לדלג לתוכן

השמיניה (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
השמיניה
סמליל הסדרה
סמליל הסדרה
שיר הנושא "מול כל העולם" - לירון לב
סוגה סדרת נעורים, מדע בדיוני, מתח, אקשן, רומנטיקה, דרמה
יוצרים גיורא חמיצר
כותבים גיורא חמיצר (תסריטאי ראשי, עונות 1-3 + פיתוח עלילה ודמויות), חן קלימן (תסריטאית ראשית, עונות 4-5)
בימוי רובי דואניאס, יוני גרא (עונה 1), רועי פלורנטין (עונות 1-2)
שחקנים ידידיה ויטל
הילי ילון
עדי הימלבלוי
דון לני גבאי
דני לשמן
מיכאל אלוני
שירה וילנסקי
אבי קורניק
טל מוסרי
דור צויגנבום
לימור אטיאס
נועם לוגסי
אור טרגן
עמית יגור
דין מירושניקוב
בן רביאן
דריה שיזף
אביב בוכלר
איתמר כרמלי
פרסים פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה לשנת 2006 (עונה שנייה), פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה לשנת 2007 (עונה שלישית)
ארץ מקור ישראלישראל ישראל
שפות עברית
מספר עונות 5
מספר פרקים 212 (כולל פרק מאחורי הקלעים)
הפקה
מפיק נאוה קולטון, עינת זילבר-דמארי
מפיקים אחראים: טמירה ודודו ירדני
חברת הפקה טדי יזמות והפקות, נגה תקשורת
עורכים

חן קלימן, דרור אשכנזי (עונות 1-2),

דפנה ממן (עונות 2-3), דגנית אטיאס גיגי (עונה 3), ליבי בן עמוס (עורכת וידאו, עונה 3)
אתר צילומים ג.ג. אולפני ישראל - ירושלים (נווה-אילן)
בעלי תפקידים נוספים עיצוב אומנותי: ערד שאואט
ייעוץ אומנותי: יואב צפיר
ליהוק: אסתר קלינג
מוזיקה טל ירדני, דני רייכנטל
אורך פרק 25–45 דקות (פרקים כפולים)
שידור
רשת שידור ערוץ הילדים, HOT
תקופת שידור מקורית 5 ביוני 20053 באוקטובר 2014
קישורים חיצוניים
דף התוכנית ב-IMDb

השמיניה היא סדרת טלוויזיה ישראלית מסוגת דרמת נעורים ומדע בדיוני ששודרה בשנים 20052007 במשך 3 עונות בערוץ הילדים ללקוחות HOT[1]. בנוסף, יצאה סדרת ספרים המבוססים על הסדרה[2]. את הסדרה יצר וכתב גיורא חמיצר וביים רובי דואניאס. הסדרה הופקה על ידי נגה תקשורת וטדי הפקות[3].

בשנת 2013 חודשה הסדרה לסדרה בת- השמיניה הדור הבא, אשר נכתבה על ידי חן קילמן וכללה 2 עונות.

ב-21 במאי 2023 הוכרז בעמוד הטיקטוק של גיורא חמיצר על עונה חדשה שתעלה בפלטפורמת טיקטוק.[4]

סקירת הסדרה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
עונהפרקיםשודרה לראשונה (ישראל)
הפרק הראשוןהפרק האחרון
1605 ביוני 200524 באוקטובר 2005
2551 בינואר 200616 במרץ 2006
35015 באוקטובר 20067 בפברואר 2007
44729 בספטמבר 201322 ביולי 2014

פרקים 1–60 (59 פרקי עלילה + פרק מאחורי הקלעים)

אבנר הלוי הוא מדען מוכשר וחברו של עמוס דביר, אשר מכנס שמונה ילדים (בהתחלה שישה, מאיה ויונתן בשמותיהם הבדוים איה וניני שבאו מאמריקה הצטרפו גם הם לפרויקט שלא במתוכנן לאחר מות אביהם, עמוס) לפרויקט סודי בשם "השמיניה" שמוסווה בתור כיתה ט'8 בבית ספר רבין שבתל אביב. בפרויקט מגלים כי לחבורה יש גלי "למדא"[5], שזו אנרגיה מוחית מיוחדת. אבנר הוא אביהם של אדם - אחד מילדי הפרויקט, ושל רותם - חברתה הטובה ביותר של מאיה (ובשמה הבדוי ״איה״) כשהייתה בת 10. בעברו, היה אבנר חלק מקבוצת מדענים, כשאיתו מדען בשם עמוס (אביהם של מאיה ויונתן) ורוברטו. הניסוי של השלושה נדחה, ורוברטו היה מאוכזב מכך. בעקבות זאת לילי אשתו של עמוס השתמשה בשני ילדיה, מאיה ויונתן שהיו אז בני 3, אך הניסוי כשל. בזמן שעמוס ואבנר מנסים להבין את שקרה, רוברטו מציל את שני הילדים מאש ונכווה קשות בצווארו.

בפרק הראשון עמוס ״מת״ לכאורה ימים ספורים אחרי שהוא מכניס את ילדיו מאיה ויונתן, שהיו תאומים בני 10, למכונה שבנה בשם "טורבו טיים". המכונה מבגרת את שני הילדים והופכת אותם בין לילה לבני 15. מאיה ויונתן מצטרפים לפרויקט "השמיניה", אך בשמותיהם הבדויים "איה" ו"ניני". הם חוברים לאדם, נטשה, רוני, אבי, מיקה ודורי, שהופכים לחבריהם הטובים לפרויקט ״השמיניה״ של אבנר. בזמן תקופת הלימודים בבית ספר, אדם ואיה מתקרבים לאחר שאדם נפרד מנטשה, ובהמשך הופכים לבני זוג מבלי לדעת שמדובר במאיה, חברה של אחותו הצעירה רותם. בנוסף איה מתכתבת עם רותם במיילים במחשב כשרותם חושבת שמדובר במאיה שנמצאת באמריקה עם אביה עמוס ואחיה יונתן. במקביל, רוני נפרדת מאילן לאחר שגילתה לו את הגיל האמיתי שלה ומתחילה להתקרב לניני, והם הופכים לבני זוג. בהמשך מתגלה כי עמוס לא באמת מת, אלא הכניס את עצמו ל״טורבו טיים״ בפעולה הפוכה - והצעיר את עצמו, כשהוא נושא את השם הבדוי ״דדי״. הוא הופך למורה להיסטוריה של הפרויקט ונאלץ להסתיר את זהותו מילדיו. בהמשך, דדי (עמוס) נהפך לבן זוגה של דגנית המחנכת של "השמיניה" ואימו של בן-בן שהיה חברו הטוב ביותר של יונתן (ובשמו הבדוי ״ניני״) בתקופה שהיה בן 10. בהמשך דדי (עמוס) מגלה לילדיו מאיה/איה ויונתן/ניני שהוא אבא שלהם. בהמשך העונה מגיעה לארץ לילי, אמם של מאיה ויונתן, ועוברת לגור איתם אחרי 7 שנים שבהן לא התראו כי היא ברחה מעמוס ועזבה את הארץ. לילי מתגלה כפושעת העובדת עם רוברטו (חבר שהיה בשלישייה של עמוס, אבנר ורוברטו), במטרה לגנוב את אנרגיית ה״למדא״ שבמוחות ילדי הפרויקט (ילדי ״השמיניה״). במקביל, רותם ובן-בן מתחילים לחשוד שמשהו לא בסדר ומחליטים לחפש את מאיה ויונתן, אבל כל פעם הם מוצאים את איה וניני. לקראת סיום העונה לילי נכשלת במשימתה ונשלחת לכלא, ורוברטו נאלץ לברוח מהארץ. במהלך העונה חברי השמיניה גילו על כך שאיה וניני הם למעשה מאיה ויונתן בני ה-10, למרות שאיה סיפרה לאדם בשלב מוקדם יותר ונהיה לראשון שידע את האמת, ובנוסף איה וניני מספרים את האמת לרותם ובן-בן (כאשר איה מתגלה בפני רותם באופן ספציפי דרך המייל במחשב). בפרק הסיום, דדי מחליט להחזיר את איה וניני לגילם וזהותם המקורית. ניני נכנס למכונה וחוזר לגיל 10, בעוד איה המתלבטת מסרבת ובוחרת להישאר בגיל 15 ולהיות בת הזוג של אדם שהבין שעשה טעות.

פרקים 61–115 (55 פרקי עלילה)

כחצי שנה לאחר אירועי העונה הראשונה, אבנר ודדי עומדים למשפט על הפעלת הפרויקט. לאחר שהפרויקט נסגר, נאלצים שמונת הילדים לחזור לכיתות הרגילות שלהם. יאיר נבחר לראשות הממשלה, ורגע לפני גזר הדין מחליט להעיד במשפט בעד אבנר ודדי ובכך מציל אותם מעונש מאסר. דדי נאלץ לפרק את מכונת ה"טורבו-טיים" מכיוון שהוצאה מחוץ לחוק במהלך גזר הדין, ובפעם האחרונה מכניס אליה את בנו ניני ומחזיר אותו לגיל 15. פרויקט השמיניה מופעל מחדש, אך לא כמסגרת בבית הספר, אלא במיקום סודי בקניון עזריאלי בתל אביב שקראו לו ״המצפה״ במטרה שלא יסגרו שוב את הפרויקט. במקביל, איה רבה ומתרחקת מאביה, בזמן שהיא פוגשת את אמה לילי בבית הכלא ומתקרבת אליה. לילי מציעה לאיה לברוח איתה לחו"ל, ואיה מסכימה, אך במהלך הטיסה שלה המטוס מתרסק בים, והיא מוכרזת כנעדרת. לאחר חיפושים רבים אחריה - נקבע מותה. משפחתה וחבריה מתאבלים עליה במשך זמן רב, אבל ניני הוא היחיד שהאמין שהיא עדיין חיה, ומסרב להשלים עם הידיעה שהיא מתה. במהלך היעדרותה של איה, דגנית מוצאת חסרת בית בשם ניצן, ומציעה לה להתארח בבית משפחת דביר. לבסוף ניצן עוברת לגור עם דגנית ודדי בחדרה של איה, ולאחר שגילו שיש לה גלי למדא היא מצטרפת לשמיניה. בהמשך העונה מתגלה כי איה לא מתה, אלא נחטפה מהמטוס על ידי כת בשם "סקורפיו" שכולאת אותה במתחם סגור במדבר. איה מנסה פעמים רבות לברוח מהמתחם בו נכלאה - אך צמיד חשמלי שעל רגלה מונע ממנה לצאת מהמקום, בכך שהוא מחשמל אותה בכל פעם שהיא מתרחקת. בעקבות כך, היא נאלצת לשרוד לבדה, ללא אוכל ועם מעט מי באר. לכאורה, הכת "סקורפיו" מנצלת את איה כדי להפיץ את משנתם, באמצעות הלמדא קלאוד, למאמיניה של הכת. הם עושים זאת כדי להעביר את הבשורה שלהם לכל העולם, אך מאוחר יותר מתגלה כי הזקן (מנהיג הכת) למעשה הוא אדם צעיר שבעקבות הטורבו-טיים הפך לזקן ובעצם רצה את הלמדא בשביל לחיות חיי נצח. בהמשך בחנו את התיאוריה של ניני לגבי העובדה שאיה עדיין חיה, ולאחר שבועות ארוכים של חיפושים אחריה, הוריה וחברי השמיניה מוצאים אותה ומופתעים לראותה בחיים, אך כולם נתפסים וצופים בחברי הכת שעומדים לשאוב למדא מאיה וניני. בסיום העונה שני האחים ניצלים ואיתם חברי השמיניה, בעוד חברי הכת נאסרים או מתים. הזקן, מנהיג הכת, מצליח להצעיר את גופו ולהיעלם מפני המשטרה, אך מת לאחר שעות ספורות כתוצאה מתופעות הלוואי של הטורבו־טיים. מתחילת העונה מקבלת נטשה זרי פרחים, בסופו של דבר מתגלה האדם כדניאל, צעיר עשיר ופילנתרופ לכאורה, שיוצא עם רוני ונטשה בו־זמנית. דניאל התגלה כחבר הכת "סקורפיו". כמו כן מתגלה כי גם מולי, ראש לשכתו של יאיר, הוא חבר בכת. רוני ונטשה קושרות את דניאל, אך הוא בורח ולא יודעים מה עלה בגורלו. דגנית מגלה שהיא בהריון מדדי ומספרת לו את הידיעה, וזאת לאחר ששלומיק הציע לה נישואים. איה חוזרת לביתה, וניצן עוזבת את הבית ועוברת לגור עם רוני מפני שהחדר שבו גרה חזר לשימושה של איה, וכי רוני חששה לגור לבד בביתה מאחר שהוריה בשליחות באוסטרליה ואחותה אלינור (אלי) טסה ללונדון עם אילן לאחר שהפכו לבני זוג. איה הפגועה לא מסכימה לחזור לאדם לאחר שגילתה כי הוא נמצא בזוגיות עם ניצן לאחר שחשב שאיה מתה, בעוד רוני וניני חזרו להיות ביחד.

פרקים 116–165 (50 פרקי עלילה)

לאחר אירועי העונה הקודמת, מחליטים חברי השמיניה לא להסתבך שוב בצרות ומתחילים לבלות באופן נורמלי את חופשת הקיץ. אלא שאז מגיעה ממקום בלתי צפוי הזמנה להצטרפות להיות סוכנים חשאיים בסוכנות שנקראת "המועצה", אשר בראשותה עומדת אלכס, אחותה של לילי ודודתם של איה וניני. איה לא מוכנה להצטרף כיוון שהיא רוצה לנוח ולהתאושש ממה שעברה ולעזור לדגנית עם ההריון שלה, והשמונה האחרים מסכימים להצטרף למועצה. במקביל, דגנית נמצאת בהריון מתקדם עם תאומים. הרופא של דגנית בהריון הוא יוליוס קלדרון, שבו איה לא מפסיקה לחשוד. בהמשך חשדיה של איה מתבררים כמוצדקים, כיוון שלבסוף מתברר כי יוליוס הוא זה שהשתיל את הלמדא אצל חברי השמיניה (מלבד איה, ניני וניצן שאצלם זה גנטי). הוא השתיל בגופה של דגנית וירוס מסוכן, שלולא ניצן שהצילה אותה הוא היה הורג אותה ואת התינוקות. נוסף לכך, יוליוס מתגלה כאביה של ניצן. במהלך העונה מתברר כי אלכס גייסה את השמיניה על מנת שתוכל להשתיל בתוכם גן שנקרא קריפטון, אשר יכול להפוך את המושתל לאדם המושלם (חסין מפני פגיעות, חזק מאוד, בעל חיים ארוכים ועוד), כיוון שרק אנשים עם גלי למדא יכולים לקלוט את הגן הזה. דניאל (שהיה חבר בכיר בכת "סקורפיו") חוזר, ומתברר שהוא משתף פעולה עם יוליוס. הם חוטפים את ניני, ויוליוס עושה לדניאל ניתוח שינוי פנים על מנת שייראה כמו ניני. דניאל מנצל זאת כדי להתחזות לניני במשך כמה זמן, להשיג את הקוד של הקריפטוגרפיה ולהפליל את רוני ולאחר מכן גם את נטשה ברציחתו של יואל, שוטר וסוכן במועצה. מהבחינה הרומנטית, אדם וניצן ביחד במהלך העונה, עד שהוא מבין כי איה חשובה לו, והם נפרדים. לבסוף אדם חוזר לאיה. ניצן ודורי חוזרים להיות ביחד. נטשה מתאהבת באחד מסוכני המועצה בשם עמרי והם נהפכים לזוג. היחסים של רוני וניני נעמדו במבחן לאחר שמתברר כי דניאל התחזה לניני בחלק מהעונה, אך המצב מסתדר לבסוף. אבי מתאהב באחת מסוכנות המועצה בשם דפי, אך לקראת סוף העונה חוזר למיקה כשהבין שהוא עדיין אוהב את מיקה. דגנית יולדת זוג תאומים - תחילה נולדת בת ואחריה נולד בן. אלכס מסולקת מהמועצה וחוברת ליוליוס ולדניאל. היא חוטפת את התאומים שזה עתה נולדו, מפני שגם להם יש למדא. איה וניצן נשארות עם דגנית ודדי שילדיהם נחטפו, אך בהמשך יוצאות להציל את חברי השמיניה ביחד עם אבנר. בינתיים במערה של יוליוס, אלכס באה לתת לדניאל את התאומים, אך כשהיא מבינה שדניאל רוצה לשאוב מהם למדא, היא לוקחת את התאומים ויורה בדניאל שרודף אחריה, אך היא נהרגת ע״י דניאל והוא לוקח ממנה את התאומים. השמיניה למעט איה וניצן, מגיעים בניגוד לרצונם למערה של יוליוס, והוא אמר להם שהוא הסיבה שיש להם למדא. במערה של יוליוס, דניאל משחק עם רוני ונטשה כנקמה על כך ששתיהן זרקו אותו, נטשה מפסידה ולפי דניאל המפסידה צריכה למות, אך עמרי מגיע ונלחם בדניאל שלבסוף נפצע בידו. ניצן ואיה מגיעות למערה של יוליוס כדי להציל את חבריהן. יוליוס פוגש לראשונה את בתו ניצן שמבקשת ממנו שישחרר את החברים שלה, אך הוא מתנגד. כשניצן באה לירות ביוליוס, דניאל יורה בו ושואב גם מאיה למדא. לאחר שהסתבר שדניאל רוצה את הלמדא רק לעצמו, הוא מסכים לשחרר את התאומים. בשאיבת הלמדא האחרונה שדניאל תכנן לעשות, יוליוס כביכול מקריב את בתו ניצן ומציע לדניאל להוסיף גם אותה לשאיבת הלמדא, ובכך הלמדא קלאוד תהיה יותר חזקה. דניאל נענה להצעה ומוסיף את ניצן לשאיבה, אך בעצם הם תשעה והקריפטון בנוי לשמונה, ובכך התשיעיה בעצתו של יוליוס משתמשים בלמדא קלאוד והורגים את דניאל. בינתיים במועצה, דדי לא מבין איך התאומים הקטנים ואיה וניני נחטפו, אך בסופו של דבר אבנר מחזיר לדדי ולדגנית את התינוקות שלהם. ניצן שואלת את עמרי איך מצא אותם, והוא עונה לה שבזכות השעון שלה. יוליוס אביה של ניצן מת, והיא נשארת יתומה בלי משפחה. דגנית קוראת לתאומים בשמות - לבתה תמר ולבנה ירון.

בפרק האחרון, המועצה רוצה לשאוב את הלמדא מהתשיעיה כדי ליצור צבא של קריפטון בלתי מנוצח. חברי התשיעיה מבינים שהלמדא מסוכנת עבורם ועבור התינוקות, והם מחליטים שעליהם למחוק את הלמדא, אך מחיר הדבר הוא שיחד עם הלמדא ימחקו גם הזיכרונות שלהם אחד מהשני (איה וניני יזכרו זה את זה מכיוון שהם אחים). לאחר התלבטויות רבות הם מסכימים למחיקת הלמדא. לפני מחיקת הלמדא והזיכרון, הזוגות נפגשו בפעם האחרונה: אבי ומיקה, דורי וניצן, עמרי ונטשה, ניני ורוני, ואדם ואיה. לבסוף הם משחקים בפעם האחרונה כקבוצה את משחק האסוציאציות המפורסם מהפעם ההיא שלמדו יחד בבית ספר בכיתה ט'8. בבוקר שלאחר המחיקה רואים את ניצן חוזרת לחיי הרחוב וחולפת על פני אבי שממתין בתחנת האוטובוס, ושניהם לא מזהים אחד את השנייה. אבי חוזר לבאר שבע וניצן עומדת מעבר לגדר של בית הספר. גם רוני ודורי נראים עוברים בבית הספר ולא מזהים זה את זאת. בינתיים בחצר בית הספר נטשה פוגשת בחור חדש בזמן שעמרי ודפי מסתכלים עליה מחוץ לבית הספר ומהצד מיקה עוברת ליד נטשה ולא מזהות זו את זו. איה וניני עולים ביחד במדרגות בדרך לכיתה ונתקלים באדם תוך כדי שהוא מסתכל על איה והמבטים שלהם מצטלבים, בלי לזכור שום דבר מעברם.

עונות 4 ו-5 (השמיניה הדור הבא - סדרת בת/המשך)

[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 166–212 (47 פרקי עלילה)

שבע שנים לאחר מחיקת הזיכרון והלמדא, אבנר מגייס את התשיעיה (הם היו רק שישה מאחר שאיה לכאורה בחו"ל, ניצן עובדת עם אבשלום ואדם נרצח). הוא מזכיר להם את עברם ושולח אותם למשימה חדשה, לסכל את תוכניתו של אבשלום להשתלט על מוחם של אנשים ולהשתלט על העולם. בפרק הראשון, כשאבנר מסביר לחברי השמיניה על עברם, הוא אומר שכשמחקו להם את הזיכרון ברגע האחרון החליט להשאיר לאדם בנו את הזיכרון ואת הלמדא. חברי השמיניה לא יכולים לבצע את המשימה לבד ולכן הם זקוקים לשמיניה חדשה. חברי השמיניה הוותיקה ידריכו את חברי השמיניה החדשה וביחד ינסו להשלים את המשימה - להציל את העולם. בעזרת כוחות העל של השמיניה החדשה שמתגלים אט אט, הם פועלים יחד במשימתם. במקביל חברי השמיניה הוותיקה מנסים להכיר את עברם ולחדש את הקשרים שהתפרקו. במקביל לעלילה זו, בעונה הרביעית נראים תמר וירון, התאומים שנולדו לדדי ולדגנית בסוף העונה השלישית, בתור ילדים גדולים יותר, גרים עם דדי בהעתק של הבית הקודם שלהם ללא איה, ניני ודגנית (שמסתבר לאחר מכן שמתה). לתאומים הקטנים יותר סופר על ידי אביהם (שבהתחלה עבד אצל אבשלום) שאיה וניני עברו לצד השני של העולם, ואילו לאיה וניני סופר שאביהם עבר עם התאומים תמר וירון לחו"ל, בעוד שגם דדי ירון ותמר ואיה וניני נמצאים בארץ. אחרי כמה זמן מתברר לאיה שנחטפה על ידי אבשלום שתמר וירון בארץ, ואילו כשניצן עוזרת לה לברוח איה וניני פוגשים את דדי, תמר, וירון בורחים ליער בעצתם של איה וניני, ואבשלום מגלה זאת שהלמדא היא לא מתמר וירון אלא איה וניני ותופסים אותם בחדר אחר, גילי בעזרת יכולתה להפוך לבלתי נראית מגלה היכן חברי השמיניה מוחזקים בזמן שהשישיה ותמר וירון חושבים על דלתות נפתחות ואכן זה קורה חברי השמיניה בורחים ונתפסים אך הפעם בידי המועצה, ממציאים סיפור כיסוי מסתבר שמשהו מחברי השמיניה סיפר למועצה על השישיה הסודית והמשהו מתגלה כלא אחר מדורי שעובד עם אבשלום, לקראת סיום העונה נטשה יורה בעמרי כשחושבת שהוא זה דורי במקביל רוני מתסכלת על אבשלום בטלוויזה ומהופנטת בזמן שדדי מספר לאיה ניני אבי ומיקה על הסיפור של דניאל שהתחזה לניני ואיה הייתה זו שהרגישה שזה לא ניני בסיום העונה אבי מיקה ונטשה מהופנטים על ידי דורי ומגלים על הלמדא קלאוד, אך חוזרים לעצמם בזכות ניצן, כך גם דדי, ניני ואיה. לבסוף השישיה מצילה את העולם מדורי ואבשלום. כאשר הם יוצרים אנרגיית למדא (השישיה והתאומים) ומביסים את דורי (כמו בעונה השלישית כאשר חברי השמיניה הוותיקים הרגו את דניאל), לבסוף דורי נורה על ידי נטשה ונכנס למצב של קומה.

בפרק האחרון השמיניה והשישיה עושים מסיבה ובמסיבה רואים את כל הזוגות (הגר ודניס, אבי ומיקה, ניני ורוני, גילי ורפאל) ואז רואים את איה ונטשה מדברות ופתאום נפתחת הדלת ולא רואים מי נכנס.

השמיניה (התשיעיה) המקורית

[עריכת קוד מקור | עריכה]
כוכבי התשיעיה הוותיקה משמאל לימין: מיקה (שירה וילנסקי), דורי (דני לשמן), רוני (דון לני-גבאי), אבי (אבי קורניק), נטשה (עדי הימלבלוי), ניני (ידידיה ויטל), אדם (מיכאל אלוני), ניצן (לימור אטיאס), איה (הילי ילון)
 • יונתן (ניני) דביר (רביד כהן, רן בוקסנבאום - יונתן / ידידיה ויטל - ניני): בנם של עמוס ולילי, אחיה התאום של איה וקטן ממנה ב-2 דקות (עובדה שהיא מרבה להזכיר). אחיהם למחצה של תמר וירון. אחיו החורג של בן-בן, והיה חברו הכי טוב כשעוד היה בן 10. בתחילת הסדרה היה בן 10 ושמו היה יונתן, אך בזכות מכונת הטורבו טיים שאבא שלו בנה הוא גדל והפך לנער בן 15 ונקרא ניני. בחור רגיש, עדין נפש וילדותי עם לב רחב, יכולת אסטרטגית גבוהה וכישורים מרהיבים בשחמט. מתגלה שיש לו גלי למדא גנטיים (בנוסף לאחותו איה ולניצן). בעונה הראשונה הוא ורוני מתקרבים והופכים לבני זוג, אך נפרד ממנה קצת לפני שהוא מגלה לה את גילו האמיתי. הוא ורותם היחידים שהאמינו שאבנר לא אשם בנוגע לווירוס. בסוף העונה הוא חוזר לגיל 10. בתחילת העונה השנייה הוא הרגיש לא שייך בתור בן 10 והחליט לחזור לגיל 15. בהמשך העונה כאשר איה נעדרה ונחשבה למתה, הוא היה היחיד שהאמין שהיא חיה. בסוף העונה הוא ורוני חוזרים להיות בני זוג. בעונה 3 מצטרף עם חברי השמיניה למועצה. נחטף על ידי יוליוס ודניאל על מנת לשתול את דניאל ככפילו של ניני ועל מנת לשאוב ממנו למדא ולהשתיל בגופו את גן הקריפטון. ניני בורח מהמעבדה ויוליוס מחליט לשחרר אותו מכיוון שגן הקריפטון לא הצליח להיקלט טוב בגופו והוא לא היה צריך אותו יותר, אחר כך הוא נלחם עם דניאל שהתחזה אליו ושפך עליו חומצה גופריתית. לאחר הגילוי שדניאל התחזה לניני, רוני משתחררת מהכלא ומנסה לעכל את מה שקרה, בסוף העונה הוא ורוני חוזרים להיות זוג. לאחר מחיקת הזיכרון הוא ואיה הולכים ביחד לבית ספר, וחולפים ליד אדם, כאשר הוא לא מזהה אותו כלל. בעונה 4 עובד כמלצר, הוא לא האמין שהוא היה פעם בשמיניה והתנגד למה שאבנר אמר באוזניה, אך הוא עוזר לחברי השמיניה לאמן את השישיה החדשה. חוזר להיות בן הזוג של רוני בסוף העונה החמישית.
 • מאיה (איה) דביר (ענבר כהן, נועה מושקוביץ' - מאיה / הילי ילון - איה): בתם של לילי ועמוס, רגשנית ועקשנית מאוד, אחותו התאומה של ניני וגדולה ממנו ב-2 דקות. (עובדה שהיא מרבה להזכיר). הייתה חברה הכי טובה של רותם כשעוד הייתה בת 10. כמו אחיה נכנסה לטורבו טיים והפכה לנערה בת 15 בשם איה. אחותם למחצה של ירון ותמר. אחותו החורגת של בן-בן. בחורה חכמה ובעלת זיכרון מעולה, אוהבת לקרוא ספרים. מתגלה שיש לה גלי למדא גנטיים (בנוסף לאחיה ניני ולניצן). במהלך העונה הראשונה הופכת לבת הזוג של אדם, אך לאחר שהיא מגלה לו שהיא מאיה, הוא נפרד ממנה וחוזר לנטשה. בסוף העונה הראשונה הם חוזרים להיות זוג בכך שאדם שכנע אותה להישאר בת 15. בעונה השנייה עלתה על מטוס שהתרסק בים. מרבית העונה הייתה נחשבת למתה עד שהתגלה כי נחטפה על ידי כת בשם "סקורפיו" אשר הייתה אחראית להורדתה מהמטוס ולכליאתה במתחם סגור במדבר למשך חודשיים. לאחר כחודשיים במדבר, מצליחה לברוח ממקום כליאתה אך מגיעה ללא ידיעתה למקדש של הכת, וכתוצאה מכך נכלאת בשנית, הפעם במקדש. משפחתה וחבריה נלקחים גם הם למקדש, שם נפגשים עמה לראשונה מאז שנעדרה ומגלים כי היא בחיים. החבורה מצליחה להשתלט על חברי הכת, עד להגעת כוחות המשטרה למקדש. לאחר שחרורה מהמקדש, היא חוזרת לביתה ומתאחדת עם משפחתה. בנוסף, היא נפרדת מאדם לאחר שהבינה שהוא וניצן בני זוג. בעונה 3, בעקבות אירוע החטיפה, מתרחקת מהשמיניה ונשארת בבית לעזור לדגנית עם ההיריון ולא מצטרפת למועצה. חושדת בניני בעונה 3 וככה גילתה שדניאל התחזה לניני. לקראת סיום העונה בעקבות הפרידה של אדם וניצן, היא מתחילה להתקרב שוב לאדם, אך היא תופסת אותו מתנשק עם פזית. בסוף העונה היא ואדם חוזרים להיות ביחד. לאחר מחיקת הזיכרון היא וניני הולכים ביחד לבית ספר, וחולפים ליד אדם, כאשר היא לא מזהה אותו כלל למרות שכאשר הסתכלה עליו, נראה כאילו היא מכירה אותו. בעונה 4 היא מגבשת את חברי השמיניה הוותיקה לאמן את השישיה החדשה.
 • נטשה סגוביה (עדי הימלבלוי): מומחית באומנות וציירת מחוננת. שקטה וביישנית. בת דודה של לינה. הייתה בת זוגו של אדם לפני תחילת הסדרה. חברתה הטובה של רוני. בסצנה שנמחקה, היא ודורי מתנשקים והופכים לזוג, אך בסופו של דבר הם נשארים חברים טובים. באמצע העונה הראשונה היא ואדם חזרו לאחר שהוא נפרד מאיה כשגילתה לו שהיא בת 10, אך נטשה נפרדה ממנו לאחר שהבינה כי היא ואדם לא מתאימים. בעונה השנייה הכירה את דניאל ויצאה איתו, אבל אז היא ורוני נפרדות ממנו לאחר שגילו שהוא שיחק בשתיהן. הופנטה על ידי לינה כדי לצרף אותה לכת "סקורפיו", אך חבריה הצליחו להוציא אותה מההיפנוזה. בעונה 3 מצטרפת עם חברי השמיניה למועצה. בהמשך מתגלה כי יוליוס שתל בה את גלי הלמדא כאשר עוד הייתה עוברית בבטן של אמה במוסקבה. הופללה על ידי דניאל ונישקה אותו מפני שחשבה שהוא ניני. מצילה את עמרי, סוכן מועצה לאחר שספג כדור כשדניאל ניסה לרצוח אותו, ולאחר מכן היא וניצן מטפלות בפציעה שלו בבית של רוני. בהמשך העונה נטשה ועמרי מתאהבים והופכים לזוג. לאחר מחיקת הזיכרון היא מכירה בחור חדש בבית ספר ולא שמה לב למיקה שהלכה מאחוריה. בעונה 4 עובדת כמורה לאומנות בבית הספר. עוזרת לאמן את השישיה החדשה ביחד עם חברי השמיניה הוותיקה. הכירה את עמרי והתאהבה בו מחדש. בסוף העונה החמישית, הורגת בטעות את עמרי לאחר שחשבה שהוא דורי. ירתה בדורי בסוף הסדרה כנקמה על מות עמרי.
 • רוני מלכי (דון לני גבאי): מתמטיקאית מחוננת. אחותה הקטנה של אלינור. חברתה הטובה של נטשה. יצאה עם אילן, אך הוא נפרד ממנה כשהוא גילה שהיא בת 15. מתקרבת לניני ונהיית בת הזוג שלו, אך הוא נפרד ממנה כשסיפר לה שהוא בן 10. בעונה השנייה מכירה את דניאל והם הופכים לבני זוג, אולם היא נפרדת ממנו לאחר שגילתה שהוא שיחק בה ובנטשה, בסוף העונה היא חוזרת להיות בת זוגו של ניני. בעונה 3 מצטרפת עם חברי השמינייה למועצה. בהמשך מתגלה כי יוליוס שתל בה את גלי הלמדא כאשר עוד הייתה עוברית בבטן של אמה. היא מופללת על ידי דניאל ברצח יואל, חבר במועצה, ונכנסת לכלא. לאחר הגילוי שדניאל התחזה לניני, היא משתחררת מהכלא ומעכלת את מה שקרה לה, ובסוף העונה היא וניני חוזרים להיות בני זוג. לאחר מחיקת הזיכרון היא מסתכלת על רשימת התלמידים שהתקבלו למגמה וביניהם גם היא, ולא זוכרת אף אחד מחברי השמיניה. בעונה 4 הפכה לעורכת דין. היא הראתה התנגדות קשה לאימון השישיה, אך בסופו של דבר היא הצטרפה אליהם. מתאהבת בניני מחדש, ובסוף העונה החמישית חוזרת להיות בת הזוג שלו.
 • דורי פיינגולד (דני לשמן): בחור שנון וחכם, אוהד את הפועל תל אביב, חולה סכרת. בעונה הראשונה מתאהב בנטשה ומחזר אחריה כדי לזכות באהבתה אליו. בסצנה שנמחקה הוא ונטשה מתנשקים והופכים לזוג אך בסופו של דבר הם נשארים חברים טובים. באחד הפרקים בעונה הראשונה, דורי מתמוטט בעקבות כך ששכח לקחת את התרופה שלו שתאזן את רמת הסוכר בדם וחברי השמיניה נתנו לו חטיף שוקולד שהציל אותו. בעונה השנייה הוא פוגש את ניצן, מתאהב בה והשניים הופכים לזוג לזמן קצר ואז הוא נפרד ממנה כשחשב שהיא בגדה בו עם אדם, שבהמשך מסתבר כי אדם וניצן התאהבו באמת. בעונה 3 מצטרף עם חברי השמיניה למועצה. בהמשך מתגלה כי יוליוס שתל בו את הלמדא כאשר עוד היה עובר בבטן של אמו. לאחר שאדם וניצן נפרדו וניצן עוברת את הניתוח בשביל להציל את דגנית והתינוקות, הוא וניצן חוזרים להיות ביחד. לאחר מחיקת הזיכרון דורי עובר במסדרון בית הספר ליד הלוקרים ששם נמצאו בן-בן ודריה, אך לא שם לב אליהם. בעונה 4 הופך לרופא. עזר לאמן את השישיה החדשה ביחד עם חברי השמיניה הוותיקה. גויס במקום ניצן לעזור לאבשלום בתחילת העונה החמישית, ולכן גם מצטרף למועצה כדי לשאוב למדא מהשישיה. נהיה מפלצת למדא, מעט כמו דניאל אך יותר חזק ממנו, כיוון שקיבל את כוחות העל של השישיה. הרג את אבשלום. ניסה, בדומה לדניאל, לשאוב למדא מכל השישיה כדי להרוג אותם, אבל השמיניה החדשה (השישיה יחד עם ירון ותמר) הצליחו להעביר את האנרגיה כלפיו. דורי ניסה לירות בהם אבל נורה על ידי נטשה כנקמה על מות עמרי ומת.
 • אדם הלוי (מיכאל אלוני) (עונות 1–3): בנם הבכור של אבנר וירדנה, ואחיה הגדול של רותם. מומחה בשפות, שחצן ויהיר. היה בן הזוג של נטשה לפני תחילת הסדרה. בעונה 1 הופך לבן זוגה של איה, אבל נפרד ממנה כשגילה שהיא בת 10 ושהיא בעצם מאיה דביר. הוא חזר לנטשה באמצע עונה 1, אך שניהם הבינו שהם לא מתאימים כלל, ובסוף העונה חוזר להיות בן הזוג של איה בכך ששכנע אותה להישאר בת 15. בעונה השנייה, לאחר שאיה נחשבה כמתה, אדם ומיקה מתקרבים, אך בהמשך הכיר את ניצן והשניים הפכו לזוג לאחר שדורי נפרד ממנה כשחשב שהיא בגדה בו לטובת אדם. כשאיה חזרה, הוא ביקש ממנה לחזור להיות בני זוג, אך היא סירבה מכיוון שראתה אותו בזוגיות עם ניצן. בעונה 3 מצטרף עם חברי השמיניה למועצה. בהמשך מתגלה כי יוליוס שתל בו את גלי הלמדא כאשר עוד היה עובר בבטן של אמו. לקראת סוף עונה 3 ניצן נפרדת ממנו לאחר שהבינה כי הוא עדיין אוהב את איה, אך בהמשך פזית מתאהבת בו ומנשקת אותו, ואיה תופסת אותם מתנשקים. בסוף העונה אדם חוזר להיות בן זוגה של איה. לאחר מחיקת הזיכרון הוא יוצא מכיתה שבבית ספר ויורד במדרגות, וחולף ליד איה וניני שלא מזהים אותו כלל, והוא מסתכל על איה כאילו שהוא זוכר אותה. בספר ״השמיניה - לא נפגשנו מעולם״ מגלים כי הוא היחידי שלא מחקו לו את הזיכרון, והוא נרצח על ידי ניצן לפני אירועי העונה הרביעית.
 • מיקה שקד (שירה וילנסקי): מוזיקאית מחוננת. בתם של ליאורה ודורון שקד. מצחיקה, צינית ומרדנית. היא והוריה הזמינו את אבי לגור בביתם בחדר משלו, ובעקבות כך נהיית בת זוגו של אבי בעונה 1, אך בעונה 2 היא מתקרבת לאדם מכיוון שאבי שכח ממנה ומתעסק יותר במחשב שלו, ובהמשך העונה היא חוזרת לאבי. בעונה 3 היא ואבי נפרדו שוב לאחר שמיקה גילתה שהוא בקשר עם צ'כוב. מצטרפת עם חברי השמיניה למועצה. בהמשך מתגלה כי יוליוס שתל בה את גלי הלמדא כאשר עוד הייתה עוברית בבטן של אמה. בסוף עונה 3 היא ואבי חוזרים להיות בני זוג לאחר שדפי נפרדת ממנו. לאחר מחיקת הזיכרון עוברת ליד נטשה בבית ספר ולא שמה לב כלל אליה. בעונה 4 הופכת למנהלת מועדון באולינג, עוזרת לאמן את השישיה החדשה ביחד עם חברי השמיניה הוותיקה. מתאהבת שוב באבי ונהפכת לבת זוגו בסוף הסדרה.
 • אבי מוסקוביץ' (אבי קורניק): מומחה במחשבים. תלמיד לשעבר של צ'כוב. בעונה 1 הגיע מבאר שבע שבדרום כדי למצוא לינה במרכז ובא לגור בבית של משפחת שקד בחדר משלו. קשור מאוד לאמו, גילה. נהיה בן זוגה של מיקה בעונה 1. בעונה 2 מיקה נפרדת מאבי מכיוון שהתעסק יותר במחשב שלו, אך בהמשך מבין את הטעות שעשה והם חוזרים להיות בני זוג. בעונה 3 מיקה נפרדת ממנו לאחר שמגלה שהוא בקשר עם צ׳כוב. מצטרף עם חברי השמיניה למועצה ומתמנה למפקד של השמיניה. ניהל רומן בסתר עם דפי. בהמשך מתגלה כי יוליוס שתל בו את גלי הלמדא כאשר עוד היה עובר בבטן של אמו. בסוף העונה דפי נפרדת ממנו והוא שב להיות חבר של מיקה לאחר שגילתה שהוא עדיין מאוהב במיקה. לאחר מחיקת הזיכרון הוא נוסע באוטובוס בחזרה לבאר שבע. בעונה 4 נהפך למיליונר. עוזר לאמן את השישיה החדשה עם חברי השמיניה הוותיקה. מתאהב שוב במיקה ונהפך לבן זוגה בסוף הסדרה.
 • ניצן רומנו/ברגר (לימור אטיאס בשן) (עונות 2–5): הועברה בבתים של משפחות מאמצות וסירבה להישאר. הייתה פושעת וחייה רוב הזמן ברחוב לפני תחילת עונה 2. בתחילת העונה השנייה גנבה לדגנית את התיק ולאחר מכן הוזמנה לבית משפחת דביר תחת חסותה של דגנית ועברה לגור בחדר של איה בזמן שאיה הייתה במדבר. הפכה לבת זוגו של דורי לזמן קצר והוא נפרד ממנה כשחשב שהיא בוגדת בו לטובת אדם ובהמשך היא אכן הופכת לבת זוגו של אדם. מתגלה שיש לה למדא ואצלה זה גנטי (בנוסף לאיה וניני). עברה לגור אצל רוני לאחר שאיה חוזרת ושאחותה של רוני, אלי, טסה ללונדון עם בן זוגה אילן, ונהפכת להיות רשמית חלק מהשמיניה. אביה מתגלה כיוליוס ברגר לקראת סוף עונה 3. הצילה את דגנית והתינוקות מהוירוס שאביה שתל בתוכה כשהיא תרמה חלק מהכבד שלה וכמעט מתה. נפרדת מאדם לאחר שמבינה שהוא עדיין אוהב את איה וחוזרת להיות בת זוגו של דורי. אחרי מחיקת הזיכרון, היא חוזרת לחיות ברחוב ולא זוכה ללמוד בבית ספר. בתחילת עונה 4, אבשלום מוצא אותה והופך אותה לסוכנת שלו. נחטפה על ידיהם של אבשלום ודורי אשר בוגד בה בסוף, והיא חוזרת לצד של הטובים.

השמיניה החדשה

[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצטרפת בעונות 4 ו-5, ובניגוד לשמיניה הוותיקה, יש להם כוחות על.

הגר, גילי, רפאל, יותם ודניס - החמישייה
מימין לשמאל: הגר, גילי, רפאל, יותם, ודניס - השישיה
 • גילי פורת (נועם לוגסי) (עונות 4–5): נערה טובת לב. בעלת יכולת להפוך לבלתי נראית. מאוהבת ברפאל, והופכת לבת זוגו בסוף הסדרה.
 • רפאל אשורי (אור טרגן) (עונות 4–5): נער רגיש וספורטאי מצטיין. בעל חושים מוגברים. היה בן זוגה של הגר, אך הוא נפרד ממנה. מתאהב בגילי והופך לבן זוגה בסוף הסדרה.
 • הגר ששון (עמית יגור) (עונות 4–5): נערה צינית וערמומית. בעלת יכולת ראיית העתיד של דברים כאשר היא נוגעת בהם. היא ורפאל היו בני זוג לתקופה קצרה. בסוף הסדרה נהיית בת זוגו של דניס.
 • דניס גלר (דין מירושניקוב) (עונות 4–5): מומחה במחשבים. בעל יכולת זיהוי שקרים. ברח מ"אומיקרון" לאחר שעקב אחריהם. התחיל כנער מופנם, אך כשהצטרף לשישייה הוא הפך רגיש ומצחיק. מתאהב בהגר ובסוף הופך לבן זוגה.
 • יותם וייץ (בן רביאן) (עונות 4–5): חנון חובב קומיקס. בעל יכולת ריפוי עצמי. מכנה את עצמו "המגן האנושי". מאוהב בליאה.
 • ליאה קידרון (דריה שיזף) (עונה 4–5): נערה ג'ינג'ית, מצחיקה ומרגשת. בעלת יכולת שינוי צורה. מאוהבת ביותם.
 • ירון "רונצ'ו" דביר (איתמר כרמלי) (עונות 4–5): בנם של דדי ודגנית. נחטף על ידי אלכס ולאחר מכן על ידי דניאל כשרק נולד. אחיה התאום של תמר. חכם ורגיש. בעל יכולת טלפתיה, אחיהם למחצה של איה, ניני ובן-בן.
 • תמר "מרי" דביר (אביב בוכלר) (עונות 4–5): בתם של דדי ודגנית. נחטפה על ידי אלכס ולאחר מכן על ידי דניאל כשרק נולדה. אחותו התאומה של ירון. חכמה ופיקחית. בעלת יכולת טלפתיה. אחותם למחצה של איה, ניני ובן-בן.

משפחת דביר

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • עמוס (דדי) דביר (שמעון מימרן - עמוס / טל מוסרי - דדי) (עונות 1–5): אביהם של איה, ניני, תמר וירון. אביו החורג של בן-בן. מדען לחקר הלמדא. בעבר עבד עם אבנר ורוברטו כחבורה בשם ״שלישית למדא״. היה נשוי ללילי. בעל קעקוע של λ על הזרוע. בתחילת הסדרה עמוס גוסס וצריך לטוס לטיפולים בשווייץ. לפני כן הוא מבגר את ילדיו בני ה-10 לגיל 15 בעזרת מכונה שהוא בנה - "טורבו טיים", על מנת שישתתפו בפרויקט של אבנר. מוסר למשפחתו הודעה שהוא מת, אך בפועל הוא נכנס למכונת "טורבו טיים" והצעיר את עצמו ב-20 שנה, וחוזר ללמד בבית הספר של ילדיו עם זהות חדשה בתור "דדי". גילה לדגנית מהי זהותו האמיתית, ודגנית נפרדה ממנו, אך הם חזרו להיות בני זוג בסוף עונה 1. הציל את דגנית מההפנוט של רוברטו לאחר שפרץ למעבדה שלו. ניצל על ידי רוברטו ממחלה קטלנית בעזרת שאיבת למדא מאיה וניני. בסוף עונה 1 הוא מחזיר את ניני לגיל 10. בתחילת עונה 2, מכונת ה״טורבו טיים״ שבנה יצאה מחוץ לחוק ובעקבות כך ניני נכנס פעם אחרונה למכונה ושב לגיל 15. באמצע עונה 2 נחטף על ידי "סקורפיו" ומגלה שאיה לא מתה. בסוף עונה 2 מתגלה כי נהיה צעיר בזכות "סקורפיו". לאחר שלא מילא את הבטחתו להצעיר את ראש הכת, זה נוקם בו וחוטף את איה, וגורם לדדי לחשוב שהיא מתה בתאונת מטוס. בעונה 3 הוא עוזר לדגנית עם ההריון ומנסה לומר לאבנר את האמת על אלכס (מפקדת המועצה, ואחותה של לילי) שבהמשך האמין לו. בסוף עונה 3, מוחק לשמיניה את הלמדא. בעונה הרביעית נמצא תחת שליטתו של אבשלום כדי לשאוב למדא מירון ותמר, אך הוא הצליח להינצל.
 • לילי דביר (ליאת ביין) (עונות 1–3): אימם של איה וניני. אשתו לשעבר של עמוס. אחותה הגדולה של אלכס. בעונה 1 מתגלה כ"הבוס הגדול" שעבד עם רוברטו. מאוהבת ברוברטו. חטפה לקראת סוף עונה 1 את דגנית ואדם ואיימה עליהם באקדח. בסוף עונה 1 נכנסת לכלא בעקבות הפשעים שעשתה בארץ ובחו״ל. בעונה 2 משתחררת מהכלא תמורת הבטחה שלא תפעיל את הטיל הגרעיני, ובורחת מהמשטרה בעזרת מולי. נודע שהיא חברה בכת "סקורפיו". בעונה 3 חוזרת לכלא, אך מקבלת חנינה מיאיר בתמורה למידע על יוליוס ועוזרת לסוכני המועצה להציל את השמיניה שנחטפו על ידי יוליוס. חזרה למוטב בסוף עונה 3.
 • דגנית דרור-דביר (אדית חצור) (עונות 1–3): המחנכת לשעבר של השמיניה. אימם של בן-בן, ירון ותמר. אימם החורגת של איה וניני ובת זוגו של דדי. הופנטה על ידי רוברטו במטרה לעזור לו בתוכנית הנקמה נגד עמוס ואבנר ושאיבת למדא מהשמיניה, אך בהמשך דדי פורץ למעבדה של רוברטו והציל את דגנית מההפנוט. דדי סיפר לה מיהו באמת ונפרדה ממנו, אך חזרה אליו בסוף עונה 1 ועברה לגור איתו. בעונה 2 לקחה תחת חסותה את ניצן ועזרה לה להשתקם. בעונה 3 נמצאת בהריון. יוליוס שתל את הווירוס בתוכה כך שהחלק הראשון בתוך גופה של דגנית והחלק השני בתוך גופם של התאומים, כך שאם היא תוליד את התאומים ותיגע בהם, שלושתם עלולים למות, אך בסוף היא והתינוקות ניצלו בזכות ניצן שתרמה חלק מהכבד שלה. בסוף עונה 3 יולדת את ירון ותמר. מסופר בעונה הרביעית שהיא נפטרה.
 • בן-בן דרור (תובל שפיר) (עונות 1–3): בנם של דגנית ושלומיק והבן החורג של דדי. היה חברו הטוב ביותר של יונתן. אחיהם למחצה של ירון ותמר ואחיהם החורג של איה וניני. חבר טוב של רותם. באמצע עונה 1 נחטף על ידי רוברטו וניצל בהמשך העונה. הוא ורותם חשדו שמשהו לא בסדר וחיפשו אחר מאיה ויונתן, כשבסוף העונה איה וניני נחשפים בפניהם ומספרים להם את האמת. בעונה 2 מגלה ששלומיק הוא האבא שלו ולומד להכיר אותו תוך כדי. הוא נתפס עם רותם ב״מצפה״ על ידי מולי שאמר להם לא לספר לאף אחד על מה שקרה, והיפנט אותו באולם הקולנוע כדי שישכח מהתקרית שהייתה. בעונה 3 מתאהב בדריה (חברה של רותם), וחברי השמיניה עוזרים לו לצאת איתה. בהמשך נלחם נגד דניאל שפרץ לבית משפחת דביר והציל את דריה. בסוף העונה הוא נהפך לבן הזוג של דריה. בעונה 4 לא ידוע מה עלה בגורלו, אם כי בחנוכה 2019 הודיע רובי דואניאס שבן-בן עבר לפנימייה לאחר מותה של דגנית.

דמויות ראשיות נוספות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • אבנר הלוי (דור צויגנבום) (עונות 1–3, אורח בעונה 4): מדען בחקר הלמדא. אביהם של אדם ורותם, ובעלה של ירדנה אשר התגרש ממנה בעונה 2. בעבר עבד עם עמוס ורוברטו כחבורה בשם "שלישית למדא". בעל קעקוע של λ על הזרוע. בעונה 1 הופלל על ידי לילי בנוגע לווירוס ונשלח למעצר, אך הוא זוכה מאשמה בזכות חברי השמיניה. בתחילת עונה 2 מורשע ביחד עם דדי בעבירות שונות הנוגעות להפעלת פרויקט "השמיניה", אך בית המשפט אינו גוזר עליו מאסר בפועל עקב עדות ראש הממשלה, בהמשך מפעיל את פרויקט "המצפה" לחקר ה"למדא קלאוד" לפני סוף עונה 2 נרצח לכאורה על ידי לינה אך חזר לחייו תוך כמה ימים. בעונה 3 גויס על ידי "המועצה" על מנת לחקור את גן ה-"קריפטון". במקביל ניהל רומן עם ראש הארגון - אלכס. לאחר שהאמת על אלכס התגלתה, הוא נפרד ממנה. בסוף העונה השלישית הוא מוחק את הלמדא של השמיניה, ביחד עם הזיכרונות שלהם. בתחילת עונה 4 מפגיש חזרה את חברי השמיניה ומתגלה שלמעשה לא מחק את הלמדא והזיכרון של אדם שהיה בנו, אך נרצח בתחילת העונה הרביעית על ידי עמרי שהיה בשליטתו של אבשלום וניצן.
 • רותם הלוי (מאיה קורן) (עונות 1–2, אורחת בעונה 3): בתם הקטנה של אבנר וירדנה, ואחותו הקטנה של אדם. הייתה חברתה הטובה ביותר של מאיה. חברה טובה של בן-בן. הייתה מאוהבת ביונתן. היא וניני היו היחידים שהאמינו שאביה אבנר לא אשם בנוגע להשתלת הווירוס. היא ובן-בן חשדו שמשהו לא בסדר וחיפשו אחר מאיה ויונתן כשבסוף העונה איה וניני נחשפים בפניהם ומספרים להם את האמת. בעונה 2 הופנטה על ידי מולי כדי שתפעל מאחורי גבו של אבנר. נתפסה עם בן-בן ב״מצפה״ על ידי מולי שאמר להם לא לספר לאף את מה שקרה, והיפנט אותה באולם הקולנוע כדי שתשכח מהתקרית שהייתה. חברה טובה של דריה בעונה 3.
 • אלינור "אלי" מלכי (אביטל אברג'יל) (עונות 1–2, תפקיד אורח בעונה 3): אחותה הגדולה של רוני. בת זוגו של אילן. בעונה 1 עשתה פיזיותרפיה אצל דורון שקד ואחר כך הייתה העוזרת שלו בתוכנית "ערב ספורט". מיקה ואבי חשדו שהיא מנהלת רומן עם אביה של מיקה, דורון, ומסתבר שזה לא באמת קרה. בעונות 2 ו-3 מנחה תוכניות טלוויזיה, כולל ב-MTV בלונדון. חזרה לארץ לאחר שחרורה של רוני. ניסתה לשכנע את אחותה לטוס איתה ללונדון, אך בסוף העונה רוני נשארה בארץ לאחר מחיקת הזיכרון.

"המועצה" הם ארגון חשאי שמוזכר חלקית כבר בעונה 1, אשר קיומו נחשף רק בעונה 3.

 • יאיר נועם (אריה צ'רנר) (עונות 1–2, 4–5, אורח בעונה 3): שר האנרגיה בעונה 1 וראש ממשלת ישראל בעונה 2. התפטר מתפקיד ראש הממשלה בגלל מעשי השחיתות של ראש לשכתו, מולי. בסוף עונה 3 ממונה על פיקוח המועצה לאחר שזרקו את אלכס מהמועצה כשהאמת עליה התגלתה. בעונה 4 התמנה למפקד המועצה ובסוף עונה 5 מחליט להתפטר מתפקיד מפקד המועצה, וגם מחליט על סגירת המועצה בעקבות האירועים עם אבשלום ודורי. הכיר את רוחל'ה בעונה 1 ונישאו לאחר שהעונה הסתיימה.
 • עמרי אלפסי (זהר ליבה) (עונות 3–5): סוכן בכיר במועצה. בראשית דרכו שימש סוכן מוסד. בעת שירותו במוסד היה בזוגיות עם שותפתו נועה וזו נהרגה בפעילות חשאית בשגרירות איראן. ביחד עם דפי הם אימנו את השמיניה להפוך לסוכני מועצה והיו אחראים עליהם. נטשה הצילה אותו לאחר שספג כדור מדניאל שניסה להרוג אותו, אחר כך היא וניצן טיפלו בפציעתו בבית של רוני. נטשה באה והתוודתה על אהבתה לעמרי והוא התוודה באהבתו אליה, והם נהפכו לזוג לפני מחיקת הזיכרון. בתחילת עונה 4 המשיך הלאה ונהיה בן זוגה של נעמה. נשלט על ידי אבשלום והורג בשליחותו את אבנר ונעמה. פוגש את נטשה ומתאהב בה שוב ונהפכים לזוג. לבסוף נהרג בטעות על ידי נטשה לאחר שהיא חשבה שהוא דורי.
 • אלכס (דפנה שפיגלמן) (עונה 3): מפקדת ארגון "המועצה". אחותה הקטנה של לילי ודודתם של איה וניני. גייסה את השמיניה למועצה על מנת להשתיל בהם את גן הקריפטון של יוליוס ודניאל כדי שיהפכו לצבא חזק ובלתי מנוצח. ניהלה רומן עם אבנר. סחטה את חלבי, ניסתה להשאיר את רוני בכלא. פוטרה מהמועצה לאחר שהתגלתה האמת למה גייסה את השמיניה ובעקבות כך אבנר נפרד ממנה. חזרה לשתף פעולה עם יוליוס. לקראת סיום העונה ניסתה להרוג את דניאל ללא הצלחה. חטפה את תמר וירון לאחר שנולדו. נרצחה על ידי דניאל.
 • תמר זהבי (מיכל ינאי) (עונות 1–3 אורחת): פסיכולוגית של המועצה ושל השמיניה. אחותה הקטנה של יעל. עזרה למשטרה לתפוס את לילי בסוף עונה 1.
 • יעל "אסיה" זהבי (הילה סורג'ון פישר) (עונה 1): אחותה הגדולה של תמר. סוכנת במועצה לשעבר. התחזתה לבייביסיטר של איה וניני במטרה לשמור עליהם. נרצחה על ידי לילי.
 • "צ'כוב" (המלך) / גידי פז (יובל אברמוביץ') (אורח בעונה 2, עונה 3, אורח בעונה 4): מומחה במחשבים, מכנה את עצמו "המלך". הוא זה שלימד את אבי כל מה שהוא יודע על מחשבים. בעונה 2 חוטף את אבי ומוכנס לכלא על ידי יואל. בעונה 3 מתגלה שהוא סוכן מועצה. במהלך עונה 3 אבי עובר לגור איתו. בעונה 4 מנסה להזכיר לאבי את עברו לפני מחיקת הזיכרון.
 • יואל שוורץ (קובי מחט) (עונות 1–3): בעונות 1–2 שוטר ביס"מ, שלח את לילי לכלא בסוף עונה 1. שלח את צ'כוב לכלא בעונה 2. בעונה 3 מתגלה שהוא סוכן במועצה. נרצח על ידי דניאל שהתחזה לניני.
 • דפנה "דפי" (מירב פלדמן) (עונה 3): סוכנת במועצה. ביחד עם עמרי הם אימנו את השמיניה להפוך לסוכני מועצה והיו אחראים עליהם. ניהלה רומן בסתר עם אבי ובהמשך נפרדת ממנו בסוף עונה 3 כאשר מגלה שאבי עדיין אוהב את מיקה. מתמנה על ידי יאיר למפקדת הזמנית של המועצה לאחר שהדיח את אלכס.
 • מפעיל סוכנים (גיורא חמיצר) (אורח בעונה 1): המפעיל של יעל בחקירת תיק משפחת דביר, מוריד אותה מהתיק לאחר חשיפתה כסוכנת מועצה על ידי לילי.
 • חמוטל טינקרבל (נועה קולר) (עונות 4–5): סוכנת במועצה. בתחילת עונה 5 נשלטת על ידי אבשלום ביחד עם עמרי אך חזרה לעצמה בעזרת השישיה. לאחר מכן היא הופנטה על ידי דורי אבל כאשר נטשה רוצחת אותו, היא חוזרת לעצמה בשנית. מכורה לחטיפים וממתקים.
 • נעמה (ימית סול) (עונה 4): סוכנת במועצה ובת זוגו של עמרי. עמרי נפרד ממנה ורצח אותה, בהוראת אבשלום ותחת שליטתו.
 • רוברטו (רוברטו פולק) (עונה 1): מדען בחקר הלמדא, שעבד בעבר יחד עם עמוס ואבנר בשם "שלישית למדא" ועל כן יש לו על הזרוע את הסמל λ. הפך למדען מרושע הרוצה נקמה בעמוס ואבנר. מאוהב בלילי. היפנט את דגנית וחטף את בן-בן, אך דדי איים עליו וביטל את ההפנוט. בסוף העונה עזב את המחבוא כדי להציל את עמוס (דדי) ממחלה קטלנית בעזרת שאיבת למדא מאיה וניני. לאחר מכן הוא ברח ומקום הימצאו לא נודע.
 • העוזר (משה פרסטר) (עונה 1, אורח בעונה 2): עוזרו הטיפש של רוברטו. בסוף עונה 1 מגלה מכתב שהשאיר לו רוברטו בו הוא מגלה לו שהוא הבן שלו. בעונה 2 עובד בקזינו, כשהוא מגדל דג זהב שלו נתן את השם "רוברטו" על שם אביו.
 • הזקן (מיקי גבע) (עונה 2): מנהיגה המבוגר של הכת "סקורפיו" הרוצה חיי נצח לעצמו. בהמשך מתגלה שהוא לא באמת זקן, אלא אדם צעיר שהכיר את עמוס שהבטיח לו שיקבל חיי נצח והצעיר את עמוס ששינה את שמו לדדי, אך במקום לקבל חיי נצח הוא הפך לזקן. בסוף העונה חוסל על ידי דדי שתכנת את הטורבו טיים כדי שיגרום לו לתופעות לוואי מסוכנות שגרמו לו למות.
 • מולי נועם (גולן אזולאי) (עונה 2): אחיינו של יאיר. היה ראש לשכת ראש הממשלה ובחשאי חבר בכיר בכת "סקורפיו". עזר ללילי לברוח מהסוכנים של יאיר. ניהל את פרויקט "המצפה" מטעם הממשלה. חטף את איה ביחד עם דניאל ולינה. היפנט את רותם כדי שתפעל נגד אביה, ואחר כך מצא אותה ואת בן בן נכנסים לתוך ״המצפה״ וביקש מהם לא לספר לאף אחד את מה שקרה והיפנט אותם באולם הקולנוע כך שלא יזכרו את התקרית. רוחל'ה ירתה בו אך לא נהרג. וגם דדי ירה בו ולא נהרג. נהרג בסוף העונה על ידי ניצן שזרקה עליו סכין.
 • דניאל האריס (תום אבני) (עונות 2–3), (ידידיה ויטל - כאשר דניאל התחזה לניני) (עונה 3): אחיו הקטן של אבשלום. מיליונר צעיר ובן הזוג של לינה. השתתף בתוכנית של אלי. בגד ברוני ונטשה באותו הזמן. חבר בכיר בכת "סקורפיו". מפלצת למדא. חטף את איה ביחד עם מולי ולינה. בסוף עונה 2 בורח מהמשטרה. בעונה 3 שיתף פעולה עם יוליוס בנוגע לגן ה"קריפטון", השתיל את פרצופו על איש לא ידוע ונמלט. התחזה לניני. רצח את יואל, והפליל את רוני ונטשה ברציחתו. נישק את נטשה כאשר היא חשבה שמדובר בניני. הוא וניני נלחמו במערה של יוליוס ונשפכה עליו חומצה גופריתית שעיוותה את פניו. יוליוס השתיל אצלו את הקריפטון תוך כדי שאיבת גלי למדא מהשמיניה וכך פניו נרפאו. רצח את אלכס כדי לקחת את התינוקות ורצח את יוליוס. נהרג על ידי קרינת הלמדא שהשמיניה ריכזה אליו.
 • לינה (אוולין קפלון) (עונות 2–3): בת דודה של נטשה. חברה בכת "סקורפיו" ובת הזוג של דניאל. חטפה את איה עם מולי ודניאל. היפנטה את נטשה ולאחר מכן ניסתה להפנט גם את אדם וקשרה אותו אך הוכתה על ידי ניצן. אחרי שנתפסה היא נקשרה על ידי ניצן, וניני ניסה להוציא ממנה מידע שהיא חטפה את איה ושהיא עדיין בחיים. אחרי שהשתחררה מהכיסא איימה על השמיניה עם אקדח. בסוף עונה 2 נעצרת ונכנסת לכלא. בעונה 3 נמצאת בכלא, אך נמלטת בעזרת דניאל ויוליוס. התחפשה לרוני על מנת להפליל אותה שהיא גנבה את הקוף במבצע באיסטנבול. נרצחה על ידי יוליוס מפני שלא הסכימה להיות בת זוגו וכי הוא טען שהיא לא הייתה שימושית בשביל המשימה שלו ושל דניאל.
 • יוליוס ברגר / דוקטור קלדרון (עמי ויינברג) (עונה 3): שירת במועצה בעבר במטרה לסייע להם ליצור את הקריפטון, ניצל מניסיון חיסול על ידי המועצה ב-1989 כאשר היה במוסקבה והתחבא במשך 17 שנה. רצח את לינה מכיוון שלא הסכימה להיות בת זוגו וטען כי היא לא הייתה שימושית בשביל המשימה שלו. מחזיק בווירוס קטלני אשר אם מערבבים את שני הנוזליו (הירוק והכחול) הווירוס יכול להשמיד את הבא במגע איתו בתוך כ-5 דקות. חטף את ניני במטרה לנסות להשתיל בו את גן הקריפטון, אך הניסוי נכשל מכיוון שהגן לא נקלט טוב בגופו של ניני. התגלה כאביה של ניצן לקראת סוף עונה 3. משתף פעולה עם דניאל בנוגע לגן הקריפטון. היה הרופא המיילד של כל האימהות של השמיניה מלבד אימם של איה וניני, והוא זה ששם להם את הלמדא בגופם. היה הרופא של דגנית ושתל בה את הווירוס, כך שחלק אחד היה בגופה של דגנית והחלק השני היה בגופם של התאומים, כך שאם היא תחזיק בתאומים לאחר לידתם, שלושתם ימותו, אך בסוף ניצלו בזכות ניצן שתרמה חלק קטן מהכבד שלה, ושני התאומים נולדו בריאים ושלמים. יוליוס חטף את חברי השמיניה ואת התינוקות בסוף העונה. נורה על ידי דניאל, ובזמן שהוא גסס הוא דיבר עם ניצן בשביל לעזור לשמיניה להרוג את דניאל והופך להיות טוב אך מת ביחד איתו.
 • משה "קאסיו" אליאלי (דדי זוהר) (אורח בעונה 2): מאפיונר ופושע, ישב לפחות מחצית משנותיו בבית הסוהר. בעלים של קזינו מצליח בשם "לאקי". נעצר מפני שהפעיל אותו באופן לא חוקי.
 • ביז'ו (פיני קידרון) (אורח בעונות 2–3): עובד בקזינו, המשמש כעוזרו של "קאסיו". בעונה 3 מחזיק בפצצה של הספרייה בה לכודים השמיניה.
 • אבשלום האריס (יובל ינאי) (עונות 4–5): אחיו הגדול של דניאל, ומנהיג ארגון אומיקרון, הפך את ניצן לרעה ואחר כך את דורי לאחר שהיא הפכה לטובה. בעונה 4 שולט בדדי במטרה לשאוב למדא מירון ותמר, שלח את עמרי וניצן להרוג את אדם, אבנר ונעמה, חטף את השמיניה למפעל הלמדא שלו כדי לשאוב מהם למדא. לאחר הפיצוץ משתף פעולה עם דורי ומחזיר לו את הלמדא. שיקר לניצן בנוגע לשמיניה. לקראת סוף עונה 5 נרצח על ידי דורי.

דמויות נוספות

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • רוחל'ה קשתי-נועם (מיקי קם) (עונות 2-1): אשתו של יאיר מסוף עונה 1. הייתה מנהלת בית הספר בו למדו חברו השמיניה. מתבלבלת כל הזמן בשמות. חטטנית מאוד. במשך עונה 1 כל הזמן חשדה בכיתה ט׳8 שהם מסתירים משהו, ולאחר שגילתה על פרויקט ״השמיניה״ היא הבטיחה לאבנר לשמור את הסוד בתנאי שיפעלו על פי חוקי בית הספר. בסוף עונה 2 נהפכה למנחת טלוויזיה במקום אלינור. לקראת סוף עונה 2 יורה במולי אך לא הורגת אותו. היא בעלת גן קקטוסים שיקר מאוד לליבה.
 • אילן הרמן (לירון לב) (עונות 1–2): חייל בצנחנים והיה בן זוגה של רוני בתחילת עונה 1. בהמשך נפצע ומורדם בבית חולים. לאחר שהתעורר מהפציעה הוא מגלה את גילה האמיתי של רוני, ונהיה חבר של אחותה, אלי. ניצח בתוכנית ריאליטי לשירה. הוציא שיר מוצלח (שיר המגב) שלא התכוון לכך שיתפרסם כשיר לפרסומת. נסע עם אלי ללונדון.
 • ליאורה שקד (דליה שימקו) (עונה 1): אמה המיליונרית של מיקה. אשתו של דורון. רצתה להרוס מפעל בדרום כדי להקים שם לונה פארק (המפעל של גילה, אמא של אבי) ובעקבות כך הסלים את היחסים בינה ובין גילה, אך התחרטה לאחר שהשמיניה הציעו לה רעיון חדשני לפס ייצור חדש במפעל. גילתה על זיוף התקף הלב של דורון בעלה ובעקבות כך חווים משבר זוגי. לאחר ההתפטרות של דורון מהגשת התוכנית וההתנצלות שלו כלפי המשפחה, שניהם מתפייסים ויוצאים לשיט מסביב לעולם. בעונה 3 מתגלה שיוליוס שתל בה גלי למדא כאשר בתה מיקה עוד הייתה עוברית בבטן.
 • דורון שקד (דן תורג'מן) (עונה 1): אביה של מיקה. בעלה של ליאורה. מנחה את התוכנית "ערב ספורט". בעל אופי נרקיסיסטי ויהיר. מיקה ואבי חשדו שהוא מנהל רומן עם אלי, שהייתה הפיזיותרפיסטית שלו, ואחר כך הפכה לעוזרת שלו בתוכנית ״ערב ספורט״, שמסתבר שלא באמת קרה. מזייף התקף לב על מנת להחזיר את תוכניתו לתודעה ולמשוך אליה צופים. לאחר שאשתו, ליאורה, מגלה על זיוף התקף הלב, הם חווים משבר זוגי, שבעקבותיו דורון מתפטר מהגשת התוכנית, מצהיר בשידור חי על מעשיו ומביע חרטה עמוקה על שפגע במשפחתו. לאחר ההצהרה, דורון וליאורה מתפייסים ויוצאים לשיט מסביב לעולם.
 • ירדנה הלוי (עונה 1): אמם של אדם ורותם ואשתו של אבנר, אשר מתגרשים בטרם אירועי עונה 2. בעונה 3 מתגלה כי יוליוס שתל בה גלי למדא כאשר אדם עוד היה עובר בבטן שלה.
 • גילה מוסקוביץ' (שירי גולן) (עונה 1): אמו של אבי. עובדת במפעל לייצור בגדים בדרום הנמצא בסכנת סגירה, אך הוא ניצל מסגירה עקב פטנט של השמיניה המיוצר במפעל. באחד הפרקים בעונה 1 באה לבקר בבית משפחת שקד לכבוד יום ההולדת של אבי ומפתיעה את בנה. בעונה 3 מתגלה כי יוליוס שתל בה גלי למדא כאשר בנה אבי עוד היה עובר בבטן שלה.
 • סוזי מר חיים (הדר לוי) (עונה 2): כתבת בערוץ הראשון אשר באה לצלם תוכניות יום בחיי אשת ראש הממשלה. כחלק מקשריה עם רוחל'ה נחשפת סוזי למידע רגיש, בין היתר בנושא השמיניה והמצפה. לאחר שעובדה זו התגלתה למולי הוא שלח את אנשי סקורפיו "לטפל" בה, ומאז מולי רצח אותה. מגושמת ושוברת מתנות של ראש הממשלה בטעות.
 • פזית (שירה קצנלנבוגן) (אורחת בעונות 2–3): מדריכה במוזיאון בעונה 2, וספרנית בספרייה בעונה 3. לבסוף מתגלה שהיא בלשית במשטרה. בנוסף היא מתאהבת באדם ועוזרת לו להוציא את רוני מהכלא. באחד הפרקים בעונה 3 היא מנשקת את אדם, ואיה תופסת אותם בזמן הנשיקה.
 • שלומיק דרור (צק ברקמן) (עונה 2): בן זוגה לשעבר של דגנית. נסע להודו בזמן שדגנית הייתה בהיריון וחזר אחרי 11 שנים. גילה בהמשך העונה שהוא אביו של בן-בן.
 • דריה (סמדר חייט) (עונה 3): ילדה מקובלת, וחברתה של רותם. מאוד מחבבת את אדם, אחיה הגדול של רותם. בן-בן מאוהב בה. באחד הפרקים בעונה 3 דריה הזמינה את בן-בן לרקוד איתו, ובהמשך העונה בן-בן מציל אותה מפני דניאל שהפחיד אותם בבית משפחת דביר. לאחר מכן דריה הופכת לבת זוגו של בן-בן.
 • עו"ד יקותיאל חלבי (יניב פולישוק) (אורח בעונות 1–3): עורך הדין של ליאורה. בעונה 2 עוזר לאבנר ודדי במשפט. ובעונה 3 מייצג את רוני, לבקשת דדי, בתיק רצח יואל, עד שנסחט על ידי אלכס ומתפטר מייצוגה בתיק זה.
 • אלכסנדרה (יפה גבאי) (עונות 2–3): מגדת עתידות מהתוכנית של אלינור. נעלמה בפרק 126 בעונה 3 לאחר חיזיון על העתיד לקרות לדגנית בזמן לידת ירון ותמר, לא ידוע מה קרה איתה לאחר מכן.
 • אלמה ברגר (מוזכרת): בת זוגו של יוליוס ואמה של ניצן, אשר מתה בלידתה של בתה.

מונחים חשובים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 • גלי למדא - גלי מוח אשר נמצאים אצל כולם אבל אצל ילדים מחוננים גלי הלמדא חזקים יותר ולהם כוח אנרגטי רב ובעיקר כאשר הם מתבגרים עד גיל 18, ואז הגלים הללו נחלשים ככל שגדלים. את גלי הלמדא מקבלים בירושה מאחד ההורים. אבל רוב השמיניה קיבלה את גלי הלמדא דרך מדען בשם יוליוס ברגר.
 • למדא קלאוד - ענן למדא אשר נוצר כאשר לפחות שישה ילדי למדא נמצאים בסמוך זה לזה. באמצעות הלמדא קלאוד ניתן להעביר מחשבות, ללמוד דברים ואף לדבר בטלפתיה.
 • LSR - מכשיר דמוי אוזניות שנוצר על ידי אבנר. נועד למדידת ולשאיבת גלי למדא.
 • טורבו טיים - מכשיר בעל יכולת להאיץ ולעכב את תהליך ההתבגרות. יכול להפוך אדם למבוגר/צעיר יותר מגילו האמיתי. נוצר על ידי דדי/עמוס שביגר את ילדיו מאיה ויונתן מגיל 10 לגיל 15 והפך אותם לאיה וניני.
 • המצפה - חלל מיוחד המכיל את הטכנולוגיות מהמתקדמות בעולם, אשר נועד לאפשר לשמיניה לפעול בצורה הטובה ביותר וללא הפרעות. המצפה ממוקם מאחורי מכונת שתייה בקניון עזריאלי.
 • סקורפיו - כת המונהגת על ידי אדם זקן וסמלה הוא עקרב. הכת מאמינה בחיי נצח ועושה כל שביכולתה על מנת להשיג את מטרה זו. בכת נמצאים בין היתר דניאל, מולי, לינה, לילי והזקן.
 • המועצה - ארגון חשאי הפועל במקביל למוסד ולשב"כ. מפעיל סוכנים למשימות מיוחדות בארץ ומחוצה לה. בין היתר אחראית המועצה לפיקוח אחר מקורות ושימוש באנרגיית למדא, בסוף העונה השלישית מסתבר שהמטרה שלה להשתמש בשמינייה בתור נשק וכך לשאוב מהם למדא. נסגר בסוף הסדרה.
 • קריפטון - גֵּן מלאכותי אשר נועד ליצור את ה"אדם המושלם": צעיר לנצח, בעל תוחלת חיים ארוכה, וחסין מכל פגע. הנוסחה לקריפטון מחולקת ל-2 ונמצאת בפוסטרים הנמצאים בתוך הקוף הלבן והקוף השחור. על מנת שהגן ייקלט בגוף יש צורך להשתמש באנרגיית למדא.
 • הקוף השחור - פסל של קוף בצבע שחור, אשר נמצא במקדש של סקורפיו ומכיל בתוכו חצי מהנוסחה לקריפטון.
 • הקוף הלבן - פסל של קוף בצבע לבן, אשר נמצא אצל סוחר עתיקות בשם איגבן טדאוש ומכיל בתוכו חצי מהנוסחה לקריפטון.
 • פולסר - מכשיר למחיקת זיכרון לטווח קצר - בשימוש המועצה. נועד למנוע מהשמיניה להיזכר בקטעים מעברם.
 • אומיקרון - ארגון טרור בהנהגתו של אבשלום, אשר משתלט על מוחות של אנשים ושולט בהם מרחוק, מטיל אימה ופחד על הציבור על מנת לקדם את מטרותיו. החברים שם היו אבשלום, ניצן ודורי. נסגר בסוף הסדרה

פתיח ושיר נושא

[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הפתיח נראית החבורה כנערים נורמלים במסדרונות בית הספר. אך בהגיעם למקומם הסודי, המאובזר באמצעים עתידניים כגון הולוגרמות, כשרונותיהם מתפרצים: ממתמטיקה מתקדמת, דרך אמנות מרחבית, שח מט ועוד — מתגלות יכולות שהן מעבר למצופה מבני גילם.[6]
שיר הנושא של השמיניה, מול כל העולם[7], נכתב על ידי יוצר הסדרה גיורא חמיצר והולחן על ידי דני רייכנטל. לשיר מספר גרסאות אשר בוצעו על ידי לירון לב[8] (לעונות 1–3) ואור טרגן[9] (לעונות 4–5). בנוסף קיים ביצוע אשר יצא לרגל עונה 2, המשלב את גרסתו של לירון לב יחד עם דנידין[10] ולרגל עונה 4 אשר הופיע בפסטיגל ומבוצע על ידי עדי הימלבלוי ועמית יגור. בשנת 2022 לירון לב הוציא חידוש אלקטרוני לשיר.
בנובמבר 2023, במהלך מלחמת חרבות ברזל, השיר הסתמן בציבור הישראלי ככזה ש"מקבל משמעות חדשה"[11]. באותם ימים הוציא לב גרסה שקטה לשיר, בליווי נגינתו של אלדד ציטרין בפסנתר[12]. הביצוע הוקדש לקורבנות המלחמה ולחטופים.

בעקבות הצלחת הסדרה החליטו גיורא חמיצר ועטרה אופק להוציא ספרים המספרים על משימות של השמיניה ללא קשר לעלילת הסדרה. סה"כ יצאו 5 ספרים: ה-1, באוקטובר 2005, 2 נוספים במהלך 2006, ה-4 ב-2013 וה-5 ב-2014.

 • השמיניה ותעלומת המסכה הבורמזית (2005) - מסעם של השמיניה להצלת מסכה בורמזית עם כוחות מכושפים, ומניעת נפילתה בידי כוחות האופל.
 • השמיניה בעקבות הקרדינל המוזהב (2006) - השמיניה נחטפת לאיטליה על ידי מכר שלהם (דניאל, שהתחזה לידיד של משפחת דביר) שמטרתו היא לחטוף את הקרדינל המוזהב בוונציה ולהפוך לאדם העשיר בעולם.
 • השמיניה ומזימת ליל הסמוראים (2006) - השמיניה מסכלת את מזימתו של טרוריסט יפני בעל צבא "סמוראים" עולמי לפוצץ את ירושלים בנשק גרעיני ברגע חתימת הסכם שלום עם סוריה, ובכך למוטט את הסדר העולמי.
 • השמיניה - לא נפגשנו מעולם (2013) - אבנר מחק לכולם את הזיכרון, חוץ מלאדם, בנו. אדם מגלה לאיה את כל הפרטים על העבר שלה ושל כל השמיניה, וביחד הם מנסים לאחד את כל השמיניה כדי לעזור לאדם ממי שמרגל אחריו. בסוף הספר אדם נרצח. שנה לאחר מכן מתחילה עלילת העונה הרביעית.
 • השמיניה - חידת הניצוץ (2014) - אבי ומיקה מגיעים לצימר בגליל של דודתה של מיקה. בן דודה של מיקה, אוריה, מבחין במשהו מוזר שמתרחש ביער. בספר מופיעות רק חלק מהדמויות, ביניהם השמיניה החדשה: גילי, רפאל, ליאה, יותם, דניס והגר, ומהשמיניה הוותיקה רק אבי, מיקה, איה וניני מופיעים.
 • בסדרה הקומית "הפיג'מות" כשגרי (יניב פולישוק) מגלה שלבתו רוני יש חבר מבוגר (ידידיה ויטל), אז החבר מזכיר לו שהוא היה בן 15 בשמיניה. כמו כן, גרי מזכיר באחד הפרקים את תפקידו בסדרה. כמו כן, באחד מפרקי העונה הרביעית, השלישייה התקבלה לסוכנות ניצבים ובעבודתם הראשונה הם הלכו לסט של השמיניה, שבה אחרי מבחן בד קצר, נבחר עודד לככב בסצנה שמתרחשת בבית ההימורים של קאסיו בעונה השנייה, כמו כן דון לני גבאי מופיעה בתור עצמה בפרק, כשפרדי מציע את עצמו שיהיה בתור הסוכן החדש שלה. ובתחילת עונה חמש בגן העדן של הסדרות נראות דון עצמה ומירב פלדמן (כשהיא לבושה כדפי).
 • בעונה השנייה של הטלנובלה "האלופה" שירה וילנסקי שיחקה משתתפת בסדנה של מכורים אלמונים, שמנחה הקבוצה (משה דץ) מספר שהיא מכורה לסדרות בכלל, ובפרט ל"שמיניה".
 • בשנת 2024 יצאו סרטוני רשת בכיכובם של ידידיה ודון שמציגים את חיי הנישואין של ניני ורוני.

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ רותי זוארץ, ‏שמיניות כבר לא באוויר, באתר גלובס, 1 בפברואר 2007
 2. ^ גלי פיאלקוב, עכבר העיר, "השמיניה": ים של כוכבי ילדים ועלילה קשה להבנה, באתר הארץ, 14 באוקטובר 2013
 3. ^ כוכבי השמיניה והאלופה, באתר הארץ, 26 באוקטובר 2006
 4. ^ וואלה! תרבות‏, מאיה קיי, עילי צ'פמן ושחר טבוך בפנים: "השמיניה" החדשה נחשפת, באתר וואלה‏, 23 במאי 2023
 5. ^ כתיב: Lambda; סימול מן היוונית בעל משמעויות מדעיות רבות
 6. ^ הפתיח של השמיניה, בערוץ היוטיוב של דון לני גבאי: https://m.youtube.com/watch?v=LRDmlb7teiY&pp=ygUg15TXqdee15nXoNeZ15Qg16nXmdeoINek16rXmdeX15Q%3D
 7. ^ מילות השיר בשירונט: https://mshironet.mako.co.il/artist?type=lyrics&lang=1&prfid=3967&wrkid=14724
 8. ^ orel (2012-06-19), שיר הפתיחה של השמיניה-לירון לב "מול כל העולם", נבדק ב-2018-08-14
 9. ^ kidstv (2013-09-18), שיר השמיניה - מול כל העולם, אור טרגן, נבדק ב-2018-08-14
 10. ^ דנידין רוני לוי (2010-12-04), דנידין ולירון לב - השמיניה (אודיו), נבדק ב-2018-08-14
 11. ^ המילים מתארות התמודדות של ילדים עם אתגרים קשים שהם ממש לא אמורים לחוות בשגרה רגילה, שינוי קיצוני של המציאות למשהו חדש ואפילו הפוך מהמוכר והנוח, ואמונה שגם קבוצה קטנה תמשיך בלי די להחזיק מעמד ולהראות נחישות – מול כל העולם.
 12. ^ הפוסט על הביצוע המחודש בדף הפייסבוק של לירון לב


הקודם:
2005אדומות
פרס האקדמיה הישראלית לטלוויזיה – תוכנית ילדים ונוער
2006, 2007 – השמיניה
הבא:
2008האי
הקודם:
2004: אדומות
פרס נבחרי הילדים לסדרת המקור של השנה
2005: השמיניה
הבא:
2008: האי