עובדיה חממה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

עובדיה חממה (נולד ב-1964) הוא זמר ומוזיקאי ישראלי. במקביל ליצירתו המוזיקלית הוא משמש כמנכ"ל שותף בעסק המשפחתי - חברת "חממה חקלאות ושיווק בע"מ".

תחילת דרכו[עריכת קוד מקור | עריכה]

חממה גדל בגבעתיים, והחל לנגן בגיטרה בתקופת התיכון. במהלך שירותו הצבאי העמיקה התעניינותו במוזיקה, ובעת שריצה עונש ריתוק למחנה של חודש החל לראשונה ליצור מוזיקה ולכתוב שירים. יחד עם זאב נחמה ויאיר גת - חברו לשירות הצבאי, הקים בשנת 1985 את להקת מוסקבה - להקת מחאה שבגלגולה המאוחר נקראה אתניקס.

בעקבות לחץ אביו ללמוד באוניברסיטה עזב חממה ב-1986 את הלהקה והתמקד בלימודים לתואר בגאוגרפיה ותואר ראשון כללי במדעי הרוח. במקביל המשיך לעסוק במוזיקה כנגן ומפיק מוזיקלי, בין היתר בשיתוף פעולה עם להקת פונץ', ובסוף השנה הקליט שיר סולו ראשון, "מה קרה לדנה?!", שלא זכה להצלחה.

אלבומי סולו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעודד מהצלחת נסיונותיו הראשונים פנה חממה לקריירת סולו, ואלבומיו זכו להערכת המבקרים, אך נמכרו במספר קטן של עותקים. מלבד השמעות מעטות בתוכניות של יואב קוטנר ושל אהוד מנור, תחנות הרדיו המרכזיות מיעטו להשמיע משיריו של חממה והוא לא היה מוכר בציבור. תרמה להיותו אלמוני העובדה שחממה לא הופיע. המצב השתנה לחלוטין עם צאת עיבודו של חממה לפיוט "אנא בכוח", שנכלל באלבומו החמישי "שמיים וארץ" ויצא ב-2006. שיר זה, שאהוד בנאי השתתף בו בשירה, הושמע פעמים רבות בתחנת הרדיו השונות והפך ללהיט בגלגלצ. כהפגנת סולידריות הופיע חממה בהופעה פומבית ראשונה עם כלל הלהקה ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ה'תשס"ז, באירוע המרכזי של ארגון זוכרים בבנייני האומה בירושלים. האלבום "שמיים וארץ" אותו הפיק חממה, כלל 18 שירים שאת רובם הוא כתב, הלחין ועיבד, ומשתתפים בו אמנים אורחים, ביניהם: גד אלבז, איציק אשל, גיל עקביוב, ניסים מולגן ואהוד בנאי. בספטמבר 2007 הגיע האלבום למעמד אלבום זהב, ובמקביל זכה חממה בפרס שר התרבות בתחום הזמר העברי בשנת 2006 בקטגוריית מלחין השנה. לאורך השנים הקפיד להקדיש לילה אחד מדי שבוע להקלטות באולפן. בנימוקי השופטים להענקת פרס שר התרבות נכתב:

Cquote2.svg

ועדת השיפוט החליטה להעניק את הפרס, בסך 30,000 ₪, למלחין עובדיה חממה על עשייתו ותרומתו לזמר העברי בשנת 2006. הוועדה בחרה בעובדיה חממה מבין המלחינים שהגישו את מועמדותם בזכות יצירתו 'שמים וארץ' מתוכה בלט השיר 'אנא בכח'. הוועדה התרשמה מהקו האמנותי המקורי וממכלול היצירה המוזיקלית והאיכותית שבאה לידי ביטוי באלבום 'שמים וארץ' המהווה מרקם ישראלי ייחודי באווירה רוחנית ומרגשת. היצירה 'שמים וארץ' הינה מחזור שירי תפילה ופיוט שהולחנו בקו מוזיקלי אחיד והיא מגיעה לשיאה בלחן השיר 'אנא בכח' למילות תפילה עתיקה ממקורותינו. שיר זה הפך השנה להמנון סוחף ומרגש המושר בפי כל וחודר אל הלבבות בקשת רחבה של הציבור בישראל. השיר הצליח להיות בין לילה נחלת הכלל ונדמה כי נועדו לו חיי נצח בזמר העברי והוא יושר בקהילות ישראל לדורי דורות. המוזיקה באלבום 'שמים וארץ' משלבת מוטיבים המבטאים במידה רבה את הרקמה התרבותית של החברה בישראל על גווניה ואמונותיה. השירים משקפים עבר והווה ומצאו מקום בליבו של קהל ישראלי מגוון ורחב, צעירים ומבוגרים, דתיים וחילוניים ובני כל העדות. שיתופם של אמנים רבים ממגזרים שונים תרם אף הוא לרב-גוניות היצירה. על החתום: רוני וייס - יו"ר, מני בגר ונעם גיל-אור.

Cquote3.svg

באפריל 2008 יצא לאור "לילה טוב" אלבום שירי ערש לפעוטות , האלבום הופץ מפה לאוזן על ידי הורים שידעו לספר על שיפור בחווית ההירדמות של ילדיהם על רקע מנגינות מתוקות וצלילי קסם קולה המלאכי של שרון רוטר ובאוגוסט של אותה שנה הופץ הסינגל הראשון "אל נא רפא נא לה" מתוך האלבום השביעי "כשהנשמה מאירה" שהופיע ב-2009. באלבום התארחו אהוד בנאי ,שלמה בר,ארז לב ארי ,אילן דמרי (המדרגות), גד אלבז, גיל עקיביוב,האחים הזמירים איציק ואבישי אשל ,שלומי שבן,חמי רודנר ועוד. השיר החזק באלבום היה "הבט משמים וראה" בו שיחזר חממה ניגון מתקופת השואה לבקשתו של ניצול השואה דוד פרידמן שגם השתתף בשירה קורעת לב .בשיר התארח גם שולי רנד (דור שני לניצולי שואה) שקולו הסדוק הוסיף מימד של עומק וכאב

בשנת 2011 יצא לאור האלבום "מרחבים" אלבום שכולו לחנים של חממה לשירתו של הרב קוק. באלבום התארחו ברי סחרוף, גבי שושן, ארז לב ארי, יוסי פרץ, יוסי אזולאי גד אלבז ואלברט עמר זאב נחמה ויאיר גת. האלבום הושק במופע בתיאטרון גבעתיים בו ארח חממה עם חברי להקתו הקבועים ואת ארז לב ארי וברי סחרוף.

בשנת 2013 יצא לאור "הנוצה", פרויקט שירי הגאולה של חממה וחברו לדרך גיל עקיביוב. מתוך האלבום בלטו שיר הנושא "מטה" וכן "שנה חדשה", (בשיר זה ניגן חזי חממה,אחיו הצעיר של עובדיה). האלבום הושק במופע בו חממה וגיל עקיביוב ארחו את ארז לב ארי וחמי רודנר.

בשנת 2014 החלו לצאת לאור סינגלים משני פרויקטים חדשים שבדרך:

הראשון אלבום אישי ראשון מזה עשר שנים."אפשר לתקן" בהגשתה הייחודית של טל גורדון ודואט קסום ישן וטוב של קרני פוסטל ושרון רוטר "דימעותיך" .אלבום זה צפוי לצאת לאור בשלהי2016

השני אלבום שייקרא :"שירת הארץ" ובו מארח חממה את גד אלבז שמגיש את יצירתו האמונית של חממה בכשרון הגשה מרשים. יצאו כסינגלים "ברכת השנים" תודה על החיים" ו"ירושלים השלום והיופי "(עשרה קבין של יופי") שנכתב במיוחד ליום ירושלים 2014 עלפי הזמנת משרד ההסברה ואף הושר בבכורה בעצרת הממלכתית בגבעת התחמושת בנוכחות ראש הממשלה ונשיא המדינה.האלבום צפוי לצאת בראשית 2016.

במהלך 2014 החל חממה להעלות בדף הפייסבוק שלו מדרשיר שבועי .שילוב של מדרש ושירה ,בהשראת פרשת השבוע.

כמו כן ממשיך חממה לפרסם שירים המבטאים את רחשי לב האומה בשעותיה הקשות.בלבוש של שירי הזיכרון הכואבים, מזוקקים ברגישות עידוד ותקווה,לאהבת החיים הארץ והאדם.(אדל , איילה ,שירת החיים ועוד )

חממה החל להעביר כיתת אמן רוחנית ומרתקת ,במסגרות חינוכיות שונות אליהן הוא מוזמן מעת לעת .

בשנים האחרונות ממשיך חממה לעמול על יצירת אלבום שירי נשמה ליהורם גאון.

דיסקוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ברח! (1991)
  • שני אנשים (2000)
  • אפקט החממה (2002)
  • הטוב ינצח בסוף (2004)
  • שמים וארץ (2006) - מעמד אלבום פלטינה ( מעל 35,000 עותקים)
  • לילה טוב (2008) - עם שרון רוטר
  • כשהנשמה מאירה (2009)
  • מרחבים (שירי הראי"ה קוק) (2011)
  • "הנוצה" עובדיה חממה וגיל עקיביוב (2013)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]