לדלג לתוכן

תפריט ניווט

הבדלים בין גרסאות בדף "תולדות מלחמת העצמאות (ספר)"

מנקודת ראות זו עובר אורי מילשטיין על התקופה שקדמה להקמת המדינה וסוקר את האירועים אשר הובילו להקמתה או פגעו במימוש הרעיון. הוא מציג את הדיונים ב[[לונדון]] בין הממשל המנדטורי ונציגי [[הסוכנות היהודית]] לארץ ישראל שהיו מנהיגי היישוב. מציג את עמדת העולם ה[[ערבי]]. מתאר היטב את הרקע של ערביי ארץ ישראל ואת המעורבות של ערביי הארצות השכנות בתקופה שקדמה להקמת המדינה. הוא מגיע למסקנה כי הנהגתו של המופתי מסייעת לתהליך הקמת המדינה, שכן הוא גורם שלילי בהתארגות הייושה הערבי.
 
מכאן הוא עובר להכנות של דוד בן-גוריון להקמת צבא הגנה לישראל בארגון ובחימוש שיתאימו למלחמה הצפויה על הקמת המדינה. הוא מציג את מהות היחסים עם ארגוני המחתרת: [[אצ"ל]] ו[[לח"י]]. הוא מספר על פעילות השירותים החשאיים שהיו מרושתים היטב בממשל הבריטי ואצל [[ערביי ארץ ישראל]]. למעשה הנהלת היישוב קיבלה מראש את רוב המידע שהיה דרוש לה. לדוד בן-גוריון היה מאבק עם ראשי ההגנה ועם ראשי מפלגות הפועלים על דמותו של הצבא. הוא ניסה להוביללהפוך את הצבאהכח המגוייס מ[[מיליציה]] לצבא. לשם כך העדיף בפיקוד את יוצאי [[הצבא הבריטי]] בעלי הניסיון מ[[מלחמת העולם השנייה]].
 
כרך זה מסתיים בנושא "חלקות העוגה הלאומית", עד כמה ראשי היישוב היו מוכנים להקציב אמצעים על מנת לממן את ההכנות למלחמה הלא-נמנעת. הפרקים האחרונים דנים ביחס המעצמות הגדולות: [[ארצות הברית]] ו-[[רוסיה]] להקמת מדינת ישראל. וכך מגיע יום ההצבעה על החלטת האו"ם ב-29 בנובמבר 1947 ומעט בריפרוף הוא עוסק "במחירם של חסידי אומות העולם" אשר תמכו בהחלטת האו"ם על הקמת מדינת ישראל.