צמאה לך נפשי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

צמאה לך נפשי הוא ניגון חסידי המבטא כמיהה וגעגוע, מהידועים שבניגוני חב"ד, והוא השיר המזוהה ביותר עם הרבי מלובביץ' והבולט מבין ניגוניו. ישנו ניגון נוסף בשם זהה גם הוא מניגוני הרבי מלובביץ' וניגוני חב"ד.

במאה ה-21 היוו שירי הכותרת של סדרת אלבומים מוזיקליים הקרויים צמאה.

אודות הניגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

את הניגון לימד הרבי מלובביץ' את חסידיו בשבת מברכים של חודש אייר ה'תשי"ד. הניגון מיוחס לפי מספר דעות לרבי שניאור זלמן מליאדי, האדמו"ר הראשון של חסידות חב"ד אך לא ברור האם הוא עצמו חיבר את הניגון, לכן הניגון אינו נמנה עם עשרת ניגוניו המכונים "הניגונים המכוונים". יש הטוענים כי הרבי מלובביץ' הוא מלחין הניגון. הניגון היה מושר בתכיפות בהתוועדויות בחצרו.

מילות הניגון הם מן התהילים, פסוק המתפרש כמבטא כמיהה דתית:

צָמְאָה לְךָ נַפְשִׁי, כָּמַהּ לְךָ בְשָׂרִי, בְּאֶרֶץ צִיָּה וְעָיֵף בְּלִי מָיִם: כֵּן בַּקֹּדֶשׁ חֲזִיתִיךָ לִרְאוֹת עֻזְּךָ וּכְבוֹדֶךָ.

על הניגון אמר הרבי מלובביץ' כי שלושת חלקיו הראשונים מבטאים צימאון, והרביעי געגועים. הניגון מופיע בספר הניגונים - חב"ד מספר קפ"א (181).

מלבד בחסידות חב"ד הושר הניגון בפי רבנים וחסידויות שונות, ביניהם האדמו"ר מסאטמר, הרב ברוך מרדכי אזרחי[1], הרב אליעזר שלמה שיק[2], ראשי ישיבת פוניבז'[3] ועוד.

עיבודים מוזקליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1960 הופיע הניגון באלבום "ניגוני חב"ד" 1 של ניח"ח[4], ב־1996 הופיע השיר באלבום "האפ קאזאק" של אברהם פריד[5] והופיע באלבום "ניגוני בית אבא" של מרדכי בן-דוד, ב-2011 הופיע השיר באלבומו של ברי סחרוף, אתה נמצא כאן[6]. ב-2013 הופיע באלבום ניגון ומזמור של גד אלבז. ב-2015 הופיע באלבום צמאה 1 בביצועו של אביתר בנאי והאלבום כולו נקרא בשמו של השיר.

השיר בוצע במהלך השנים על ידי חנן בן ארי, יעקב שוואקי, שולי רנד[7], יצחק מאיר הלפגוט, אוהד מושקוביץ, רונה קינן, ישראל ורדיגר, דניאל זמיר, יונתן רזאל, אמיר דדון, עמיר בניון ב-2016 עם ברי סחרוף[8] וכן ב-2020 עם תזמורת ירושלים מזרח ומערב[9] ואחרים.

צמאה השני - שיר נוסף באותו שם[עריכת קוד מקור | עריכה]

ישנו ניגון נוסף בשם זהה, שגם אותו לימד הרבי מלובביץ'[10], רובו מילים שונות, באוקראינית. הניגון מופיע בספר הניגונים - חב"ד מספר ק"א (101) וכן מספר קצ"ו (196).

מילות השיר: ”צָמְאָה לְךָ נַפְשִׁי, כָּמַהּ לְךָ בְשָׂרִי, עֵיי טִי דוּרין מַארקוֹ, שטָֹא טִי יֶעדִיש נַאַיֶר מַרקוֹ, ניֵע קופְּלַאיֵיֶש, ניֵע פּרוֹדַאיֶיש, טָאלקַא רוֹבִּישׁ סוַואַרקָו“ (חלק הראשוני: ספר תהלים, פרק ס"ג, פסוק ב'; חלקו העיקרי בשפה האוקראינית) שתרגומו: "צמאה לך נפשי כמה לך בשרי, היי אתה מרקו [=שם אדם] השוטה, מדוע באת לשוק ללא תכלית, לא קנית ולא מכרת - רק חוללת מהומות"

הניגון מושר גם בחצרות חסידיות שונות כגון ויזניץ[11], תולדות אהרן, סאטמר, צאנז[12], סאסוב ונדבורנה. הופיע באלבום "ניגוני חב"ד 1" של ניח"ח בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20[13], ב־1998 הופיע השיר באלבום ניגון הבעש"ט[14] של אברהם פריד, ב־2015 באלבום צמאה 1 בביצוע ברי סחרוף והתזמורת העממית ועוד.

בוצע גם על ידי ליפא שמלצר[15], שולי רנד עם אביתר בנאי, וחיליק פרנק[16] התזמורת העממית[17] ועוד[18].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "צמאה לך נפשי" מפי ראש הישיבה הליטאי באתר שטורעם
 2. ^ צמאה לך נפשי ביוטיוב
 3. ^ ניגוני חב"ד קדושים וטהורים בישיבת פונוביץ' הקדושה במוצאי שמחת תורה ביוטיוב
 4. ^ הניגון באתר חב"ד אורג קובץ צליל
 5. ^ צמאה לך נפשי בביצוע אברהם פריד - הילד זה אברהם פריד עצמו בהיותו ילד בן 9 בשנת 1968
 6. ^ צמאה לך נפשי בביצוע ברי סחרוף
 7. ^ ברי סחרוף ושולי רנד - צמאה לך נפשי - מגדל דוד 9.9.2014 וכן במופע צמאה בשנת תשע"ה: "צמאה לך נפשי" שולי רנד ואביתר בנאי יט כסליו תשע"ה
 8. ^ עמיר בניון וברי סחרוף - צמאה לך נפשי
 9. ^ צמאה לך נפשי ביוטיוב
 10. ^ הרבי מלובביץ' מסביר את הניגון צמאה השני
 11. ^ צמאה לך השני, בויזניץ ו[https://www.youtube.com/watch?v=xZxCYRGSrcs עוד אחד ועוד עם חסידות קרעשנעף
 12. ^ צמאה השני בחתונת צאנז
 13. ^ צמאה השני, ניח"ח, באתר חב"ד אורג
 14. ^ צמאה, צמאה ביוטיוב
 15. ^ צמאה השני, ליפא שמלצר
 16. ^ צמאה לך נפשי השני בביצוע אביתר בנאי, שולי רנד, חיליק פרנק
 17. ^ בביצוע נפרד מצמאה בשנת 2012, צמאה לך השני, התזמורת העממית, (4 דקות ראשונות)
 18. ^ למשל על ידי מקהלת מלכות צמאה השני עם מילות פתיח הסבר על הניגון.