ניגון לחסידי הצמח צדק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תווי הניגון בספר הניגונים
תמונה זו מוצגת בוויקיפדיה בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.

ניגון לחסידי הצמח צדק הוא ניגון חב"די ללא מילים. הניגון התפרסם בציבור החרדי, בשנת 2011[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיר מיוחס בחסידות חב"ד לזמן הצמח צדק שכיהן במאה ה-19. זהות המלחין אינה ידועה. בספר הניגונים של חסידות חב"ד הוא מופיע במספר מ"ב במחלקת "ניגונים מיוחסים", כלומר ניגונים עתיקים שהולחנו על ידי האדמו"רים או על ידי חסידים מובחרים. הניגון היה יחסית עלום אף בחסידות חב"ד, והושר לעיתים רחוקות.

במקורו, הניגון מושר בקצב איטי מאד ובדבקות, עם קטע נוסף בסופו. בשנת תשמ"ה עיבד שלום הורביץ, מלחין וזמר חב"די, את הניגון על המילים "ילכו מחיל אל חיל"[2] לכבוד יום הולדת של הרבי, רבי מנחם מנדל שניאורסון, בהשמטת קטע הסיום ובמקצב מהיר יותר. הגרסה המחודשת בעלת האופי העליז נוגנה במספר חתונות במשפחת הורביץ אך לא הייתה מוכרת בציבור משך עשרות שנים. בשנת תשע"א, בחתונה של בחור מישיבת מאור עיניים (חסידות רחמסטריווקא), המקורב לרבי ישכר בער לייפר, האדמו"ר מבישטינא, החל האדמו"ר לרקוד לצלילי ניגון זה. משם הגיע הניגון גם לחסידות רחמסטריווקא ובחתונת בתו הבכורה של האדמו"ר, בה השתתפו חסידים רבים, הושר ניגון זה כניגון השמחה המרכזי ומאז הופץ בכלל הציבור החרדי, ומושר גם בטישים ובחתונות אדמו"רים. הניגון יצא גם בדיסק של הזמר החסידי, בערי וובר (תשע"ב) ובדיסק "הלב והמעיין - יוצאים בשיר" של חיליק פרנק בהרכב הלב והמעיין (תשע"ג).

בסיום הש"ס במסגרת לימודי הדף היומי בשנת תשע"ב, ניגון זה פתח את ריקודי השמחה לאחר סיום הש"ס, כשבהתחלה נאמר במקצב חזני על ידי ילד הפלא יענקי שטרן על מילות המשנה הראשונה של מסכת ברכות "מאימתי קוראים את שמע בערבית", ולאחר מכן החלו לרקוד בניגון זה על המילים "קודשא בריך הוא ואורייתא וישראל חד הוא"[3] מי שחיבר את המילים על השיר הוא הרב חיים שמרלר נשיא ארגון "שערי הוראה" וראש ישיבת "אורייתא" בנישואי צאצאיו עם נכד האדמו"ר מויז'ניץ.

הניגון כתוב בסולם מינורי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ביצועים

  • השיר בגרסה ווקאלית על ידי בעל המנגן מפריז יהודה ישראליוויטש.
  • השיר בביצועו של יאיר כלב, אתר חב"ד אינפו(הקישור אינו פעיל)
  • השיר בביצועו של בערי וובר, אתר חב"ד אינפו
  • השיר בביצועו של הגיטריסט אליהו מאיר דאלי (אלי דאלי), מתוך פרויקט "תפילה מתכתית"

אודות

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ניגון נוסף המיוחס לחסידי הצמח צדק, מס' מ"ג בספר הניגונים, איטי ובעל אופי לירי, התפרסם אף הוא בשנת 2011 בדיסק "כיסופים" של מרדכי בן דוד.
  2. ^ ספר תהילים פרק פ"ד
  3. ^ משפט ארמי המבוסס על הזוהר שמשמעותו: הקדוש ברוך הוא, התורה ועם ישראל הם אחד