ופרצת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ופרצת הוא שיר חסידי עליז, מהידועים והפופולריים שבניגוני חב"ד, מסוג מוזיקת פופ. בוצע בין היתר על ידי יגאל בשן באלבומו קפה אצל ברטה ב-1974, באלבום לחיים טיש חב"ד, בהפקת יוסף משה כהנא ב-2011 ובאלבום צמאה 4 בביצוע אריאל זילבר ב-2017.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מלחין השיר וזמן הלחנתו המדויק אינו ידוע, אך נודע שנוגן וכנראה גם הולחן במאה ה-19 על ידי חסידי חב"ד בעיר דוברובנה שבבלארוס. מאז, הופיע ב"ספר הניגונים - חב"ד" בשם דובראוונער ניגוןיידיש: הניגון מדוברובנה), אך ללא מילים.

בשלהי שנת ה'תשי"ח החל רבי מנחם מנדל שניאורסון מלובביץ' לעודד את חסידיו לפתח ולהגדיל את מפעל שלוחי חב"ד ולפתוח בתי חב"ד ברחבי העולם, לצורך כך הוא טבע את הסיסמה החב"דית "ופרצת" והשתמש בפסוק "ופרצת ימה וקדמה וצפונה ונגבה" כסיסמת שלוחי חב"ד.

לבקשת הרבי, ניסו חסידיו לחבר את מילות הפסוק לניגון ללא מילים על מנת להנחיל את הסיסמה. באלול ה'תשי"ח, במהלך סעודת שבע ברכות של הרב משה לנדא, חיבר המוזיקאי יוסף יהודה מרטון את המילים ל'ניגון מדוברובנה'. בתשרי תש"כ הביא הרב חנוך גליצנשטיין את הניגון אל רבי מנחם מנדל, שהחל מאז לשיר אותו בתדירות בפומבי במהלך ההתוועדויות במרכז חב"ד העולמי - 770, כשבדרך כלל היה מושר בשמחה ובקצב מהיר.

במהלך השנים בוצע השיר גם על ידי יוני שלמה, מנדי ג'רופי, בני פרידמן, ישי לפידות, ואמנים נוספים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P music.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא מוזיקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.