקלים. מבחינה פוליטית מצבו של ג'ונסון היה קשה ביותר, הוא היה דמוקרט וחסר בסיס כוח או אהדה במפלגה הרפובליקנית, ומכיוון שבאותה העת מדינות הדרום טרם התקבלו חזרה לאיחוד הקונגרס היה משולל חברים דמוקרטים.

ניסיון ההדחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות המחלוקות המרות עם הקונגרס, עלתה ההצעה להדיחו. ההצעה עברה בקונגרס ב-24 בפברואר 1868. בעקבות כך ב-5 במרץ 1868 הקים הסנאט בית דין לבדיקת ההאשמות נגדו, שכללו 11 סעיפים. לאחר שלושה חודשים נערכה ההצבעה, ולמרות ש-35 סנאטורים הצביעו נגדו ורק 19 בעדו, הוא זוכה מההאשמות מכיוון שהיה נחוץ רוב של שני שלישים להרשעה, והיה חסר קול אחד להשגת רוב שכזה (נערכו שתי הצבעות, ב-16 במאי 1868 על הסעיף ה-11, וב-26 במאי על הסעיפים האחרים). בדיעבד הסתבר שלא היה בסיס להאשמות, והיה זה ניסיון של הרפובליקאים הרדיקלים להדיחו, בניסיון להפוך את הנשיאות למשרה הכפופה לרצון הקונגרס.

ג'ונסון היה הנשיא הראשון שעמד בפני משפט הדחה בסנאט, והיחיד עד לניסיון הדחתו של ביל קלינטון ב-1998.

הוא פרש מהנשיאות בתום כהונתו ב-4 במרץ 1869.

לאחר הנשיאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ונסון התמודד בחוסר הצלחה על מקום בסנאט של ארצות הברית ב-1869, ועל מקום בקונגרס ב-1872.

בשנת 1875 נבחר מטעם המפלגה הדמוקרטית לסנאט וכיהן בתפקיד זה עד יום מותו ב-31 ביולי באותה השנה.

ג'ונסון נקבר בגרינוויל, טנסי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אנדרו ג'ונסון בוויקישיתוף


ג'ורג' וושינגטוןג'ון אדמסתומאס ג'פרסוןג'יימס מדיסוןג'יימס מונרוג'ון קווינסי אדמסאנדרו ג'קסוןמרטין ואן ביורןויליאם הנרי הריסוןג'ון טיילרג'יימס פולקזאכרי טיילורמילרד פילמורפרנקלין פירסג'יימס ביוקנןאברהם לינקולןאנדרו ג'ונסוןיוליסס סימפסון גרנטרתרפורד הייזג'יימס גרפילדצ'סטר ארתורגרובר קליבלנדבנג'מין הריסוןגרובר קליבלנדויליאם מקינליתאודור רוזוולטויליאם האוורד טאפטוודרו וילסוןוורן הרדינגקלווין קולידג'הרברט הוברפרנקלין דלאנו רוזוולטהארי טרומןדווייט אייזנהאוארג'ון פיצג'רלד קנדילינדון ג'ונסוןריצ'רד ניקסוןג'רלד פורדג'ימי קרטררונלד רייגןג'ורג' הרברט ווקר בושביל קלינטוןג'ורג' ווקר בושברק אובמה החותם של נשיאי ארצות הברית.
ג'ון אדמסתומאס ג'פרסוןארון ברג'ורג' קלינטוןאלברידג' גרידניאל תומפקינסג'ון קלהוןמרטין ואן ביורןריצ'רד ג'ונסוןג'ון טיילרג'ורג' דאלאסמילרד פילמורויליאם רופוס קינגג'ון ברקינרידג'האניבל המליןאנדרו ג'ונסוןסקיילר קולפקסהנרי וילסוןויליאם א. וילרצ'סטר ארתורתומאס הנדריקסלוי פ. מורטוןעדלי סטיבנסוןגארט הוברטתאודור רוזוולטצ'ארלס וורן פיירבנקסג'יימס שרמןתומאס מרשלקלווין קולידג'צ'ארלס דאווסצ'ארלס קרטיסג'ון גארנרהנרי וולאסהארי טרומןאלבן ברקליריצ'רד ניקסוןלינדון ג'ונסוןיוברט האמפריספירו אגניוג'רלד פורדנלסון רוקפלרוולטר מונדיילג'ורג' הרברט ווקר בושדן קוויילאל גורדיק צ'ייניג'ו ביידן החותם של סגן נשיא ארצות הברית.