חסידות בישטינא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
התוועדות י"ט כסלו אצל האדמו"ר מבישטנא

חסידות בישטינא היא חצר חסידית, ענף מגזע נדבורנא ופרמישלן. האדמו"ר הראשון ששימש בעיר זו, הוא האדמו"ר הרב מרדכי מנדבורנא בישטינא. אחריו שימש בה נכדו האדמו"ר הרב איתמר לייפער.

תולדות החסידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חסידות נדבורנא מקורה מהרב מאיר הגדול מפרמישלאן תלמידו של הבעל שם טוב. בן נינו של הרב מאיר היה הרב מרדכי מנדבורנא. הרב מרדכי עבר באמצע חייו לבישטינא שבחבל מרמרוש, שם המשיך לנהל את חצרו.

הרב איתמר מבישטינא[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר פטירת הרב מרדכי מנדבורנה בט"ו בתשרי תרנ"ה מילא את מקומו בבישטינא נכדו הרב איתמר לייפער, בן לבנו הרב ישכר בער מסאטמר. הרב איתמר נחשב לתלמיד חכם וגאון. היה חתנו של הרב ישראל חיים פרידמן רבה של ראחוב ובעל החיבור ההלכתי ליקוטי מהרי"ח. פתח בעיר בישטינא ישיבה לבחורים ושימש שם כמורה הוראה לכל עיירות הסביבה. בימי חייו כתב הרב איתמר חידושי תורה ותשובות רבות בהלכה, אשר רובם אבדו בשואה. נהרג על ידי הנאצים בח' בסיוון תש"ד. חתנו היה הרב ישכר בער לייפר מזאלינא (נכדו של הרב יוסף מנירדהז-דברצין).

הרב מרדכי לייפר מבישטינא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנו הרב מרדכי לייפר נישא לפני מלחמת העולם השנייה, והיה לעזר לאביו בהנהגת העיר. הרב מרדכי ניצל מהמלחמה ועבר לגור בברוקלין שבניו יורק. רוב ימיו סירב לנהוג כאדמו"ר על אף שהיה עני ועל אף בקשותיו של האדמו"ר הרב אהרן רוקח מבעלזא שימשיך את הנהגת אבותיו באדמורו"ת והבטחותיו שיהיו לו חסידים, וכן פרנסה מכך. הרב מרדכי חי בפשטות ועסק בתורה. בסוף ימיו, כשהוקשתה עליו היציאה מהבית, נעתר לבקשת מעריציו ופתח בביתו בית המדרש. נפטר בכ"ה בטבת תשנ"ב, ועל פי בקשתו הועלתה מיטתו לקבורה בארץ ישראל בבית הקברות העתיק שבעיר טבריה, בקרבה לחלקת תלמידי הבעל שם טוב.

הרב ישכר בער מבישטינא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנו של הרב מרדכי הוא הרב ישכר בער לייפר. לאחר פטירת אביו מילא את מקומו כאדמו"ר. בתחילה התגורר בבני ברק ובשנת תשנ"ט עבר לשכונת עמישב שבפאתי העיר פתח תקווה, שם פתח את בית מדרשו. התפרסם כאוהב ישראל, ובבית מדרשו מתפללים ונמצאים מכל גוני החברה הישראלית, גם כאלה שאינם דתיים. הרב ישכר בער היה חתנו של הרב נפתלי מוסקוביץ ממעליץ אשדוד, לאחר פטירת אשתו נישא לבתו של הרב משה חיים מקובר חסיד אלכסנדר-ארצות הברית. הרב ישכר בער דבק במשנתה החסידית של חסידות חב"ד, ורואה עצמו תלמיד של האדמו"ר מחב"ד, הרב מנחם מנדל שניאורסון. הוא נוהג לערוך התוועדויות בחגי חב"ד. היה חסידם של הרב צבי הירש רוזנבוים מקרעטשניף והרב משולם פייש לאווי מטאש בקנדה, עד לפטירתם.

אחיו של הרב יששכר בער, הרב איתמר, מתגורר בירושלים ומכנה את עצמו גם כן כאדמו"ר מבישטינא, אך אין לו חסידים. אח נוסף הוא הרב חיים ברוך שמתגורר בטאהש שבקנדה, ומכהן שם כמשפיע של חסידות טאהש.