בית סוהר איילון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף כלא רמלה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מגדל שמירה בבית סוהר איילון

בית סוהר איילון (ידוע גם בשמו הישן כלא רמלה) הוא מתקן כליאה של שירות בתי הסוהר הממוקם בסביבת הערים רמלה ולוד. בית הסוהר משמש לכליאת אסירים שנשפטו על ידי בית משפט לתקופות מאסר ממושכות (שבע שנים ומעלה).[1]

תולדות בית הסוהר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוף 1949 הוחלט על הקמת בית סוהר מרכזי ברמלה אליו ירוכזו כל האסירים במדינת ישראל[2]. בית הסוהר נבנה על בסיס מצודת טגארט, מימי המנדט הבריטי. המצודה ברמלה-לוד הועברה לאחריות שירות בתי הסוהר, שב-1953 פתח בה את כלא רמלה. התוכנית הייתה לבנות את בית הכלא באופן מודרני[3] ולהקצות בו מתקני תעסוקה, הכשרת קרקע לחווה חקלאית ובניית מתקנים לפעילות חינוכית ותרבותית תוך מתן מענה לצרכיהם של בני כל הדתות. עם פתיחתו בשנת 1953 הוקצה בו אגף לאסירות שתחילה מנו 12 נשים, אך לא היו בו מספיק תאים כדי להפריד בין אסירות מכורות לסמים ובין אסירות שאינן מכורות, בין מבוגרות לבין צעירות וכו' ובשל כך נגרמו חיכוכים רבים בין האסירות וביניהן לבין אנשי הסגל.

המבנה המקורי עבר הרחבות רבות מאז, ונוספו לו אגפים נוספים. בשנת 1962 הוצא להורג בכלא איילון (אז כלא רמלה) הפושע הנאצי אדולף אייכמן.

תכולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בבית סוהר איילון כ־1,000 מקומות כליאה עבור עצירים ואסירים השפוטים לתקופות מאסר ממושכות בגין מגוון עבירות פליליות (קבוצה זו היא הגדולה בכלא זה), וכן עבור פלסטינים הכלואים בשל עבירות ביטחוניות, והוא אחד מארבעת בתי הסוהר של שירות בתי הסוהר ברמת ביטחון מרבית[4].

בבית הסוהר 15 אגפים, רובם לאסירים פליליים אך גם שניים לאסירים ביטחוניים. בבית הסוהר גם שני אגפים בהם מוחזקים אסירים בהפרדה, ואגף אחד לשומרי מסורת[5].

300 אנשי סגל משרתים במתקן, ובכלל זה אנשי מינהלה, ביטחון וטיפול. כ-250 מבין האסירים מועסקים בין כתלי הכלא בעבודות תחזוקה, ניקיון, מטבח וכדומה.

בכלא מרכז חינוך שתפקידו לסייע בשיקום אסירים ולהעניק לאסירים השכלת יסוד, ובכלל זה שיעורי אנגלית וכיתת מחשבים. כמו כן מופעלים חוגים שונים – אמנות, ספורט, מדיטציה, משפחה, הורות ועוד. בנוסף כולל בית הסוהר מרכז תעסוקה, המעסיק כ-250 אסירים במפעלים של השב"ס ובמפעלים אזרחיים[6].

אגף האיקסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגף 15 הוא אגף מבודד ומופרד בין כתלי בית סוהר איילון. אגף זה נקרא גם "אגף האיקסים" בעקבות כליאתו של מרדכי קידר שנכלא במקום בבידוד, על מעצרו הוטל איפול והוא זכה לכינוי "האסיר X". משהורחב המקום והיה לאגף ששימש לכליאת אסירים נוספים אשר נדרש בידוד בכליאתם, קיבל האגף את הכינוי "אגף האיקסים".

אסירים אחרים ששכנו באגף היו אברי אלעד, קוזו אוקמוטו ויגאל עמיר (למשך כמה שנים). ב-15 בדצמבר 2010 התאבד באגף זה העציר בן זיגייר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא בית סוהר איילון בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קואורדינטות: 31°56′06″N 34°52′53″E / 31.935083°N 34.881270°E / 31.935083; 34.881270