ואן פיס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
וואן פיס
וואן פיס.jpg
ワンピース‏
(וואן פיס, One Piece, חלק אחד)
סוגה הרפתקאות, פעולה, קומדיה, דרמה, שונן
מאנגה
יוצר אייצ'ירו אודה
מאייר אייצ'ירו אודה
הוצאה Shueisha (יפן)
התפרסם לראשונה במגזין Weekly Shonen Jump
תקופת הפרסום המקורית 1997 - עד היום
מספר הכרכים שהתפרסמו 78 ו-785 פרקים (נכון ל-6 ביולי 2015)
אנימה
אורך פרק 22-23 דקות
במאי קונוסוקה אודה
סטודיו Toei Animation
רשת שידור Fuji Television (יפן)
מדבבים בשפה העברית ראו פירוט
תקופת שידור מקורית 20 באוקטובר 1999 - עדיין רץ
מספר העונות 8

וואן פיס (יפנית: ワンピース, אנגלית: One Piece) היא סדרת מאנגה שנוצרה על ידי אמן המאנגה היפני אייצ'ירו אודה ופורסמה לראשונה ביפן באוגוסט 1997. עלילת הסדרה אשר מתרחשת בעולם בדיוני מתמקדת בצוות פיראטים בפיקודו של קפטן מונקי די. לופי, השואף למצוא את האוצר "וואן פיס" ובכך להפוך למלך הפיראטים.

סדרת המאנגה של ואן פיס יצאה לראשונה לשווקים ביפן בשנת 1997 על ידי המוציא לאור היפני Shueisha במגזין היפני "Weekly Shōnen Jump". כיום סדרת המאנגה עדיין מופקת כאשר 78 כרכים פורסמו עד היום (נכון ל-3 ביולי 2015). בהמשך, בעקבות הצלחת סדרת המאנגה בהמשך הפיקו אולפני האנימציה טואי אנימציה סדרת אנימה אשר מבוססות על עלילת סדרת המאנגה. סדרת האנימה שודרה לראשונה ביפן ברשת Fuji Television ב-20 באוקטובר 1999. כיום סדרת האנימה עדיין מופקת כאשר 703 פרקים הוקרנו עד היום (נכון ל-3 באוגוסט 2015). כמו כן, לאורך השנים הופקו 12 סרטי קולנוע באורך מלא בסדרה, שלושה סרטי OVA, קלפי משחק, ומספר רב של משחקי וידאו אשר מבוססים על עלילת סדרת המאנגה.

במהלך 2009 הפכה וואן פיס לסדרת המאנגה הנמכרת ביותר בכל זמנים ולאחת מסדרות המאנגה הפופולריות ביותר בעולם, כאשר נכון ל-2011 מכרה מעל ל-260 מיליון כרכים.‏[1]

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

22 שנים לפני המועד שבו מתרחשת עלילת הסדרה, הוצא להורג הפיראט האגדי גול די. רוג'ר, אשר נחשב לפיראט הגדול ביותר בכל הזמנים ואשר זכה לתואר "מלך הפיראטים". רוג'ר ציין לפני הוצאתו להורג כי הוא הותיר את האוצרות שצבר במהלך כל חייו במקום סודי. בעקבות כך, מתחיל עידן שודדי הים הגדול אשר במסגרתו אלפי פיראטים שונים, המחולקים למאות צוותים, יוצאים אל הימים בחיפוש אחר אוצר זה המכונה 'וואן פיס'.

עלילת הסדרה מתרחשת 22 שנים לאחר הוצאתו להורג של רוג'ר, כאשר גיבור הסדרה, נער צעיר בשם מונקי די. לופי, עוזב את הכפר בו גדל במטרה למצוא את האוצר ולהפוך למלך הפיראטים. אל לופי מצטרפים במהלך מסעותיו בעלי חלומות אחרים, אשר מקימים בהמשך את צוות 'כובעי הקש', על שם כובע הקש של לופי. בניגוד ליתר צוותי שודדי הים בסדרה, צוות 'כובעי הקש' הם אנשים מוסריים הנמנעים מהרג וביזה ומסייעים לאנשים בצרה. עם זאת, הם עדיין שודדי ים, ולכן רודפים אחריהם חיילי הצי הימי ואנשי הממשלה העולמית.

העולם של וואן פיס[עריכת קוד מקור | עריכה]

מפת העולם של ואן פיס

העולם של ואן פיס הוא עולם בדיוני אשר מכוסה בעיקר בים. עולם זה מחולק לחמישה אוקיינוסים: איסט בלו (הכחול המזרחי), נורת' בלו (הכחול הצפוני), ווסט בלו (הכחול המערבי), סאות' בלו (הכחול הדרומי), והאוקיינוס "גראנד ליין" ("הקו הגדול" בגרסה העברית) שמקיף את העולם מצפון-מערב לדרום-מזרח, שנחשב למסוכן מבין כל האוקיינוסים, ואשר בו מתרחשות מרבית הסאגות בסדרה. שטחי היבשה בעולם של וואן פיס כוללים בעיקר איים רבים, בעוד ששטח היבשה הגדול ביותר הנו רכס הרים ארוך וצר הנקרא "הקו האדום" שמקיף את העולם מדרום-מערב לצפון-מזרח וחוצה במאונך פעמיים את ה"גראנד ליין". כמו כן, לאורך כל האזור הדורמי והצפוני של הגראונד ליין ישנם שני אזורים המכונים "החגורות השקטות", שבה אין שום רוח או גלים, ולכן הספינות פשוט נתקעות במקום, וכמו כן ישנם יצורי ים ענקיים המכונים "מלכי הים" שעומדים בדרכם של כל מי שמנסים להגיע לאזור גראנד ליין שלא דרך הקו האדום.

הזרמים ומזג האוויר באזור הגראנד ליין הנם בלתי צפויים, ואילו באזור האיים האקלים נוטה להיות יציב. בנוסף לכך, מה שמקשה עוד יותר על הניווט בגראנד ליין היא העובדה שהמצפנים הרגילים לא עובדים שם בשל העוצמה של השדות המגנטיים הקיימים בו. האופן היחיד שבו ניתן לנווט באזור זה הוא באמצעות מצפן מיוחד בשם "לוג פוסט" אשר מסוגל להתאים את עצמו לשדה המגנטי של האי שאליו שטים.

בחלקו השני של הגראנד ליין (רד ליין) צריך יותר ממצפן אחד שיכוון אותך לכמה איים.

הקבוצות העיקריות בעולם של ואן פיס הנם:

 • הממשלה העולמית: ארגון פוליטי השולט בעולם של ואן פיס ומונה למעלה מ-170 ממלכות שונות. בתוך הממשלה העולמית יש קבוצה מצומצמת של אצילים הנקראים "הדרקונים השמימיים" (celestial dragons), או אצילי העולם. אותם אנשים רואים עצמם כעליונים לשאר היצורים ועל כן הם חובשים בועה על ראשם, זאת כדי שלא ינשמו את אותו האוויר כמו שאר האנשים. יש לאצילים הללו את הכוח לזמן צי של ספינות מילחמה ואדמירל במידה ומאיימים על חייהם (דבר שנעשה כמה פעמים במהלך הסדרה). ארגון נוסף בממשלה העולמית הוא הcp, שמחולק לעשר קבוצות סוכנים חשאיים מ-0 עד 9.
 • המארינס: זה הכוח הצבאי הימי בעולם של וואן פיס הנמצא תחת פיקוד הממשלה העולמית. מטרתם היא להגן על אוכלוסיית העולם מפני הפיראטים ולהמחיש לתושבי העולם את מידת הכוח והעוצמה של ממשלת העולם. בתוך המארינס יש היררכיה מוחלטת, כאשר בראש המארינס עומד הפליט אדמירל שמפקד על המארינס.
 • פיראטים: שם כולל שניתן לכל האנשים שפועלים כנגד המארינס וחיים את חייהם בצורה שעוברת בדרך מסוימת על החוק. הפיראטים עוברים הרבה בין איים שונים ונלחמים לעתים תכופות בפיראטים אחרים, לעתים על כסף, לעתים על כבוד.בתוך הפיראטים ישנה קבוצה ייחודית בשם סופר-נובה, אלו פיראטים שהסכום על ראשם הוא מעל 100M באלי בשנה הראשונה שהם הפכו לפיראטים
 • המהפכנים: קבוצה זו מורכבת מהרבה אנשים שונים. חלק מהמפכנים פיראטים, חלקם היו בעבר במארינס, וכולם מונהגים תחת פיקודו של המהפכן דראגון (שהוא אביו של גיבור הסדרה). מטרת המהפכנים היא להפוך את העולם למקום בו שווים תוך התנגדות למארינס.
 • שבעת השיצ'יבוקאי: זו קבוצה מיוחדת שבה שבעה פיראטים רבי עוצמה, המכונים שבעת השיצ'יבוקאי, אשר כרתו ברית עם המארינס. במסגרת הברית הזו שבעת השיצ'יבוקאי עוזרים למארינס ללכוד פיראטים, ובתמורה השיצ'יבוקאים חופשיים לעשות כרצונם. השיצ'יבוקאי הם:
 1. דרקיול "עין הנץ" מיהוק - השיצ'יבוקאי הראשון שנראה בסדרה, והסייף הטוב בעולם. קיבל את הכינוי עין הנץ בגלל עיניו, שנראות כמו עיניים של נץ. חבר טוב של שאנקס, והיה הראשון להודיע ו שללופי יש באונטי. ניצח את זורו בקרב, אבל השאיר אותו בחיים כדי שיום אחד יתעלה עליו. במלהך הטיימקייפ אימן את זורו.
 2. סר קרוקודייל - שיצ'יבוקאי לשעבר, מחזיק בפרי הסונה סונה נו מי, שהופך את גופו לחול ומאפשר לו לשלוט בו, ואחד מהיחידים שעורר את פרי השטן שלו. ניסה לבצע הפיכה באלאבאסטה אך הובס בידי לופי ונכנס לכלא. במלחמת הפסגה ברח מהכלא עם לופי איבנקוב וג'ינביי, וחזר להיות פיראט מבוקש.
 3. בארטולומיאו "הרודן" קומה - מהפכן לשעבר, שהסתנן לממשלה והפך לשיצ'יבוקאי. מחזיק בפרי הניוקי ניוקי נו מי, פרי הדחייה שמאפשר לדחות ולדחוף כל דבר. אחת המתקפות החזקות ביותר שלו היא כשהוא דוחף אל תוך נקודה קטנה המון אוויר ואז מפוצץ אותו. ווגאפאנק, המדען הראשי של הממשלה, הפך אותו לסייבורג, אך הוא גרם לווגאפאנק להשתיל במוחו משימה להגן על הספינה של צוות כובע הקש במהלך הטיימסקייפ.
 4. דונקיחוטה דופלמינגו - דרקון שמימי לשעבר, מחזיק בפרי האיטו איטו נו מי (פרי החוטים) ואחד מהיחידים שעורר את הפרי שלו. המלך של דרסרוזה, אי בניו וורלד, אליו השתלט במרמה. הפך לשיצ'יבוקאי על ידי סחיטת הממשלה, ורצונו היחיד הוא להרוס את העולם. נחשב לשיצ'יבוקאי הכי מפחיד וחזק, אבל הוא הובס על ידי לופי, איבד את תוארו ונכס לכלא. מחזיק בהאקי מלכים.
 5. מרשל די טיץ' "בלאקבירד" - חבר לשעבר בפיראטי וואיטבירד והיה כפוף של אייס. ברח מהצוות לאחר שרצח אחד מאנשי הצוות וגנב את הפרי שלו, יאמי יאמי נו מי (פרי האפלה) שמאפשר לו לשאוב כל דבר אל האפלה שלו, ולבטל כוחות של פירות שטן. הפך לשיצ'יבוקאי לאחר שתפס את אייס, ואיבד תואר זה לאחר שפרץ לאימפל דאון, שיחרר משם אסירים, הרג את וואיטבירד וגנב את כוחו והכריז מלחמה על הממשלה. לאחר הטיימסקייפ, הפך לאחר מהיונקו על ידי כך שהשתלט על הטריטוריה של וואיטבירד.
 6. גקו מוריה - שיצ'יבוקאי לשעבר, מחזיק בפרי הקאגה קאגה נו מי (פרי הצל) שמאפשר לו לשלוט על הצל שלו בכל מיני צורות, לקחת צלים של אחרים ולהכניס אותם לתוך אנשים ובכך לחזק אותם, או להכניס אותם אל תוך גופות ובכך להחזיר אותן לחיים. הובס על ידי לופי, בזמן שניסה ליצור צבא זומבים ענק על מנת להביס את קאידו ולהיות מלך הפיראטים. לאחר המלחמה במארינפורד, הממשלה פקדה על דופלמינגו להרוג אותו, אך מוריה הצליח להימלט שנייה לפני שדופלמינגו הרג אותו, והממשלה דיווחה שמוריה נהרג במלחמה. מאז מוריה נעלם ולא נראה יותר.
 7. בואה האנקוק "נסיכת הנחשים, הקיסרית הפיראטית" - מנהיגת לוחמות הקוג'ה, והקיסרית של אמזון לילי, אי הנשים. כשהייתה ילדה היא והאחיות שלה נמכרו לעבדות אצל הדרקונים השמימיים, ומהם קיבלו את פירות השטן שלהן, אחיותיה את פירות ההאבי האבי נו מי (פירות הנחש), דגמי האנאקונדה והסלמנדרה, והיא את פרי המרו מרו נו מי (פרי האהבה), שהפך אותה לאישה היפה בעולם, והיא יכולה לגרום לכל מי שמתאהב בה להפוך לאבן. הפכה למלכת אמזון לילי באמצעות שקר שהמציעה כדי שאף אחת לא תגלה את האמת על עברה. לאחר שלופי הגיע לשם, היא ניסתה להוציע אותו להורג, אך התאהבה בו, והפכה לטובה. עזרה לו להיכנס לאימפל דאון על מנת להציל את אייס, עזרה לו במארינפורד ונתנה לו להתאמן עם ריילי במשך שנתיים על אי שנמצא ליד אמזון לילי. מחזיקה בהאקי מלכים.
 8. "אביר הים" ג'ינביי - איש דג והקפטן של פיראטי השמש. שיצ'יבוקאי לשעבר, שמעמדו בוטל עקב שיתוף הפעולה עם לופי והקרב במארינפורד. חבר טוב של לופי ואיש הדג החזק ביותר שקיים. היה חבר של ארלונג בעבר. במשך שנים היה חבר של פיראטי וואיטבירד, וזו הייתה הסיבה להשתתפותו במלחמה ולפגישתו עם לופי.
 9. טראפלגר די וואטל לאו "מנתח המוות" - אחד מ - 11 הסופרנובאס, במהלך הטיימסקייפ, עד שהפך לשיצ'יבוקאי, הבאונטי על ראשו גדל ל 440M ברי. שונא במשך שנים את דופלמינגו ומטרתו היחידה בחיים היא הבסתו. עזר ללופי בשעת צרה והבריח אותו מהמארינפורד, ולאחר מכן כרת איתו ברית על מנת להביס את קאידו היונקו ואת דופלמינגו. מחזיק בפרי האופה אופה נו מי (פרי הניתוח) אשר מאפשר לו ליצור תחום בצורת כיפה סביב אזור מסוים ולהפוך אותו ל"חדר הניתוח" שלו. למשל, יש לו את היכולת לחשמל אנשים באזור הזה, לשלוט על כוח המשיכה (בצורה מוגבלת), לחתוך אנשים מרחוק אבל בלי שהם יפגעו או שיכאב להם ועוד.
 10. "כוכב הליצן" באגי - אחד האויבים הראשונים של לופי בסדרה, שמחזיק בפרי הבארה בארה נו מי (פרי ההתפצלות) שמאפשר לו להיות חסין לדקירות וחתכים, ומאפשר לו לפצל את גופו ולשלוט על כל החלקים בנפרד. בעל באונטי של 15M ברי בסך הכל, והיה חבר של שאנקס על הספינה של מלך הפיראטים. בגלל זה, ובגלל שהוא הצליח לגרום לכולם לחשוב שהוא אדם חשוב באמצעות שיתוף הפעולה עם לופי בבריחה מאימפל דאון ובמלחמה, הוא הפך לשיצ'יבוקאי.
 • יונקו: ארבעה פיראטים רבי עוצמה אשר שוכנים בחלק השני של הגראנד ליין הנקרא ניו וורלד . לכל אחד מהיונקו יש צוות גדול ושטח רב עליו הם "אחראיים" (הם נותנים הגנה בתמורה לתשלום או משהו בעל ערך אחר).

כמו כן יש גם יכולות כוחות וחפצים ונשקים שונים שהם :

 • פירות שטן רבות מהדמויות בסדרה מחוננות בתכונות פלאיות, הנובעות מאכילת 'פירות שטן' אשר הנם פירות מיוחדים ונדירים שמקנים למי שאוכל מהם כוחות על-אנושיים לצמיתות ובנוסף מאבדים את יכולתם לשחות ובמים הם מאבדים כוח. לפירות השטן יש שני שלבים, שהשני, מכונה התעוררות. הגבול של השלב הראשון הוא דברים כמו הגירים של לופי, הניתוחים והתפירות העצמיות של דופלמינגו וכדומה. השלב של ההתעוררות כולל בתוכו את היכולת של דופלמינגו להפוך של דבר בסביבתו לחוטים ולשלוט עליהם, ואת היכולת של קרוקודייל להפוך בתוך רגע את האדמה עליה הוא עומד לחול ואבק ולהרוג כל דבר שנמצא עליה. ישנם שלושה סוגי פירות שטן שונים:
 1. פירות פאראמסיה - מאפשרים למשתמש לשנות את הגוף שלו או של יריבו בהתאם לפרי. רוב פירות הפאראמסיה מקנים למשתמש חסינות מפני מכות מסוימות למשל (לופי חסין יריות, באגי חסין דקירות). אך חלק מפירות הפאראמיסה לא משפיעים על הגוף אלא על הסביבה, כמו פרי רעידות האדמה של וואיטבירד, פרי החוטים של דופלמינגו ועוד.
 2. פירות זואן - מעניקים את היכולת לשנות צורה באופן חלקי לבעל חיים מסוים. כמו כן, ישנו גם פרי מסוג זואן שמאפשר להפוך באופן חלקי או מלא לבן-אדם וישנו פרי המסוגל לשנות אדם לחיה פרא-היסטורית כמו דינוזאור ויש פרי המסוגל לשנות אדם לחיה אגדית כמו פניקס (מן ציפור אש) או דרקון.אומרים שסוג הפירות המסטיים כגון הפינקס הם נדירים יותר מפירות הלוגיה המפורטות בהמשך.
 3. פירות לוגיה הנחשבים לחזקים ביותר ונותנים למשתמש יכולת לשנות את עצמו לסוג חומר או אלמנט לשלוט בו לדוגמה אש או עשן משתמשי הלוגיה אינם יכולים להיפגע בגלל שאם מתקיפים אותם הם משתנים לחומר שלהם ומשלימים את עצמם , משתמשי הפירות מסוגלים לשלוט בחפצים וביסודות, או ליהנות מחסינות מפני סוגים מסוימים של כלי נשק או פגיעה. יש רק שלושה דרכים לפגוע במשתמש לוגיה, והן להתשמש בקאירוסקי\מים, להשתמש בהאקי או לגלות את חולשת הפרי, כמו שלפרי החול יש חולשה למים ולפרי הברק לגומי.
 • רוקשקי הם 6 יכולות שמפתח הגוף על ידי אימונים רבים למשל:ללכת על האוויר, להשתגר ממקום למקום, לחתוך את האוויר, לפגוע באדם אחר על ידי האצבע, להתחמק בקלילות מהיריב בלי לזוז מהמקום,להקשות את הגוף ולמגן אותו מפגיעות (אך ניתן לשבירה). המשתמשים הידועים של הרוקשקי הם סגני אדמירלים והcp9.
 • האקי הוא מקור אנרגיה מסתורי השורר בכל היקום של וואן פיס , אשר נמצא בכל יצור חי בעולם של וואן פיס, אף על פי שרוב הדמויות בעולם של וואן פיס לא יודעות שיש להם אותו, או כיצד להעיר אותו. השליטה בהאקי מסוגלת להעניק למשתמש בו את אחת מהיכולות הבאות:
 1. יכולת המכונה "קנבונשוקו האקי" המאפשרת למשתמשים בה להבחין בנוכחות של היריבים ולחזות את התנועות הבאות שלהם ושמו השני הוא האקי התצפית.
 2. יכולת המכונה "בוסושוקו האקי" המאפשרת למשתמשים בה ליצור מעין שריון בלתי נראה המשמש להתקפה חזקה יותר והגנה ונותן את היכולת לפגוע במשתמשי פרי לוגיה ושמו השני הוא האקי התחמושת. לאחר מעבר הזמן, שימוש בהאקי הזה גרם לאזור בגוף שעושים עליו את ההאקי להאפיר ולזהור קצת, כך שהוא נראה כמו פלדה בוהקת.
 3. יכולת המכונה "האושוקו האקי" מכונה גם 'האקי מלכים הכובש', למעט מאוד אנשים יש את האקי הזה. אחת התכונות הבולטות של ההאקי הזה היא שהוא מאפשר למשתמשים בו לגרום ליריבים חלשים לאבד את הכרתם.
 • קיטצו הן קבוצת חרבות נדירות ושונות הנמצאות אצל פירטים וציידי ראשים שונים והן מתחלקות לשלושה סוגים: 20 מושלמות .21 מצוינות . 50 טובות ויש עוד 12
 • חרבות כמו של מיהוק (המשתמשים בחרבות הם זורו שנושא 3 מהם ,עין הנץ ,וטאשיגי)
 • קאירוסקי הוא חומר נדיר השוכן בים. הוא קשה כמו יהלום ואיננו ניתן לשבירה. הוא נושא עמו את כוח הים, וכאשר הוא בא במגע עם משתמש פרי שטן המשתמש מאבד את כוחותיו ; בבית הכלא של המארינס עשוי הסורגים והאזיקים מחומר זה, וזאת כדי לבטל את כוחותיהם של האסירים (סמוקר יצר חרב העשויה מקאירוסקי ול- z יש אקדח מחומר זה).

הסדרה נוהגת לשלב דרך קבע אנאכרוניזם ( כלומר חפצים שאינם בזמנם הנכון של טכנולוגיה) , וטכנולוגיה כגון שימוש בטלפונים, פקסים, מצלמות מעקב, והתקנים מתקדמים דומים. על ידי דן דן מושי.

צוותים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסדרה יש צוותים רבים המופיעים בסדרה ובהם:

 • כובעי הקש - הצוות הראשי שסביבו העלילה מתמקדת. מונהגים על ידי מונקי די. לופי. ספינתם הראשונה הייתה גואינג מרי (=מרי ההולכת בתרגום חופשי). לאחר שרובין הצטרפה לצוות מחדש, הספינה נשרפה כליל לאחר שעזבו את אניאס לובי. לספינה השנייה (והנוכחית) קוראים ת׳אוסנד סאני (=אלף השמשות). חברי הצוות הם:
 1. מונקי די. לופי - הקפטן. ידוע כנער עליז ותמים, שבדרך כלל לא מודע למתרחש בסביבתו. בילדותו אכל מפרי הגומי המקולל שממנו מגיעים יכולותיו למתוח את גופו כמו גומי, רק שהבעיה העיקרית שמונעת מאכילת פרי זה היא אי היכולת לשחות. חלומותיו של לופי הם להתחקות אחר שאנקס, אשר ממנו קיבל את כובע הקש המפורסם שלראשו ולהפליג לגראנד ליין ואף למצוא את האוצר הידוע כ׳וואן פיס׳.הסכום על הראש של לופי הוא 500M באלי.
 2. רורונואה זורו - סגנו של לופי והראשון שהצטרף לשורותיו. היה ידוע כסייף מסוכן ביותר וכצייד הפיראטים. יכולת הלחימה של זורו היא באמצעות 3 חרבות. לאורך כל גופו של זורו מופיעות צלקות כאזכורים לקרבות בהם השתתף.הסכום על הראש שלו הוא 120M באלי.
 3. נאמי - נווטת. בתחילה הייתה מרגלת אחר לופי, במטרה לגנוב לו כמה אוצרות, שכן נאמי הייתה נחשבת כגנבת. שיערה של נאמי הולך וגדל במהלך העלילה וכן, לעתים קרובות, היא מחליפה את בגדיה. כשנולדה, אמה מתה ואחותה הגדולה נוג׳יקו נותרה לדאוג לה ומשום כך, נדדה עימה וכך הגיעה לכפר קוקויאשי, שם מצאה את בל-מר, לוחמת לשעבר בחיל הימי, שהסכימה לקבלן ולגדלן ואף נתנה להן לעזור לה בקטיף התפוזים בפרדס שגידלה בביתה. 8 שנים לפני העלילה המקורית, ארלונג וצוות הפיראטים שלו השתלטו על הכפר ודיכאו את תושביו, כולל בל-מר, אשר נרצחה על ידו, בעודה מגוננת על הבנות. נאמי בתגובה מבקשת לעבוד אצל ארלונג כדי להציל את הכפר. לאחר כל השנים הללו, במיוחד כשחזרה לפארק ארלונג (מקום משכנו של ארלונג עצמו), גילתה נאמי שארלונג ניצל אותה כל השנים הללו ומשום כך, לופי ושאר הצוות באים לגונן עליה ולהילחם למענה. בעקבות כך, נאמי נעשית חברה רשמית בצוות. שיטת הלחימה של נאמי היא באמצעות מוט בשם קלימה-טקה, אשר בו היא יכולה להכות בראש האויב ובכך להלום אותו, אחרי הטיימסקייפ נאמי מוסיפה יכולות לחימה בעזרת מזג האוויר שיוצא מתוך המוט.הסכום על הראש שלה הוא 16M באלי.
 4. אוסופ - צלף. בעברו הנהיג קבוצת פיראטים שנקראה על שמו, ביחד עם שלושה מילדי כפר סירופ, בו גדל. אביו, יאסופ, הוא אחד מחברי צוותו של שאנקס. להבדיל מאביו, אוסופ לא היה אהוד במיוחד בקרב אנשי הכפר, בעקבות הסיפורים שהיה ממציא (ומשם היה כינויו אוסופ השקרן), מלבד עלמה נאה בשם קאיה, אותה אהב במיוחד. אך כאשר אחד ממשרתיה, קורהאדול, בגד בה, ביחד עם צוות הפיראטים שלו, אוסופ מחליט להצילה ביחד עם לופי, זורו ונאמי, אליהם הוא מתחבר בהמשך וכך מפרק את צוותו הפרטי. שיטת הלחימה של אוסופ היא באמצעות רוגטקה.הסכום על ראשו של אוסופ הוא 30M באלי.
 5. סאנג׳י - טבח. גודל על ידי בארטי ואף עבר לעבוד במסעדה שלו, אשר נחשבה כהמסעדה הטובה ביותר באיסט בלו. מראהו החיצוני של סאנג׳י הוא אדם בלונדיני אשר מסתיר לרוב את עינו הימנית (שנראית לעתים נדירות) ולרוב מעשן הרבה סיגריות, בהמשך גודל לו זקנקן וזיפי שפם. כמו כן, סאנג׳י ידוע כרודף שמלות למרות היותו מאוהב בנאמי יתר על המידה, אך קורה שהוא מתאהב גם בבחורות אחרות בזמן המסע. שיטת הלחימה של סאנג׳י היא בעזרת הרגליים משום שהוא מאמין שהידים נועדו רק לבשל ולכן אסור לו ללכלך אותם בדם.הוא לא נלחם בנשים אף פעם. הסכום על הראש של סאנג'י הוא 177 Mבאלי.
 6. טוני טוני צ׳ופר - רופא. אייל שאכל את פרי האדם ולכן הפך להיות חצי אדם חצי אייל. בנוסף הוא יכול לשנות צורה שיתאים למצב שהוא נתון בו. הסכום על הראש שלו הוא 50 באלי בלבד כי חשבו שהוא חיית המחמד של כובעי קש והוא אינו נלחם.
 7. ניקו רובין - ארכיאולוגית. מסוגלת לשכפל עצמה וחלקים בודדים מגופה בעקבות אכילת פרי הפרח, המאפשר לה 'לפרוח' (להשתכפל). לפני שהצטרפה, חברה בעברה לצוות אחר ואף הייתה אויבת משנית של הצוות. בהמשך העלילה היא מצטרפת רשמית לצוות. הסכום על הראש של רובין הוא 80M באלי.
 8. פרנקי - מכונאי, הפך את עצמו לסייבורג. בנה את סאני ואף ההגאי שלה. יצר לעצמו אחרי הטיימסקייפ רובוט ענקי שהוא יושב בתוכו. הסכום על ראשו הוא 44M באלי.
 9. ברוק - מוזיקאי. אכל מפרי היומי יומי נו מי (יומי=עולם תחתון\גיהינום) שמסוגל להקימו לתחייה. הסכום על ראשו הוא 33 מיליון באלי.
 • באגי - צוות הקרוי על שם מנהיגם באגי הליצן. בהמשך צוות זה התאחד עם הצוות של אלבידה. לאחר הטיימסקייפ, הפך באגי לאחד מהשיצ'יבוקאי.
 • החתול השחור - קבוצת פיראטים שניסתה להשתלט על כפר סירופ בפקודתו של קורו. ספינתם נקראת בזן בלאק. חברים בולטים בצוות הם:
 1. קורו - הקפטן, הסתיר את זהותו כמשרת של קאיה עד הפגישה עם לופי.
 2. ג׳אנגו - מהפנט, לרוב גם מתהלך בהליכת ירח.
 • פיראטי הזקן הלבן (באנגלית: Whitebeard Pirates) - הצוות נחשב לאחד מהצוותים החזקים ביותר בעולם. ספינתם נקראת - מובי דיק. חברי הצוות הם:
 1. אדוארד ניוגייט - הקפטן. נאמר עליו שהוא האדם החזק בעולם, והיחיד שהצליח להשתוות למלך הפיראטים - רוג'ר. בעל פרי הגורה גורה נו מי, אשר מסוגל ליצור רעידות אדמה, ולשבור ולהרעיד כל דבר.
 2. מרקו - מפקד הצוות הראשון, ובעל פרי הפניקס (עוף החול).
 3. פורטגס די. אייס - מפקד הצוות השני, בנו הביולוגי של גול די. רוג׳ר ובעל פרי האש. אומץ על ידי גארפ - סבו של לופי והועבר לטיפולה של דאדן. במהלך ילדותם - אייס סאבו ולופי נשבעו אחד לשני שהם יצאו לים ויהפכו לפיראטים. מאותה תקופה הם נחשבים כאחים.
 4. ג׳וזו - בעל פרי היהלום ומפקד הצוות השלישי.
 5. ת׳אץ׳ - מפקד הצוות הרביעי לשעבר.
 6. ויסטה - מפקד הצוות החמישי.
 7. בלמנקו
 8. ראקויו
 9. נאמור
 10. בלנהיים
 11. קורלל
 12. קינגדו
 13. הארוטה
 14. אטמוס
 15. ספיד ג׳ירו
 16. פוסה
 17. איזו

המדיות השונות בזיכיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאנגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאנגה נכתבת ומאוירת על ידי אייצ'ירו אודה. הסדרה מתפרסמת מה-4 באוגוסט 1997 ועד היום בשבועון מאנגת השונן היפני "Weekly Shōnen Jump". פרקי הסדרה עובדו לאורך השנים לכרכים שונים אשר יצאו לאור על ידי המוציא לאור היפני "Shueisha", כאשר נכון ל-16 ביולי 2015 פורסמו ביפן 794 פרקים ב-78 כרכים שונים.

הגרסה האנגלית של המאנגה מופקת על ידי חברת "Viz Media". נכון ליוני 2013 פורסמו 66 כרכים שונים בשפה האנגלית.

סדרת האנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החל משנת 1999 ועד היום משודרת ביפן סדרת האנימה של ואן פיס אשר מופקת על ידי Toei Animation ומבוססת על המאנגה של ואן פיס. העלילה של האנימה עוקבת כמעט אחד לאחד אחרי העלילה של המאנגה עליה היא מבוססת, מלבד פה ושם שינויים מינוריים, וסאגות מקוריות ("פילרים"). נכון ל-16 ביולי 2015 שודרו ביפן 701 פרקים המשתרעים על 18 עונות.

בהמשך, חברת ההפקה "4Kids Entertainment" רכשה את זכויות השידור וההפצה של סדרות האנימה של ואן פיס בשווקים של צפון אמריקה. הגרסה האנגלית של סדרת האנימה שודרה לראשונה בארצות הברית בערוץ פוקס ב-18 בספטמבר 2004. התוכן של הגרסה האנגלית נערך באופן מקיף כאשר 143 הפרקים הראשונים בסדרה צומצמו ל-104 פרקים בגרסה האנגלית. כמו כן, מתוך הגרסה האמריקנית אשר שודרה ברשתות הטלוויזיה בארצות הברית צונזרו קטעים רבים. בשנת 2007 חברת ההפקה "Funimation Entertainment" רכשה את זכויות השידור וההפצה של סדרות האנימה של וואן פיס בשווקים של צפון אמריקה. ב-27 במאי 2008, יצאו לראשונה תקליטורי ה-DVD של הסדרה בגרסה האנגלית לשווקים בצפון אמריקה עם דיבוב חדש באנגלית. גירסת הדיבוב של "Funimation Entertainment" שודרה בהמשך בערוץ Cartoon Network במהלך השנים 2007 - 2008.

הסרטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים יצאו לאקרנים שנים עשר סרטי קולנוע במקביל לשידור סדרת האנימה אשר הרחיבו את עלילת סדרת האנימה.

# שם הסרט בעברית שם הסרט באנגלית תיאור אורך הקרנת הבכורה ביפן
1 ואן פיס - הסרט One Piece: The Movie מפת אוצר נשדדת על ידי השודד אל-דראגו ולופי וצוותו מנסים למנוע ממנו את מציאת האוצר. 50 דקות 4 במרץ 2000
2 הרפתקה באי בכיוון השעון Clockwork Island Adventure צוות שודדי כובעי הקש נאבקים באחים טראמפ מאי השעונים במטרה להחזיר את ספינתם. 60 דקות 3 במרץ 2001
3 הממלכה של צ'ופר באי החיות המוזרות Chopper's Kingdom on the Island of Strange Animals צוות שודדי כובעי הקש נאבקים ברוזן באטלר. 56 דקות 2 במרץ 2002
4 הרפתקת סוף הדר Dead End Adventure צוות שודדי כובעי הקש נקלעים לקשיים פיננסים ומשתתפים בתחרות שודדי ים סודית בניסיון להרוויח כסף. 95 דקות 1 במרץ 2003
5 קללת החרב הקדושה Curse of the Sacred Sword צוות שודדי כובעי הקש נאבקים בנחתים על חרב שבעת הכוכבים. 95 דקות 6 במרץ 2004
6 ברון אומאטסורי והאי הסודי Baron Omatsuri and the Secret Island צוות שודדי כובעי הקש נאבקים בברון אומטסורי. 91 דקות 5 במרץ 2005
7 החייל המכני הענק של טירת קאראקורי Giant Mecha Soldier of Karakuri Castle צוות שודדי כובעי הקש בעקבות הכתר המוזהב ובמאבק עם בנה של זקנה פלאית. 94 דקות 4 במרץ 2006
8 פרק של אראבאסטה: נסיכת המדבר והפיראטים The Desert Princess and the Pirates: Adventure in Alabasta צוות שודדי כובעי הקש נוסעים לאי המדבר ומנסים למגר מהפכה נגד הנסיכה ויוי ולהביס את מר קרוקודייל. 90 דקות 3 במרץ 2007
9 פרק של אי החורף הנצחי Episode of Chopper Plus: Bloom in the Winter, Miracle Sakura מספר כיצד הצטרף צ'ופר לצוות השודדים. 113 דקות 1 במרץ 2008
10 ואן פיס: עולם חזק One Piece: Strong World צוות שודדי כובעי הקש פוגשים בספינה מעופפת ובשודד הים שיקי. 115 דקות 12 בדצמבר 2009
11 המרדף אחר כובע הקש Straw Hat Chase לופי מנסה להשיב את כובע הקש שלו, שנלקח על ידי ציפור. 30 דקות 19 במרץ 2011
12 וואן פיס: סרט זי One Piece film Z הסרט הראשון שמתרחש בניו וורלד ומציג את זי, אדמירל לשעבר הרוצה להשמיד את המארינס ואת הפירטים. 107 דקות 15 בדצמבר 2012

סרטי OVA[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הופקו שלושה עשרה סרטי OVA במקביל לשידור סדרת האנימה אשר הרחיבו את עלילת סדרת האנימה.

# שם הסרט באנגלית תיאור במאי אורך הקרנת הבכורה ביפן
1 One Piece: Defeat The Pirate Ganzack! צוות שודדי כובע הקש נאבקים בפיראט גאנזקה והצוות שלו. גורו טאניגוצ'י 29 דקות 26 ביולי 1998
2 One Piece: Romance Dawn Story צוות שודדי כובע הקש נאבקים בפיראט גאלי והצוות שלו. קאצומי טוקורו 34 דקות 21 בספטמבר 2008
3 One Piece Film Strong World: Episode 0 פריקוול לסרט "ואן פיס: עולם חזק" המתרחש 20 שנים לפני עלילת הסדרה ומתמקד בעימות בין שיקי וגול ד. רוג'ר. נאויוקי איטו 19 דקות אפריל 2010

משחקי וידאו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים יצאו לשווקים מספר רב של משחקי וידאו המבוססים על עלילת הסדרה. המשחקים יצאו לקונסולת משחקים וקונסולות ניידות שונות. רוב משחקי הווידאו של וואן פיס אשר נוצרו עד היום הם משחקי תפקידים או משחקי לחימה בהם השחקן משחק באחת הדמויות הראשיות בסדרה. בין המשחקים תוכלו למצוא את וואן פיס אנלימיטד קרוז הראשון והשני, ווואן פיס פיראט וואריור ועוד.

תקליטורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאורך השנים הופקו מספר תקליטורים אשר החילו את הפסוקלים של הסדרה. עד היום יצאו לשווקים מעל 49 סינגלים. רבים מתוכם יצאו לשווקים גם על גבי תקליטורי אוסף יחד עם מוזיקת רקע מתוך סדרת האנימה, הסרטים ומשחקי הווידאו בסדרה.

שיווק[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת הבולים של ואן פיס שהונפקה על ידי שירות הדואר היפני.

הפופולריות הרבה לה זכתה הסדרה לאורך השנים ברחבי בעולם, ובמיוחד ביפן, הובילה לצמיחתה של תעשייה משגשגת המוכרת מוצרים נלווים של הסדרה. דמויות הראשיות ודמויות המשנה של הסדרה מופיעים על גבי מוצרים רבים, כגון בגדים, כרזות, משחקי שולחן, משחקי קלפים ובובות.

כמו כן, ההצלחה הרבה לה זכתה הסדרה ביפן הובילה לכך שבמרץ 2011 שירות הדואר ביפן הנפיק סדרת בולים של ואן פיס.‏[2]

סאגות וארקים[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאנגה, ובעקבותיה האנימה, מבוססת על עונות, שכל אחת מהן חובקת כמה "סאגות", שהם סיפורים רב פרקיים המתרחשים במקום מסוים או בנסיבות מסוימות. להלן רשימה של 8 הסאגות בסדרה עד כה ו-41 הארקים בסדרה עד כה (נכון ל-20 באוגוסט 2014):

סאגת איסט בלו
 • ארק רומנס דאון: (מאנגה: 1997, פרקים 1-7) (אנימה: 1999, פרקים 1-3)
 • ארק אורנג' טאון: (מאנגה: 1997-1998, פרקים 8-21) (אנימה: 1999, פרקים 4-8)
 • ארק כפר סירופ: (מאנגה: 1998, פרקים 22-41) (אנימה: 2000, פרקים 9-18)
 • ארק באראטי: (מאנגה: 1998-1999, פרקים 42-68) (אנימה: 2000, פרקים 19-30)
 • ארק ארלונג פארק: (מאנגה: 1999, פרקים 69-95) (אנימה: 2000, פרקים 31-45)
 • ארק צדדית באגי: (מופיע במאנגה כסיפור עטיפה בפרקים 35-75) (אנימה: 2000, פרקים 46-47)
 • ארק לוגטאון: (מאנגה: 1999, פרקים 96-100) (אנימה: 2000-2001, פרקים 48-53)
 • ארק אי ספינת המלחמה: (לא מופיע במאנגה) (אנימה: 2001, פרקים 54-61)
סאגת אלבאסטה
 • ארק הר ההיפוך: (מאנגה: 1999, פרקים 101-105) (אנימה: 2001, פרקים 62-63)
 • ארק וויסקי פיק: (מאנגה: 1999, פרקים 106-114) (אנימה: 2001, פרקים 64-67)
 • ארק צדדית קובי/הלמפו: (מופיע במאנגה כסיפור עטיפה בפרקים 83-119) (אנימה: 2001, פרקים 68-69)
 • ארק ליטל גארדן: (מאנגה: 2000, פרקים 115-129) (אנימה: 2001, פרקים 70-78)
 • ארק אי דראם: (מאנגה: 2000, פרקים 130-154) (אנימה: 2001, פרקים 79-91)
 • ארק אלאבאסטה: (מאנגה: 2000-2002, פרקים 155-217) (אנימה: 2001-2002, פרקים 92-130)
 • ארק פוסט-אלאבאסטה: (לא מופיע במאנגה) (אנימה: 2002, פרקים 131-135)
סאגת אי השמיים
 • ארק אי העיזים: (לא מופיע במאנגה) (אנימה: 2003, פרקים 136-138)
 • ארק ערפל הקשת: (לא מופיע במאנגה) (אנימה: 2003, פרקים 139-143)
 • ארק ג'איה: (מאנגה: 2002, פרקים 218-236) (אנימה: 2003, פרקים 144-152)
 • ארק סקייפיה: (מאנגה: 2002-2004, פרקים 237-302) (אנימה: 2003-2004, פרקים 153-195)
 • ארק G-8: (לא מופיע במאנגה) (אנימה: 2004, פרקים 196-206)
סאגת ווטר 7
 • ארק קרב הדייוי באק: (מאנגה: 2004, פרקים 303-321) (אנימה: 2004-2005, פרקים 207-219)
 • ארק חלומות האוקיינוס: (לא מופיע במאנגה) (אנימה: 2005, פרקים 220-224)
 • ארק חזרתו של פוקסי: (לא מופיע במאנגה) (אנימה: 2005, פרקים 225-226)
 • ארק ווטר 7: (מאנגה: 2004-2005, פרקים 322-374) (אנימה: 2005-2006, פרקים 227-263)
 • ארק אניס לובי: (מאנגה: 2005-2006, פרקים 375-430) (אנימה: 2006-2007, פרקים 264-312)
 • ארק פוסט-אניס לובי: (מאנגה: 2006-2007, פרקים 431-441) (אנימה: 2007, פרקים 313-325)
סאגת ת'רילר בארק
 • ארק צייד הקרח (לא מופיע במאנגה) (אנימה: 2007, פרקים 326-335)
 • ארק ת'רילר בארק: (מאנגה: 2007-2008, פרקים 442-489) (אנימה: 2008, פרקים 336-381)
 • ארק אי הספא: (לא מופיע במאנגה) (אנימה: 2008, פרקים 382-384)
סאגת פסגת המלחמה
 • ארק אי שאבודי: (מאנגה: 2008, פרקים 490-513) (אנימה: 2009, פרקים 385-405)
 • ארק אמזון לילי: (מאנגה: 2008, פרקים 514-523) (אנימה: 2009, פרקים 408-421)
 • ארק אימפל דאון: (מאנגה: 2008-2009, פרקים 524-548) (אנימה: 2009-2010, פרקים 422-458)
 • ארק ליטל איסט בלו: (לא מופיע במאנגה) (אנימה 2009, פרקים 426-429)
 • ארק מארינפורד: (מאנגה: 2009-2010, פרקים 549-580) (אנימה: (2010-2011, פרקים 459-489)
 • ארק הפוסט-מלחמה: (מאנגה: 2010, פרקים 597-581) (אנימה: 2011, פרקים 516-490)
סאגת אי אנשי הדג
 • ארק החזרה לשאבודי: (מאנגה: 2010, פרקים 598-602) (אנימה: 2011, פרקים 522-517)
 • ארק אי אנשי הדג: (מאנגה: 2010–2012, פרקים 603-653) (אנימה: 2011-2012 574-523)
סאגת ברית הפיראטים
 • ארק האמביציה של זי: (לא הופיע במנגה) (אנימה: 2012, פרקים 575-578)
 • ארק פאנק האזרד: (מאנגה: 2012–2013, פרקים 699-654) (אנימה: 2013, פרקים 579-625)
 • ארק ההחזרה של סיזר: (לא הופיע במנגה) (אנימה: 2013-2014 פרקים 626-628)
 • ארק דרסרוסה: (מאנגה: 2013-2015, פרקים 700-801 ) (אנימה: 2015-עד היום, פרקים 629 והלאה)
 • ארק זו : (מאנגה: 2015 עד היום, פרקים 802 והלאה) (אנימה: טרם הופיע באנימה)

פרסים ומועמדויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאנגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרת המאנגה של ואן פיס הייתה בין מועמדים סופיים לפרס טזוקה שלוש פעמים ברציפות בשנים 2000–2002,‏[3][4][5]

בסקר שנערך על ידי 2008 החברה היפנית אוריקון (Oricon), הנוהגת בעיקר לספק סטטיסטיקה אודות תעשיית המוזיקה ביפן, מדגם של בני הנוער יפנים בחרו בואן פיס בתור סדרת המאנגה המעניינת ביותר.‏[6]

סדרת האנימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיר הפתיחה הראשון של סדרת האנימה של ואן פיס,( הנקרא "We Are!)", זכה בשנת 2000 בפרס אנמציית קובה בקטגוריית שיר הנושא הטוב ביותר.‏[7]

בפברואר 2001, הסדרה דורגה במקום ה-9 בדירוג של עשר סדרות האנימה הפופולריות ביותר ביפן.‏[8]

בשנת 2001, קוראי מגזין האנימה היפני הפופולרי "Animage" בחרו בסדרת האנימה של ואן פיס במקום ה-5 ב"דירוג הקוראים לסדרת האנימה הבולטת ביותר של המאה ה-21".‏[9] ביוני 2002, קוראי המגזין "Animage" בחרו בסדרת האנימה של ואן פיס במקום ה-16 מבין סדרות האנימה החדשות הטובות ביותר של שנת 2001.‏[10] בשנת 2004 קוראי המגזין "Animage" בחרו שוב בסדרת האנימה של ואן פיס במקום ה-16 בקטגוריית "סדרת האנימה המועדפת".‏[11]

בסקר מקוון שנערך בשנת 2005 על ידי רשת הטלוויזיה היפנית TV Asahi נבחרה סדרת האנימה של ואן פיס במקום ה-6 בדירוג של "סדרות הטלוויזיה המונפשות הפופולרית ביותר".‏[12] לפני שסקר זה בוצע, רשת הטלוויזיה היפנית TV Asahi פירסמה דירוג נוסף אשר התבסס על סקר ארצי שבו סדרת האנימה של ואן פיס דורגה במקום הרביעי בקרב בני הנוער ביפן.‏[12] בשנת 2006, נבחרה הסדרה במקום ה-32 בדירוג של 100 סדרות האנימה הפופולריות ביותר ביפן.‏[13][14]

וואן פיס בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה שודרה בישראל בשנת 2006 בערוץ ג'טיקס (כיום דיסני), הערוץ שידר 53 פרקים בדיבוב לעברית מהאנימה.

הסדרה צברה פופולריות רבה עם השנים, וביחד עם נארוטו ודרגון בול נחשבת לאחת מהאנימות המוכרות בארץ.

קבוצות מתרגמים חובבים הפיצו ועדין מפיצים פרקים של האנימה עם כתוביות בעברית.

צוות המדבבים בגרסה העברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגרסה העברית השתתפו בדיבוב הדמויות:

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]