פרשת החשד לאונס בקפריסין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרשת החשד לאונס בקפריסין היא פרשה בה 12 צעירים ישראלים, ששהו בקפריסין, נחשדו בביצוע אונס קבוצתי בתיירת בריטית בת 19, ולאחר מכן נסגר התיק נגדם והתיירת הואשמה בתלונת שווא. האירוע התרחש ב-16 ביולי 2019 והתהפוכות בפרשה זוכות להד תקשורתי נרחב בכלי התקשורת בישראל, בקפריסין ובממלכה המאוחדת.

השתלשלות האירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איה נאפה היא עיר קיט בקפריסין, הנחשבת לאחד היעדים הפופולריים לתיירים מישראל ומאירופה. בקיץ 2019 הגיעה למלון בעיר קבוצת תיירים ישראלים בני 16 עד 18 תושבי הקריות, עפולה וירושלים[1] . תיירת בריטית בת 19, תושבת מחוז דרבישייר[2], התיידדה עם חלק מהקבוצה. באחד הלילות שקדמו לפרשה היא קיימה יחסי מין בהסכמה עם ס', נער ישראלי בן 17 ושחקן כדורגל מקצועי[2].

חשד לאונס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בערב ה-16 ביולי 2019 היא התלוותה אליו לחדרו, חדר 723 במלון "פמבוס נאפה רוקס". לאחר מכן הצטרפה לחדר קבוצת נערים ישראלים, אשר לדבריה תפסו אותה בניגוד לרצונה ואנסו אותה בזה אחר זה, על אף שצרחה בבכי שיפסיקו. בשלב מסוים הצליחה לברוח מהחדר והגיעה אל מרפאה בבית המלון. בסערת הרגשות המתלוננת סרבה שגבר יטפל בה, משכך הרופא הזעיק משטרה. 12 חשודים ישראלים נעצרו ונחקרו במשטרת פאראלימני. מיד לאחר הגשת התלונה אמהּ של הצעירה הגיעה מבריטניה לקפריסין[3]. לפי ממצאי החקירה נמצאו ראיות פורנזיות לכך שקוימו יחסי מין בחדר במלון. נמצאו קונדומים, שריטות על רגליה וממצאי DNA.

ב-25 ביולי שוחררו חמישה מהחשודים. הוכח כי שלושה מהם לא היו מעורבים באונס, והשניים האחרים עמדו בפתח הדלת ופתחו אותה מפעם לפעם. עם שחרורם שבו מיד לישראל. באותו יום מסרה הצעירה עדות שנייה, אך לא נערך מסדר זיהוי בגלל מצבה הנפשי וכן מספר קשיים טכניים. שבעה חשודים נותרו במעצר, ויוחסו להם עבירות של אונס וקשירת קשר לביצוע פשע. במשטרה נימקו את הארכת המעצר בחשש מפסילה או הימלטות עדים ופגיעה בראיות. בחקירה שלושה מהחשודים הודו כי קיימו יחסי מין עם הצעירה אך הארבעה האחרים הכחישו. נציג המשטרה ציין כי חלו שינויים בגרסתו של ס', וכי חשודים אחרים צילמו את המקרה בטלפונים הניידים[4]. אחד עשר טלפונים סלולריים נתפסו ונבדקו בידי משטרת קפריסין, וסרטונים שנמחקו מהם שוחזרו[5]. חלק מהסרטונים שצילמו החשודים הופץ ברשתות החברתיות. בסרטונים נראה ס', החשוד המרכזי, מקיים יחסי מין עם המתלוננת, כאשר אחד מהחשודים האחרים מצלם את המעשה. גורם המקורב לחקירה אמר כי "הדלפת הסרטון מהווה שיבוש הליכי חקירה, וחשיפת פרטים של קטינים"[6]. בנוסף הופץ סרטון בו היא לכאורה מקיימת מרצון מין קבוצתי, שהתברר כסרטון של אישה אחרת שפורסם בשנת 2015 באתר פורנו ישראלי[7].

משפט הנערה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-27 ביולי תושאלה המתלוננת בעקבות קבלת ממצאי בדיקת ה-DNA. לטענת המשטרה הצעירה התקשתה לתת תשובות ונמצאו סתירות בעדותה. בשעה 2 לפנות בוקר, לאחר 8 שעות של חקירה, חתמה על הצהרה בה היא מודה כי בדתה את האירוע. על פי צוות החקירה בקפריסין, המתלוננת קיימה יחסי מין בהסכמה עם כמה מהנערים, אך היא זעמה על כך שהנערים צילמו אותה ללא הסכמתה במהלך המפגש, ולכן החליטה להגיש נגדם תלונה שקרית על אונס. היא נעצרה בחשד למתן עדות שקר. שבעת החשודים ששהו במעצר שוחררו וחזרו לישראל. אביו של אחד הצעירים אמר: "הוכח שצדקנו לאורך כל הדרך והקדוש ברוך עשה פה נס גלוי [...] הילדים האלה דברו אמת מההתחלה."[8] עם נחיתתם, חבריהם ובני משפחותיהם פרצו בריקודים, פתחו בקבוקי שמפניה וזימרו "עם ישראל חי" וגם "הבריטית זונה"[9].

ב-30 ביולי הוארך מעצרה של הצעירה והוגש נגדה כתב אישום בגין עדות שקר ופגיעה ברגשות הציבור בבית המשפט בפמגוסטה[10]. מנגד, היא טענה כי צילום הסרטונים והפצתם ברשת מהווים עבירה חמורה יותר, ודרשה למצות את הדין עם אלה שצילמו והפיצו את הסרטונים. לפי "חוק הסרטונים", צילום והפצת סרטונים בעלי תוכן מיני מהווה עבירה גם לפי החוק בישראל[11]. ב-5 באוגוסט חזרה בה מהודאתה וטענה שמשטרת קפריסין הכריחה אותה לחתום על ההודאה, שאותה ניסחו החוקרים, לאחר שמונה שעות מתישות של חקירה בתחנת המשטרה. עורך דינה של הצעירה טען כי "הודאתה הושגה תחת לחץ, בהתחשב באיומים שהשמיעו השוטרים. כמו כן, זכויות האדם שלה הופרו כיוון שלא הזהירו אותה כחוק בטרם החקירה ולא אפשרו לה להיוועץ עם עורך דין"[12]. לדברי עורכי דינה היא סובלת מפוסט טראומה, ורוצה לחזור לארצה[10]. במשפט טענו עורכי דינה כי התנהלות המשטרה הייתה בלתי תקינה. הובאה תרשומת חקירה של אחד החשודים אשר אמר "בנימה מרושעת ואגרסיבית" שהם "יעשו אורגיה איתה, שכולם יעשו סקס איתה ושיפרקו אותה"[13]. נטען שטופס ההודאה אותו כביכול כתבה בעצמה נכתב למעשה על ידי החוקרים, אשר לחצו עליה לחתום עליו. לצורך כך הוצג ניתוחו של ד"ר אנדראה ניני, מומחה לבלשנות פורנזית, לפיו נוסח ההודאה לא אופייני לדובר שאנגלית היא שפת אמו ולכן לא סביר שכתבה אותו בעצמה[14]. לדברי עורך הדין שלה, המשטרה נקטה בצעדים אלו בעקבות "לחץ עצום" כדי לסגור את הפרשה כמה שיותר מהר. זאת כדי למנוע פגיעה בתיירות הצעירים, מוקד הפרנסה המרכזי של איה נאפה[15]. ב-15 באוקטובר העידה הנאשמת לראשונה וסיפרה כי החוקרים הפעילו עליה לחץ שגרם לה לחשוש לחייה. "אמרתי לו שאני יודעת את הזכויות שלי ומגיע לי עורך דין", סיפרה, "הוא אמר 'אולי באנגליה, לא בקפריסין'[16]. בסך הכל היא שהתה חודש בכלא המרכזי של ניקוסיה[17].

ב-28 בנובמבר דחה בית המשפט את טענת הנערה[18] וב-7 בינואר 2020 נגזר עליה מאסר על תנאי לארבעה חודשים למשך 3 שנים[19]. ב-16 בינואר הגישה ערעור לבית המשפט העליון בקפריסין[20].

סיקור תקשורתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

עיתונאים ישראלים טענו כי משטרת קפריסין ביצעה חקירה רשלנית ונותרו ראיות מפלילות בזירת האירוע. החוקר הראשי מריוס כריסטו הכחיש טענות אלה ואף טען שעיתונאים ישראליים השתילו קונדומים בזירה[21][22].

רוב התגובות בישראל גינו את האירוע וקראו להעניש את הצעירים הישראלים[23]. מנגד, החשודים טענו כי קיימו איתה יחסי מין בהסכמה, והצביעו על מספר סתירות בעדותה. למשל, אחד החשודים הכחיש כי יצאה עירומה מהחדר. "יש צילומים מהמלון ואפשר לראות שהיא לא מסתובבת עירומה."

בכתבה של ברהנו טגניה בחדשות 12 דווח כי חשפנית באי הציגה עצמה כחברה של המתלוננת וטענה שזו אמרה לה שבעבר היא קיבלה פיצוי כספי בגלל אונס קבוצתי שעברה.[24] טענה זו נבדקה על ידי האינטרפול ונמצא שהיא לא נכונה.[25][26]

חלק מכלי התקשורת, בהם חדשות 12, חדשות 13 וגלי צה"ל, נתנו לפרשה את הכותרת "ההסתבכות בקפריסין" וספגו ביקורת קשה ברשתות החברתיות. נטען שבדיווחיהם הציגו את המקרה באופן מוטה ואף ראיינו תיירים ששהו במלון וטענו כי ייתכן שהצעירה יזמה את האירוע בעצמה[27]. העיתונאי דורון הרמן, שנשלח לקפריסין לסקר את האירוע, דיווח בהרחבה על תנאי המעצר של החשודים הישראלים, ונטען לגביו כי הוא משתמש בסטריאוטיפים של האשמת הקורבן[28].

אחד החשודים הוא בנו של בכיר בעיריית ירושלים ויועצו של ראש העיר משה ליאון[29]. השר צחי הנגבי, חבר קרוב של שניים מהורי החשודים, אמר בראיון לרדיו תל אביב: "מדובר בילדים דתיים, שלא חלמו להיות מעורבים בסוג כזה של טרגדיה."[30]

באפריל 2020 פורסם באורלי וגיא ראיון של הנערה לתקשורת הישראלית. לדברי אורלי וילנאי: "הצעירה הבריטית נאנסה פיזית, חד משמעית. פגשנו נערה מקסימה, בת 19, שהפוסט טראומה שלה צועקת מכמעט כל התנהלות שלה. היא מכרסמת לעצמה את הידיים, מדי פעם 'נתקעת' ככה ונכנסת לתוך עולם שצריך להעיר אותה ממנו. היא מתארת מעשה אונס מטורף. היא קורבן באופן ברור"[7].

מעורבות ארגוני זכויות אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר ארגוני זכויות אדם דרשו משלטונות קפריסין לשחרר את הנערה. "זה אכזרי מה שהיא ובני משפחתה נאלצו לסבול" אמרה סוזנה פבלו, מנהלת המכון הים תיכוני ללימודי מגדר בניקוסיה, "זה לגמרי לא פרופורציונלי למה שהיא מואשמת בו."

משפחתה וחבריה של הנערה פתחו עבורה קמפיין לגיוס המונים שיסייע להם בעלויות המשפטיות. הם הצליחו את סכום המטרה, 15 אלף פאונד, תוך יום אחד. חצי מהסכום נתרם על ידי הישראלי ארי פרייזר[31].

עם הגעת הנערים לישראל הוגשה נגדם תלונה רשמית במשטרת ישראל. זאת בגין הפצת סרטוני מין של הנערה שצולמו ללא ידיעתה והופצו בוואטסאפ ובאתרים למבוגרים[32]. בנובמבר 2019 הודיעה המשטרה שלא תפתח בחקירה[33].

אל הקראת גזר הדין הגיעו 60 איש מישראל כדי להפגין תמיכה בנערה[34].

חרם על קפריסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

בינואר 2020 הושק קמפיין בטוויטר עם ההאשטאג boycottcyprus#. ב-1 בינואר הביעה אמהּ של הצעירה הבריטית תמיכה בקמפיין חרם נגד קפריסין באומרה שהמדינה אינה בטוחה לתיירים. כמו כן היא גינתה את פסק הדין שהטיל אשמה על בתה וטענה לעיוות דין.

ב-6 בינואר, מפגינים שהביעו תמיכה בנערה מחו מחוץ לנציבות הקפריסאית העליונה בלונדון. בנוסף, נערכו הפגנות הזדהות עם הנערה בניקוסיה ובתל אביב ביום בעקבות גזר דינה.

ב-3 בינואר 2020 חברת Summer Takeaways, חברת הטיולים שארגנה את הטיול עבור הנערה וחבריה, הודיעה כי החברה לא תספק עוד שירותים לאיה נאפה. החברה הסירה את כל הקישורים לאיה נאפה באתר שלה והציעה החזרים כספיים ללקוחות שהזמינו עבור טיול ליעד בקיץ 2020.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ סוכנויות הידיעות‏, מסדר זיהוי ותשאול של 35 איש: חקירת פרשת האונס בקפריסין נמשכת, באתר וואלה! NEWS‏, 18 ביולי 2019
 2. ^ 1 2 How Israel has turned on 12 teenage boys accused of Cyprus gang-rape, באתר הדיילי מייל, ‏3 בינואר 2020 (באנגלית).
 3. ^ Ayia Napa: 'False rape claim' statement 'not proper English', באתר ה-BBC, ‏17 באוקטובר 2019 (באנגלית)
 4. ^ יואב איתיאל, שליח וואלה! NEWS לקפריסין‏, מעצר 7 החשודים באונס בקפריסין הוארך; 20 ממצאים חדשים נאספו, באתר וואלה! NEWS‏, 26 ביולי 2019
 5. ^ יואב איתיאל, שליח וואלה! NEWS לקפריסין‏, נער ששוחרר מהמעצר בקפריסין: "ידעתי שיש לי אליבי", באתר וואלה! NEWS‏, 25 ביולי 2019
 6. ^ החשד לאונס בקפריסין: אחד הסרטונים מליל האירוע דלף לרשת, באתר החדשות 13, ‏27 ביולי 2019
 7. ^ 1 2 שגיא בן נון‏, יש להם מחאה בראש, באתר וואלה! NEWS‏, 03 בינואר 2020
 8. ^ רותם אליזרע, שליח ynet ו"ידיעות אחרונות" לקפריסין, הנערים החשודים באונס בקפריסין ישוחררו היום, באתר ynet, 28 ביולי 2019
 9. ^ אלון חכמון, ‏אחד המשוחררים מקפריסין: "היא ניסתה להוציא כסף, אמרתי לחברי לא לנסוע לשם", באתר מעריב אונליין, 28 ביולי 2019
  ניר צדוק, כשהצעירים חזרו לארץ, אולם מקבלי הפנים נראה כמו טקס לספורטאים אולימפיים, באתר הארץ, 29 ביולי 2019
 10. ^ 1 2 נעה שפיגל, נדחתה בקשת הצעירה הבריטית שנאשמת בבדיית אונס בקפריסין לשוב לארצה, באתר הארץ, 2 באוקטובר 2019
 11. ^ רותם אליזרע, הצעירה הבריטית נאשמת בעדות שקר, וטוענת: "הפצת הסרטונים - חמורה בהרבה", באתר ynet, 30 ביולי 2019
 12. ^ ynet, הצעירה הבריטית: "אולצתי להודות שבדיתי את האונס בקפריסין", באתר ynet, 5 באוגוסט 2019
 13. ^ יואב איתיאל‏, "החקירה לא נוהלה כראוי": החל שלב ההוכחות במשפט הצעירה הבריטית בקפריסין, באתר וואלה! NEWS‏, 3 באוקטובר 2019
 14. ^ על ניתוח בלשני בפרשת האונס באיה נאפה, בבלוג "דגש קל"
 15. ^ Rights groups urge Cyprus to drop false rape case against Briton, באתר הגארדיאן, ‏14 באוקטובר 2019 (באנגלית)
 16. ^ נעה שפיגל, הבריטית המואשמת בבדיית אונס העידה: נאנסתי, המשטרה פשוט נגדי, באתר הארץ, 15 באוקטובר 2019
 17. ^ הלנה סמית', British woman denies making up claim she was raped in Cyprus, ‏27 באוגוסט 2019 (באנגלית)
 18. ^ נעה שפיגל, ביהמ"ש בקפריסין דחה את טענת הבריטית כי אולצה להודות שבדתה את האונס, באתר הארץ, 28 בנובמבר 2019
 19. ^ איתי בלומנטל ואיתמר אייכנר, גזר הדין לבריטית בקפריסין: מאסר על תנאי, באתר ynet, 7 בינואר 2020
 20. ^ ynet, הבריטית שטענה שנאנסה בקפריסין ערערה: "המשפט לא היה הוגן", באתר ynet, 17 בינואר 2020.
 21. ^ יואב איתיאל, שליח וואלה! NEWS לקפריסין‏, החוקר שתקף ופסילת המומחים: היום הדרמטי במשפט הבריטית בקפריסין, באתר וואלה! NEWS‏, 28 בנובמבר 2019.
 22. ^ נעה שפיגל, כשעיתונאים מואשמים בבידוי ראיות, באתר הארץ, 5 בדצמבר 2019.
 23. ^ שמעון יעיש, ‏האונס בקפריסין: החשוד המרכזי הוא שהפליל את יתר המעורבים, באתר ישראל היום, 18 ביולי 2019
 24. ^ ברהנו טגניה, ‏האונס בקפריסין - קרב הגרסאות, באתר ‏מאקו‏‏, ‏19 ביולי 2019‏.
 25. ^ ענת ביין-לובוביץ', ‏רוני דניאל לא לבד: האם התקשורת חטאה לתפקידה בסיקור האונס בקפריסין?, באתר גלובס, 25 ביולי 2019.
 26. ^ עינב שיף, הגנה חסרת מעצורים, באתר ynet, 27 ביולי 2019.
 27. ^ וואלה! תרבות‏, "הבריטיות זורמות": זעם על הסיקור הישראלי בפרשת האונס בקפריסין, באתר וואלה! NEWS‏, 18 ביולי 2019.
 28. ^ וואלה! תרבות‏, "הבריטיות זורמות": זעם על הסיקור הישראלי בפרשת האונס בקפריסין, באתר וואלה! NEWS‏, 18 ביולי 2019
 29. ^ ירון אברהם, ‏"זה היה פסול מוסרית, מישהו היה צריך לעצור", באתר ‏מאקו‏‏, ‏29 ביולי 2019‏
 30. ^ דורון הרמן, החשד לאונס בקפריסין: "נמצאו אצל העצורים סרטונים מהאירוע", באתר חדשות 13, 19 ביולי 2019.
 31. ^ גלעד מורג, ישראלים תרמו לסיוע המשפטי עבור הבריטית מאיה נאפה: "לא כולם אותו דבר", באתר ynet, 9 באוגוסט 2019
 32. ^ הוגשה תלונה נגד הפצת סרטון יחסי המין של הישראלים והתיירת הבריטית, באתר ‏מאקו
 33. ^ ורד פלמן, סרטוני המין מקפריסין הופצו ברשת, המשטרה לא תחקור, באתר כאן – תאגיד השידור הישראלי, 11 בנובמבר 2019
 34. ^ אילנה שטוטלנד, ‏ישראלים תומכים בצעירה הבריטית שהורשעה בתלונת שווא: "מרגישים בושה", באתר מעריב אונליין, 5 בינואר 2020